Gönderen Konu: LPG Ayarını Kendi Yapanlar Kulübü___Video/Soru-Cevap/Kendi ayarlarınız____  (Okunma sayısı 102108 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ekstra enjeksiyon ayarı ile alakalı
ayar sırasında ayarcı arkadaş onunla alakalı bir şeyler konuştu ve ekstra enjeksiyon ayarları ile oynadık sonuç aynıydı
Devir bağlantısı ile ilgili sıkıntı var sanki, o top öyle hoplamamalı.
Bu kit atikfast mi?
atikfast mi bilmiyorum ama atiker grand taktırdım

benim daha farklı beklentim var ama bakalım yine bakacağız ayarlara mazda fakirleşme ayarı ile ilgili gibi geliyor tam o devirlerde sapıtıyor benzin enjektörleri o devirlerde yarı süreli piskürtme yapıyormuş ama işte tam konuya hakim değilim nasıl anlatacağımı bimiyorum mazda eğilimi diye özel menü var sanki orası ile ilgili bir ayar kablosu almama az kaldı :D

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Devir bağlantısı ile ilgili sıkıntı var sanki, o top öyle hoplamamalı.
Bu kit atikfast mi?
Devir de değil enjeksiyon süresinde zıplıyor, dediğim gibi enjeksiyon ayarı ile alakalı bir durum, azaltıp çoğaltmak lazım. Zıplama geçene kadar
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '20
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
Devir de değil enjeksiyon süresinde zıplıyor, dediğim gibi enjeksiyon ayarı ile alakalı bir durum, azaltıp çoğaltmak lazım. Zıplama geçene kadar

Bu mazdalarda ne gibi bir fark var abi, sen biliyor musun? O mazdaya özel ayarla mı ilgili bu durum?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Bu mazdalarda ne gibi bir fark var abi, sen biliyor musun? O mazdaya özel ayarla mı ilgili bu durum?
bana öyle gibi geliyor ama mehmet sezer beyin dediği konu ile ilgili aynı durum mazda fakirleştirmesi denen bölümde enjeksiyon sürelerini ayarlıyor manuel olarak ayarlasanda aynı ama biz haftasonu o menüdeki bölümü kullanarak deneyeceğiz
olay bizim benzin enjektörleri o devirlerde yakıtı kısıyor öyle bir özellik

evet mehmet bey olabilir o gün ekstra enjeksiyon menüsü ile denedik olmadı ama detaylı bakacağız

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
Ben lpg ayarımı yazın ve kışın. lpg filitre değişimini lpg nozull ve enjektör değişimini  kendim bu cihazlarla yapıyorum https://i.hizliresim.com/rJNRRz.jpg

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
merhaba murat bey sanırım bu benim aracım için normal çünkü konunun başın şöyle bir döküman var
ms lerin aşağı yukarı gitmesi durumunu anlatmış olabilir , tam olarak bu aracın aynılarına montaj yapmış bir lpg ustası bulup durumu teyyit ettirmem lazım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '15
  • 26 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
Benim ortalama yakıt göstergemle lpg ortalamam arasında 2.5 lt fark var. Fazla mı kısıktır acaba lpg ayarım. Performansta benzine nazaran farkedilir derecede düşük.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
arkadaşlar , aracım gazlı olduğundan uzun süredir hava filtresini değişmemiştim. hava filtresi yakında bulunamadığından kendim ıslak mendilden filtre yaptım.

araç karbüratörlü.

gaz ayarı okadar değişken oldu ki devire sıcaklığa göre bir ayar tutturmak imkansız hale geldi.

yani uygun yanma oranını tutturmak imkansız..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
arkadaşlar , aracım gazlı olduğundan uzun süredir hava filtresini değişmemiştim. hava filtresi yakında bulunamadığından kendim ıslak mendilden filtre yaptım.

araç karbüratörlü.

gaz ayarı okadar değişken oldu ki devire sıcaklığa göre bir ayar tutturmak imkansız hale geldi.

yani uygun yanma oranını tutturmak imkansız..

Islak mendil tabiatı gereği toz tutmaz mı ve bu nedenden dolayı çabuk tıkanmaz mı?

Eğer filtre değişme imkanı yoksa geçici olarak filtreyi içten dışa basınçlı havayla temizlemek daha mantıklı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
Eğer filtre değişme imkanı yoksa geçici olarak filtreyi içten dışa basınçlı havayla temizlemek daha mantıklı.

toz tutuyor ama değişimi kolay , hava filtresini birkaç defa değiştirdim. artık yırtılmaya başladı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 26 kere teşekkür etti
https://www.youtube.com/channel/UCL7JPirLpi0Iu-LwoiK9oSQ
Brc lpg ayarına dair her şeyi anlatan videolar buldum. İzlemenizi tavsiye ederim bana baya iyi geldi :) Yalnız şu map sensörü işine sinir oldum. Bide ona para ver işin yoksa :O

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 26 kere teşekkür etti

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '06
  • 16 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
2006 terra atiker grand lpg kalibrasyon sonrasi haritam ve map ayarim.
Sorunum; 2. Ve 3. Viteste motor isinmisken 1000 ile 2000 devir arasinda ani hizlanirken silkeleme yapiyor. Cozumu ne olabilir. Benzer durumda karsilasip sorunu cozen var mi?  (2.2 mm nozul 1.08 bar basinc)

