Gönderen Konu: Direksiyonu çevirirken gelen sürtünme (motor sesi) sesi  (Okunma sayısı 6158 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 3500
  • Model Yılı: '15
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar merhaba,

Yeni aldığım corolla dizel aracımın direksiyonunu sağa ya da sola çevirirken sanki duran bir oyuncak motorunu elle çevirince gelen ses gibi ses geliyor. Tam sürtünme de değil. Direksiyonda hafif titreşimini hissediyorum hatta. Bu hafta servise göstereceğim ancak bu konuyla ilgili daha önce tecrübesi olmuş olan arkadaşlar varsa diye sormak isterim nasıl çözmüşlerdir ve problem nedir diye.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Ynt: Direksiyonu çevirirken gelen sürtünme (motor sesi) sesi
« Yanıtla #1 : Ekim 26, 2015, 09:25:14 »
@Ahmet Gana (35892) Direksiyon elektrik motorunun sesi, yine servise gösterin ama büyük ihtimal sorun yok diyeceklerdir.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 26, 2015, 14:08:02 »
@Ahmet Gana (35892) Direksiyon elektrik motorunun sesi, yine servise gösterin ama büyük ihtimal sorun yok diyeceklerdir.

Cevabınız için teşekkür ederim Aytaç bey. Aslında bir kaç sıkıntı var. Ön camlar düzgün inmiyor. Sanki yerinden oynuyor açarken. Onu gösterirken direksiyonu da göstereceğim. Ne hazindir ki aracın cruise control unun olmadığını yeni farkettim. Büyük hayal kırıklığı oldu benim için. Alırken broşürlerde var olarak işaretlenmiş. Benim de aklıma bakmak ya da sormak bile gelmemişti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 26, 2015, 14:14:42 »
Cevabınız için teşekkür ederim Aytaç bey. Aslında bir kaç sıkıntı var. Ön camlar düzgün inmiyor. Sanki yerinden oynuyor açarken. Onu gösterirken direksiyonu da göstereceğim. Ne hazindir ki aracın cruise control unun olmadığını yeni farkettim. Büyük hayal kırıklığı oldu benim için. Alırken broşürlerde var olarak işaretlenmiş. Benim de aklıma bakmak ya da sormak bile gelmemişti.

Evet, camlar açılıp-kapanırken ses düzeyi fazla ve biraz sallanıyor galiba Auris'te de öyle. Cc Advance ve premium versiyonlarında standart olması lazım, onun altındakilerde maalesef yok ancak sonradan taktırabilirsiniz, bu konuda forumda paylaşımlarımız mevcut.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 26, 2015, 14:32:25 »
Evet, camlar açılıp-kapanırken ses düzeyi fazla ve biraz sallanıyor galiba Auris'te de öyle. Cc Advance ve premium versiyonlarında standart olması lazım, onun altındakilerde maalesef yok ancak sonradan taktırabilirsiniz, bu konuda forumda paylaşımlarımız mevcut.

Aytaç bey,

Bendeki araç advance yarı otomatik dizel. CC tam olarak nerededir bu konuda bir bilginiz var mıdır? Sabah artık kör olduğumu düşünmeye başladım ara ara bulamadım cc yi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Corolla 1.33 Life / İnci beyazı
  • Kilometre: 22460
  • Model Yılı: '14
  • 1151 kere teşekkür etti
  • 735 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 27, 2015, 07:10:31 »
Arabanız hayırlı olsun. Direksiyon sesi normal. O ses elektrikli motorun sesi olup duyulmaması anormalliktir. Cam sesi de normal. Alışın yani. Onun dışında dizellerde cc yok. Benzinli advance ve premium da var. Broşürde ki araba benzinlidir. Ayrıca dizellerde arka çamurluk davlumbazı da yok ama benzinlilerde var. Çok ses dinleyip takılmayın. Bu forumda ses dinleyeceğiz diye araba kullanırken video çekip gösterenler var. Aynaya astağım gitar maketi kokulu yaprağa vurdukça tıkırtı geliyor. Sinyal koluna asılı yağ kartı bile vurdukça konsola ses geliyor. Anahtarlık bile hareket esnasında ses çıkartabiliyor.  Normal çünkü hareket halindeyim. Trim sesi bozuk yolda zaman zaman duyuluyor ama kaymak asfaltta pek duymuyorum. Ve açıkçası çok da ses dinlemiyorum. Yahu deri montum ile araba kullanırken deri bile gıcırtı sesi çıkarıyor. Yani sıfır ses olur arabada ama bu sefer üzerinde ki kıyafetten bir şekilde ses gelir. Lacivert montum da mesela üzerimdeyse hışırtı sesi gelir çünkü ses çıkartmaya müsait bir mont.

