Gönderen Konu: ABBASIN CİĞERİNİ SÖKTÜM :D (subap ayarı yaptım)  (Okunma sayısı 10591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 266 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
Merhaba arkadaşlar. Aracım 2004 model 2.0 Accord. Bu hondalarda subap ayarı yapılması gerekiyormuş. Benzinli ise 40binde LPGli ise 20binde bir(LPG daha çok ısıttığı için) Sonra Accord forumlarında araştırdım bizim araçlarda emme 0.25 egzoz için 0.30 olması gereken değerlermiş.

Son zamanlarda da aracım sabahları soğukken titreme yapıyordu sanki stop edecekmiş gibi oluyordu. Arabayı alalı 15 bin km oldu öncesinde de bi 20bin yapılmış ama subap ayarı yapıldığını zannetmiyorum.

Ayarı yaptırmak için Erzurumda bulunan yetkili servisi aradım 200 liraya yapacaklarını söylediler.(250 liradan düştüler) Sonra başka birinin numarasını buldum aradım ustayı usta çok ukala ve terbiyesiz çıktı aramızdaki muhabbet şu şekilde geçti.

*Selamın aleyküm usta böyle bir aracım var kaça yaparsın subap ayarını
-150 llira
*Usta benim dediğim değerleri yapar mısın?
-Sen ne iş yapıyorsun?
*Psikoloğum.
-Biz motor ustasıyız değeri neyse onu yaparız.
*Tamam usta mesleğine saygım var ama bu değerleri arkadaşlardan öğrendim.
-O zaman git onlara yaptır. Dedi.

Tabi bu konuşmadan sonra insanda nasıl bir ruh hali olursa hepsini yaşadım bir güzel sövdüm içimden :) Sonra dedim ki bu nasıl bir ayarmış yapamaz mıyım diye araştırmaya koyuldum. Bir kaç video izledim ve accord formunda olan bir kaç arkadaşında desteğini aldım. Sağolsunlar numaralarınıda verdiler takıldığın nokta olursa ara dediler.

Sonra gittim sanayiye tanıdık arkadaşlar var sağolsunlar. Gerekli olan malzemeleri kör topal topladım ve dün sabah işe koyuldum.
Yaklaşık 3-3.5 saatte ayarları yaptım motoru topladım. Ancak 2. ve 3. sıradaki emme subaplarına elimdeki malzemeyle giremedim. Egzozların hepsini yaptım.

Sonuca gelince;

Dün aracımı test ettim 200 kmlik bir uzun yol yaptım. Performans olarak çekişinde artışı farkettim, bugün sabahta denediğimde titreme ve stop etme olayının tamamen düzeldiğini fark ettim. Çünkü egzozlar o kadar sıkıydı ki 15mmlik sentil bile girmiyordu.

Ancak rölantide aracın dışındayken çıt çıt ses yaptığını fark ettim(lpg enjektörlerinin çıkardığı sese benziyordu ama benzinde de bu ses geliyor) Bu durum biraz canımı sıktı arkadaşlara sordum gevşek yapmışsındır dediler. Ama bir sorun olur mu diye sorduğumda kimse birşey bilemedi :)

Sabah aurisi olan arkadaş denk geldi. Dedim arabanı bi çalıştırsana. Çalıştırdı benim araçta olan ses onunkinde de vardı(aracı 5bin km civarında sıfır almıştı 1.33 auris). Biraz rahatladım ama iki araç farklı olduğu için tam emin olamadım.

Uzattım kusura bakmayın, heyecanımı sizinle paylaşmak istedim. Ayrıca ben bu acemi halimle 3 saatte yaptığım işleme ustaların kendilerini bu kadar ağırdan satmasına da anlam veremedim. Ama şer görünende bir hayır vardır. O usta öyle demeseydi en az 200 lira cebimden gidecekti(Erzuruma git gel :) ). Parasınıda geçtim bu zevki yaşamak bambaşka bir olay :)

Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: AB-
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '09
  • 111 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
Ynt: ABBASIN CİĞERİNİ SÖKTÜM :D (subap ayarı yaptım)
« Yanıtla #1 : Mayıs 20, 2016, 16:28:24 »
Elinize saglik kendi malinizi kendinizin tamir etme zevki bi baska oluyor. Ellerinize saglik. Ustalar konusunda tamen haklisiniz. Kalifiye eleman olmamasi cok kotu. Istanbulda ufuk beyi ankarada ozel dortnal servisini cok tavsiye ediyolar. Bizim gibi buralara yakin olmayanlar mecbur bu tur ustaciklarin eline bakiyoruz malesef.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 20, 2016, 16:37:14 »
Abi eline sağlık çok iyi yapmışsın kimse bu gibi şeyleri anasının karnında öğrenmiyor . Bende böyleyim usta kafamı bozdu mu sorun ne ise kendim yaparım . Gerçi artık ustaya da gitmez oldum direk kendim yapıyorum .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 20, 2016, 17:41:43 »
Valla helal olsun iyi cesaret hani elim anahtar tutar baya da araba işinden anlarım ama sibop ayarı işi kaç yıllık ustaların bile bazen tam olarak yapamadığı bir ayardır
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #4 : Mayıs 20, 2016, 17:50:51 »
Valla helal olsun iyi cesaret hani elim anahtar tutar baya da araba işinden anlarım ama sibop ayarı işi kaç yıllık ustaların bile bazen tam olarak yapamadığı bir ayardır
Abi bahsettiklerin usta değil ustacık. İyi bir usta birşeyi bir kere gördü mü yapar. Daha iyisinin görmesine gerek yoktur birinin anlatması ona fazla bile gelir. Örnek Selman abi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 266 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Mayıs 20, 2016, 19:03:11 »
@Emrah Akgül (612) , @Mahmut M.Dalı (9008) , @YÜCEL AYDOGAN (13179)

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Valla bende ki deli cesareti mi, cahillik mi adına ne derseniz deyin ama iyikide öyle olmuş :) Bundan 3 hafta önce subap ayarı için bir ustaya gittiğimde(Toyotada 15 yıl formenlik yapmış) açtı üst kapağı sentili bir yerlere soktu çekti ayarı çok iyi deyip kapattı. Buji değişimi yağ değişimi ve iki tane viraj demir lastiği değişimine 200 lira para aldı(parça hariç). Belki Toyota konusunda çok iyiydi bilemiyorum ama haketmediği bir parayı aldı(bana göre).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 20, 2016, 19:12:25 »
Selman hoca eline sağlık insanın kendi eliyle yaptığına paha biçilemez   :alkis: . Ben o işe el atmadım henüz,arkadaşta Skoda aracın ayarını kendisi yaptı. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 266 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mayıs 20, 2016, 20:00:05 »
Teşeederim Yaşar abi. Aynen dediğin gibi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Land Cruiser
  • Kilometre: 117000
  • Model Yılı: '05
  • 4 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 20, 2016, 20:48:31 »
Tebrikler  :saygi:, çoğumuz araçlarımızı kurcalamaya çekiniyoruz, şahsen ben bırakın kapağı açmayı, vidasına dokunmam doğru torkla kapatamam diye  :( ....kılcal hassasiyet gerektiren sübaplara ayar yapmanız alkışı hakediyor doğrusu... :alkis:

Land Cruiser Prado 4.0 V6 VVTI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • power of honda
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '11
  • 26 kere teşekkür etti
  • 121 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 20, 2016, 23:22:00 »
Eline sağlık tebrik ederim.Sizin söylediğiniz değerler benzinli araçlar için lpg li olunca yetkili servis daha gevşek ayarlıyor.Yani yanlışlıkla doğru iş yapmışa benziyorsun.Yalnız şunu söyleyeyim servis in 200 lira dediği ücretin 120 si conta takımı 80 lirada işçiliğe alıyor.Üst kapak açılınca conta değiştirmeke fayda var.
Can yakıpta kalp kırma ey insanoğlu,seninde gülbenzin solacak birgün...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 266 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mayıs 21, 2016, 00:47:19 »
@İsmail Hakan ALIN (37347) Teşekkür ederim abi

Eline sağlık tebrik ederim.Sizin söylediğiniz değerler benzinli araçlar için lpg li olunca yetkili servis daha gevşek ayarlıyor.Yani yanlışlıkla doğru iş yapmışa benziyorsun.Yalnız şunu söyleyeyim servis in 200 lira dediği ücretin 120 si conta takımı 80 lirada işçiliğe alıyor.Üst kapak açılınca conta değiştirmeke fayda var.

Teşekkür ederim. Benim verdiğim değerler tamamen lpgli araçlar içindi. Benzinli araçların değerleri 0.20-0.25 olduğunu söylüyorlar. Ayrıca benim aracım 2.0 accord 2.4 accordlar için değerler daha farklı.

