Gönderen Konu: 2007 Auris (28500 km) 1-2. viteslerde ıslık sesi problemi  (Okunma sayısı 2564 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Geçenlerde aracımda yalnızca 1 ve 2. viteslere geçişte inceden bir ıslık sesi başladı. Bunun üzerine şanzıman konusu önemli olduğundan 30 bin bakımını beklemeden Edirne Kale servisine aracımı götürdüm. Bakım sonrasında servis raporunda "ıslık sesi duyulmadı" şeklinde bir yazı ile karşılaşınca usta ile görüştüm ve kendisine sesi dinlettim. Bana sesi duyduğunu, iç kısımlarda toz toprak sıkışması nedeniyle bu tür seslerin olabileceğini, fakat yağ basmak suretiyle temizlemeyi tercih etmediklerini söyledi. Yağ basınca ileride toz ve toprakla birleşe yağın katılaşması sonucu vites geçişlerinde zorluk yaşandığını da belirtti. Debriyaj balataları, senkromeç, vb. elemanlarda problem olmadığını da söyledi. İleride problemin büyümesi ve şanzımanın inmesini gerektirecek bir durumun yaşanmayacağını taahhüt etti. Şu anda aynı sesi duyuyorum ve aracımı kullanmaya devam ediyorum. Debriyajı iyi kullanan (tam basarım, ani bırakmam, yeterli geçiş süresini tanırım) bir sürücü olarak 30binlerde bir araçta balata yenmesi, vb. kullanıma bağlı sorunların olmaması gerekiyor. Yapabileceğim en iyi aksiyon olarak sesi duyar duymaz yetkili servise gittim. Sizlerden probleme yönelik olasılıklarla ilgili yorumlarınızı ve varsa benzer deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
2007 Auris 1.4 Dizel

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: 2007 Auris (28500 km) 1-2. viteslerde ıslık sesi problemi
« Yanıtla #1 : Aralık 26, 2008, 15:00:35 »
  Selam.
 Ses sadece vites geçiş esnasında mı oluyor? Ses tam nereden geliyor?

Aracınız ile ilgili düşüncelerinizi (yol tutuş, frenaj, konfor, tüketim vs.) bizlerle Testler bölümündeki uygun başlık altında paylaşırsanız eminim çok faydalı olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 120 bg 290 Nm D-4D
  • Araç: Corolla
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 26, 2008, 15:06:05 »
araç dizel mi benzin limi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #3 : Aralık 28, 2008, 20:57:07 »
aracım dizel
2007 Auris 1.4 Dizel

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Aralık 28, 2008, 21:01:50 »
merhaba,

bugün tekrar sesin geldiği yeri dikkatle dinleyerek tespit etmeye çalıştım.
Aracın içinde otururken sanki üst tarafta vites koluna yakın bir yerlerden geliyor ve bir yere sürtüyor (metal metale sürtüyor gibi) inceden tiz bir ses.
Dışarıdan dinlendiğinde ise ıslık sesi var.
Yalnızca 1. ve 2. viteslere geçişte var bu ses ve 1. ve 2. viteslere geçiş diğer viteslerden daha zor gerçekleşmekte.
Araç çalışırken de çalışmazken de debriyaja özellikle sonuna kadar basarak denedim acaba alışkanlıkla tam basmadan mı zorluyorum diye ama hayır ses hep var.
2007 Auris 1.4 Dizel

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No pain no gain...
  • Kan Grubu: 0+
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 28, 2008, 22:08:33 »
Allah allah bu Auris hakikaten genel Toyotalara oranla daha sorunlu galiba...Parçalar Corollalarla falan aynı değil mi?? Forum Auris mesajlarıyla doldu...
1982 Land Rover Series III 88 inch SWB hobi aracı
2009 Peugeot 207 1.4 Trendy 90 hp hanımın aracı
2011 Citröen C4 1.6 e-Hdi 112 hp şirket aracı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 120 bg 290 Nm D-4D
  • Araç: Corolla
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 29, 2008, 00:08:59 »
turbodan geliyor diyesim var ama ıslık sesi çıkartacak başka bir şey aklımada gelmiyor . peki ses devir arttıkça artılayormu yoksa hep aynı seviyede mi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Aralık 29, 2008, 02:30:53 »
ses hiç değişmiyor ve metal sürtünme sesi :(
2007 Auris 1.4 Dizel

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 29, 2008, 08:15:14 »
  Vites kol ayarı falanda olabilir ama en iyisi servise gidip itina ile bunun kontrolü bence. Sonuçta araç garantili.
 Auris'de oldukça çok sayıda satmaya başladı (etrafda çok sayıda görüyorum) ondan da olabilir Umut. Önemli olan araç sorun çıkaracaksa ilk Km. lerde çıkarsın bence. İleride sorun çıkartırsa daha çok kafa ağrıtabilir. Ama duyduğumuz sorunlar hep belli sorunlar ve bunlarda düzeltme yapmaları lazım tabi.