.
Daima Rock ve daima Erkin baba..!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '13
  • 44 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 27, 2015, 09:18:44 »
Arabanız hayırlı olsun. Direksiyon sesi normal. O ses elektrikli motorun sesi olup duyulmaması anormalliktir. Cam sesi de normal. Alışın yani. Onun dışında dizellerde cc yok. Benzinli advance ve premium da var. Broşürde ki araba benzinlidir. Ayrıca dizellerde arka çamurluk davlumbazı da yok ama benzinlilerde var. Çok ses dinleyip takılmayın. Bu forumda ses dinleyeceğiz diye araba kullanırken video çekip gösterenler var. Aynaya astağım gitar maketi kokulu yaprağa vurdukça tıkırtı geliyor. Sinyal koluna asılı yağ kartı bile vurdukça konsola ses geliyor. Anahtarlık bile hareket esnasında ses çıkartabiliyor.  Normal çünkü hareket halindeyim. Trim sesi bozuk yolda zaman zaman duyuluyor ama kaymak asfaltta pek duymuyorum. Ve açıkçası çok da ses dinlemiyorum. Yahu deri montum ile araba kullanırken deri bile gıcırtı sesi çıkarıyor. Yani sıfır ses olur arabada ama bu sefer üzerinde ki kıyafetten bir şekilde ses gelir. Lacivert montum da mesela üzerimdeyse hışırtı sesi gelir çünkü ses çıkartmaya müsait bir mont.

.

süper yorum olmuş  :alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 27, 2015, 09:28:02 »

.

Teşekkür ederim. Direksiyonun sesine takılmıştım evet ancak camın sesine değil de iniş şekline takıldım ki kontrol bakımı için gittiğimde göstereceğim servise.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 504 kere teşekkür etti
  • 208 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 29, 2015, 00:22:00 »

.Burak bey, insanların sesle ilgili yaşadığı sorunu kaydedip bu forumda paylaşması kadar doğal bir şey olabilir mi ya? Ben de onlardan birisiyim. Bu size garip gelmiş olabilir ama bana göre de çok normal.
" Less English, more bike."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 29, 2015, 08:19:03 »
Ben de ayni fikirdeyim ses/video kaydi yapanlar bir soruna cozum bulmak icin yapiyorlar bu kayit olayini. Forumun ortami aslinda cok guzel. Arabayi yeniledikten sonra aklima takilanlari sormak icin en guzel ortam diye dusunuyorum. Cevaplariyla yardimci olan cok arkadas oldu sagolsunlar. Ancak boyle alayci tuhaf ve anlam verilemeyen tavirlarla da karsilasmak olasidir. O yuzden pek takilmamak lazim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
« Yanıtla #10 : Ekim 29, 2015, 08:55:13 »
Salih Karacan ; yemeğin içinde sinek arayarak yemek yemeye benzer bu. Eğer tüm hayatınızı böyle detay ve seslere takılarak yaşıyorsanız hayat zor sizlere.

Madem öyle satın arabayı başka araba alın. Ondan da başka ses gelsin onu dz satın bir başka alın. Böyle uzar gider. 

