Gönderen Konu: 2004 Yaris'miz ufak bir kazada PERT'e ayrıldı... VE İŞTE SONRASINDA OLANLAR...  (Okunma sayısı 1594 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '13
  • 13 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Merhaba,

Geçen yıl kullandığım 2004 model Yaris'im ile ışıklarda önümdeki Renault Laguna marka araca arkadan çarptım. Aracın ön tarafında ağır hasar oluştu.

Kasko firmam Ray Sigorta'ydı ve aracı Toyota servisine götürdük. 11 bin TL'LİK masraf çıkardılar. Kasko firması bana aracı perte ayıracaklarını ve 18 bin TL vereceklerini söyledi. Biraz araştırma yaptım ve 2013'te değişen bir kanun ile aracın perte ayrılmasında araç sahibine verilecek ücret miktarının kasko karşılığındaki bedel değil, piyasa rayiç bedeli olduğunu öğrendim. Yani araç kaskoda 18 bin görünüyor ancak piyasa değeri 26 bin tl civarında. Bunun üzerine sahibinden.com'dan emsal araçların görsellerini kasko firmasına gönderdim ve fiyatı 22 bin TL'ye çektiler. Bana iki seçenek sundular: Ya araç Toyota serviste yapılıp bize verilecekti ya da rayiç bedel verilecekti. Ben 22 bin TL'yi aldım ve 2013 Yaris aldım.

Az ve öz yazdım.

REZALET BİTMEDİ....

Birincisi araca pek de güvenmemek lazım, ikincisi kasko firmalarından kesinlikle paranızı kopartın ve sonuncusu ise araç aldığınızda MUHAKKAK AMA MUHAKKAK ŞASEDEN SORGULATIN zira araç bizden alındıktan sonra onarılıp satılmış ve bu aracı alan kişi beni arayıp, "Bu araba kazasız bir araç neden sattınız" diye sordu. Öğrendik ki araç onarıldıktan sonra plakası değiştirilip satılmış ve alan kişi şaseden sorgulatmadığı için araç kız oğlan kız görünüyor.
"Ey iman edenler! Malınız mülkünüz ve çoluk çocuğunuz, sizi Allah'ı anmaktan alıkoymasın! Her kim böyle davranacak olursa, dünyada da ahirette de kaybedenlerden olacaktır. Münafikun,9"

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
Merhaba,

Geçen yıl kullandığım 2004 model Yaris'im ile ışıklarda önümdeki Renault Megane marka araca arkadan çarptım. Aracın ön tarafında ağır hasar oluştu.

Kasko firmam Ray Sigorta'ydı ve aracı Toyota servisine götürdük. 11 bin TL'LİK masraf çıkardılar. Kasko firması bana aracı perte ayıracaklarını ve 18 bin TL vereceklerini söyledi. Biraz araştırma yaptım ve 2013'te değişen bir kanun ile aracın perte ayrılmasında araç sahibine verilecek ücret miktarının kasko karşılığındaki bedel değil, piyasa rayiç bedeli olduğunu öğrendim. Yani araç kaskoda 18 bin görünüyor ancak piyasa değeri 26 bin tl civarında. Bunun üzerine sahibinden.com'dan emsal araçların görsellerini kasko firmasına gönderdim ve fiyatı 22 bin TL'ye çektiler. Bana iki seçenek sundular: Ya araç Toyota serviste yapılıp bize verilecekti ya da rayiç bedel verilecekti. Ben 22 bin TL'yi aldım ve 2013 Yaris aldım.

Az ve öz yazdım.

REZALET BİTMEDİ....

Birincisi araca pek de güvenmemek lazım, ikincisi kasko firmalarından kesinlikle paranızı kopartın ve sonuncusu ise araç aldığınızda MUHAKKAK AMA MUHAKKAK ŞASEDEN SORGULATIN zira araç bizden alındıktan sonra onarılıp satılmış ve bu aracı alan kişi beni arayıp, "Bu araba kazasız bir araç neden sattınız" diye sordu. Öğrendik ki araç onarıldıktan sonra plakası değiştirilip satılmış ve alan kişi şaseden sorgulatmadığı için araç kız oğlan kız görünüyor.

Ah benim iyi niyetli vatandaşım. İnsanlar satıcılara neden bu kadar güvenir anlamıyorum. Aracınız sanırsam hava yastığı açtığı için perte ayrıldı. Yoksa çıkma bir kaputla tamamen orjinal hale gelirmiş ki sanırsam öylede yapmışlar. Kaskodan iyi para almışsınız. Bu aracı orjinal olarak alan arkadaşa geçmiş olsun. Eğer aldığı zaman kasko yaptırmaya kalksaydı aracın ağır hasar kayıtlı olduğunu dolaylıda olsa size sormadan öğrenebilirdi. Bu şekilde araçları alıp çıkma parçalarla onarıp orjnal diye satıyorlar. Vatandaşımız bu şaseden sorgulama işlemini halen öğrenemedi.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 13 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Araç hava yastığı bile açmadı işin ilginç yanı...

"Ey iman edenler! Malınız mülkünüz ve çoluk çocuğunuz, sizi Allah'ı anmaktan alıkoymasın! Her kim böyle davranacak olursa, dünyada da ahirette de kaybedenlerden olacaktır. Münafikun,9"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
Çok geçmiş olsun öncelikle. Malesefki şeref mağduru insanlar gün geçtikçe dahada fazlalaşıyor. Aracı alan arkadaşın tecrübesizliğimi diyelim yoksa cahilliğimi diyelim bilemiyorum ama almadan önce iyi bir sorgulatma yapmalıydı. Bu şekilde piyasada çok araç var.

Sene 2011 de toyotayı almadan önce biz hep ford cmax, focus  bakıyorduk. Ve internetteki adama güvenmiş gibi yapıp şase noyu alıp sigortacımızdan sorgulattığımızda ya pert kayıtlı yada ağır hasar almıştı araçlar. Ve bu şeref yoksunu insanlar aracı orjinal ve işlem görmemiş gibi satmaya çalışıyorlar.
Tanıdıktan (babamın arkadaşının akrabası) toyota aracımız denk geldide kurtulduk onlardan. Herşeyini söylemişti adam bize aracı anlatırken. Aracı ekspertize soktuk aynı dediği gibiydi ve aldık.

Ne olur dürüst olsa şu insanlar...
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
Araç hava yastığı bile açmadı işin ilginç yanı...
Garipsedim şimdi ve çok merak ettim 11 bin tl tutacak ne hasar oluşmuş araçta.
Bu arada öndeki araba megane değil Laguna   [emoji12] [emoji12] [emoji12]
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 13 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Laguna olarak düzelttim bilgiyi, teşekkürler...

Araçta kaput, tampon, radyator vs vs gibi bi çok şey saydı Toyota servisi...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 504 kere teşekkür etti
  • 208 kere teşekkür edildi
Benim öğretmen arkadaşım da kaza yapmıştı opel ile. Aracını perte ayırdı kasko şirketi ve başkasına 29.000 liraya sattılar aracı. Bu yöntem çok uygulanıyor artık.
" Less English, more bike."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
Benim öğretmen arkadaşım da kaza yapmıştı opel ile. Aracını perte ayırdı kasko şirketi ve başkasına 29.000 liraya sattılar aracı. Bu yöntem çok uygulanıyor artık.
Salih bey yöntemde sıkıntı yok zaten. Sıkıntı bu araçları alıp çıkma parçalarla onarıp plakasını değiştirip insanların iyi niyetini kullanıp orjinal sadece 1 - 2 parça boyalı diye satan insanlıktan uzak kişiler asıl problem. Maneviyat şart.