Gönderen Konu: Accordum TCT Formunda  (Okunma sayısı 22255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2011 Auris Sport
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '11
  • 120 kere teşekkür etti
  • 222 kere teşekkür edildi
Ynt: Accordum TCT Formunda
« Yanıtla #60 : Mayıs 05, 2016, 14:11:45 »
Bakalım Seçkin 2 aya kadar tayin sonuçları açıklanız ramazan bayramına olmadı kurban bayramına arabayı yakışıklı sokalım :)

Ben arabayı alalı 15bin km oldu benden önce de 220bin civarında motor rektifiye edilmiş. Yani 30bin kmdir doğru düzgün bir ayar yapılmamış. Otomatik civic kulllandıysan bilirsin o zaman.

Benim araçta tekleme felan yok yada varsa ben bilmediğimden fark etmiyorum ama şöyle bir sıkıntı oluyor. Sadece motor soğukken ilk 200-300 metre gidip aracı park edeceğim zaman vites D veya R konumunda iken ayağım frendeyken veya frenden çektikten sonra gaz vermediğim sürece devir 400-500e kadar düşüyor hatta neredeyse stop edecekmiş gibi oluyor, ama motor ısındıktan sonra hiç bir sıkıntı yok. Bu olayı kış aylarından beri yaşıyorum. Ben soğuk havalardan ve 10W40 yağın kalınlığına bağlamıştım durumu ama havalar ısındı 5W30 yağ koydum durum yine aynı bu sıkıntı subab ayarından mıdır acaba?
Diyorum ya abi sübap ayarından sonra arabanı bi ayrı seveceksin tüm karakteri değişecek
2011 Auris Sport
Atiker Nanofast, Eibach Pro-kit, Philips LumiLeds 5000k(farlar), Photon Xenon Effect 5000k(sisler), Cree Led 6000k (uzunlar), Amerikan Park(ayna ve sinyaller), Ayna Altı Kartalgöz Led, Ayakaltı Aydınlatma

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Mayıs 05, 2016, 14:11:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Mayıs 05, 2016, 14:20:46 »
geçmiş olsun sorunu hallettimşsiniz en azından ama bizim sanayilerde adam gibi usta bulmak çok çok ama çok zor, benim 98 civic te karterden yağ kaçırıyordu bende conta ve sıvı conta uygulaması yaptırdım ancak hala az az damlatıyor, benimkide 249 bin de km :D 230 binde aldım 6 7 bin tl masraf ettim çok şükür tüm sorunları düzeldi ama canıma okudu maddi manevi zaman olarak yordu beni, aracı alalı 20 bin km yakın oldu ama sübap ayarı falan hiç gerek olmadı ne tekleme ne değişik bi ses var araçta. subap ayarı gerektiğinide şimdi sizden duydum bende bir sorayım ustama bakalım ne diyecek.

Sağolasın abi, çok şükür şimdilik bir sıkıntı yok gibi. Abi eski araba büyük dert çok şükür daha senin ki kadar masrafım olmadı(inşallah olmazda :) ) şimdilik sürmekten keyf alıyorum. Subab ayarını bende aldıktan sonra öğrendim hangi kullanıcıya sorsam sakın ihmal etme diyor.

Diyorum ya abi sübap ayarından sonra arabanı bi ayrı seveceksin tüm karakteri değişecek

Bakalım Seçkin işinin ehli adam akıllı bir usta bulabilirsem yaptıracağım ama Erzurumda bu işi ancak servis halleder serviste 250 liradan az istemez sanırım.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #62 : Mayıs 05, 2016, 14:58:20 »
Selman hocam tekrardan hayırlı olsun Rabbim uzun yıllar keyifle binmeyi nasip etsin  :) . Sen daha önce Diyarbakır'da görev yapıyordun değilmi,Ordu'ya gitmek için güzergah soruyordun diye hatırlıyorumda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #63 : Mayıs 05, 2016, 15:06:46 »
Selman hocam tekrardan hayırlı olsun Rabbim uzun yıllar keyifle binmeyi nasip etsin  :) . Sen daha önce Diyarbakır'da görev yapıyordun değilmi,Ordu'ya gitmek için güzergah soruyordun diye hatırlıyorumda.

