Gönderen Konu: 2015 corolla 1,6 çok mu bağırıyor  (Okunma sayısı 7828 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 165000
  • Model Yılı: '96
  • 17 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
Ynt: 2015 corolla 1,6 çok mu bağırıyor
« Yanıtla #20 : Kasım 30, 2015, 14:53:12 »
Aytaç bey 2005 model audi a3 arabam yine 2005 model avensis ve 2007 model bmv 1.16i arabam oldu. Bu son 4. arabam corolla gayet memnunum. Bu şikayeti olan arkadaşlar acaba hangi markalardan inip cvt corollaya geçmişler merak ediyorum
fatih bey. getz'den inip corollaya bindim ve çok bariz şekilde ara hızlanmalarda bağırıyor bu araba. getz diyorum bakın. gaza bastımmı alırdı o araba. ama bu motor vermiyor gücü 3000 devirleri geçmeden. bağırmıyor diyen arkadaşlar kesinlikle sürekli olarak düz bir yolda ve çok sakin bir şekilde kullanıyorlardır bu motoru. zira bende çok memnunum sakin kullanımda cidden sessiz motor. ya çok sakin kullanmak lazım, ya da sport modda kullanmak lazım bu motoru

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Kasım 30, 2015, 14:53:12 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 370
  • Model Yılı: '14
  • 24 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Kasım 30, 2015, 15:03:03 »
Yorumlara bakilirsa Arabada sorun yok gibi :) sıkıntı sizde adnan bey gaza çok basıyorsunuz :)
Yada araba kullanmayi bilmiyorsunuzdur. Koskoca Toyota  haykıran motor yapar mı hiç :)

Mantıklı :)
Bunc yorumdan sonra olayı çözdüm.
Şimdi sıralayacağım lütfen madde madde onaylayın dosylarım :)

Arabayı yüksek devirde kullanmam ancak nedenler şöyle
1- Kayseride yaşıyorum.  Eşimin çalıştığı yer ile ev 5 dakika ama o hep mesai başlarken evden çıkınca :) malum aracı çalıştırır çalıştırmaz yürütüyorum. ( Kışın soğukla alakalı olarak ses biraz daha farklı )
2- Evden çıktıktan sonra ana yola bağlantı yerinde rampa var ve devir mecburen 2000 üstüne çıkmak zorunda kalıyor. Bundan dolayı araç bağırıyor
3- Düz yolda farkettim araç 2000 üstünde bağırıyor sadece :)

Konu açılmışken başka bir soru:
Kış aylarında aracı çalıştırır çalıştırmaz yürütüyorum ve arabanın içine kadar bir benzin kokusu alıyorum. Bu durum normal midir arkadaşlar ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 54 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Kasım 30, 2015, 15:05:30 »
Motor sessiz ama motor sesini içeriye çok alıyor bence motorla değil yalıtımla alakalı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Kasım 30, 2015, 15:05:56 »
Bir kere Megane 1.6 dinamik vardı biliyorum hiçde sessiz değildi basınca iyi bağırıyordu Toyota Atmosferik motorları devir sever basınca bağırması çok normal ,ses yalıtımı daha iyi olsa belki ses o kadar duyulmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 advence multidrive s 2014
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • 24 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Kasım 30, 2015, 17:18:39 »
Adnan bey içeriye benzin kokusu alıyosa ve aracınız çok bağırıyosa bi terslik var bence benimkinde bi koku yok. Bide usb takılı araç çalıştığında direk müzik açılıyo, öyle sessiz bi ortamda direk motora kulak versem bende motor sesini duyarım heralde. Ama çok şükür hafif bi müzikle atlatıyorum bu durumu ama koku için gitmelisiniz servise bence

Mesaj Birleştirildi: Kasım 30, 2015, 17:23:34
Hakan bey siz getz den inip corollaya geçmişsiniz bende 3 arabadan sonra corollaya geçtim. Demekki getz hepsinden daha seri ve yalıtımı daha iyi bunu çıkardım sizin yazınızdan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Kasım 30, 2015, 17:51:14 »
Mantıklı :)
Bunc yorumdan sonra olayı çözdüm.
Şimdi sıralayacağım lütfen madde madde onaylayın dosylarım :)

Arabayı yüksek devirde kullanmam ancak nedenler şöyle
1- Kayseride yaşıyorum.  Eşimin çalıştığı yer ile ev 5 dakika ama o hep mesai başlarken evden çıkınca :) malum aracı çalıştırır çalıştırmaz yürütüyorum. ( Kışın soğukla alakalı olarak ses biraz daha farklı )
2- Evden çıktıktan sonra ana yola bağlantı yerinde rampa var ve devir mecburen 2000 üstüne çıkmak zorunda kalıyor. Bundan dolayı araç bağırıyor
3- Düz yolda farkettim araç 2000 üstünde bağırıyor sadece :)

