Gönderen Konu: LPG için üretilmiş Buji  (Okunma sayısı 14463 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Benzin+Lpg
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 20100
  • Model Yılı: '12
  • 51 kere teşekkür etti
  • 49 kere teşekkür edildi
LPG için üretilmiş Buji
« : Haziran 28, 2015, 15:46:53 »
Uzun bir aradan sonra tekrar aranızdayım.Aracıma 27.06.2015 tarihinde 18.100 km de İstanbul Avrupa Yakası BRC bayi Ayar Otogazda lpg kit montajı yapıldı. En kısa zamanda tecrübelerimi Lpg dönüşümü düşünen arkadaşlara resimli anlatmayı planlıyorum.Ama acil olarak değerli ustaların bilgilerine ihtiyacım var.

Araştırmalarım sonucu
* T27 Toyota Avensis in orjinal bujilerinin Denso SC20HR11 olduğunu ve servis kitapçığında mutlaka iridyum buji kullanılması ve 100.000 km de bir değiştirilmesi gerektiğini, NGK adlı firmanın ILKAR7B11 modelinin Densonun SC20HR11 modelinin ikamesi olduğunu ancak "lpg dönüşümü geçirmiş araçlar için buji seçerken, aracın fabrikasyon orjinal bujisini (veya muadilini) bulup, bunun bir derece soğuk ve tırnak aralığı 0.1 mm daha kısa olanını seçmek (veya tırnak aralığını 0.1 mm daraltmak) genel olarak kabul görmüş bir uygulamadır." şeklinde bir bilgiye ulaştım. Lpg dönüşümü yapılan yerde buji değişimi düşünüldüğü taktirde bu tip bir bujiye geçiş yapılmasını tavsiye etti.

Hem Denso, hem NGK firmalarına(LPG Laserline) ait LPG uyumlu T27 Kasa Toyota Avensise uygun bujilerin kodları nedir?
Konuyla ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Not: Bosch ile ilgili ikame bujinin hangisi olduğunu bulamadım.