Allah razı olsun abi cümlemize inşallah. Abi Diyarbakırda askerlik görevi için bulunmuştum. Askeri hastanede asteğmen olarak 2013-2014 yılları arasında bulunduğum için soruyordum.

Sorduğum güzergaha tam olarak cevap bulamadım bende deneyerek öğrendim abi :) Ordu-Mesudiye-Sivas/Suşehri-Divriği-Arapgir yolunu denedim. Ordu Mesudiye arası çok sıkıntılıydı tam hatırlamıyorum kmsini ama virajlar canıma okumuştu :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Mayıs 05, 2016, 15:20:14 »
Allah razı olsun abi cümlemize inşallah. Abi Diyarbakırda askerlik görevi için bulunmuştum. Askeri hastanede asteğmen olarak 2013-2014 yılları arasında bulunduğum için soruyordum.

Sorduğum güzergaha tam olarak cevap bulamadım bende deneyerek öğrendim abi :) Ordu-Mesudiye-Sivas/Suşehri-Divriği-Arapgir yolunu denedim. Ordu Mesudiye arası çok sıkıntılıydı tam hatırlamıyorum kmsini ama virajlar canıma okumuştu :)
Bulunduğum yerdeki başka şehirden arkadaşlarda Keban'a kadar yollar kötü diye şikayetçi. Erzincan 120 km trende arabada 2 saatte gidiyor. Ben memlekete Divriği Kangal üzeri gidiyorum. Burdan Refahiye'ye kestirme yol  var Ordu'lu arkadaşlar o yolu kullanıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #65 : Mayıs 05, 2016, 16:29:35 »
Bulunduğum yerdeki başka şehirden arkadaşlarda Keban'a kadar yollar kötü diye şikayetçi. Erzincan 120 km trende arabada 2 saatte gidiyor. Ben memlekete Divriği Kangal üzeri gidiyorum. Burdan Refahiye'ye kestirme yol  var Ordu'lu arkadaşlar o yolu kullanıyor.

Abi aslında kuzey güney yol hattında güzel bir güzergah yok. Divriği Suşehri arası ordu mesudiye yoluna göre kaymak gibi yol en azından 4-5. Viteslere çıkabiliyorsun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2011 Auris Sport
  • 120 kere teşekkür etti
« Yanıtla #66 : Mayıs 05, 2016, 17:57:10 »
Ankaraya yolun düşerse sübap ayarı için iyi bir ustaya yönlendirebilirim Selman abi
2011 Auris Sport
Atiker Nanofast, Eibach Pro-kit, Philips LumiLeds 5000k(farlar), Photon Xenon Effect 5000k(sisler), Cree Led 6000k (uzunlar), Amerikan Park(ayna ve sinyaller), Ayna Altı Kartalgöz Led, Ayakaltı Aydınlatma

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #67 : Mayıs 05, 2016, 18:20:40 »
Ankaraya yolun düşerse sübap ayarı için iyi bir ustaya yönlendirebilirim Selman abi
Bayrama kadar düşer inşallah :) Bu arada ayarı kaç liraya yapıyorlar bilgin var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2011 Auris Sport
  • 120 kere teşekkür etti
« Yanıtla #68 : Mayıs 06, 2016, 11:47:03 »
Bayrama kadar düşer inşallah :) Bu arada ayarı kaç liraya yapıyorlar bilgin var mı?
En son 100 liraya yapıyorlardı Selman abi
2011 Auris Sport

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #69 : Mayıs 06, 2016, 13:18:57 »
En son 100 liraya yapıyorlardı Selman abi

Tamam o zaman senin referansınla yine 100 liraya yaptırırız :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2011 Auris Sport
  • 120 kere teşekkür etti
« Yanıtla #70 : Mayıs 06, 2016, 13:40:42 »
Tamam o zaman senin referansınla yine 100 liraya yaptırırız :)
tanımıyorum abi ben 1 kere gittim zaten o da fazla olmadı ama yine aynıdır muhtemelen :)
2011 Auris Sport

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #71 : Mayıs 06, 2016, 14:23:20 »
bakalım artık duruma göre şu tayin bir çıksında :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #72 : Haziran 21, 2016, 16:53:14 »

Dedim bi bakayım konuma hiç yazmamışım uzun zamandır :) Aynen Seçkin dediğin gibi Subap ayarından sonra araba daha bir canlandı. Forumda bununla ilgili konu açmıştım tekrar yazmayayım.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=73892.0

