Gönderen Konu: 99 Corolla 1.6 otomatik sabahları zor çalışıyor  (Okunma sayısı 3282 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • Kan Grubu: 0+
99 Corolla 1.6 otomatik sabahları zor çalışıyor
« : Nisan 17, 2015, 12:21:30 »
Arkadaslar merhaba, aracim 99 corolla 1.6 otomatik 204.000 km ve sabahlari bazen zor calisiyor.  ikinci ucuncu marsta aliyor ya da gaza basarak calistiriyorum. 202.000 de aldim ve alir almaz butun kayislar yaglar filtreler degisti akuyu de yeni taktim bujiler de saglam alternatoru de olcturdum hic problem yok ancak sabahlari ozellikle calistiginda 1000 devirde sabitken hafif gaza dokununca 1500 deviri goruyor ve yavasca stop ediyor gaza dokunmayinca ise stop etme olmuyor. Not : bogaz kelebegi temizlettim ancak duzelmedi arac gun icinde sadece sabah ilk calistirmada bunu yapiyor yardimlarinizi bekliyorum

Toyota Club Türkiye

99 Corolla 1.6 otomatik sabahları zor çalışıyor
« : Nisan 17, 2015, 12:21:30 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '06
  • Kilometre: 140000
  • Kan Grubu: ---
  • 836 kere teşekkür etti
  • 834 kere teşekkür edildi
Ynt: 99 Corolla 1.6 otomatik sabahları zor çalışıyor
« Yanıtla #1 : Nisan 17, 2015, 12:25:43 »
Araçta LPG varsa sorun yüksek ihtimalle LPG sisteminden kaynaklıdır.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Nisan 17, 2015, 12:30:32 »
aracta lovato sirali sistem var 50.000km olmus takilali ancak sabah ilk calistirmada benzinle calisiyor yine de lpgden midir. ayrica lpg enjektorleri dizel gibi sesli calisiyor bundan olabilir mi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Nisan 17, 2015, 12:37:23 »
aracta lovato sirali sistem var 50.000km olmus takilali ancak sabah ilk calistirmada benzinle calisiyor yine de lpgden midir. ayrica lpg enjektorleri dizel gibi sesli calisiyor bundan olabilir mi
Hocam, eğer LPG sisteminde kaçak varsa (Bu enjektörlerden de olabilir, regülatörden de), geceden LPG ile çalışan motorunuzun kontağını kapatıyorsunuz, sabaha kadar motorunuza LPG sisteminiz gaz sızdırıyor.
Sabah da siz marşa basıyorsunuz, yakıt sistemiz benzin veriyor. Yakıt sisteminden gelen benzinle, tüm gece boyunca motorunuzda birikmiş gaz karışıyor ve motor boğuluyor, zor çalışıyor.

Bu sorunu anlamak için, aracınızı gece parkettiğinizde, LPG tankınızın üzerindeki vanayı tamamen kapatın. Yani sistem gece boyunca motora gaz sızdıramasın.
Sabah marşa basın, eğer araç sıkıntısız çalışıyorsa problem LPG sistemindedir.

Başıma geldi, onun için bu kadar net konuşuyorum. LPG enjektör tamir takımlarını değiştirmek zorunda kalmıştım.

Ben aşağıya kendi çektiğim, LPG vanasını kapatma videosunu ekliyorum. Bu yöntemle LPG vanasını kapatabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=RJRYpEFgMKk
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Nisan 17, 2015, 12:42:54 »
Peki hocam ilk olarak bunu deneyecegim yalniz sabah ise 8 de geliyorum aksam 5 bucuga kadar araba yatiyor, yine ayni seyin olmasi gerekmez mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Nisan 17, 2015, 12:50:17 »
Peki hocam ilk olarak bunu deneyecegim yalniz sabah ise 8 de geliyorum aksam 5 bucuga kadar araba yatiyor, yine ayni seyin olmasi gerekmez mi?
Hocam, kimi zaman günde bir sefer yapıyor, kimi zaman 4-5 saatlik bir beklemede bile bunu yapıyor. En azından benimki öyleydi.

Kesin çözüm, eğer fazla KM yapmıyorsanız 2-3 gün kadar aracınıza benzinde binin. Soruna kesin teşhis koyarsınız.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Nisan 17, 2015, 12:54:49 »
Bugun hemen yapacagim bu islemi, bi tanidik subap ayari yaptir duzelir dedi ama bununla ilgisi olabilir mi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Model Yılı: '05
  • Kilometre: 197000
  • 552 kere teşekkür etti
  • 501 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 17, 2015, 12:57:03 »
Yakıt filtresi en son ne zaman değişmişti..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Nisan 17, 2015, 12:57:38 »
Bugun hemen yapacagim bu islemi, bi tanidik subap ayari yaptir duzelir dedi ama bununla ilgisi olabilir mi
Onla da alakası olabilir.

