Gönderen Konu: YENİ COROLLA KIŞLIK BAKIM  (Okunma sayısı 3093 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 4500
  • Model Yılı: '15
  • 1 kere teşekkür etti
YENİ COROLLA KIŞLIK BAKIM
« : Aralık 08, 2015, 00:20:19 »
Arkadaşlar aracımı temmuz ayında aldım.Kışlık bakım için herhangi birşey yapmam lazımmı?Antifiriz ölçümü gerekir mi? Antifirizli cam suyu konulması gerekir mi? Hangı marka konulması gerekır.P iyasada satılan mavi renklı antifirzli cam suları güvenilir mi ? Teşekkürler.
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,VATAN UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR...

Toyota Club Türkiye

YENİ COROLLA KIŞLIK BAKIM
« : Aralık 08, 2015, 00:20:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 28750
  • 14 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: YENİ CORALLA KIŞLIK BAKIM
« Yanıtla #1 : Aralık 08, 2015, 00:26:56 »
Arkadaşlar aracımı temmuz ayında aldım.Kışlık bakım için herhangi birşey yapmam lazımmı?Antifiriz ölçümü gerekir mi? Antifirizli cam suyu konulması gerekir mi? Hangı marka konulması gerekır.P iyasada satılan mavi renklı antifirzli cam suları güvenilir mi ? Teşekkürler.

Hayırlı olsun. Ben de temmuzda almıştım aracı. Kışlık bakım olarak en azından antifrizli cam suyu koymanızı öneririm. Özellikle ben Ankara'da olduğumdan bu cam suyundan koymadığım zaman donduğunu gözlemledim.
Hiç marka takibi yapmadım böyle bir üründe. İlla bir marka olsun diyorsanız Opet, Shell gibi yerlerden alabilirsiniz.
Ben marketten aldığımı kullanıyorum.. Gayet işe yarıyor..
2015 - Toyota Corolla 1.6 Manuel Advance + LPG (Prins VSI-2)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 42000
  • 40 kere teşekkür etti
  • 28 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 08, 2015, 08:23:29 »
Üşümemek için kalorifere baktırın
Kış mevsimi öncesinde kalorifer ve klima bakımının mutlaka yapılması gerekir.Klimalı otomobillerde polen filtresi değiştirilir.Kalorifer hortumları kontrol edilir
2015 Corolla 1.33 life brc lpg

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 08, 2015, 09:23:44 »

Soğuk yerde yaşıyorsanız önce radyatör sıvısının antifiriz durumunu kontrol ettirin, pembe renkli olan vardır aracınız yeni sorun olmaz. Daha sonra da cam suyu deposuna piyasada satılan mavi antifirizli sudan karışım yapabilirsiniz, marka fark etmez hepsi iş görür. Lastik basınç kontrollerini sıklaştırmak lazım, soğuk havalarda dururken daha fazla basınç kaybeder.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
Ynt: YENİ COROLLA KIŞLIK BAKIM
« Yanıtla #4 : Aralık 08, 2015, 18:07:43 »
Temmuzda alınan araçta -37 ye ayarlı antifiriz mevcut. Klima, kalorifer bakımı sıfır araç için abartı degil mi?
Sizin aracınız yazlık veya kışlık bakıma değil kontrollere ihtiyaç duyar. Yağ, soğutma, fren vs arada kontrol edin. Lpg varsa antifiriz ölçümü yaprırınk(montajda su ekleyebiliyorlar).cam suyu antifirizli olsun. Lastiklerde zaten sensör var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 181000
  • Model Yılı: '08
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 08, 2015, 18:24:34 »
Ben ağrıda yaşıyorum. Ağustosta 2008 model corolla aldım. Kışlık bakımını yaptırdım fakat cam suyu antifirizli olmadığı için usta bitir sonra antifirizli koyalım demişti. Havalar birden soğuduğu için şuan cam suyu donmuş vaziyette.  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '12
  • 22 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 08, 2015, 20:42:04 »
Dostum çevir kontağı devam. 4 yıldır kullanıyorum cam suyu dışında bir şey eklemedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 08, 2015, 23:23:11 »
Ben ağrıda yaşıyorum. Ağustosta 2008 model corolla aldım. Kışlık bakımını yaptırdım fakat cam suyu antifirizli olmadığı için usta bitir sonra antifirizli koyalım demişti. Havalar birden soğuduğu için şuan cam suyu donmuş vaziyette.  :)
Ustanızın suyun donabileceğini öngörememesi kötü olmuş  :argh: Bitirmenize gerek olmadan antifrizli suyu ekleyebilirdiniz halbuki. Ben yaz kış antifrizli su kullanıyorum. Suyun tamamı donmuş mu acaba yoksa suyu atan musluklar mı donmuş ona bir bakın emin değilim ama donmuş suya antifrizli suyu eklerseniz açabilir mi acaba diye düşünüyorum sitedeki tecrübeli abilerimiz bu tezim hakkında bir yorum yapabilirler belki  :) :) su değil de musluklar donmuşsa da kolonyalı pamukla silince genelde açılıyordu.
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 4500
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 08, 2015, 23:24:45 »
Teşekkürler arkadaşlar, bende Ankara'da yaşıyorum.Araca antifirzli camsuyu takviyesi yaparım yeterli olur sanırım
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,VATAN UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '13
  • 44 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 10, 2015, 09:38:58 »
Soğuk yerde yaşıyorsanız önce radyatör sıvısının antifiriz durumunu kontrol ettirin, pembe renkli olan vardır aracınız yeni sorun olmaz. Daha sonra da cam suyu deposuna piyasada satılan mavi antifirizli sudan karışım yapabilirsiniz, marka fark etmez hepsi iş görür. Lastik basınç kontrollerini sıklaştırmak lazım, soğuk havalarda dururken daha fazla basınç kaybeder.

