Gönderen Konu: Michelin Crossclimate vs Nokian WeatherProof  (Okunma sayısı 25162 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '15
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
Ynt: Michelin Crossclimate vs Nokian WeatherProof
« Yanıtla #20 : Eylül 30, 2016, 11:35:08 »
@Mutlu Tekir (30216) 

Auris hoca aracım, 205/55/16 jant var üzerinde 270 tl'mişti satış fiyatı %22 zam gelince 325 TL'den satılıyor.
Burası basra değil izmit körfezi :)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Eylül 30, 2016, 11:35:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '14
  • 85 kere teşekkür etti
  • 109 kere teşekkür edildi
2014 Auris TS Advance Skypack CVT
2011 Corolla Comfort Extra D4D Manuel (SATILDI)
2009 Yaris Terra 1.3 VVTI Manuel (SATILDI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 59 kere teşekkür etti
« Yanıtla #22 : Eylül 30, 2016, 11:39:30 »
Hem Nokian weatherproofta hem de Michelin Crossclimateda zaten M+S kış etiketi var, ceza vs. gibi bir sıkıntı olmaz.

Ben de 9 senedir kışın kışlık yazın yazlık kullanıyordum ama yukarıda bahsettiğim sebeplerden biraz sıkıldım ve bu lastiği de denemek istedim, Nokian firmasına da olan güvenimle. Geçen kış WR D4 kullandım, alınabilecek en iyi kışlık lastik bence, şu ana kadar kullandıklarımın en iyisiydi. Ama sattığım aracımla beraber vermiştim onları maalesef.

Aslında bizim bölgelerde (İstanbul-Kocaeli-Bursa) 4 mevsim lastik en ideali..senede 3-5 gün kar kış kıyamet oluyor onuda zaten belediye ekipleri açtıktan sonra sıkıntı kalmıyor.Cezai yaptırımın dışında da kalıyorsa 4 mevsim ideal.
Ben Zonguldak'a gidip gelmek durumunda kaldığım için Sakarya-Hendekten sonra sıkıntı başlıyor Zonguldak merkeze kadar o yüzen kışlık şart bana yollarda eziyet çekmeyelim birde.

edit, fiyat güncelleyelim 255TL'ye buldum wr d4 2016 T olan modeli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Eylül 30, 2016, 12:32:09 »
Aslında bizim bölgelerde (İstanbul-Kocaeli-Bursa) 4 mevsim lastik en ideali..senede 3-5 gün kar kış kıyamet oluyor onuda zaten belediye ekipleri açtıktan sonra sıkıntı kalmıyor.Cezai yaptırımın dışında da kalıyorsa 4 mevsim ideal.
Ben Zonguldak'a gidip gelmek durumunda kaldığım için Sakarya-Hendekten sonra sıkıntı başlıyor Zonguldak merkeze kadar o yüzen kışlık şart bana yollarda eziyet çekmeyelim birde.

edit, fiyat güncelleyelim 255TL'ye buldum wr d4 2016 T olan modeli

205-55-16 lastik fiyatları o kadar pahalılandı mı hepsiburadaya bakın derim.
http://www.hepsiburada.com/nokian-205-55-r16-91t-wr-d4-kis-lastigi-uretim-yili-2015-p-OTKMT429526
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 59 kere teşekkür etti

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Eylül 30, 2016, 15:25:08 »
Mümkün mertebe, uygun bilgileri kendi konusunda paylaşalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '11
  • 69 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Ekim 30, 2016, 12:04:23 »
Konuyu hortlatma zamani gelmis. Simdi basliga konu olan markalar arasindaki tereddut en fazla yasanilan tereddutlerden biri. Michelin mi yoksa nokian mi... soyle bir genel kabul var. Nokianin dort mevsimi kis acisindan daha elverisli, michelin ise yaz acisindan daha elverisli.

Fakat ben yazin yazlik, kisin kislik lastik kullanilmasindan yanayim. Denedik ve gorduk. En ucuz ve hatta kalitesiz kis lastigi bile bu dort mevsimlerden daha iyi. Biz focus petlas kar lastigi ile cikarken, audi jeep michelin ile yolda kaldi gozumuz onunde.

Biraz metropol insani icin dizayn edilmis bir ticari taktik urunu gibi geliyor bu dort mevsim lastikler.

