Gönderen Konu: Yokuş çıkma sorunu  (Okunma sayısı 7165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 3500
  • Model Yılı: '15
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Yokuş çıkma sorunu
« : Ekim 22, 2015, 19:00:48 »
Arkadaslar dün itibariyle dizel yarı otomatik bir corolla sahibi oldum. Bugün akşama kadar herşey çok güzeldi ancak şöyle bir talihsizlik yaşadım.
Çalıştığım iş yerinin otopark yolu çok dik. Daha önce opel corsa manuel vitesle cok rahat cıkıyordum ancak bugün otomatik vitesteyken çıkamadım. Gaza basıyorum ama gitmiyor geri kaçıyordu. Ben de manuele aldım düz yoldayken de biraz kaptırdım öyle çıktım. Bu seferde hızlı çıkınca aracın altını vurdum yokuş bitiminde.
İlk sorum aracın gaz pedalına cok basmama ragmen gazı almaması arabanın kaymasını engelleyen sistemin devrede olmasındanmıdır?
İkinci sorum aracın altını vurunca cok sert bir ses geldi. Eğildim baktım ama birşey göremedim. Arabanın altını vurmadan nasıl çıkarım o yokuştan bir fikri olan varmıdır?

Toyota Club Türkiye

Yokuş çıkma sorunu
« : Ekim 22, 2015, 19:00:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
Ynt: Yokuş çıkma sorunu
« Yanıtla #1 : Ekim 22, 2015, 20:12:37 »
Altına bir şey olmaz sağlam oluyor. O kadar hızlı cikmayin vurmaz. Ne bileyim kasis varsa yan gecin .Yengeç gibi. 1. Soruya cevabım yok. Hiç kullanmadım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 22, 2015, 20:20:32 »
Bu araçtada vites kolunu Manuele almalısınız.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 22, 2015, 20:46:59 »
Bu araçtada vites kolunu Manuele almalısınız.

Vitesi manuele aldım ancak öyle cıktım ancak yokuştan kaldıramadım yine. Geri geri gidip aracı kaptırıp öyle cıkardım. Hızını ayarlayamayınca da yokuş bitiminde vurdum altını. Çok canımı sıktı bu durum aslında. Böyle bir sıkıntıyla karşılaşacağım aklıma gelmezdi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 22, 2015, 20:56:33 »
Manuele aldığınızda ekrandan 1. viteste olduğuna dikkat ediniz. Ne kadar dik olsada çıkması gerekirdi.

Sorun devam ederse yetkilinizden kalibrasyon yapmalarını talep edin.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 22, 2015, 21:08:09 »
Manuele aldığınızda ekrandan 1. viteste olduğuna dikkat ediniz. Ne kadar dik olsada çıkması gerekirdi.

Sorun devam ederse yetkilinizden kalibrasyon yapmalarını talep edin.
Cıkamayınca ilk ona bakmıstım 1 demi diye. Tesekkurler cevap icin. Yarın tekrar deneyeceğim. bu sefer vurmam insallah aracın altını.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 11000
  • Model Yılı: '14
  • 45 kere teşekkür etti
  • 70 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 22, 2015, 21:08:43 »
Merhaba Ahmet Bey,
Yeni aracınız hayırlısı olsun. Öncelikle aracınızda yokuş kalkış destek sistemi var frene normalden biraz daha sert basınca bip sesi ile birlikte gösterge panelinde kayma logo bir uyarı ışığı çıkıyor bu sistemin devreye girdiğini ve aktif olduğunu göstermektedir. Bu sistem devreye girince vitesi takıp gaza basınca frenden ayağınızı çekerseniz araç ilerleyecektir ve unutmadan tabi ki aracınızı ya "Es" modunda yada "Manuel" modda kullanmalısız dik yokuşlarda. MMT otomatik modda yokuşu sevmeyen bir karakteri var malesef. Ben 1 yıldır yeni kasayı kullanıyorum son 6 aydır hiç otomatik modda kullanmadım sürekli manuel modda hem daha zevkli oluyor hem geçişler "0" yakın derece de sarsıntısız oluyor.  ;)
2014 1.4 D4D Corolla Premium Mmt Vites
+Touch Go (navi)
+Protech
+Koltuk ve iç döşeme koruma