Genel konuşayım şimdi. Örnek, babam 13 yıl önce vefat ettiğinde 57 yaşındaydı ve bu adam 42 yıldır araba kullanıyordu. Ralliciler halt etmişti yanında o derece yani. Eh adam 355 HP lik 74 model Trans am kullanırdı. Neyse, şimdi bu adamın zamanında ve bu jenerasyonun zamanında internet yoktu. Arabadan ses gelse kendileri çözerdi yada götürüp ustalarına baktırırlardı. Hiç unutmam 91 yılında 90 model siyah 131 arabanın gaz teli çıkmış Boğaz köprüsü girişinde ve babam onu çekip kenara bagajda ki bir şeyin teliyle halletmiş. Günümüz de olsa adam foruma konu açar. Var zaten diğer forumlar da lastik patladı yardım diye konu açanlar.

Bende 19 yaşındayken 94 yılında aldım ehliyeti çıktım yollara. O zaman da internet ve forum yoktu. Şu an ehliyet alanlar fıorumlarda konu açıyor ki nasıl araba kullanılır nasıl park edilir diye. Pes..! 90 model 131 ile şirket arabam 93 Tempra ile çoğu mekanik şeyi öğrendim. Askerde Land şoförüydüm bir başıma şaft istavrozunu değiştirip takmıştım şaftı yerine.

Blr önceki arabam 2005 Renault Symbol ile 2012 de şantiyede bir şey yaşadım. Akşam çıktım ve çamur ve balçık yoldan asfalta indim. Bir ses geliyor metal sürtünme sesi. Huylandım ve frene basıyorum yok. Gitmiyor ses. Dedim diskler ıslanmıştır belki. Gireyim benzinciye de lifte çekip altına bakayım dedim. Girdim benzinciye çektim yağ kanalına indim altına ve baktım ki sol rot koluna uzunca ambalaj ipi dolanmış. Kestim attım ve binip çıktım yola ses yok.

Yani biraz kendiniz çözüm arayın bazı şeylere ve seslere takılmayın bu kadar. Karnım açken midemden guruldama sesi geliyor ne olacak şimdi? Sessiz bir dünya yok. O ses kesilir torpido da ki eşya tıkırtı yapar. Derim üzerimdeyken gıcırdıyor mesela. Çıkarınca ses yok. Klima açılınca ilk başta çıt çıt ses yapar ve bu normaldir. Çünkü kapalı kalıyor ve ilk açılışta genleşiyor. Ev ve iş yerinde ki klima da öyle. Bunu bile konu açan var. Azcık mantık. İyi klimanın yere damlayan yoğuşma suyu için konu açan olmadı henüz.

Yukarı da mesela dedim bende. Stabile ve bozuk yolda benden de ses geliyor. Geçen gün sol emniyet kemeri tarafından ses geliyordu ve lanet olsun sana araba dedim. Nerden aldım seni almaz olaydım dedim ve sonra direkte ki kemer bölgesine elimle bir kaç hamle yaptım ve düzeldi. Zaten kaymak asfaltta ses yok fazla.