Konu açılmışken başka bir soru:
Kış aylarında aracı çalıştırır çalıştırmaz yürütüyorum ve arabanın içine kadar bir benzin kokusu alıyorum. Bu durum normal midir arkadaşlar ?
adnan bey aracı ılk calıstırdıgınızda 1 dakika rolantıde calısması yeterlıdır motorun ısınması ıcın. daha sonra aracınızı fazla devırlı kullanmadan yola devam edersenız motor daha cabuk ısınacaktır.
aracınız kapalı garajda ıse veya park yerınden cıkmak ıcın gerı ılerı manevra yapıyorsanız buda kokuya sebeb olabılır. arac ıcı hava sırkılasyonunu dısarıdan ıcerı degıl de arac ıcınde olmasına dıkkat edın.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Aralık 03, 2015, 01:08:25 »
10 yıl opel atra classic 1.4 kullandım. 3 aydır corolla 1.6 cvt LPG ile kullanıyorum. Hayatımda başka da araba kullanmadım.

Opelde ses yalıtımı ve süspansiyon daha iyiydi. Kasislerden yavaşlamadan geçerdim. Pek sarsmazdı. Biraz hor kullanıyordum arabayı.

Corolla ile kasislerden yavaş da geçsem içim dışıma çıkıyor.

Bunun dışında arabamı her gün daha fazla seviyorum. Kullanımı, sürüş keyfi, yakıtı çok güzel.

Motor sesi de neymiş? Motor sesinden rahatsız olanlar bir de 1.4 opel ile her hafta 800 km yol yapsınlar, 120 üzeri hızla gitmeyi denesinler bakalım motor sesi nasıl oluyormuş görürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Aralık 03, 2015, 08:43:34 »
kadir bey  2004 model ..1.4  opel ile 2015 corollanin kiyaslanmasi pek adil olmamış gibi.
Ama toyota opele gore daha konforlu yumuşak araç.Opel daha sert .
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 504 kere teşekkür etti
  • 208 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Aralık 03, 2015, 09:14:05 »
Benim öğretmen arkadaşımda yeni kasa opel verdı. 1.6 benzinli. O kaza yaptı perte çıktı araç geçen baharda. Onun arabayı kullandığımda debriyaj pedalı benim corollaya göre çok sert gelmişti. Ama onda bozuk yollarda hiç trim sesi yoktu. Opel'den aklımda kalanlar bunlar benim. Corollanın debriyajı tüy kadar hafif ve yumuşak. :)
" Less English, more bike."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Aralık 03, 2015, 19:28:47 »
Ha ha ha her iki aracında 2015 modelini kullanmış biri olarak bana göre bu motor sesimden rahatsız olan arkadaşlar hiç eski model ve dizel araba kullanmamış galiba :) Bence her iki arabanında motor sesi aynı ama 1.6 benzinli opele göre Toyotanın 6 vites olması yüksek hızlarda arabanın daha fazla rahatlamasını sağlıyor. Yol tutuş ve trim sesleri olarak Opel bir tık daha önde. Misal Yoldaki plastik set engellerden gecerken toyota çok etkileniyor ve aşırı ses çıkıyor. Deriyaja gelince Toyota gerçekten  pamuk gibi.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 165000
  • Model Yılı: '96
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Aralık 04, 2015, 10:05:31 »
10 yıl opel atra classic 1.4 kullandım. 3 aydır corolla 1.6 cvt LPG ile kullanıyorum. Hayatımda başka da araba kullanmadım.

Opelde ses yalıtımı ve süspansiyon daha iyiydi. Kasislerden yavaşlamadan geçerdim. Pek sarsmazdı. Biraz hor kullanıyordum arabayı.

Corolla ile kasislerden yavaş da geçsem içim dışıma çıkıyor.

Bunun dışında arabamı her gün daha fazla seviyorum. Kullanımı, sürüş keyfi, yakıtı çok güzel.

Motor sesi de neymiş? Motor sesinden rahatsız olanlar bir de 1.4 opel ile her hafta 800 km yol yapsınlar, 120 üzeri hızla gitmeyi denesinler bakalım motor sesi nasıl oluyormuş görürler.
sıkıntı 120 gibi hızlarda değil zaten. 30-40 km hızla giderken gaza hafifçe yüklenin bakın o sese

Mesaj Birleştirildi: Aralık 04, 2015, 10:07:01
Ha ha ha her iki aracında 2015 modelini kullanmış biri olarak bana göre bu motor sesimden rahatsız olan arkadaşlar hiç eski model ve dizel araba kullanmamış galiba :) Bence her iki arabanında motor sesi aynı ama 1.6 benzinli opele göre Toyotanın 6 vites olması yüksek hızlarda arabanın daha fazla rahatlamasını sağlıyor. Yol tutuş ve trim sesleri olarak Opel bir tık daha önde. Misal Yoldaki plastik set engellerden gecerken toyota çok etkileniyor ve aşırı ses çıkıyor. Deriyaja gelince Toyota gerçekten  pamuk gibi.
düz vitesle ilgili problem yok zaten. onu da kullandım ani hızlanmalarda normal sesi. cvt'de bir gariplik var

