Gönderen Konu: Auris-Corolla 1.33 Yakıt Tüketimi Değerleriniz  (Okunma sayısı 73027 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 53000
  • Model Yılı: '16
  • 14 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris-Corolla 1.33 Yakıt Tüketimi Değerleriniz
« Yanıtla #220 : Şubat 10, 2020, 11:40:25 »
Açıklık makası 1.9 dan 1.7 e düşmüş
Hesapta şöyle hata var.
Ankarada LPG fiyatı 3.98 değil, 3,32
Açıklık makası 1.9 dan 1.7 e düşmüş.
Açıklık makası 2,06 olmuş
LİFE 1.33 COROLLA

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #220 : Şubat 10, 2020, 11:40:25 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '11
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #221 : Mart 15, 2020, 13:28:17 »
2011 1.33 Manuel Auris aracıma BRC Comfort kit taktırdım. Montajdan sonra depoyu fulledim. 33 litre LPG ile 415 kilometre yol yaptım. Trafik, her gün köprü yolu geçmesem de İstanbul trafiği.
Aracın benzinden lpgye geçişi sabah ilk çalıştırmadan sonra bile 500 metre sürmüyor.
Bir aksilik olmazsa yüzde 50den fazla tasarruf sağladi diyebilirim LPG.
Bagaj hacminin düşmesi dışında bir olumsuzluk da yaşamadım. Sürüş benzinle aynı. Herhangi bir tekleme, güç azalması vs. hissetmedim. Kapalı otoparka girememek de şu ana kadar dert olmadı 
İki yılda 50 bin km yol yapmışım ödediğim benzin paraları ve vergiler helal olsun.  :) Zararın neresinden dönülse kardır diye kendimi de teselli edeyim ve bitireyim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Araç: 4runner
  • Model Yılı: '99
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #222 : Mayıs 24, 2020, 04:43:48 »
Yakıt değil ama Benzin - lpg performans karşılaştırması
https://*****/*****

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Normal, Sıradan, İnsan.
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür etti
2013 Model Toyota Corlla 1.33 Yakıt Tüketimi
« Yanıtla #223 : Mart 17, 2021, 16:50:19 »
Arkadaşlar merhaba. 13'' model 1.33 Comfort paket Corollam var. Ortalama yakıt tüketimim 7.9 LT seviyelerine çıktı. Arabayı hor kullanan yada zorlayan biri değilim. Çok dikkatli kullanmalarda bile 7.2 LT altına düşürmeyi başaramıyorum. Aracım benzinli hiç tüp takılmadı. Periyodik bakımları aksatılmadan yapılıyor. Bu konu ile alakalı geçmiş deneyimleri olan arkadaşlar beni aydınlatabilirse sevinirim...
'' Beni ne zaman görmek isterseniz aynaya bakın. Siz Türk çocukları benim bir parçamsınız ve bende sizin. ''

Ulu Önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 175000
  • 43 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
Ynt: 2013 Model Toyota Corlla 1.33 Yakıt Tüketimi
« Yanıtla #224 : Mart 17, 2021, 17:02:12 »
Bende 2011 model 1.33 kullanıyorum. Şehir içi için söylediğiniz değerler normal. Şehir dışında 100 ü geçmeden bile 7.2 nin altına inmiyorsa o zaman çok yakıyordur. Lastik basınçlarını kontrol edin, hava filtresi kalitesiz yada kirlenmiş olabilir, motor yağı araca uyumsuz olabilir. En basit nedenler bunlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Normal, Sıradan, İnsan.
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #225 : Mart 17, 2021, 18:03:52 »
Bende 2011 model 1.33 kullanıyorum. Şehir içi için söylediğiniz değerler normal. Şehir dışında 100 ü geçmeden bile 7.2 nin altına inmiyorsa o zaman çok yakıyordur. Lastik basınçlarını kontrol edin, hava filtresi kalitesiz yada kirlenmiş olabilir, motor yağı araca uyumsuz olabilir. En basit nedenler bunlar.

Hocam eskiden daha düşük yakıyordum sanki ya. Çok az kullanılyordu belki ondan bilmiyorum ama 7.9 LT biraz fazla şehir içi sanki.
'' Beni ne zaman görmek isterseniz aynaya bakın. Siz Türk çocukları benim bir parçamsınız ve bende sizin. ''