GT-N5105 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Ekim 30, 2016, 13:59:55 »
Kışın bot,yazın sandalet giymek gibi...Yanlız  Michelin Crossclimate  iddealı ,ama buzlu rampalarda işe yaramaz gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '17
  • 46 kere teşekkür etti
  • 139 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Kasım 02, 2016, 11:28:10 »
tyrereviews sitesinde dört mevsimlik lastik karşılaştırmaları var:

Karşılaştırmalarda ağırlıklı puanlar farklı olduğu için sıralamalar değişkenlik göstermiş.

Buradaki karşılaştırmaları derlersek;
Michelin CC: Kuru ve ıslakta daha iyi
Nokian WP: Karda daha iyi

ACE karşılaştırmasında fren mesafeleri mevcut,
yazın kuru ve ıslak zeminde Michelin CC en iyi yaz lastiğinden 3-4 metre daha kötü
kışın ise karda en iyi kış lastiğinden 4 metre daha kötü

ACEADACAutobildGute Fahrt
Michelin Crossclimate   3112
Nokian Weatherproof1223
Goodyear Vector 4 Season Gen 2     2331
Pirelli Cinturato Allseason4444
1- [97 Volvo 850 168 HP] 2- [98 Volvo S70 168 HP] 3- [01 Nissan Maxima 3.0 V6 222 HP]
4- [00 Toyota Corolla 1.3 90 PS] 5- [01 Toyota Avensis 2.0 D4 150 PS] 6- [11 Toyota Avensis 2.0 Premium MDS / Lovato OBD]
7- [17 Hyundai i30 1.6D DCT 136 HP]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Kasım 02, 2016, 13:49:02 »
Ben Nokian aldım. Michelin'de buz kanalcıkları yok, kışın zorluk yaşatır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 85 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Aralık 04, 2016, 14:50:27 »
Nokian weatherprooflara geceli 3.000 km. oldu. Bu sürede kuru ve ıslak zeminlerde gayet memnun kaldım. Yazlık lastiklere göre kaymak aslaftta ve mıcırlı asfaltta biraz sesli gibi. 2 gün önce ilk defa yaklaşık 10 dk, 5-10 km. karlı ve sulu karlı yolda kullandım, fikir belirtmek icin belki erken ama kışlık lastikten pek bir farkını hissetmedim. Tabi daha uzun süre daha zorlu şartlarda kullanımda belki fikrim değişebilir. Bir de lastiğin ilk sezonu erken km.leri. Bir yaz sezonu geçirdikten sonra gelecek kışa nasil olur göreceğiz. Daha zorlu kış kosullarinda denedikce fikrimi bildiririm.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 58000
  • Model Yılı: '12
  • 26 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Aralık 04, 2016, 16:41:03 »
Yaklaşık 8000 km oldu Crossclimate alalı. Yazın pek bi özelliğini görmedim ancak kış gelince ve havalar soğudukça kendine geldiğini hissediyorum. Hem ses azaldı, hem de daha iyi geldi yol tutuşu ve fren mesafesi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 85 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Ocak 10, 2017, 00:22:16 »
Nokian weatherproof ile 5.000 km.yi doldurdum, onceki haftasonu (1 ocak) günübirlik Tokat'tan Sivas Yıldız dağına, dag yollarindan gittik, 70+70 toplam 140 km.nin yaklasik 90 kmsi karli virajli inisli cikisli dag yollarinda kullandim, bir sıkıntı çıkarmadı, trc devreye girmedi hiç.