Kirmiziyla isaretledigim yer silkelemenin yaptigi yer

https://hizliresim.com/RnQqaa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 284 kere teşekkür etti
2006 terra atiker grand lpg kalibrasyon sonrasi haritam ve map ayarim.
Sorunum; 2. Ve 3. Viteste motor isinmisken 1000 ile 2000 devir arasinda ani hizlanirken silkeleme yapiyor. Cozumu ne olabilir. Benzer durumda karsilasip sorunu cozen var mi?  (2.2 mm nozul 1.08 bar basinc)

Kirmiziyla isaretledigim yer silkelemenin yaptigi yer

https://hizliresim.com/RnQqaa

Basıncı 0.12 bar arttırıp oto kalibrasyon yaparak dener misiniz?
Araç bağlıyken görerek arttirin 1.20'ye kadar ayar vidasından.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 500
  • 3 kere teşekkür edildi
Merhaba arkadaslar,

1.6 Makyajlı Corolla CVT aracaıma lpg takıldıktan sonra ayağmı gazdan çekip tekrar bastığımda hafif bir sallanma ve durmaya yakın aracın öne salınması gibi sorunlar oluştu. İşin garibi bir süre sonra benzinde de aynı durum söz konusu olmaya başladı. Bu nedenle lpg yi kapadım, benzinde geziyorum ama 200 km olmasına rağmen hala düzelmedi. En son gecen gun akü kutup başını çıkarıp 3-4 dk bekledim. Amacım ECU yu resetlemek ama araçta değişen sadece saatin resetlenmesi oldu. Ayarladığım radyo istasyonları bile değişmedi. ELM cihazım olmadığı için LTFT STFT değerlerine de bakamıyorum (şimdilik). Tam olarak ne yapmalıyım bu ECU reset işi için. Lpg kiti BRC ve canımı sıkmaya başladı bu durum. Sizler bu işi nasıl yapıyorsunuz? Akü olayında az mı beklemişimdir? Kolaylıklar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
Araci 1 saatten fazladir rolantide calistirdim. Benzinle ltft 9.4 sabitte kaliyor. Lpgye alinca ltft -2.4 oluyor. İnce ayardan rolantiyi duzeltmeye basinca hala +2   +4   vs diyor. Artirdikca rolanti ltft -4   - 5 oluyor. Benzinde +10 ken lpg de -5 mi olmasi gerekiyir.
 Ltft nin benzindede gazda da ayni olmasi gerekmiyir mu.    Brc my 11
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 23000
  • 60 kere teşekkür etti
  • 56 kere teşekkür edildi
Merhaba arkadaşlar, aracımıza 1 ay önce Lovato C-Obd 2 takıldı.  LTFT değeri %20 fakir.
Murat köse  arkadaşın  tecrübeleri ve int. biraz araştırınca rolantideki lpg sürelerinin (7.02-7.24) benzin  (2.4-2.3) arası olması ayarlarımın çok kötü olduğuna işaret.
şimdi araçta B 1.8 nozul takılı. Regülatör basıncı 1.0 bar.
Anladığım kadarıyla çok büyütürsek rolantide dalgalanma ve lpgde istenmeyen bir durum olan rolantideki sürelerin 4.5 ms altına düşmesi gerçekleşir.

Cuma günü 1000km. bakımına gideceğim.
1. Nozul boyunu ustaya söyleyip kaç ile değiştirmeliyiz? Bizim araçlarda 2012 Corolla otomatik dual vvt-i 124 hp.

2.  (D)  2.2 taksak çokmu gelir.
2011   1.4d-4d   Corolla   52bin km.
2004   1.3          Yaris      60bin km.
2006    1.6         Corolla   35bin km.
2012    1.6         Corolla   ......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 284 kere teşekkür etti
Yasin Bey merhaba,
Araç gazda çalışırken regülatör üzerinden basıncı 1.20 yapın, ardından oto-kalibrasyon yapın. Sonrasında görelim, 5 ms gibi bir yere gelmesi lazım sürelerin.
Haritanın orta kısmı oto-kalibrasyonda 150-160 gibi rakamlara düşecektir, fakir karışım miktarına göre arttırırız gerekli yerleri.

@Yasin ÇİĞ (17647) 

Ekleme: Basıncı arttırdıktan sonra kalibrasyona geçmeden önce PC bağlantısını kesip akü artı kutup başını söküp 5 dakika bekleyin, LTFT sıfırlansın. Ardından kalibrasyon.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 23000
  • 60 kere teşekkür etti
  • 56 kere teşekkür edildi
Merhaba mehmet bey, şimdi lpg takıldıktan sonra ilk defa kontrol bakımına gidecektimde, servise  niye 1.8 nozul taktın bu ayarlar çok bozuk dedikten sonra nozul boyutu için yönlendireyim dedim ama kaç olmalı karar veremedim, ayarları eğer yarın servis istediğim gibi düzeltemesse kendim kurcalamayı düşünüyorum,sadece nozulu onlara değiştirteyim niyetindeyim.
2011   1.4d-4d   Corolla   52bin km.
2004   1.3          Yaris      60bin km.
2006    1.6         Corolla   35bin km.
2012    1.6         Corolla   ......