Ulu Önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 175000
  • 43 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #226 : Mart 17, 2021, 18:07:53 »
Hocam eskiden daha düşük yakıyordum sanki ya. Çok az kullanılyordu belki ondan bilmiyorum ama 7.9 LT biraz fazla şehir içi sanki.
Trafik yoğunluğu ve kullanma tarzı da çok fark ediyor. Eğer aynı şartlarda eskiden daha az yakıyorsanız dediğim kontrolleri yaparak başlayın ama bence tüketiminiz şehir içi için yüksek değil. Benim yaklaşık 6000 km lik şehir içi şehir dışı karışık ortalamam 6,4 litre genelde sakin kullanım ve sıkışık trafik yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #227 : Mart 18, 2021, 03:20:17 »
Arkadaşlar merhaba. 13'' model 1.33 Comfort paket Corollam var. Ortalama yakıt tüketimim 7.9 LT seviyelerine çıktı. Arabayı hor kullanan yada zorlayan biri değilim. Çok dikkatli kullanmalarda bile 7.2 LT altına düşürmeyi başaramıyorum. Aracım benzinli hiç tüp takılmadı. Periyodik bakımları aksatılmadan yapılıyor. Bu konu ile alakalı geçmiş deneyimleri olan arkadaşlar beni aydınlatabilirse sevinirim...
Araç km olarak kaç binde ?
En son bakımda neler yapıldı ve hangi yağ kullanıldı?
Eğer yaz aylarında ki tüketim ile kıyaslıyorsanız yanlış yapıyorsunuz,ve kısa mesafe kullanımda araç fazla yakar,çünkü daha ısınmadan varacağınız mesfeye ulaşırsanız haliyle araç fazla yakar çünkü en çok yakıt motor soğukken bide ilk kalkışlarda olur devrini bulunca veya ısınınca yakıt düşer.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #228 : Mart 18, 2021, 09:02:27 »
Ortalama da şehir içinde mi genelde ? Hangi şehir ? Kaç km günde kullanıyorsunuz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Bu dizel sizi üzer...
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '08
  • 16 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #229 : Temmuz 04, 2022, 20:28:21 »
İyi günler, arkadaşımda 2000 model 1.3 corolla terra var. Ankarada depo tık diyince bırakmış Afyona kadar denemiş. Bana 80 90 ı geçmediği söyledi. 230km de 9,76lt benzin almış. Bu mantıkla lt/benzinle 23.5 km gitmiş ve 100 km de 4.23 litre yakmış oluyor. Sizce doğru mudur? Yani uzun yolda bu kadar az yakabilir mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #230 : Temmuz 04, 2022, 21:25:32 »
İyi günler, arkadaşımda 2000 model 1.3 corolla terra var. Ankarada depo tık diyince bırakmış Afyona kadar denemiş. Bana 80 90 ı geçmediği söyledi. 230km de 9,76lt benzin almış. Bu mantıkla lt/benzinle 23.5 km gitmiş ve 100 km de 4.23 litre yakmış oluyor. Sizce doğru mudur? Yani uzun yolda bu kadar az yakabilir mi?
Geldiği yol nispeten düz ama o kadar az yakması imkansız gibi bişey,depo doldururken tabancanın hızlı veya yavaş akması herşeyi değiştirir,hızlı akınca depo içindeki basınçtan dolayı erken atar,arkadaşınıza söyleyin bide yavaş yavaş tabancanın en düşük kademesine ayarlatsın öyle doldursun.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Bu dizel sizi üzer...
  • 16 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #231 : Temmuz 04, 2022, 22:00:04 »
Valla ben de çok şaşırdım. Dönüşte bi daha deniyecekmiş o zaman bir daha yazacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #232 : Temmuz 07, 2022, 16:15:48 »
Valla ben de çok şaşırdım. Dönüşte bi daha deniyecekmiş o zaman bir daha yazacağım.
Yazdığım gibi pompa tabancasını en düşük konuma ayarlatsın öyle doldursun,bakın ne kadar fark edecek,aynı zamanda aracındaki kanister arızalıysa içeride basınç oluşacağı için pompa yine erken atar.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Bu dizel sizi üzer...
  • 16 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #233 : Temmuz 18, 2022, 16:39:40 »
Dönüşte beraber döndük. Afyon da aldığı yakıt hariç hepsini benimle birlikte aldı. Toplamda 1110 km yapıldı. 310 km si köy ve ilçe arasında gezmelerde geri kalanı uzun yol. Uzun yol Denizli çivril -Ankara arasında gidiş dönüş yapıldı. Yakıtların hepsi Shellden alınma. 1110 km yol için toplamda 58.25 lt benzin alındı. 1490 Tl tuttu. Bu hesapla araç 1 lt benzin ile 19 km gitmiş. 100 kmde 5.2 civarı yakıt tüketimi oldu. Biz yıllardır dizel kullanırdık benzinli fazla yakar diye hiç beklediğim gibi olmadı.(Araç 2000 model 1.3 terra ve uzun yol hep 80 ve 90 arası bagaj dolu 4 kişi yapıldı.)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #234 : Temmuz 18, 2022, 18:59:17 »
Dönüşte beraber döndük. Afyon da aldığı yakıt hariç hepsini benimle birlikte aldı. Toplamda 1110 km yapıldı. 310 km si köy ve ilçe arasında gezmelerde geri kalanı uzun yol. Uzun yol Denizli çivril -Ankara arasında gidiş dönüş yapıldı. Yakıtların hepsi Shellden alınma. 1110 km yol için toplamda 58.25 lt benzin alındı. 1490 Tl tuttu. Bu hesapla araç 1 lt benzin ile 19 km gitmiş. 100 kmde 5.2 civarı yakıt tüketimi oldu. Biz yıllardır dizel kullanırdık benzinli fazla yakar diye hiç beklediğim gibi olmadı.(Araç 2000 model 1.3 terra ve uzun yol hep 80 ve 90 arası bagaj dolu 4 kişi yapıldı.)
Yakıt sarfiyatı çok iyi ama tek farkla km/h hiç 90 üzerine çıkmamış az yakması gayet normal,90 km/h sabitte bir çok araç az yakar,zamanında bende Tofaş Şahin ile 5 kişi 80 km/h sabit hızda 1 lt ile 14 km giderdim arkadaşlar şaşırırdı,artık ayağım o kadar hassas hareket ederdi aynı hız sabitleyici gibi giderdi :) 80 , 90 nı geçmezseniz bütün araçlar az yakar.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 80000
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #235 : Ocak 11, 2023, 12:08:49 »