Araçta rölantide oynama, çekişte bozukluk, tekleme varsa o konuya da yoğunlaşabilirsiniz fakat bu konu için iyi bir usta ve rektefiyeci bulmanız şart. 450,00 TL civarı bir masrafı var ve araç fincanları taşlanıyor diye biliyorum.

Fakat siz ilk önce en basit yöntemden başlayın.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #9 : Nisan 17, 2015, 13:06:40 »
Rolantide oynama cok nadir oluyor tekleme yok cekisten dusme yok duman atma yag eksiltme vb. yok lpg isini bi deneyeyim aksam sonucu yazarim buraya tesekkurler hocam.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 17, 2015, 13:07:55
Yakıt filtresi en son ne zaman değişmişti..

yag filtresi 2000km once olk aldigimda yag degisimi esnasinda degisti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 552 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Nisan 17, 2015, 13:09:43 »
Rolantide oynama cok nadir oluyor tekleme yok cekisten dusme yok duman atma yag eksiltme vb. yok lpg isini bi deneyeyim aksam sonucu yazarim buraya tesekkurler hocam.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 17, 2015, 13:07:55
yag filtresi 2000km once olk aldigimda yag degisimi esnasinda degisti.
Yakıt filtresi derken benzin filtresini kastettim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #11 : Nisan 17, 2015, 13:15:58 »
Yakıt filtresi derken benzin filtresini kastettim.

Mobilden yanlis okumusum kusura bakmayin yakit filtresi ve lpg filtresi degistirmedim ne zaman degistigini de bilmiyorum acikcasi. sabah ilk calistirma sorunu yapar mi bu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 552 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Nisan 17, 2015, 13:29:25 »
İlk çalıştırma tabiki benzinle olduğundan filtre değişmediyse uzun zamandır bence sorun bundan olabiliir.Direk gazdada çalıştırabilirsin sıralı sistemde birde öyle dene ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • 1859 kere teşekkür etti
  • 2720 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 17, 2015, 13:32:48 »
Ateşleme sisteminden değil, olsaydı diğer zamanlar da yapardı. Olsa olsa yakıt sisteminden kaynaklanır diye düşünüyorum. Mustafa Bey'in dediğini de olabilir Yüksel Bey'in de. En basitinden başlayın, lpg tankından valfi kapatın, bir süre benzinde kullanın aracınızı. Bakın bakalım sorun devam ediyor mu diye. Devam etmiyorsa LPG sisteminden, devam ediyorsa benzin filtresindendir.
Bu arada lpg filtresini her 10bin km.de bir değiştirmek gerekir, değişmeyen filtre sonucunda lpgdeki kirler enjektörleri bozabilir.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #14 : Nisan 17, 2015, 13:36:35 »
Sirayla hepsini deneyecegim sonuclari bildiririm tesekkurler herkese..

Mesaj Birleştirildi: Nisan 17, 2015, 18:59:12
Arkadaslar aksam cikista lpg servisine ugradim bilgisayara bagladilar arac benzinde rolantide dalgalaniyor 690-720 arasi surekli bi oynama mevcut. bu ilk calismayi etkilemezmis ancak neden olur bi bilginiz var mi. aksam park ederken lpg yi vanadan kapatip benzine gectikten sonra stop edip sabah duruma bakacagim lpg servisi araci birak biz bakalim dedi ama arac yarin sabah lazim o yuzden kendim deneyecegim. rolanti ile ilgili yardimci olabilecek var mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #15 : Nisan 21, 2015, 22:39:48 »
Tekrar merhaba, araçta bugüne kadar hep çeyrek depo benzin vardı 2 gündür yarım depo üstü benzinle sabahları çalışma sorunu yaşamıyorum sanırım depo pis ve benzin pompası da tembelleşmiş. Diğer bir sorun ise aracın rolantisi tam olarak sabitlenmiyor çok hafiften milimetrik oynama oluyor özellikle motor soğukken bu normal mi ayrıca araç P konumundayken aracın iç kısmında sabit bir titreme var motor çalışırken kaputu kaldırıp baktığımda herhangi bir titreme gözükmüyor ama içerdeyken direksiyon ve kapı içleri telefon titreşimi şiddetinde sabit bir şekilde titriyor gaza hafif dokunduğumda rolanti ibresi önce aşağı doğru 1 santim iniyor sonra yukarı çıkıyor ve titreme kalmıyor ancak ayağımı gazdan çektiğimde titreşim geri geliyor bu bir problem midir eğer problemse neyle ilgilidir şimdiden cevaplarınız için teşekkürler... Not : Araç şehiriçi 100km/14lt lpg yakmaktadır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #16 : Nisan 21, 2015, 23:13:49 »
Benzinde çalışmama sorunu yoksa geçmiş olsun. Şimdi hatayı lpg sisteminde arayabilirsiniz fakat önerim regülatör ve lpg enjektörlerini değiştirip uzun süre başınız ağırmadan binmenizdir.
Devir oynaması için de önce boğaz kelebeğini ve maf sensörünü temizletin. Ardından yetkili serviste ya da forumda önerilen nir özel toyota servisinde subap ayarlarını kontrol ettirin 200bin km.deki bir aracın sübap kontrolü yapılması gereklidir.

