Gönderen Konu: Auris in arıaları... Bıktım artık  (Okunma sayısı 2402 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
Auris in arıaları... Bıktım artık
« : Aralık 17, 2008, 12:25:54 »
Selamlar herkese,
arkadaşlar yeni bir üyenizim,aracımla ilgili olan sorunlardan bahsetmek istiyorum,
2007 Model Auris 1.6 Comfort model aracım var,aracım 25000 km e yaklaştı.İlk aldığım zamanlar aracımın sağa çekme sorunu vardı ve servis ısrarla böyle bir sorunun olmadığını söylüyordu fakat aracıma kimi bindirdiysem herkes aracın sağa çekme sorununu oluğunu söyledi ve araba 200 km den 10000 km e kadar bu sorun ile gitti sonunda bir kaza sonucu arka dingilin eğrilmesi ve değiştirilmesi ile sorun ortadan kalkıverdi.
Ben bu sorunla boğuşurken araç 4000 km deyken rolentide iken rulman sesi veriyordu,debriyaj alt merkezin sökülüp takılması ile bu sese geçici çözüm buldular.daha sonra 8000 km de direksiyon dönüşlerinde ses yapmaya başladı,direksiyon masfalı değişti ve ses kesildi,10000 km de direksiyon sağa sola dönüşte tekrar ses yaptı ve busefer amörtisör kafaları değişti,18000 km de iken debriyaj rulmanından viyaklama geliyordu ve debriyaj baskısı ile rulmanı değişti,22600 km de aracım yolda kaldı ve viteste arıza çıktı.Bu arızada vites spiralleri değişti ve son olarak da 23500 km de araım direksiyon arıza lambası yandı ve direksiyon kolon bariketi kapsül ve kilitleme bulu ,direk ve ECU(beyni) değişti.Aracım şuan 25000 km de ve aracı artık kullanasım gelmiyor.Yola cıkıyorum ve sanki yolda kalacakmışım gibi geliyor.Toyotasa ya bu konu ile ilgili mail gönderdim ve harhangi bir gelişme olmadı.Aracım şuan hukuki olarak ayıplı mal sayılıyor çünkü tüketici haklarına göre bir araç aynı yerden 2 den fazla farklı yerlerden 1 yılde 4,garanti kapsamı boyunca 6 danfazla arıza çıkaramaz.Toyota nın konu ile ilgili girişimi ise 0.Tabiki hukuka başvuracağim fakat Toyota ya yakıştıramadım açıkcası.Sizce Toyota bu konu ile ilgili girişimde bulunur mu?

Toyota Club Türkiye

Auris in arıaları... Bıktım artık
« : Aralık 17, 2008, 12:25:54 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • cibili cibili şak şak şak...
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 102110
  • Model Yılı: '00
  • 41 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris in arıaları... Bıktım artık
« Yanıtla #1 : Aralık 17, 2008, 12:55:02 »
Öncelikle aramıza hoş geldiniz. Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız seviniriz.

Yeni bir araçta ve toyota da böyle sorunlar yaşamanız gerçekten üzücü.Hukuki yola başvurmadan servisle veya genel merkezle sorunlarınızın çözüleceğini zannetmem.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE_____ ATAM
İŞİNE BAK__________________BABAM
OĞLUM BAĞA BAK BAĞA______ DEDEM

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 17, 2008, 13:12:37 »
Zaten sıkıştıklarında verdikleri cevap "hukuki yola başvurabilirsiniz" diyip sıyrılıyolar.
Biraz da şanssızlık belki de sizinki. 100 araçtan belki 1 veya 2 sinde bu tarz sorunlar üst üste gelebilir. Geçmiş olsun.
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 17, 2008, 15:32:23 »
Bu kadar arıza hemde sıfır araçta çok kötü valla bencede gerekli başvuruları yapın ayıplı mal oluyor sonuçta

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '06
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 17, 2008, 21:16:00 »
şaşi numarasını verebilirseniz, bir kayıtlarınızı inceleyip, hukuki açıdan neler yapılabilir, bilgi verebilirim
Bodrum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 18, 2008, 07:59:04 »
   :alkis:  :kanka: daha ne olsun  8-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 18, 2008, 09:01:01 »
hiç bir firmanın hukuki yol olmadan ayıplı aracı yenisi ile değiştireceğini düşünmüyorum.
bu konularda deneyimli avukat ile bunu konuşup dava açabilirsiniz.
Saygılar, Yaman.
2010 Captiva  Beyaz 2.0 CDTI Auto
Daha eski: Corsa, Corolla, Mini cooper, Twingo, Uno, Justy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 18, 2008, 21:25:34 »
 ben hiç bir firmanın hukiki yolla başvurulsa da sattığı aracı yenisi ile değiştireceğini düşünmüyorum.
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #8 : Aralık 18, 2008, 21:31:08 »
değiştirmek zorunda bu konu satış sözleşmesinde yazıyo
:carwash:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 19, 2008, 08:31:27 »
  Tüketici Mahkemeleri zaten bu işler için kurulmadı mı? Tüketici Hakları aslında konunun detaylarını belirliyor, satıcı eğer kötü niyetli ise ancak işi bir miktar yokuşa sürebilir ama sonuç değişmez. Sonuçta Kusurlu Mal, Ayıplı Mal vs. bunların hepsinin tanımları var. Ayrıca bu işin Mahkeme kararı ile (ki şartlar yerine gelmiş ise zaten Tüketici Hakları gereği nasıl sonuçlanacağı belli) hiç bir büyük üretici firmasını bu duruma sokmak istemez ama doğal olarak her kapıyıda yoklar bence sonuna kadar.