Aynı problem bende de var ilk aldığım zamanlar yüksek devir çeviriyordum hep 5/6 dan önce vites atmazdım o zamanlar 5.5-6/100 civarında gösteriyordu, şimdi düşük devir 2/3/4 bin devirlerde kullanıyorum mesela sakin kullanımda düşer sandım ama dahada arttı 7-8-8,5 arası gösteriyor ortalama hız 28 araba her gün 5.5 km gidiyorum iş için sadece  ısınmadan yol bitiyor ama yinede normal mi sizce bu değerler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #236 : Ocak 11, 2023, 15:22:07 »
Aynı problem bende de var ilk aldığım zamanlar yüksek devir çeviriyordum hep 5/6 dan önce vites atmazdım o zamanlar 5.5-6/100 civarında gösteriyordu, şimdi düşük devir 2/3/4 bin devirlerde kullanıyorum mesela sakin kullanımda düşer sandım ama dahada arttı 7-8-8,5 arası gösteriyor ortalama hız 28 araba her gün 5.5 km gidiyorum iş için sadece  ısınmadan yol bitiyor ama yinede normal mi sizce bu değerler.
Yakıtı etkileyen birçok faktör var,sadece şudur demek yanlış olur,
Yol durumu,hava sıcaklığı,alınan yakıt,araçtaki yük miktarı,yapılan bakımlarda kullanılan malzeme kalitesi,yağ vizkozitesi, kullanım tarzı,lastik ömrü,fren kullanımı,uzun yolda sabit hız, şehir içi dur kalk vs.vs.vs liste uzar gider hatta amortisör sağlığı bile yakıtı etkiler,eski sertleşmiş lastikler dönme direnci göstererek yakıtı etkiler.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 80000
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #237 : Ocak 11, 2023, 15:46:40 »
Yakıtı etkileyen birçok faktör var,sadece şudur demek yanlış olur,
Yol durumu,hava sıcaklığı,alınan yakıt,araçtaki yük miktarı,yapılan bakımlarda kullanılan malzeme kalitesi,yağ vizkozitesi, kullanım tarzı,lastik ömrü,fren kullanımı,uzun yolda sabit hız, şehir içi dur kalk vs.vs.vs liste uzar gider hatta amortisör sağlığı bile yakıtı etkiler,eski sertleşmiş lastikler dönme direnci göstererek yakıtı etkiler.

Yağ yeni sayılır bal gibi demişti usta baktırdım, hava filtresini değiştirdim, tekerlekleri yeniledim 4 mevsim taktırdım muhtemelen oda yakıt tüketimini arttırıyor direksiyon rahat dönüyor ama garccc gırcc ses geliyor beton zeminlerde falan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #238 : Ocak 11, 2023, 15:55:12 »
buji buji ..

Olmuyosa da zorlamaya gerek yok, hava soğuyunca çok tüketiyor zaten.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #239 : Ocak 11, 2023, 18:32:12 »

Yağ yeni sayılır bal gibi demişti usta baktırdım, hava filtresini değiştirdim, tekerlekleri yeniledim 4 mevsim taktırdım muhtemelen oda yakıt tüketimini arttırıyor direksiyon rahat dönüyor ama garccc gırcc ses geliyor beton zeminlerde falan
4 Mevsim lastik hiç kullanmam öyle bir dünya yok malesef,anıl Bey'in dediği gibi bujilerde en önemli etken,motor yağı öyle gözle görünür iş değil üreticinin önerdiğini dışına çıkmayın.
TOYOTA CORONA 3S FE