Aracımın halledilmesi gereken sıkıntıları var onları dile getireyim:

1- Klima : Yaz ayı geldi klimada sorun olduğu ortaya çıktı. Soğuk konuma aldığımda  sağ iki ızgaradan gelen hava soğukken Sol iki ızgaradan gelen hava normal bir hava geliyor. En kısa zamanda çözmem lazım.
2- Alt takım : Bulunduğum bölgede yollar mayın tarlasından farksız Oltu içinde ise yollar parke yol ve çok harap olmuş durumda. Bu yüzden özellikle arka  tekerler çukura sete felan düştüğünde çok takır tukur ediyor. Nelerin değişmesi gerekiyor bilmiyorum tam olarak.
3- Kaporta bakımı: Aracı aldığım gün doluya mağruz kaldım ve param olmadığı için yaptıramadım hala. Ve öyle biniyorum. Yaklaşık 150-200 civarında dolu göçüğü var. Göçüklerin dışında sağ ön kapı daha önce lüzumsuz bir usta tarafından boyanmış olacak ki tam kesim noktasında çatlak oluştu kaportacıya götürdüm komple boyanması gerektiğini söyledi. Ön ve arka tamponda da bu boyadan dolayı çatlaklar olduğu için hiç hoş gözükmüyor. parçalar boyandıktan sonra yada duruma göre boyanmadan önce @Seçkin ÜNLÜSOY (10786) kardeşimin ellerine teslim edeceğim aracın daha hoş bir görüntü sağlaması için.
4- Şanzıman yağı değişimi.

Bu belirttiğim sıkıntılar yaklaşık 2-2.5 bin lira gibi birşey tutacak sanırım. Sigorta ve kasko bedelinden belimizi doğrultabilirsek bu dediklerimi peyderpey yaptıracağım inşallah.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #73 : Haziran 22, 2016, 10:03:25 »
Çukurlardaki takır takurlar; amortisörleri işaret ediyor. Patlak olabilir veya bağlantı elemanları, rotlar, viraj denge vs. bakılmalı. Şamzıman yağı basit, çok sıkıntı olmaz. Yeter ki katalog değerinde kaliteli yağ alın 'muhakkak'. Kaporta işini "düzgün yapan bir 'insan" gayet güzel halleder. Sağdan farklı soldan farklı hava gelme sebebini bilemiyorum. Ama aklıma gelen şey çft taraflı klima özelliği varsa aracınızda onundan kaynaklı bir durumdur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #74 : Haziran 22, 2016, 13:03:12 »
Amortisörlerde bir sorun yok, sanırım zrotlar sıkıntılı. Klima çift bölgeli klima ancak geçen yıl böyle bir sorun yoktu :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #75 : Haziran 22, 2016, 18:00:40 »
Amortisörlerde bir sorun yok, sanırım zrotlar sıkıntılı. Klima çift bölgeli klima ancak geçen yıl böyle bir sorun yoktu :islik:
Selman hocam muhtemel klimayla ilgili müşürlerde sıkıntı vardır.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2011 Auris Sport
  • 120 kere teşekkür etti
« Yanıtla #76 : Haziran 28, 2016, 16:24:19 »
Dedim bi bakayım konuma hiç yazmamışım uzun zamandır :) Aynen Seçkin dediğin gibi Subap ayarından sonra araba daha bir canlandı. Forumda bununla ilgili konu açmıştım tekrar yazmayayım.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=73892.0

Aracımın halledilmesi gereken sıkıntıları var onları dile getireyim:

1- Klima : Yaz ayı geldi klimada sorun olduğu ortaya çıktı. Soğuk konuma aldığımda  sağ iki ızgaradan gelen hava soğukken Sol iki ızgaradan gelen hava normal bir hava geliyor. En kısa zamanda çözmem lazım.
2- Alt takım : Bulunduğum bölgede yollar mayın tarlasından farksız Oltu içinde ise yollar parke yol ve çok harap olmuş durumda. Bu yüzden özellikle arka  tekerler çukura sete felan düştüğünde çok takır tukur ediyor. Nelerin değişmesi gerekiyor bilmiyorum tam olarak.
3- Kaporta bakımı: Aracı aldığım gün doluya mağruz kaldım ve param olmadığı için yaptıramadım hala. Ve öyle biniyorum. Yaklaşık 150-200 civarında dolu göçüğü var. Göçüklerin dışında sağ ön kapı daha önce lüzumsuz bir usta tarafından boyanmış olacak ki tam kesim noktasında çatlak oluştu kaportacıya götürdüm komple boyanması gerektiğini söyledi. Ön ve arka tamponda da bu boyadan dolayı çatlaklar olduğu için hiç hoş gözükmüyor. parçalar boyandıktan sonra yada duruma göre boyanmadan önce @Seçkin ÜNLÜSOY (10786) kardeşimin ellerine teslim edeceğim aracın daha hoş bir görüntü sağlaması için.
4- Şanzıman yağı değişimi.