Toyota Club Türkiye

LPG için üretilmiş Buji
« : Haziran 28, 2015, 15:46:53 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG için üretilmiş Buji
« Yanıtla #1 : Haziran 29, 2015, 18:33:25 »
ilginç valla. eğer motor ömrünü daha da uzatacak ise bende taktıririm  ama benim araç daha 64 binde;)
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 29, 2015, 21:27:47 »
Benim tavsiyemde araç lpglide olsa bujilerini orjinalini kullanmanız. Sadece ömrü yarıya düşecek bujileriniz. 100bin değişmesi gereken bujiyi 50 binde değiştirmelisiniz
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Benzin+Lpg
  • Kilometre: 20100
  • Model Yılı: '12
  • 51 kere teşekkür etti
  • 49 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 29, 2015, 22:19:54 »
Ufuk Beyede özelden yazdım kendisi sağolsun hızlı  dönüş yapmış ancak ben iş sebebiyle yeni bakabildim. Sizlerede özet olarak aktarıyorum bana verdiği bilgileri.bu arada İlke'nin dediğine yakın bir tavsiyede bulunmuş kendileri.
100.000 km normal şartlarda ömrü olan bujilerin 70-75Bin km kadar gidebileceğini belirtmiş ve mutlaka orjinaline sadık kalınmasını tavsiye etmiş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Model Yılı: '15
  • 47 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 29, 2015, 23:22:45 »
Önceki aracımda ben de lpg buji kullanmıştım. Otomobil sektöründeki mühendis bir arkadaşım tavsiye etmişti. O da aynısını demişti:  "lpg dönüşümü geçirmiş araçlar için buji seçerken, aracın fabrikasyon orjinal bujisini (veya muadilini) bulup, bunun bir derece soğuk ve tırnak aralığı 0.1 mm daha kısa olanını seçmek (veya tırnak aralığını 0.1 mm daraltmak) genel olarak kabul görmüş bir uygulamadır." şeklinde
Hatta daraltmak çok iyi olmuyor dedi. Kendisi denemiş, daraltırken açı değişiyormuş. Hülasa o zaman Bosch un lpg bujilerini bulmuştuk. Irıdium uçluydu. Hatırladığım (belki psikolojik) performans iyileşmiş gibiydi. Teorik olarak yanma karakteri farklı bir yakıt kullanırken ona uygun tasarlanmış bujiyle yanma verimi şüphesiz artacaktır, ama bunu ne kadar hissedebiliriz ayrı... Ancak sonradan hiç uğraşmadım, orjinalle devam ettim. malum temin etmesi zor ve pahalıydı... 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 30, 2015, 00:12:02 »
Orijinalinden şaşmayın, bujiyi kullanım ömrü olan KM'nin yarısında değiştirin. Böylelikle gerek kalmaz böyle aksiyonlara.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 29000
  • 17 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 30, 2015, 00:19:43 »
 LPG dönüşümü yaptırdığım dönemlerde forumlarda araştırdığım bir konuydu.Genel olarak edindiğim bilgiler lpg buyjilerinin avantajları  araçları alt devirlerde canlandırdığı yakıta bir miktar olumlu etkide bulunduğu olumsuz yönleri ise sıralı sistemlerde lpg ye geçinceye kadar çiğ yakıt yada yoğun benzin kokusu üst devirlerde performans kaybı yönündeydi .Lpg dönüşümü yapan usta da orjinal bujilerden çok şaşmamamı önermişti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 30, 2015, 12:01:50 »
Ben de orjinal buji kullanımından yanayım. Lpg'li araç sayısının artması ile oluşan piyasaya istinaden lpg uyumlu buji vs bir çok ürün çıktı ancak orjianlin yerini tutacağını sanmam. Aynı şey hava filtresi için de geçerli.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '05
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ağustos 30, 2018, 06:23:11 »
Araştırmalarım sonucu lpg li araçlarda atesleme bobini çabuk arızalanıyor. Iridyum bujiler ateşlemeyi daha rahat yaptığı için bobinin ömrünü uzatıyormuş. Bilgisi olan var mı?
Kader gayrete aşıktır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 30, 2018, 07:52:22 »
Araştırmalarım sonucu lpg li araçlarda atesleme bobini çabuk arızalanıyor. Iridyum bujiler ateşlemeyi daha rahat yaptığı için bobinin ömrünü uzatıyormuş. Bilgisi olan var mı?
iridyum buji yeni nesil araçlarda kullanılan bujidir lpg için özel üretilmiş buji değildir ömrü daha uzundur ama aracın ateşleme sistemi de bu bujiye uygun olmalıdır sizin aracınız nedir
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 200000
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Eylül 07, 2018, 22:49:48 »
1.6 Avensis 2005 model
Kader gayrete aşıktır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Eylül 08, 2018, 03:05:24 »
1.6 Avensis 2005 model
Tam emin olmamakla beraber aracınızın bujisi iridyum olması gerekiyor kesin bilgiyi form üyesi tem oto @Ufuk Sönmez (16363) beyden şasi numarası ile öğrenebilirsiniz ve orjinal ürün olarak kendilerinden gönül rahatlığıyla alabilirsiniz araç kaç km de ve en son nezaman değiştiği bilgisi mevcutmu çünkü iridyum bujilerin ömrü normal bujilere kıyasla çok daha fazladır

Mesaj Birleştirildi: Eylül 08, 2018, 03:12:34
Ayriyeten internet ortamında bu buji konusunda çok fazla bilgi kirliliği mevcuttur iridyum buji normal bujiye kıyasla biraz pahalı olması açısından çokça muadil marka tavsiye edilmektedir Toyota da bu firmaya yaptırmakta gibi yorumlar var hiçbirine itibar etmeyin buji konusu önemli ve aracın çalışma prensibi ni yakıtını performansı'nı doğrudan etkilemektedir buji yağ ve hava filtresi gibi ekipmanları kesinlikle orijinal kullanmanızı tavsiye ederim aynı firmaya yaptırıyor olsa dahi her araç markası kendi aracının standartlarını karşılayacak düzeyde parça yaptırıyor iyi forumlar
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 230000
  • 3 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Eylül 08, 2018, 14:22:25 »
3 tırnaklı iridyum uçlu bujileri kullanmanızı tavsiye ederim. fiyat olarak daha pahalı gelebilir, yakma hızı olarak da normal bujilerden daha hızlıdır. yakıt konusunda bir şey diyemem ama performans olarak hakkını veren bujilerdir.
2005 Avensis 2.0 Elegant OV

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 164000
  • Model Yılı: '07
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ekim 15, 2018, 20:38:18 »
s.a arkadaşlar 2006 corolla 1.6 vvti aracıma iridyum buji uygunmu
corolla 1.6 hb 2007 plusline