Servisin hiçte böyle bir güzellik yapacağını zannetmiyorum. Öyle birşey olsa ben çok pahalıymış dediğimde açıklamasını yaparlardı en azından. Ayrıca Accord formunda başka yetkili servislere subab ayarını 120-150 liraya yaptıranları da duydum. Hal böyle olunca sadece conta parasına bu işlemi bırakın bir servisi hiç bir usta yapmaz :) Her üst kapak açıldığında conta değiştirmek fuzuli masraf olur. Eğer bir kaçak, sızıntı yada terleme olsa dediğinizde haklısınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 21, 2016, 08:01:47 »
Motora yapılan masrafın Fuzuli olmayacağını düşünüyorum. Yeni conta ile kullanılmış conta arasında fark elbet olacaktır. O kadar açmışken değişebilirdi bence :)

Ama kendiniz yapmanız takdir edilebilecek bir durum. Bir sorum olacak. Türk usta olarak vida arttırdınız mı :D
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 266 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Mayıs 21, 2016, 10:58:44 »
 author=Kaan Kara (29002) link=topic=73892.msg1002326#msg1002326 date=1463806907]
Motora yapılan masrafın Fuzuli olmayacağını düşünüyorum. Yeni conta ile kullanılmış conta arasında fark elbet olacaktır. O kadar açmışken değişebilirdi bence :)

Ama kendiniz yapmanız takdir edilebilecek bir durum. Bir sorum olacak. Türk usta olarak vida arttırdınız mı :D
[/quote]

Kaan işlevini yerine getiren bir malzemenin değişmesi bana göre fuzuli masraf. Kapak açmakta birşey yok çok basit.

Aslında toplarken korkmadım değil :) ama her civata yerini buldu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mayıs 21, 2016, 11:18:13 »

Aslında toplarken korkmadım değil :) ama her civata yerini buldu
Ben eski Zamanda eski aracımızın farını sökmüştüm karartmak için, toplarken 2 vida artmıştı :D
O zaman iyiymiş abi. Biz arkadaşımın aracına //M tampon taktık bayaaaaa bi vida arttı :D
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #14 : Mayıs 21, 2016, 19:51:44 »
Ben eski Zamanda eski aracımızın farını sökmüştüm karartmak için, toplarken 2 vida artmıştı :D
O zaman iyiymiş abi. Biz arkadaşımın aracına //M tampon taktık bayaaaaa bi vida arttı :D
Ustanın iyisi parça arttırandır. :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mayıs 21, 2016, 20:17:28 »
Sizinkiler iyiymiş arkadaşlar. Yıl 2002 (en büyük vukuat) komşumuz elektrikli süpürgeyi getirmiş bi baksın çalışmıyor diye. Söktüm devir arttırma kartı arızalı o an için tamir şansı yok. Direk motora bağladım güzel emiş yapıyor. Topladım her sefer unutuyom diye kontrol edeyim diye yan tarafa döndüm motor yerde duruyor. :argh: Geçen yaz temizlik amaçlı arka koltuğu söktüm orda duran halatı kestim meğerse benzin kapağı halatıymış. :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '07
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mayıs 21, 2016, 22:58:20 »
Tebrik ederim. Buyuk cesaret hocam. Helal olsun.

Edit: ben ikea'dan aldigim dolabi bitirdigimde vidalarin yarisi duruyordu. O yuzden ayrica sasirdim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 100 kere teşekkür etti
  • 425 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 22, 2016, 00:26:02 »
bizim aracinda zamani geldi her usta yapamaz diyorlar parca artirma konusunu çokca yasiyorum :)

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

E12 COROLLA SİMOTA AİR INTAKE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mayıs 22, 2016, 01:38:25 »
Subap ayarlarında torna gereken şimlerin tornalanma işlemini ne yaptınız acaba?
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mayıs 22, 2016, 09:20:01 »
@Selman Yalçın (18649)  Bravo. Ben de Usta görünümlü insanlara kzıp arabamda veya çoğu malzememde garanti kapsamında değilse direk kendim yapıyorum. Şu ana kadar çok şükür elimden kurtulan olmadı. Burada kendim bunları yaptım anlamında söylemiyorum; usta görünümlüler sanki ATOM PARÇALAYACAK havasında araçlarımıza bakıyorlar. Ayıp. Biz aptal değiliz. Aptal bile olsak müşteriyiz. Ekmek parası kazanıyorlar kendi tabirleriyle ama nasıl kazanıyorlar. Derine inmiyorum...

Ellerin dert görmesin Hocam. Böyle giderse bizim gibiler toplanıp bir garaj kurar, SADECE KENDİ ARAÇLARIMIZA herşey yaparız. Kötü komşu ev sahibi yapar emsali...

Subap ayarlarında torna gereken şimlerin tornalanma işlemini ne yaptınız acaba?

Torna neye gerekir? Ben de çok niyet bağladım kendim subap ayarı yapmaya. Şu an fren yaptırdınız beni. Cevabınızı bekliyor, şimdiden teşekkür ediyorum.