Bu belirttiğim sıkıntılar yaklaşık 2-2.5 bin lira gibi birşey tutacak sanırım. Sigorta ve kasko bedelinden belimizi doğrultabilirsek bu dediklerimi peyderpey yaptıracağım inşallah.
ne zaman istersen Selman abi :)
2011 Auris Sport

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #77 : Eylül 05, 2016, 14:30:07 »
Aracımla ilgili paylaşımlarımı bu başlık altında toplamak istedim. Bugüne kadar yaptığım kendimce devrim niteliğinde ki bir uğraşı :)

Merhaba arkadaşlar. Aracım 2004 model 2.0 Accord. Bu hondalarda subap ayarı yapılması gerekiyormuş. Benzinli ise 40binde LPGli ise 20binde bir(LPG daha çok ısıttığı için) Sonra Accord forumlarında araştırdım bizim araçlarda emme 0.25 egzoz için 0.30 olması gereken değerlermiş.

Son zamanlarda da aracım sabahları soğukken titreme yapıyordu sanki stop edecekmiş gibi oluyordu. Arabayı alalı 15 bin km oldu öncesinde de bi 20bin yapılmış ama subap ayarı yapıldığını zannetmiyorum.

Ayarı yaptırmak için Erzurumda bulunan yetkili servisi aradım 200 liraya yapacaklarını söylediler.(250 liradan düştüler) Sonra başka birinin numarasını buldum aradım ustayı usta çok ukala ve terbiyesiz çıktı aramızdaki muhabbet şu şekilde geçti.

*Selamın aleyküm usta böyle bir aracım var kaça yaparsın subap ayarını
-150 llira
*Usta benim dediğim değerleri yapar mısın?
-Sen ne iş yapıyorsun?
*Psikoloğum.
-Biz motor ustasıyız değeri neyse onu yaparız.
*Tamam usta mesleğine saygım var ama bu değerleri arkadaşlardan öğrendim.
-O zaman git onlara yaptır. Dedi.

Tabi bu konuşmadan sonra insanda nasıl bir ruh hali olursa hepsini yaşadım bir güzel sövdüm içimden :) Sonra dedim ki bu nasıl bir ayarmış yapamaz mıyım diye araştırmaya koyuldum. Bir kaç video izledim ve accord formunda olan bir kaç arkadaşında desteğini aldım. Sağolsunlar numaralarınıda verdiler takıldığın nokta olursa ara dediler.

Sonra gittim sanayiye tanıdık arkadaşlar var sağolsunlar. Gerekli olan malzemeleri kör topal topladım ve dün sabah işe koyuldum.
Yaklaşık 3-3.5 saatte ayarları yaptım motoru topladım. Ancak 2. ve 3. sıradaki emme subaplarına elimdeki malzemeyle giremedim. Egzozların hepsini yaptım.

Sonuca gelince;

Dün aracımı test ettim 200 kmlik bir uzun yol yaptım. Performans olarak çekişinde artışı farkettim, bugün sabahta denediğimde titreme ve stop etme olayının tamamen düzeldiğini fark ettim. Çünkü egzozlar o kadar sıkıydı ki 15mmlik sentil bile girmiyordu.

Ancak rölantide aracın dışındayken çıt çıt ses yaptığını fark ettim(lpg enjektörlerinin çıkardığı sese benziyordu ama benzinde de bu ses geliyor) Bu durum biraz canımı sıktı arkadaşlara sordum gevşek yapmışsındır dediler. Ama bir sorun olur mu diye sorduğumda kimse birşey bilemedi :)

Sabah aurisi olan arkadaş denk geldi. Dedim arabanı bi çalıştırsana. Çalıştırdı benim araçta olan ses onunkinde de vardı(aracı 5bin km civarında sıfır almıştı 1.33 auris). Biraz rahatladım ama iki araç farklı olduğu için tam emin olamadım.