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 22, 2015, 21:40:13 »
Merhaba Ahmet Bey,
Yeni aracınız hayırlısı olsun. Öncelikle aracınızda yokuş kalkış destek sistemi var frene normalden biraz daha sert basınca bip sesi ile birlikte gösterge panelinde kayma logo bir uyarı ışığı çıkıyor bu sistemin devreye girdiğini ve aktif olduğunu göstermektedir. Bu sistem devreye girince vitesi takıp gaza basınca frenden ayağınızı çekerseniz araç ilerleyecektir ve unutmadan tabi ki aracınızı ya "Es" modunda yada "Manuel" modda kullanmalısız dik yokuşlarda. MMT otomatik modda yokuşu sevmeyen bir karakteri var malesef. Ben 1 yıldır yeni kasayı kullanıyorum son 6 aydır hiç otomatik modda kullanmadım sürekli manuel modda hem daha zevkli oluyor hem geçişler "0" yakın derece de sarsıntısız oluyor.  ;)
Cihan bey teşekkür ederim sizin de yeni sayılır Allah kaza bela vermesin. Yalnız bu yokuş 45 derece acıda olsa bile dediğiniz şekilde sıkıntı cıkarmadan kalkar mı acaba? Araç bugün boğuldu resmen hayal kırıklığı yaşadım. Kitapçığına baktım detay bulamadım es moduyla ilgili. Es moduna nasıl alabilirim aracı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ekim 22, 2015, 22:06:20 »
Bende teşekkür ederim Ahmet bey hep birlikte kazasız belasız kullanmak nasip olur inşallah herkese. Sorunuza gelince kendi oturduğum dairenin otoparkı daha fazla açılı bir yokuşa sahip ve ben hep bu şekilde kalkış yapıyorum aracın motor 1,4 olunca ve kasa da ağır olunca düşük devirlerde cansız bir gibi görünüyor kabul ediyorum ben ilk zamanlarda pişman bile olmuştum ama alışıyorsunuz bu yüzden biraz gaza basmalısınız böyle durumlarda. Es modu tuşu vitesin arkasında bardaklık gözünün ön tarafında kalıyor yaklaşık el freni hızasında bu tuş basılınca bir kez ekranda es yazısı geliyor yol bilgisayarında tekrar basınca iptal oluyor. Es modu yüksek devirlerde vites çevirmesini sağlıyor otomatik modda kullandığınızda. Başka bir amacı yok normal kullanımda pek işinize yaramaz sadece yokuşlarda ve performans istediğinizde üst devir çevirmek için konulmuş bir işlev sadece. Ben o yüzden hep manuel kullanıyorum süpriz yaşamamak için.
+Touch Go (navi)
+Protech