Titreme normaldir bu arada. Motor soğukken de hafif dalgalanma normal olabilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #17 : Nisan 21, 2015, 23:25:00 »
23 Nisanda ilk iş lpg bakımına götürüp sonra da kompresyon testi yaptıracağım sübaplarda sıkıntı varsa kesin sonuç verir sanırım. LPG takılı aracı Efe Toyota'ya götürsem bakarlar mı sübap ayarlarına? Çünkü tavsiye edilen iki yerle görüştüm telefonda aynen yukarda yazdığım herşeyi anlattım ve Ankara'nın başta gelen ve çok tavsiye edilen iki özel Toyota servisi de komple sübapların değişmesi gerektiğini ve 1500 TL civarı tutacağını söyledi. Hatta bir tanesi subapların yeterli olmayacağını komple motorun rektefiye edilmesi gerektiğini ve bu model yuvarlak farlı corollaların sübaplarının eridiğini bu yüzden tutulmadığını efsane kasanın daha çok tutmasının motorunun daha iyi olduğunu söyledi ki 2 farklı motor ustasına gösterdiğimde aracın motorunda hiç bir sıkıntı olmadığını belki çok düşük bir ihtimalle sübap ayarı gerektiğini söylediler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '99
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Nisan 21, 2015, 23:35:41 »
arkadaşlar benim  arabada gaza geç geciyor komşularım gazı ısıttıktan sonra gaza geciyor diyor araç 1 2 dakıka sonra geçiyor havanın durumuna göre normal mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #19 : Nisan 22, 2015, 00:36:08 »
23 Nisanda ilk iş lpg bakımına götürüp sonra da kompresyon testi yaptıracağım sübaplarda sıkıntı varsa kesin sonuç verir sanırım. LPG takılı aracı Efe Toyota'ya götürsem bakarlar mı sübap ayarlarına? Çünkü tavsiye edilen iki yerle görüştüm telefonda aynen yukarda yazdığım herşeyi anlattım ve Ankara'nın başta gelen ve çok tavsiye edilen iki özel Toyota servisi de komple sübapların değişmesi gerektiğini ve 1500 TL civarı tutacağını söyledi. Hatta bir tanesi subapların yeterli olmayacağını komple motorun rektefiye edilmesi gerektiğini ve bu model yuvarlak farlı corollaların sübaplarının eridiğini bu yüzden tutulmadığını efsane kasanın daha çok tutmasının motorunun daha iyi olduğunu söyledi ki 2 farklı motor ustasına gösterdiğimde aracın motorunda hiç bir sıkıntı olmadığını belki çok düşük bir ihtimalle sübap ayarı gerektiğini söylediler.

eğer motor gücünde düşme, yakıt sarfiyatında artış yoksa sübapların yenilenmesi gerekmez. fakat ayarının yapılması lpg li araçlar için önerilir. siz yetkili servise sadece subap ayarı için gidebilirsiniz. rektefiye ya da subap değişimi istemesini gerektirecek belirtiler çok fazla değil sanırım. ama devir dalgalanmasına maf sensörü ve boğaz kelebeğinin kirli olması da yol açabilmektedir.
yine öneriyorum, lpg enjektör ve regülatörü sıfır alıp lpg ayarı yaptırarak lpg sistemindeki sıkıntıları uzun yıllar unutabilirsiniz.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 22, 2015, 00:37:32
arkadaşlar benim  arabada gaza geç geciyor komşularım gazı ısıttıktan sonra gaza geciyor diyor araç 1 2 dakıka sonra geçiyor havanın durumuna göre normal mı?

en iyi ısıtma yolda ısıtmadır. aracınızın soğutma suyu ve motor yağı seviyelerini kontrol edin. kışın ısınma 4-5 km. yi bulabilir. yazın sıcağında ise 100m. olmadan lpg ye geçmesi gerekir.

Etiketler: corolla marş