Fakat esas sınavını dün verdi, cumartesi 3 arkadas Tokat'tan Ilgaza gittik, gidiste kar yoktu, sadece kayak merkezine yaklaşırken kar vardi, oralari da gayet güzel tırmandı. Pazar günü ise gün boyu kar yağdı, dağa gayet rahat çıktık, otoparktaki karlari kürümedikleri icin otoparkta lastikler biraz kara gömülüp patinaja düştü, fakat bu durum tüm araclar icin aynıydı. Dönüş yolunda ise Tokata gelene kadar 350 km boyunca neredeyse hic asfalt görmedik, sürekli 0 ile -2 derece arasinda değişen hava sicakliklarinda, yer yer erimis kar, yer yer hafif buzlu zeminlerde yine hic bir sikinti cikarmadi. Trc birkac defa sollamalarda araclarin yogun kullanmadigi seritteki karli zemine gecerken devreye girdi, bu kislik lastiklerde de basa gelebilecek bir sey.
Merzifondan Amasya yol ayriminda baglanti yolu oncesinde tirlar durmustu, baglanti yolunda epey kar birikmiş, orayi cikarken trc yogun devreye girdi ama yine de yolda birakmadi lastikler. Ayni rampada iyi bir kışlık lastik belki bir tık daha rahat çıkardı veya bir tık daha az trc devreye girerdi.
Sonrasinda Tokat'a kadar cok rahat geldik, benim ev biraz tepede oldugundan eve cikarken yine biraz trc devreye girdi fakat evin onune kadar da getirdi.

Sonuc olarak lastikler henüz ilk sezonunda ve ilk kışında, su an için ben gayet memnunum. Bir kışlık lastiğin kışın yaptığı işi %95 oranında yaptigini düşünüyorum. Yazlik performansini yazin göreceğim, bir yaz gecirdikten sonraki kışlık performansının nasıl olacağını da seneye göreceğim. Şu ana kadarki 5.000 km.lik kullanım tecrübemle bu lastik hakkinda kışlık performans endişesine gerek olmadığını düşünüyorum. Gecen sene kışın Nokian wrd4 kullanan biri olarak söylüyorum bunu, elbette wrd4 bir tık daha güvende hissettiriyor. Imkani olan icin yazın yazlık kışın kışlık lastik en doğrusu olur, fakat çok km yapmayan, çok sert kış koşullarında kullanmayan, agresif kullanmayan, lastik değişimiyle uğraşmak istemeyen kişiler için ideal olduğunu düşünüyorum.

Gittigimiz yollarin videolari yol kamera kayitlarinda var ama hafiza karti 16 gb ve 1080pde kayit oldugu için dag yollari kayitlari silinmiş, yine de tokata yaklasirken birkac video kaydi var, yarin imkan bulursam yüklerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ocak 10, 2017, 12:16:20 »
Keyifli bir yolculuk olmuş.

Belli standartları karşılayan kışlık lastiklerde rampada bir adım daha fazla tutunma sağlanıyor. Buz zeminde de avantajı var kışlık lastiğin. Sıkışmamış karda iyi ve yeni bir yaz lastiği de belli oranda tutunuyor. Dört mevsim lastik olarak görevini yerine getirmiş sizinki de.

Bu arada videolar için " araç kamera kayıtları" bölümümüz var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Ocak 11, 2017, 12:07:04 »
Weatherprof karda crossclimateden daha iyi tutunma sağlıyor.

Crossclimate ise kuru ve ıslak zeminde weatherprof'dan daha iyi tutunma sağlıyor.

Petlas snowmaster ise bu ikisinden karda çok çok daha iyi.Kendisi en ucuz bilindik marka kış lastiği olarak adlandırılabilir :)

Bizzat üçünüde aynı anda aynı yerde denemiş biriyim:) Ayrıca kışlık lastikler buz üzerinde bunlara göre çok daha iyi performans sergiler.