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 22, 2015, 22:25:52 »
düşük hacimli turbo motorlu arabalarda bu sorun vardır çünkü turbo 1400-1500 devirlerde faaliyete geçer ve motor 90 ps ye yaklaşır, daha alt devirlerde motorun gücü ancak 40-50 ps ancak olur . dört çeker arazi arabalarında dizellerin çoğu turbosuz veya çok küçük turboludur ve hacim yüksek olur, tabi toyota veya land rover gibi gerçek 4 çekerlerden bahsediyorum, manual olunca bu sorun çok daha az gündeme geliyor yarım debriyajda gaza basarak motorun gerçek gücünü alıyorsunuz. dacia dusterler otomatik araba yapmıyor sanıyorum sebep bu.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 23, 2015, 08:13:01 »
Aracın karakterine alışınca, yukarıda verilen bilgiler yardımı ile bu durum çözülecektir. İlk kasa Auris mmt lerde böyle bir sorun yaşamamıştım manuel kullanımda. Yalnız rampada 45 derece yüksek bir açıdır binek araç için. Aracın teknik bilgilerinde rampa yaklaşma, uzaklaşma açısı gibi değerler olması lazım. Aracınızın yaklaşma açısı 25 derecenin altındadır muhtemelen. Bunun üzerindeki derecelerde rampaya sağlıklı bir şekilde girmeye ön tampon izin vermeyecektir. Ayrıca aracınız ile kıyaslandığında Corsa'nın aks mesafesi kısadır, bu da rampa tepe noktasında alt sürtünmemesini açıklar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 23, 2015, 10:15:50 »
Aracın karakterine alışınca, yukarıda verilen bilgiler yardımı ile bu durum çözülecektir. İlk kasa Auris mmt lerde böyle bir sorun yaşamamıştım manuel kullanımda. Yalnız rampada 45 derece yüksek bir açıdır binek araç için. Aracın teknik bilgilerinde rampa yaklaşma, uzaklaşma açısı gibi değerler olması lazım. Aracınızın yaklaşma açısı 25 derecenin altındadır muhtemelen. Bunun üzerindeki derecelerde rampaya sağlıklı bir şekilde girmeye ön tampon izin vermeyecektir. Ayrıca aracınız ile kıyaslandığında Corsa'nın aks mesafesi kısadır, bu da rampa tepe noktasında alt sürtünmemesini açıklar.
Atilla bey, Hakan bey teşekkür ederim bilgilendirmeler için. Bugün akşam 1.viteste yokuş kalkış desteğini devreye alarak tekrar deneyeceğim. Aslında aynı otoparka passatlar volvo s 60 lar girip çıkıyor. Muhtemelen sakin çıkıyorlar rampada kalacak stresi yaşamadan. Bende yukarıda arkadaşların verdikleri tüyolarla daha sakin çıkmaya çalışacağım ki rampa sonunda altını tekrar vurmayım. Bugün inşallah bu sorunu çözerim yoksa çok sıkıntı olacak. Arabayı parkedecek başka bir yer olmadığı için bir çare bulmak lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Gitti 1.4 Auris geldi 1.33 Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '12
  • 8 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 23, 2015, 11:04:49 »
Ahmet Bey öncelikle hayırlı olsun.
Mekanik olarak yukarıda yazılanlar oldukça bilgi verici. Ben 2012 Corolla 1.33 sahibiyim, aracın altının sürtmesi hususunda şunu ilave etmek istiyorum:
1.33 motorla böylesi rampalarda hızlı/ivmeli çıkış yapıp, aracın ön lastikleri rampayı aştığı an ayağımı 2-4 saniyeliğine gazdan çekip, sonra tekrar tatlı bir şekilde gaza basıyorum. Böylece rampayı çıkarken yapılan hız ve ivme bir kaç saniyeliğine yatışıp, aracın rampanın son tümseğini yumuşak geçmesini sağlıyor; 2-4sn.lik ara sonrasında tekrar tatlı bir şekilde gaza basarak aracın altını sürtmeden çıkış yapabiliyorum.
Selamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ekim 23, 2015, 11:23:58 »
Ahmet Bey öncelikle hayırlı olsun.
Mekanik olarak yukarıda yazılanlar oldukça bilgi verici. Ben 2012 Corolla 1.33 sahibiyim, aracın altının sürtmesi hususunda şunu ilave etmek istiyorum:
1.33 motorla böylesi rampalarda hızlı/ivmeli çıkış yapıp, aracın ön lastikleri rampayı aştığı an ayağımı 2-4 saniyeliğine gazdan çekip, sonra tekrar tatlı bir şekilde gaza basıyorum. Böylece rampayı çıkarken yapılan hız ve ivme bir kaç saniyeliğine yatışıp, aracın rampanın son tümseğini yumuşak geçmesini sağlıyor; 2-4sn.lik ara sonrasında tekrar tatlı bir şekilde gaza basarak aracın altını sürtmeden çıkış yapabiliyorum.
Selamlar
Teşekkür ederim Metin bey. Evet çok mantıklı ön tekerler düzlüğe gelince aynı şekilde deneyeceğim birazdan. İnşallah problemsiz çıkarım. İçim çok rahatlayacak hallolursa.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ekim 23, 2015, 14:19:24 »
Merhaba Ahmet Bey,
yanlış anlamayın ama neden otomatik aldınız?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ekim 23, 2015, 14:58:39 »
yanlış anlamayın ama neden otomatik aldınız?