Aytaç bey radyatör antifiriz ölçümünü nerde yaptırabilirim nasıl kontrol ediliyor bu zamana kadar hiç yaptırmadım da:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
« Yanıtla #10 : Aralık 10, 2015, 09:49:46 »

Aytaç bey radyatör antifiriz ölçümünü nerde yaptırabilirim nasıl kontrol ediliyor bu zamana kadar hiç yaptırmadım da:)

Profile göre 2013 model 30 binde aracınız, eğer soğutucu sıvınız fabrika çıkışı pembe sıvı ise ölçüme gerek yok bence. Ancak silecek depo suyuna mutlaka antifirizli su koyun yoksa Kayseri soğuğunda donabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '13
  • 44 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 11, 2015, 08:42:34 »
Profile göre 2013 model 30 binde aracınız, eğer soğutucu sıvınız fabrika çıkışı pembe sıvı ise ölçüme gerek yok bence. Ancak silecek depo suyuna mutlaka antifirizli su koyun yoksa Kayseri soğuğunda donabilir.

silecek suyunu antifirizli kullanıyorum diğer konuda ise ne renkte olduğu konusunda hiçbir bilgim yok nerden bakıldığını da bilmiyorum açıkası :)
teşekkür ederim ilginize

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
« Yanıtla #12 : Aralık 11, 2015, 09:14:28 »
silecek suyunu antifirizli kullanıyorum diğer konuda ise ne renkte olduğu konusunda hiçbir bilgim yok nerden bakıldığını da bilmiyorum açıkası :)
teşekkür ederim ilginize

@Osman YILDIRIM (31711) Kaputu açınca solda, silecek su deposunun yukarısında yeri.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Aralık 11, 2015, 22:37:46 »

Henüz ölçtürmenize gerek yoktur araç yeni ama ilerde ölçtüreceğiniz zaman benzin aldığınız benzinlikçide ücretsiz bir şekilde ölçtürebilirsiniz. Shell olsun Po olsun görmüşsünüzdür benzin pompalarının az ilerisinde yağ değişim falan yazar ufak bir yer vardır benzinlik çalışanıyla oraya gidersiniz ölçerler iki dakikada :)
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '14
  • 239 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Aralık 13, 2015, 11:01:06 »
3 yıllık bir araçta bile kışlık bakım diye bir şey yoktur.antifriz 8 sene oldu hala benim araçta var.rutin bakım dışında hava filtresine bir hava vurdurmanız lastikleri kışlık yapmanız yeni araca yeterli olucaktr.ama ara. 3 yaşı hgeçince
1.antifriz derecesi
2.dizelse kızdırma buji kontrolu
3.balata v.s.
gibi rutin bakımlardır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • İnsanı olgunlaştıran yaşı deyil yaşadıklarıdır.
  • Kilometre: 24000
  • Model Yılı: '14
  • 7 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Aralık 13, 2015, 11:23:22 »
-30 derece cam suyunu koyup kaputu kapatıyorum cam suyu bitene kadarda açmıyorum.benim kış bakımım şimdilik bu tabi yollar geçtikçe ne olur bilemem :D