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Aralık 04, 2015, 13:10:18 »
sıkıntı 120 gibi hızlarda değil zaten. 30-40 km hızla giderken gaza hafifçe yüklenin bakın o sese

Mesaj Birleştirildi: Aralık 04, 2015, 10:07:01
düz vitesle ilgili problem yok zaten. onu da kullandım ani hızlanmalarda normal sesi. cvt'de bir gariplik var
Cvt konusunda haklısınız. 1.33 cvt yarisim vardı ondada bağırıyor du.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Aralık 04, 2015, 13:52:30 »
Cvt'de gariplik varsa eğer sakin kullanmadığınız zaman alırsınız manuele istediğiniz viteste bağırtmadan hızlanırsınız olur biter.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • merhaba toyota ailesi
  • Kilometre: 15000
  • 11 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Aralık 21, 2015, 09:02:01 »
Konuya biraz geç katıldım kusura bakmayın.
Araba ilk çalıştığında soğuk motor olduğundan benzin çiğ yanar ve koku yapar.Siz hemen hareket ettiğiniz için havalandırmadan içeri çiğ benzin kokusu girer.Düğmesinden dışarı hava bağlantısını keserseniz bu sorun biter.
Otomatik şanzımanlar soğukta motora ses yaptırır.Araba ilk çalıştığında otomatik olarak 1200-1500 devir arası çalışır ki arabayı hemen ısıtayım diye.
Siz ekonomik çalışmak isteyen arabayı minimum 1200 devirde çalışmaya zorluyorsunuz.O da bağırarak tepki veriyor :)
Ama dikkat edin,motor ısındıktan sonra 2500 devir üstüne çıkmadığınız sürece motor sesi duymazsınız.Ama ani hızlanmak istediğinizde gaza basınca tok bir motor sesi duyuluyor ki 3000 devir üstü bu sesi vermeyen motor görmedim.Corolla da megane ye göre biraz fazla olabilir.onun nedeni de trigerin zincir oluşudur.

ilk defa toyota kullanan biri olarak benim araçta sıkıntı olarak gördüğüm 2 durum var sadece.
1-Fren tepkisi çok yüksek.Dokunmanla nerdeyse lastikleri kilitliyor.Bir türlü alışamadım.
2-Gaz tepkisi çok kötü.Gaz pedalına dokunduğunuz an araba 1500 devri görüyor.Alışıncaya kadar arabayı hep zıplattım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 250
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Aralık 21, 2015, 10:08:23 »
Konuya biraz geç katıldım kusura bakmayın.
Araba ilk çalıştığında soğuk motor olduğundan benzin çiğ yanar ve koku yapar.Siz hemen hareket ettiğiniz için havalandırmadan içeri çiğ benzin kokusu girer.Düğmesinden dışarı hava bağlantısını keserseniz bu sorun biter.
Otomatik şanzımanlar soğukta motora ses yaptırır.Araba ilk çalıştığında otomatik olarak 1200-1500 devir arası çalışır ki arabayı hemen ısıtayım diye.
Siz ekonomik çalışmak isteyen arabayı minimum 1200 devirde çalışmaya zorluyorsunuz.O da bağırarak tepki veriyor :)
Ama dikkat edin,motor ısındıktan sonra 2500 devir üstüne çıkmadığınız sürece motor sesi duymazsınız.Ama ani hızlanmak istediğinizde gaza basınca tok bir motor sesi duyuluyor ki 3000 devir üstü bu sesi vermeyen motor görmedim.Corolla da megane ye göre biraz fazla olabilir.onun nedeni de trigerin zincir oluşudur.

ilk defa toyota kullanan biri olarak benim araçta sıkıntı olarak gördüğüm 2 durum var sadece.
1-Fren tepkisi çok yüksek.Dokunmanla nerdeyse lastikleri kilitliyor.Bir türlü alışamadım.
2-Gaz tepkisi çok kötü.Gaz pedalına dokunduğunuz an araba 1500 devri görüyor.Alışıncaya kadar arabayı hep zıplattım :)