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Haziran 09, 2019, 21:26:54 »
Arkadaslar bende buji arayisi icindeyim 2015 1.33 corollanin buji numarasi nedir hem bosch hem denso hemde ngk da? Ve hangisini tavsiye ediyosunuz bu ara arastiriyorum buji isini

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Haziran 09, 2019, 22:23:38 »
Arkadaslar bende buji arayisi icindeyim 2015 1.33 corollanin buji numarasi nedir hem bosch hem denso hemde ngk da? Ve hangisini tavsiye ediyosunuz bu ara arastiriyorum buji isini
buradan Ufuk bey'e danışabilirsiniz...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Haziran 09, 2019, 22:31:07 »
internetten alacağınız ürünler hiç biri gerçeği yansıtmaz kimse iyi malını ucuza vermez aracınızın orijinal bujisi denso markadır bulunduğunuz yerdeki yetkili servisten veya form üyemiz tem oto @Ufuk Sönmez (16363) bey'den alabilirsiniz diğer yerlerden aldığınız ürünlere pek itibar etmeyin üç kuruş için 40 takla atıyorlar, Bosch veya diğer muadil ürünlerle boşa zaman kaybetmeyin orijinalden şaşmayın.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Haziran 09, 2019, 22:37:03 »
internetten alacağınız ürünler hiç biri gerçeği yansıtmaz kimse iyi malını ucuza vermez aracınızın orijinal bujisi denso markadır bulunduğunuz yerdeki yetkili servisten veya form üyemiz tem oto @Ufuk Sönmez (16363) bey'den alabilirsiniz diğer yerlerden aldığınız ürünlere pek itibar etmeyin üç kuruş için 40 takla atıyorlar, Bosch veya diğer muadil ürünlerle boşa zaman kaybetmeyin orijinalden şaşmayın.

Isin asli lpg bujilerinden dusunmustum bosch un.malum 1.33 un performansi dusuk.belki lpg bujisiyle biraz artiririm performansi diye ama tavsiye etmiyormusunuz?ufuk beyede yazdim ama halen dönus olmadi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Haziran 09, 2019, 22:47:05 »
Isin asli lpg bujilerinden dusunmustum bosch un.malum 1.33 un performansi dusuk.belki lpg bujisiyle biraz artiririm performansi diye ama tavsiye etmiyormusunuz?ufuk beyede yazdim ama halen dönus olmadi
İbrahim bey o LPG bujisi çift tırnak üç tırnak buji onların hepsi cambazlıktan başka birşey değil aracınızın belirli düzeyde ateşleme gücü var bunun orjinal aralığını fabrikası ayarlamış öyle bujiyle şununla bununla performans artmaz performans artırmak için ciddi girişimler motorda oynamalar lazım 1.33 motorda performans artırmak zaten yanlış olur o motorun amacı düşük emisyon ve düşük yakıt tüketimi için yapılmış bir motor aracınızın orjinal bujisini alın takın yakıtınız düşer aracın ateşlenmesi düzelir daha rahat çalışır bunlar olur ama bujiyle performans artmaz en azından öyle aman aman artmaz,bunun yanında hava filtresinide düzenli olarak değiştirmeniz daha sağlıklı yanma oluşturur onuda ufuk beyden Asakashi marka olarak alabilirsiniz.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Haziran 09, 2019, 23:05:09 »
İbrahim bey o LPG bujisi çift tırnak üç tırnak buji onların hepsi cambazlıktan başka birşey değil aracınızın belirli düzeyde ateşleme gücü var bunun orjinal aralığını fabrikası ayarlamış öyle bujiyle şununla bununla performans artmaz performans artırmak için ciddi girişimler motorda oynamalar lazım 1.33 motorda performans artırmak zaten yanlış olur o motorun amacı düşük emisyon ve düşük yakıt tüketimi için yapılmış bir motor aracınızın orjinal bujisini alın takın yakıtınız düşer aracın ateşlenmesi düzelir daha rahat çalışır bunlar olur ama bujiyle performans artmaz en azından öyle aman aman artmaz,bunun yanında hava filtresinide düzenli olarak değiştirmeniz daha sağlıklı yanma oluşturur onuda ufuk beyden Asakashi marka olarak alabilirsiniz.

Tesekkurler umit bey.