Gönderen Konu: Fren disk ve balata tavsiyesi  (Okunma sayısı 41932 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '08
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Fren disk ve balata tavsiyesi
« : Mayıs 09, 2015, 18:27:15 »
Arkadaşlar merhaba

2008 Auris manuel 4d aracımın hem ön hemde  arka fren disk ve balatalarının değişmesi gerekiyor. Marka ve özellik olarak tavsiyeleriniz nedir acaba?

Biraz araştırdım TRW diyen var, BOSCH, remsa veya NIBK diyen var , Şu marka cantlari siyah yapıyor , hemen bitiyor diyen var...
Şu marka ses yapıyor diyen de var.

Uyum açısından disk ve balatanın aynı marka mi olması gerekir, yoksa şu markanın diskine şu marka balata tak diyeceğimiz bir önerinizde olabilir mi?

Son olarak bu fren disk ve balata seçimi durma mesafesini etkiler mi? Önerdiğiniz markaları nereden bulabilecegimle ilgili desteklerinizle birlikte cevaplarını için şimdiden teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Fren disk ve balata tavsiyesi
« : Mayıs 09, 2015, 18:27:15 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
Ynt: Fren disk ve balata tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Mayıs 09, 2015, 19:26:13 »
Hemen Ufuk Sönmeze müracaat edin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 132 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Mayıs 09, 2015, 19:30:27 »
Nıbk disk ve balata hesaplı ben alacak olsam onu alirim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 137000
  • Model Yılı: '06
  • 134 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 09, 2015, 19:52:49 »
@Ufuk Sönmez (16363) beyden bende alacağım ama hiç farkını sormadım üstadlar ayrıntılı açıklarsa bizde bilgilenmiş oluruz
Birgün gelecek,bir gün kalacak...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 132 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mayıs 09, 2015, 20:09:27 »
Şu kadarını söyleyeyim.Corolla d4d manuel için ön arka disk ve balata orjinal 1500 nibk 500.(aşağı yukarı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 09, 2015, 20:25:48 »
İlginiz için teşekkür ederim . Ufuk bey ile görüştüm nibk ön, arka disk ve balata için fiyat aldım. Tahmininiz doğru 490 TL fiyat verdi bu parçalar için.

Benim öğrenmek istediğim konu kıyaslama yapabilmem için reel kullanıcıların yorumları . yani tdw kullandım , fren mesafesi, konforu, ömrü şöyle,  şu markayida denemiştir ama şu daha iyi gibi objektif bilgiler.

Ufuk bey ile görüştüğümde kendisi kimse Yoğurdum eksi demez , arastiriniz dedi zaten.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2011 Comfort Extra, Kar Beyaz
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 107000
  • Model Yılı: '11
  • 8 kere teşekkür etti
  • 38 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 09, 2015, 21:41:56 »
Bugün Ufuk beyden arka balatayı orjinal sipariş ettim. Ama forum içerisinde NİBK kullanıpta memnuniyetini arzedenler çok. Amcamın zorlamasıyla orjinal dışına çıkamadım ben. Dolayısıyla o nasıldı bu nasıldısı kalmadı.
TOYOTA SENİNLE ÇIKARIM YOLA, KOLAY KOLAY VERMEZSİN ARIZA, BİLİRSİN SENİ SEVERİM TOYOTA.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 10, 2015, 02:03:32 »
iyi günlerde kullanmanızı dilerim.

Bende iş sadece arka balata ile bitmediği ve toplam rakam çok arttığı için fiyat-performans açısından en doğru kararı vermeye çalışıyorum. Çünkü işin içine ön amörtisörlerde girdi. Ön amörtisörleri orjinal marka Ufuk Bey'den alacağım kesin.

Ön ve arka diskler ile fren balataları için; Denizli'deki yetkili servis işçilik dahil bu son gazete reklamlarındaki fren ve işçilik indirimleriyle birlikte bana 965 TL fiyat verdi.
Yine orjinal parça kullanan başka bir servis işçilik dahil 845 TL fiyat verdi. -Orjinal ürün garantili-

Babam alalım TRW marka disk ve balataları 450 TL. ye, 100 TL.de işçilikle 550 bilemedin 600TL.ye işi halledelim diyor.