Fren tepkisi hakikaten yüksek.Yeni aracımı 3 haftadır kullanıyorum.Daha bende alışamadım.
Gaza basınca motordan fazla ses geliyor.Ben buna alıştım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • 26 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Aralık 21, 2015, 23:01:13 »
Cvt şanzıman yapısı gereği ekonomi ve konfor odaklı olduğu için ara hızlanmalarda ve yokuşlarda tüm şanzıman türlerine göre daha sesli çalışır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Aralık 23, 2015, 00:22:14 »
Onceki arabam da otomatik corollaydı(e12). Aynı sartlarda aynı yakıyor. Cvt=ekonomi hikaye. Ayrıca 2000 devirden sonra bağırıyor. Motorun karakteri böyle sanırım. Önceki bu kadar bağırmazdı.ayrıca duyulan cvt değil motor sesi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 37000
  • 31 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Aralık 26, 2015, 12:41:15 »
2014 temmuzda touch manuel 1,6 almıs biri olarak su ana kadar

ani manevralarda sakin surmezseniz drift yapmaya meyilli corolla ve her kosulda motor sesi duymuyorsanız motor uykuda bu aracta motorsesi ne kadar sportif o kadar performans veriyor

cıktıgınız yol ne kadar dikse o kadar huysuz bir aracta buluyorsunuz kendinizi yokusları cıkmayı pek sevmıyor bu araclar vites kucultun dogru devri verin cıkıp kurtulun uzun yolda yokuslarda kımseyle kapısmayın selektor  :D yapıp duruyorlar arkadan  :rofl:7

fabrika test verisi 195 desede bu aracın maksimum hızı 180 4000 devir 4 vites aldım basımı diyorsa 5 vites yol bos ova dumduz git dersen 6 vites

aynı segmentte (passattır veya fluencedır astradır) motor gostermeyın torkları yuksek arkadan bakıp kalıyorsunuz motoru yaksan yakalayamıyorsun

sonucta tek rakıbınız kendınızsiniz arkadaslar devri ver  motorla sohbet et (kultur fizik spor misali)  :D genelde o konussun sen dinle keyfine bak turkiye sartlarında gayet mutlu oluyorsun   :rofl:

kazasız belasız kullanmak nasip olsun herkese  :alkis:  ama herseye ragmen kontrol sizde trafikte kurallara uyun eve saglam gidin herseyi bosverin
2014 Corolla Touch (navisiz :( ) 1,6 Manuel

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Kilometre: 40000
  • 239 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Aralık 26, 2015, 20:09:53 »
araçlar yapılış gayeleri üzere planlanırlar.
pasat ile corolla karşılaştırmak yanlış olur segmentleri farklı.
turbo beslemeli herhangibir araçla atmosferik motorlu araç karşılaştıralamaz.
corolla performans için değil tasarruf için üretilmiş bir araçır.performan isteyen turbo beslemeli güçlü araç almalıdır.impreza veya turbo diesel gibi.
araç alırken ne itedeiğinizi gözden geçirin.
tasarruf,performans,konfor,arazi,büyük,küçük v.s..
kulaktan dolma biiligler herzaman yanıltır.toyotanın her segmentte aracı var konfor isteyen avensis alsın arazi isteyen cruiser alsın rav4 alsın
spor isteyen gt86 alsın.tasarruf deyen corolla auris alsın v.s... örnek çok.at ile eşek karşılaştırmak her zaman yanlıştır.eşek 5 katı yük taşır ağır gider at taşıyama ama koşar gibiiii

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 250
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Aralık 26, 2015, 21:28:34 »
2014 temmuzda touch manuel 1,6 almıs biri olarak su ana kadar

ani manevralarda sakin surmezseniz drift yapmaya meyilli corolla ve her kosulda motor sesi duymuyorsanız motor uykuda bu aracta motorsesi ne kadar sportif o kadar performans veriyor

cıktıgınız yol ne kadar dikse o kadar huysuz bir aracta buluyorsunuz kendinizi yokusları cıkmayı pek sevmıyor bu araclar vites kucultun dogru devri verin cıkıp kurtulun uzun yolda yokuslarda kımseyle kapısmayın selektor  :D yapıp duruyorlar arkadan  :rofl:7

fabrika test verisi 195 desede bu aracın maksimum hızı 180 4000 devir 4 vites aldım basımı diyorsa 5 vites yol bos ova dumduz git dersen 6 vites

aynı segmentte (passattır veya fluencedır astradır) motor gostermeyın torkları yuksek arkadan bakıp kalıyorsunuz motoru yaksan yakalayamıyorsun

sonucta tek rakıbınız kendınızsiniz arkadaslar devri ver  motorla sohbet et (kultur fizik spor misali)  :D genelde o konussun sen dinle keyfine bak turkiye sartlarında gayet mutlu oluyorsun   :rofl:

kazasız belasız kullanmak nasip olsun herkese  :alkis:  ama herseye ragmen kontrol sizde trafikte kurallara uyun eve saglam gidin herseyi bosverin

Yokuşta dediğiniz doğrudur. Atmosferik motorlar böyle maalesef.1.2 turbo polo bile bayırda beni geçti.Ama düz yolda performan iyi.215 vuruyor.