Hadi sesi kestin diyelim. Bu sefer de altı vuruyor. 131 ve Renault alışkanlığı eskiden kalma onlarla geçtiğim yerden azcık hızlı geçsem altı sürtüyor yere. Bazen diyorum keşke yine Renault alsaydım diye.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 504 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ekim 29, 2015, 10:53:51 »
Burak bey, aslında siz beni gayet iyi anlıyorsunuz bence. Benim de bu forumda yazılan her şeyi , söylenen her şeyi beğeniyorum diye bir şey söz konusu değil. Ama insanların yazdıkları şeyi beğenmiyorum diye onları eleştirmiyorum, onlarla alaycı tavırda konuşmuyorum. Yoksa bazı şeylerin anlamı kalmaz. Ayrıca ben böyleyim güzel abicim. Takıntılıyım işte. Ses olayına takıyorum. Ses olayına taksam da kendi çapımda hayattan zevk almasını bilirim. Sizden ricam, sizin yaptığınız her şey doğru , insanlarınki yanlış yaklaşımından vazgeçin lütfen. Bazı şeyleri de eleştirmeyin lütfen. İnsan hayatta bazı şeyleri bilemez. Her şeyi bilmeye çalışmak çok yanlış bir tutumdur. Bu arada arabamı ne Zaman satacağıma da bırakın da ben karar vereyim lütfen . Ayrıca, asla saygısızlık etmek istemem. Ama bu muhabbet uzamasın lütfen. Saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
« Yanıtla #12 : Ekim 29, 2015, 11:08:42 »
Ben sırf sana konuşmadım. Genel konuştum. İyi o zaman ses dinleyerek kullanın arabalarınızı. Bir eliniz kamerada video çekerek yol alın. Ama yazık, sadece araba kullanıyorsunuz otomobil değil..! Silecek suyunun yerini dahi bilmeyen adamlar ile aynı trafikteyiz en acısı da bu. Ha, bunu da genel söyledim çünkü çok var bu tiplerden.  Araba ile ilgili çoğu şeyi de çok şükür gerektiği şekilde bilirim. Servise gittiğim zaman yani çıktıktan sonra soluğu forumlar da alıp "böyle böyle yapacaklardı ama böyle böyle yapmışlar demem çok şükür bilgimden dolayı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ekim 29, 2015, 12:08:24 »
Arkadaşlar kişilerin arabalarina iyi bakma hakkı olduğu gibi iyi bakmama hakkı da vardır. Muayeneden geçtikten sonra trafikte.               olmalarında da sakınca yoktur. Burak kardeşim sen çok pozitif bir insansın. Ama bazen kizmaya mı basladin ne? Senin neşeli paylasimlarin    cok daha guzel.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ekim 29, 2015, 22:26:13 »
Ben de Salih bey gibi düşünüyorum. Yaşa hürmeten saygısızlık olmaz kesinlikle. Ancak üslup rahatsız edici olduğu için büyüklere saygı esastır düsturuyla da düşündüklerimi söylemek isterrim.
Bu forumun amacı paylaşmaktır zaten. Bilmeyenler işi bilenlere akıl danışır, akıl danışılanlar da yol gösterir. Ama yol gösterirken de (her sese takılmayın denilmek istendiğinde) alaycı bir tavır sergilenirse diyalog anlamsız bir şekil alır diye düşünüyorum. Bu konuda olduğu gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
« Yanıtla #15 : Ekim 29, 2015, 23:30:38 »
Pardon da "her sese takılmayın" demişim, bunun neresinde saygısızlık var ve ukelalık var? Evet her sese takılmayın ve yemeğin içinde sinek arayarak yemek yemeyin. Yoksa mutlu olamazsınız. Ama yok, ben bu forum da şunu anladım. Bilen birilerini bilmeyen çekemiyor. Nokta..!

Eskiyi örnek verdim. Eskiden internet yoktu. Forum diye bir şey yoktu. İnsanlar ki buna bende dahilim, arabalarından bir ses gelince ya kendileri yapıyordu ya ustalarına götürüyordu. Şimdi hazıra kon, aç foruma konu kebap..! Adam araba almış davlumbaz olmadığını forumda öğreniyor. iyi, evlendiğin kızın ikinci evliliği olup bir de çocuğu olduğunu evlendiğin gün öğreniyorsun. Bu ona benzer. Ben almayacağım arabanın bile altını üstünü her yerini incelerim. Neresinde ne var ne yok, lastik ve jant ölçüsü nedir vs. vs. Ve çoğu kişi kullandığı arabayı maalesef tanımıyor. Tanımıyor dan kastım kaç HP, kaç NM tork verir, kaç kg, bilmem ne vs. bilmiyor. Dedim ya, çoğu kişi araba kullanıyor otomobil değil. Ondan sonra biz ukela ve fanatik oluyoruz. Hadi hayırlı işler, sesleri videoya çekip eklemeye devam edin. Sonra yönetim hız sınırını aşan hızı yazınca ....... koyup silsin. İyi de arkadaş o video da tehlikeli durum, ne olacak şimdi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 504 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Ekim 29, 2015, 23:57:23 »
.