Gönderen Konu: Radyo net çekmiyor sürekli bir cızırtı var istanbulun göbeğinde olmamıza rağmen  (Okunma sayısı 20672 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 205000
  • Model Yılı: '08
  • 2 kere teşekkür etti
Arkadaşlar genellikle radyo dinlerim fakat tad alarak dinleyemiyorum başka araçlara bindiğimde ses gayet net gelebiliyor bizim aracın neresinde sıkıntı olabilir teyp orjinal teybi

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • 327 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
Bende aynı dertten muzdaribim, oto elektrikçi arkadaşa sordum teyp arkasındaki anten bağlantısı oksit ( Paslanma ) yapmış olabilir mi diye? Olmaz antenden yapar dedi bende sol ön direkte bulunan anteni söküp baktım ancak pek yenilenecek gibi bir yeri yoktu, yağsız kontak spreyi sıkıp anten yuvasına topladım. Son çare teyp anten bağlantı soketini yeniletmeyi planlıyorum. Fikir verip yol gösterecek, bir püf noktası söyleyebilecek arkadaşların sizinle birlikte desteklerini bekleyelim bence. 
2001 1.4 Terra Special

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '11
  • 4 kere teşekkür etti
  • 164 kere teşekkür edildi
arkadaşlar bu sorun sadece istaqnbulda değil pek çok yerde de mevcut nedenini kısa ve anlaşırlı ifadelerle anlatmaya çalışayım.
1 ölü bölge (çoğumuz ne olduğunu bilyoruz)
2 frekans çakışması: daha çok maltepe kartal arasında bu sorun yaşanıyor nedeni ise frekansların çakışmasından ve ölü bölgenin buralarda daha çok olmasından kaynaklanıyor,çamlıcada vericilerle kınalıada daki vericiler bu bölgede çakıştığı için cızırtı yada çatırdıt deidğimiz gürültüler olşuyor,her nekadar kınalıada da verici kalmamış olsada bu bölgedeki ölü bölge aynı sesleri duymamıza neden olablir.bazı araçlarda duyulması bazı araçlarrda duyulmamasının pek çok nedeni olabilir,araçların yalıtımından tutunda antenimedia ciazlarının kaliteside kendin göstermektedir.Baz istasyoları ve diğer radyo frekans üreten cühazların varlığınıda unutmayalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 205000
  • Model Yılı: '08
  • 2 kere teşekkür etti
arkadaşlar bu sorun sadece istaqnbulda değil pek çok yerde de mevcut nedenini kısa ve anlaşırlı ifadelerle anlatmaya çalışayım.
1 ölü bölge (çoğumuz ne olduğunu bilyoruz)
2 frekans çakışması: daha çok maltepe kartal arasında bu sorun yaşanıyor nedeni ise frekansların çakışmasından ve ölü bölgenin buralarda daha çok olmasından kaynaklanıyor,çamlıcada vericilerle kınalıada daki vericiler bu bölgede çakıştığı için cızırtı yada çatırdıt deidğimiz gürültüler olşuyor,her nekadar kınalıada da verici kalmamış olsada bu bölgedeki ölü bölge aynı sesleri duymamıza neden olablir.bazı araçlarda duyulması bazı araçlarrda duyulmamasının pek çok nedeni olabilir,araçların yalıtımından tutunda antenimedia ciazlarının kaliteside kendin göstermektedir.Baz istasyoları ve diğer radyo frekans üreten cühazların varlığınıda unutmayalım.
Anten kablosunun veya antenin değişimi ile hallocak sorun değil mi yani yeni model araçlarda özellikle bu sorunu görmüyorum fazla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '11
  • 4 kere teşekkür etti
  • 164 kere teşekkür edildi
Anten kablosunun veya antenin değişimi ile hallocak sorun değil mi yani yeni model araçlarda özellikle bu sorunu görmüyorum fazla

elbetteki düzelir ama bu bahsettiğim yayaıncı kuruluşlarında ciddi sorunu olduğu için bazı bölgeler için kesinlikle olur yada olmaz denilemez.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '01
  • 73 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
Bende aynı dertten muzdaribim, oto elektrikçi arkadaşa sordum teyp arkasındaki anten bağlantısı oksit ( Paslanma ) yapmış olabilir mi diye? Olmaz antenden yapar dedi bende sol ön direkte bulunan anteni söküp baktım ancak pek yenilenecek gibi bir yeri yoktu, yağsız kontak spreyi sıkıp anten yuvasına topladım. Son çare teyp anten bağlantı soketini yeniletmeyi planlıyorum. Fikir verip yol gösterecek, bir püf noktası söyleyebilecek arkadaşların sizinle birlikte desteklerini bekleyelim bence.

Hilmi bey sorununuz hala devam ediyorsa size bir tavsiyem aracınızdaki radyonun anten girişini biraz sıkıştırmanız olacaktır. Eğer hala düzelmez ise teyp üzerinde FM alıcı bir devre var bu devrenin üzerinde ince ayarların yapıldığı bobin ve kondansatörler mevcut bunlara müdahale ederek sorunu çözebilirsiniz. Bu işlem tecrübe ve bilgi gerektirdiği için uzman bir kişiden yardım almanızı öneririm.

Devre üzerindeki ayarları denemeden önce harici bir anten bağlayarak anten testi yapmanızda fayda olacaktır.
Toyota Corolla 2001 1.6 SPC AT  (2019-.......)
Toyota Corolla 2000 1.6 XEİ SW  (2012-2019)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
bende de aynı sıkıntı var. lakin benim aracın anteni çok ilginç bir yerde. film çekerken muhtemelen zarar verdiler. o sebeptendir diye düşünüyorum. sol bagaj camının içine gömülü. uzaktan rezistans gibi gözüküyor. o aslında aracın anteni.