Gönderen Konu: Yaris 1.5 Hibrit Yakıt Tüketimi Değerleriniz  (Okunma sayısı 31495 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
Ynt: Yaris 1.5 Hibrit Yakıt Tüketimi Değerleriniz
« Yanıtla #60 : Şubat 28, 2018, 22:21:42 »
40.000 km yakın oldu, hiç 4.5 lt/100 km üzerine çıkmadım ben, 3.5 - 4.5 arası dolaşıyor.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Şubat 28, 2018, 22:21:42 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '12
  • 22 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Şubat 28, 2018, 22:54:05 »
Dizel Auris'in 5.2lt/100km yaktığı şehiriçi koşullarında Yaris Hybrid 4.0-4.2lt/100km tüketim sergiler.

Dur-kalk sayısına göre aradaki fark hibrit lehine açılır.

benim güzergahımda yaris bu değeri yakıyor(arkadaşım kullanıyor). ben fazla trafiğe girmiyorum.06:30 evden çıktığım için.

4 litre de olsa 0,22 yapar ki vergi(aurisin 1.8 inden dolayı) olayı için değmez bence. birde yaris küçük bir araç, o da var.

tabi ki ihtiyaç ve tercih meselesi. hybridler bence 3-5 seneye daha iyi olacaklar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 140000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #62 : Şubat 28, 2018, 23:50:28 »
hybridler bence 3-5 seneye daha iyi olacaklar.
Kia Hybrid testini seyrettim, 1 tık daha iyi gibi geldi bana. Bence de Yaris iyi bir başlangıç ama yetersiz. Pil menzili kısa ve istikrarsız devreye giren bir benzin motoru var, elektrik motoru biraz daha güçlü olmalıydı bence, ve ilerde muhtemelen bu motorlar tekerleklere entegre olacak. Şu an geçiş dönemi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 102000
  • 371 kere teşekkür etti
  • 131 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #63 : Ekim 07, 2019, 00:21:45 »
Geçen hafta Bursa'dan Manisa - Kula'ya, oradan Sakarya'ya oradan da tekrar Bursa'ya yolculuğum oldu. Toplamda 1000 km. mesafe kat etmişim. Giderken hanım ve bebegimiz ile beraber yolculuk ettik. Bagaj azdı. (Bagaj maalesef küçük ama idare ediyoruz.) Dönüşte ilave olarak 1 yetişkin vardı. Bagajımız da tam dolu idi. Giderken Balıkesir Akhisar hattından gittik. Dönüşte ise Kütahya, Eskişehir'i gecerek Sakarya'ya gittik. Sonrasında ise Bursa'ya döndük. Çok yavaş yolculuk ettiğimi söyleyemem( Genelde saatte 110 km -120 km) ama yasal sınırları da aşmadım. Sonuç olarak 5.2lt. ortalama ile sonlandirdık yolculuğu. Bu kadar uzun mesafe hibrit araç ile tecrubem olmamıştı. Şunu fark ettim ki uzun yolda eco mod'u kapatmak daha güvenli ve daha tasarruflu oldu benim kullanış tarzıma göre. (Şehir içinde genelde eco mod açık kullanıyorum.) Viraj performansı ve ara hızlanmalar gayet tatmin ediciydi. Olumsuz olarak da sert plastikten ötürü trim seslerinin eksik olmayışı. Yol sesinin biraz fazla olması. Bir de rampa çıkılan mesafe ne kadar uzunsa motordan bağırma sesinin o mesafe boyunca kulağınızı tırmalaması. Bu üç olumsuzluk haricinde çok keyifli ve konforlu bir yolculuğum olduğunu söyleyebilirim. (Ne baş ağrısi ne de ayak veya baldırlarımda herhangi bir ağrı hissetmedim.) Gidişte Susurluk'ta 1 kez mola verdik. Dönüşte de Kütahya'da 1 kez mola verdik. Gidişte yolun yarısında klima açıktı. Dönüşte açmadım. Gidişte 50 tl birikmiş puanım vardı shell kartımda. Ilave olarak da 135 liralık benzin aldım.( v-power ) Sonrasında da 205 tlye depoyu doldurdum. Bursaya girişte 5.0 litreye düştü tabi ortalama tüketimim. Biraz daha yavaş geldim. ( 100 km sabit hız ile) Yani bütün yol 90 veya 100 ile gidilse 4.5 veya 4.6 lt ortalamalar rahat görülebiliyor. Hatta Bursa - Yalova çınarcık seyahatimde 4.3 lt ortalamayı yakalamıştım. (Saatte 80 km ile 100 km arasında giderek) Bu tecrubemi paylaşmak istedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 10000
  • Model Yılı: '20
  • 146 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Ekim 07, 2019, 09:40:41 »
Bahsettiginiz sartlar altinda 6 yildir kullanicisi oldugum 1.33 motorlu YARIS imlede hemen hemen ayni rakamlar olusurdu.
SAFETY FIRST

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 60 kere teşekkür etti
  • 139 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Ekim 07, 2019, 12:28:38 »
Son 2.250 km yakıt tüketimi ortalaması 3.9lt/100km. Yarısı şehir içi, yarısı şehir dışı kullanımı. Pompada yaklaşık 4.1lt/100km görünüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 102000
  • 371 kere teşekkür etti
  • 131 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #66 : Ekim 07, 2019, 13:59:55 »
Bahsettiginiz sartlar altinda 6 yildir kullanicisi oldugum 1.33 motorlu YARIS imlede hemen hemen ayni rakamlar olusurdu.

Doğrudur. Ben oyle 80 km ile filan uzun süre yol gidemiyorum açıkçası. Yol düz ve boş olduğunda gaza otururum tabiri caizse. Bundan önce honda civic otomatik varken 7 litreden aşağı inmiyordu. Şehir içi ise 9 litre ortalama ile geziyordum. Benim için neredeyse yarı yarıya fark var. Çok memnunum. Aslında artık daha geniş bir araca geçmem lazım ama dizel de bile ben bu degerleri zor yakalıyorum desem yeridir. O yüzden çok kararsızım. 1.33 motor daha önce auris kullandım ama araç bana göre hantal o yüzden 1.5 ve üstü motor tercihim. Gaza bastığim andaki ivmelenme ve sollamalarda çok güven veriyor. 1.33 auriste rampalarda frene dokunmanla araç çok bayılıyordu ve toparlanması geç oluyordu. Alışamadım açıkçası. Peugeot 308 dizel eat6 allure comfort forumlarda çok övülmüş. Bir de opel crossland x 1.5 120 ps olan hoşuma gitti ama o da malzeme kalitesi iyi degil denmiş bazı yorumlarda.... Hayırlısı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '14
  • 3 kere teşekkür etti
  • 28 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #67 : Ekim 07, 2019, 16:03:47 »
Toyota Rav 4 2014 Dizel Elegant Kastamonu İstanbul 500 Km yol geldim. 200 TL Dizel yakıt harcadım 6,60 TL/L 30.30 Lt ile istanbul'a geldim klima açık sürat ortalama 130 Km civarında araçta ortalama yakıt tüketimi şehir içi şehirler arası 8 L /100 Km gösteriyordu.