Tabi ki yanlış anlamadım Esat bey. Babam manuel vites araç malesef kullanamıyor onun için aldım. Eski aracımızda corolla idi ne yaptıysam corolladan vaz geçiremedim. Bu yüzden şartlar böyle olunca dizel olsun olmuşken otomatik olsun diye bu aracı aldık. Daha önceden dediğim gibi mmt şanzıman benim için tam bir hayal kırıklığı otomatik mod sinirlerim geriliyor bu yüzden sürekli manuel modda kullanıyorum hem sıfır sarsıntı oluyor hemde süpriz yaşamıyorum. Süprizden kastım gereksiz zamanlarda ve devire ihtiyacım var iken kafasına buyruk vites değiştirmesinden kastediyorum. Umarım yeterince açıklayıcı olabilmişimdir diye düşünüyorum. Herkese iyi günler dilerim ;)
+Touch Go (navi)
+Protech

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ekim 23, 2015, 17:31:47 »
Tabi ki yanlış anlamadım Esat bey. Babam manuel vites araç malesef kullanamıyor onun için aldım. Eski aracımızda corolla idi ne yaptıysam corolladan vaz geçiremedim. Bu yüzden şartlar böyle olunca dizel olsun olmuşken otomatik olsun diye bu aracı aldık. Daha önceden dediğim gibi mmt şanzıman benim için tam bir hayal kırıklığı otomatik mod sinirlerim geriliyor bu yüzden sürekli manuel modda kullanıyorum hem sıfır sarsıntı oluyor hemde süpriz yaşamıyorum. Süprizden kastım gereksiz zamanlarda ve devire ihtiyacım var iken kafasına buyruk vites değiştirmesinden kastediyorum. Umarım yeterince açıklayıcı olabilmişimdir diye düşünüyorum. Herkese iyi günler dilerim ;)
açıklama için teşekkür ederim.  Maalesef mmt benim için de pek tatmin edici değil. Çok kasılıyor ama özellikle trafikte otomatik vitesin rahatlığı başka. Size de iyi günler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ekim 23, 2015, 22:25:57 »
Bugün arkadasların verdikleri tüyolarla çok şükür sıkıntısız çıktım yokuşu. Rampanın bitiminde özellikle çok dikkat ettim altı sürtmedi. Herkese teşekkür ederim. İnşallah her iş çıkışında aynı şekilde sorunsuz olur. İstanbul trafiginde dur kalklarda vitesi boşa alarak kullandım. Sanırım dur kalklarda sürekli E modunda kalması balataya çok zarar veriyormuş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 24 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ekim 23, 2015, 22:31:18 »
Bugün arkadasların verdikleri tüyolarla çok şükür sıkıntısız çıktım yokuşu. Rampanın bitiminde özellikle çok dikkat ettim altı sürtmedi. Herkese teşekkür ederim. İnşallah her iş çıkışında aynı şekilde sorunsuz olur. İstanbul trafiginde dur kalklarda vitesi boşa alarak kullandım. Sanırım dur kalklarda sürekli E modunda kalması balataya çok zarar veriyormuş.

durmaya yakın boşa atmıyorsunuzdur inşallah.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 22 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ekim 23, 2015, 22:36:23 »
durmaya yakın boşa atmıyorsunuzdur inşallah.
Onu bir kere farketmeden yaptım manuelden kalma el alışkanlığı.  Durmaya yakın N ye aldım. N de ilerlerken elim vitesteydi ve tıkırtı hissettim viteste. Sizin bildiğiniz bir şey varsa paylaşın lütfen. Nasıl bir zararı olur araca ?