Crossclimate kendi aracımda (2004 astra H 205/55/R16)
Petlas snowmaster babamın aracında (2008 corolla 205/55/R16)
Nokian weatherprof arkadaşımın aracında (2001 Toledo 195/65/R15)
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 85 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Mart 07, 2017, 19:09:43 »
Weatherprooflarla 5 ay 7500 km doldu. Kışın karda bana göre gayet yeterli.
Fakat geçen haftasonu biraz bozuk bir asfaltta sakince ilerlerken lastik basınç sensörü yandı, başta önemsemedim ama biraz ilerledikçe direksiyon sağa çekmeye başladı. Durup bakınca sağ ön lastik tamamen inmişti. İnce stepneyi takıp lastikçiye kadar gittim, şişirince yanak ve tabanın birleşim noktasında köşeden yarılmış olduğunu gördük, hatta içinden tel de kırılmış. Lastikçi de tamiri güvenli olmaz deyince lastiği orada bıraktım, aynı gün hepsiburada üzerinden sipariş verdim. Geçen sefer hiç acelem yokken 4 tanesi ertesi gün elime ulaşan lastikler bu sefer ince stepneyle lastiğe mecbur olunca ancak 9. günde, bugün elime ulaşabildi :(
Yanakları epey dayanıksız sanırım, yolda çukurlar vardı ama bir çukura sert girdiğimi ya da bir taşın üstünden falan geçtiğimi hatırlamıyorum, gayet normal bir şekilde gidiyordum. Herneyse alacak olanlar veya kullananlar yanakların zayıflığını akılda bulundursun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Mart 30, 2017, 18:03:45 »
Yaz-Kış lastik değiştirme derdine son verebilmek için şirket aracına (Fiat Doblo Maxi) Nokian 195/60 R16 C99/97T Weatherproof C aldık, önümüz yaz gerçi ancak aklımda kalır ise ileride detayları yazarım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 130000
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Nisan 27, 2017, 19:54:17 »
Bu akşam ailemizin ikinci toyotası olan 2012 Aurise Nokian Line 205/55/16 almaya gitmiştim yani yaz lastiği olarak alıcaktım.Kış lastiği için ayrıca masraf yapmak istemedim.Kışın işe hanımla beraber gider geliriz diye düşünüyordum.

Nokian Line serisi Yaz Lastiği testlerinde gerçekten çok çok iyi puanlar toplayan bir lastikti.

Ancak lastikler için satıcıya gittim el sıkıştık tanesi 250 tl den balans dahil takıcaktı.Raftan indirdiler lastikleri.
Dükkan sahibi yanıma geldi,beyefendi yanlış anlamayın ama dedi niye 4 mevsim almıyorsunuz dedi?
Aklımdaki olumsuzlukları söyleyince,siz direkt Nokian almaya geldiğinize göre bu işi iyi bilen araştıran birisi olduğunuzu düşündüm demeye başlayınca muhabbet koyulaştı bir hayli.

Düşündüm biraz lastik başına 50 tl daha farkla hem kış hem de yaz lastiğine Nokian Weatherproof sahip olucaz ayrıca lastik değiştirme derdimde olmayacaktı.Aklıma yattı ve 205/55/16 ebat için 1200 tl/5 taksit yaptık.

Aracın üzerinde 5 yıldır Bristone Turanza vardı ama çoğu kuru yolda biraz gaza dokununca hemen patinaja düşüyordu lastik ve frenleme mesafeside kötüydü.Böyle bir lastikle çocukları ve hanımı araçta bırakmak  içime hiç sinmiyordu açıkçası.

Eğer bunlardan memnun kalırsak bir daha kendi aracımada ileride almayı düşünebilirim.
Yağmurlu havada Frenaj etiketi A,gürültü seviyesi 68 db,yakıt tüketim seviyesi C.
Kesinlikle bir kış lastiği gibi gürültü yok bunu belirteyim.
Bu arada satın alma anındaki 7/24 kesintisiz müşteri hizmetleri temsilcim @Kaan Kara (29002) 'ya bir kez daha teşekkür ederim :saygi:
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 105000
  • Model Yılı: '06
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Eylül 26, 2017, 10:12:43 »
Merhabalar, crossclimate ve weatherproof un yaz performansları hakkında ne düşünüyorsunuz? İstanbul'da ikamet eden ve aracı günlük işe gidip gelmek için kullanan birisi olarak 4 mevsim lastiğin yeterli olacağını düşünüyorum. Malum İstanbul'da da kış çok çetin geçmiyor. Yaz performansına göre seçim yapmak daha mantıklı geldi. Kış ve yaz performansını deneyimlemiş olanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Eylül 26, 2017, 11:38:19 »
bakanlık kışlık lastiklerin özel araçlar için zorunlu olmadığını açıkladı,ağır kış şartları yaşamayan kentler haricinde bundan böyle 4 mevsim lastik kullanacağız,eğer 6.000 km de olmasa hemen 4 mevsime geçerdim,her mevsim şehirlerarası gidiyoruz,forumlarda bu konunun daha da sık tartışılacağını,en küçük deneyimin bile paylaşılmasında ve en iyi 4 mevsim lastik markası hangisi ise fiyatına bakmadan tercih edeceğimizi düşünüyorum.
Tokay Ceritoğlu