Bu fren disklerinin ve balatalarının orjinalinin markası nedir?   Ya da önereceğiniz marka disk ve balatalar nelerdir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mayıs 10, 2015, 13:33:29 »
Disklerin orjinal markası nedir bilmiyorum, 2014 Temmuzunda ön balatayı değiştirirken parçacı orjinal diyerekten "Bosh balata" vermişti , sonrasında yetkili servise gittim ön balata için ve üzerinde "Bosh" değil "Toyota" yazıyordu ve balataların orjinal markası nedir kendimce bilmiyorum. Ama konuyla ilgili forum içinden teknik olarak neticeyi söyleyen olacaktır mutlaka. Sipariş ettiğim balatalar gelince neticeyi bende söyleyebilirim.
TOYOTA SENİNLE ÇIKARIM YOLA, KOLAY KOLAY VERMEZSİN ARIZA, BİLİRSİN SENİ SEVERİM TOYOTA.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 132 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mayıs 10, 2015, 13:38:49 »
Benim araca servis Bosch takti.22.000 kmdir mutluyuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 10, 2015, 16:48:37 »
corolla hb de.fren balatalari trw  verso  da bosch.
siz trww disk balata  alın keyfinize bakın fazladan 400 tl vermeyin
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 34000
  • Model Yılı: '13
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 10, 2015, 18:29:27 »
herkese merhaba yeni konu açmak istemedim buraya yazmak daha uygun olur herhalde. bugün yokuşta yarım saatten fazla kaldım kısa mesade. sonradan araçtan koku gelmeye başladı.acaba baskı balatadan mı yoksa fren balatalarından mı geldi koku? herhangi bir uyarı yada ikaz ışığıda yanmadı ama. daha sonra geçti koku. ilerde sıkıntı yaratır mıteşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 11, 2015, 00:38:38 »
Arkadaşlar hepinize paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Konuyla ilgili daha önce açılan başlıkları da inceleme fırsatım oldu. Genelde Bosch, TRW ya da NIBK üzerinde duruluyor ve tavsiye ediliyor.

Bosch'da, Remsa'da  yumuşak olmaları, sorunsuz olmaları, cantlarda siyah toz bırakmaları ortak söylenenler.
TRW'nin fiyat/kalite açısından Bosch/Remsa 'yı yakalamadığı fikri uyandı bende.

NIBK ise diğer balataların aksine yarı seramik yapısıyla siyah toz bırakmıyor, daha uzun dayanıyor ama yeni olması dolayısıyla kullanıcı görüşleri kısıtlı.

Diskler kaç mm. incelirse değişmesi gerekiyor? Toyota dakiler 2,4mm.den fazla incelirse değişmesi lazım dediler. Kaç mm maksimum sınırdır? teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Mayıs 11, 2015, 20:48:24 »
Bugün parça siparişlerim geldi, yağ ve hava filtresi, arka fren balataları ve hepsinin üzerinde toyota amblemi var. Vesselam orjinal denince herhal o marka bu marka olmuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mayıs 11, 2015, 21:45:26 »
Arkadaşlar hepinize paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Konuyla ilgili daha önce açılan başlıkları da inceleme fırsatım oldu. Genelde Bosch, TRW ya da NIBK üzerinde duruluyor ve tavsiye ediliyor.

Bosch'da, Remsa'da  yumuşak olmaları, sorunsuz olmaları, cantlarda siyah toz bırakmaları ortak söylenenler.
TRW'nin fiyat/kalite açısından Bosch/Remsa 'yı yakalamadığı fikri uyandı bende.

NIBK ise diğer balataların aksine yarı seramik yapısıyla siyah toz bırakmıyor, daha uzun dayanıyor ama yeni olması dolayısıyla kullanıcı görüşleri kısıtlı.

Diskler kaç mm. incelirse değişmesi gerekiyor? Toyota dakiler 2,4mm.den fazla incelirse değişmesi lazım dediler. Kaç mm maksimum sınırdır? teşekkürler
Hocam, kararsızlık zordur. Ben de kullanmadığım ürünler hakkında bilgi almak amacıyla neti alt-üst ediyorum ve başıma ağrılar giriyor. Tekrar tamamen objektif olarak kısaca özet geçeyim, karar yine size ait.

NIBK'i bildiğim kadarıyla sadece Ufuk abiler TR'ye getiriyor. Ufuk abi de benim babamın oğlu değil, dürüstlüğüne, esnaflığına hayran olduğumdan dolayı kendisiyle ticaret ilişkimiz var. Buradan okuduğum kadarıyla orijinal ürün de stoklarına girmiş.

Aracımın üzerinde, öncesinde DAIWA marka balatalar, TRW ya da TOYOTA marka(fotoğraflara bakıyorum, disk üzerindeki yazı okunmuyor) diskler mevcuttu.