Uzattım kusura bakmayın, heyecanımı sizinle paylaşmak istedim. Ayrıca ben bu acemi halimle 3 saatte yaptığım işleme ustaların kendilerini bu kadar ağırdan satmasına da anlam veremedim. Ama şer görünende bir hayır vardır. O usta öyle demeseydi en az 200 lira cebimden gidecekti(Erzuruma git gel :) ). Parasınıda geçtim bu zevki yaşamak bambaşka bir olay :)

Mesaj Birleştirildi: Eylül 05, 2016, 14:32:37
Çok ucuz yollu ama bence şık oldu. Yakında renkleri değiştireceğim. Hanım sevmedi bu rengi arabada. Pavyona benziyormuş  :D

Arkadaşlar uzun zamandır yapmayı düşündüğüm işi sonunda hallettim. Elektriği küllük aydınlatmasından aldım ekstra bir röle vs. kullanmadım umarım sıkıntı olmaz. Şİmdilik kısa süreli kullanımda sorun yok. Zaten küllük aydınlatmasının ampülü patlaktı yerine başka ampülde takmadım. Resimlerde biraz parlak çıkıyor ama ışık normal derecede. Bu arada bi kaç arkadaşıma gösterdim arabayı pavyon gibi yapmışsın dediler  :lol: Aynı düşünceleri sizden de alabilirim sıkıntı yok :D Gösterge ışıklarının kırmızı olmasından dolayı seçimim kırmızıdan yana oldu ancak ilerde sıkılırsam renk değiştiririm. Buyrun resimler.

Taktığım ürün bu arkadaşlar. Gitti gidiyordan tanesini 0.69krş a aldım :)

Orta konsol kapağı açıkken çok parlıyor arka koltuk için ama kapatıldığında içinden hafif şekilde bir ışık süzülüyor

Not: Eleştrilere açığım :)

Mesaj Birleştirildi: Eylül 05, 2016, 14:55:26
Bunlarda başımızdan geçen olayların linkleri.

Bu dolu hasarından esintiler
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=68367.msg929486#msg929486

Ön krank keçesi değişimi
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=73539.msg997595#msg997595

Buda en büyük yaşadığm şoklardan biri.
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=72405.msg981722#msg981722

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #78 : Nisan 10, 2017, 12:08:01 »
Konumuzu takip etmeyeli epey olmuş geçen süreçte yapılanlardan bahsedeyim.

Geçtiğimiz ay aracımın muayene zamanıydı muayeneye gittim ve 2 adet ağır kusurdan dolayı kaldım.

1.si LPG borusunda sprial varmış(halbuki daha önce bunu yine kendileri yaptırmıştı) ve bu muayene işi beni çok uğraştırdı. Saçma sapan uygulamalarla vatandaşı uğraştıranları Allaha havale ediyorum.
2. si Salıncaklarda aşırı boşluk var(bunu kışa girmeden biliyordum ancak havaların ısınmasını bekliyordum ki bahanesi oldu ön düzeni yaptırmış oldum)

Aracımın ön düzenini komple yaptırdım. Sağ&Sol alt salıncak, 4 zRot, Sağ&Sol üst Rotil ve arka viraj demir lastiği değişti. Parçalar orjinal muadili ile değiştirildi. Parça ve işçiliklerle bilikte 1150 liraya hallettik aracımızın yürüyenini. Eskiden takır tukur geçtiğim setlerde şimdi ses seda yok :)

Klimamda sorun var diye biliyordum meğersem gazı bitmiş. Gaz eklendikten sonra içerisi buz gibi olmaya başladı yeniden :)

Önümüzdeki günlerde fırsat bulabilirsem aracıma bir subap ayarı daha yapacağım ve son olarak LPG ayarı yaptıracağım. Artık LPG filtresini de kendim değiştiriyorum. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #79 : Nisan 10, 2017, 21:43:24 »
Abi yürüyene iyi masraf etmişsiniz ama araç sıfır gibi olmuştur . Kazasız belasız güzel günlerde kullanın .