DAIWA'lardan toz harici herhangi bir şikayetim yoktu, bitmek üzere oldukları için, araba da yeni alındığı için 2014 HAZİRAN'da komple bir bakıma soktuk ve 4 disk, 4 balatayı NIBK ile değiştirdik.

Değişimden sonra ne ses, ne de DAIWA'lardaki kadar aşırı bir toz ile karşılaştım. Şunu da belirtmeliyim, toz olayı tamamen yok değil var fakat bir TRW, DAIWA kadar değil.

296.000 KM'de değişim yaptık, araç 314.000 KM civarlarında iken arka kaliper pimlerinin yağsızlıktan dolayı kilitlenmesinden dolayı kaliper pimi takılı kalmış, zamanla arka balataları yemiş. Bu durumda balataların yapabileceği bir şey yok.

Babam, ben şehir dışında iken arka tekerlere gitmiş kırmızı kutu TRW alıp, taktırmış. Ne arabanın bakımına karışır ne de hangi yağ, hangi marka balata kullanıldığını bilir ama alacağı tutmuş işte !

Şehir dışından geldikten sonra arabaya bindiğimde, frene hafif dokunuşlarımda ıslık sesi gelmeye başlamıştı.
Ustama bu durumu söylediğimde, "NIBK'in sert balata olduğunu ve diske zarar vermiş olabileceğini, yoksa bu zamana kadar TRW gibi bir markadan şikayet almadığını, ötmenin diskteki aşınmalardan dolayı ortaya çıkabileceğini" belirtti. Diskin yüzeyine baktığımda diskler sıcakken su olayına hassasiyetle dikkat etmeme rağmen tırnak takılacak çizikler var, belki diskten belki balatadan kaynaklıdır. Ancak disk veya balata değişimi yaparak anlayabileceğimiz bir problem.

Önlerde halen 296.000 KM'de taktığımız NIBK'ler var, araç şu an 320.200 KM'de ve ön balataların durumu araç otomatik vites olmasına rağmen gayet iyi.

Kısaca, ben balatalardan memnun kaldım. Diskler için herhangi bir yorumda bulunmam şu an doğru olmaz, kaç KM'de diskleri tornaya sokarız veya ıskartaya çıkarırız, ona göre tekrar burada görüşlerimi belirtirim.

En sondaki fotoğraf eski disklerimden.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mayıs 12, 2015, 12:41:50 »
Paylaşımınız için çok tesekkur ederim. Remsa yi bulamıyoruz, BOSCH ön , arka disk ve balatalar için 600 tl fiyat verdi, daha içinde işçilik yok.

TRW veya nibk arasında karar vereceğim kısa zaman içerisinde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 56200
  • Model Yılı: '12
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mayıs 12, 2015, 12:53:28 »
Merhabalar,

2012 Auris kullanıcısı olarak balata tavsiyem BOSCH'dur. TRW'ye göre daha yumuşaktır BOSCH. Kesinlikle serviste değiştirmek gibi bir hata yapmayın :) İnternetten alacaksanız parçaları uygun aldığım bir site var mesaj olarak ulaşırsanız paylaşırım sizlere de siteyi. Yada İstanbul Anadolu yakasın da oturuyorsanız Ümraniye Sanayi'de Toyota parçacısı önerebilirim. İyi forumlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 132 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Mayıs 12, 2015, 13:04:35 »
Paylaşımınız için çok tesekkur ederim. Remsa yi bulamıyoruz, BOSCH ön , arka disk ve balatalar için 600 tl fiyat verdi, daha içinde işçilik yok.

TRW veya nibk arasında karar vereceğim kısa zaman içerisinde.
3 yıldır Bosch disk ve balataları kullanıyorum.Çok memnunum.Tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mayıs 12, 2015, 15:37:03 »
Selamlar,
Enes Bey Verdiğiniz internet sitesinde sadece BOSCH balatalar olup diskler maalesef yok. Bana hem disk hem de balata lazim
 :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mayıs 12, 2015, 15:40:11 »
Selamlar,
Verdiğiniz internet sitesinde sadece BOSCH balatalar olup diskler maalesef yok. Bana hem disk hem de balata lazim
 :)

@Hüseyin Doğan (33343) Forumdan @Ufuk Sönmez (16363) arkadaşımız, Nıbk marka balata ve disk satmakta, kullanan arkadaşlarımız da memnundu.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.