Gönderen Konu: Avensis Ayna Kapatma Modülü Montajı  (Okunma sayısı 39477 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Ynt: Avensis Ayna Kapatma Modülü Montajı
« Yanıtla #20 : Şubat 14, 2015, 20:47:43 »
Bizde de basma var abide içine gömülüyor yada dışarı çıkıyor. Düğmesi, sabit yerinde durmuyor yani bendeki o şekilde. Demek ki sizinkiler Kaanın dediği tarzda
THE END

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Şubat 14, 2015, 20:47:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Şubat 14, 2015, 20:49:47 »
Buton içeri gömülü iken aynalar kapalı,
Çıkık iken aynalar açık.

Tüm modellerde aynı.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Şubat 14, 2015, 20:59:23 »
Buton içeri gömülü iken aynalar kapalı,
Çıkık iken aynalar açık.

Tüm modellerde aynı.

Üşenmedim gidip baktım ahmetin dediği gibiymiş.Düğme gömülüyken ayna  kapalı dışardayken ayna açıkmış.Ben demekki hiç dikkat etmemişim alışveriş merkezlerinde kapatıyorum diğer zamanlar hep açık bıraktığımdan farkına varmamışım. :( :( :-[

Benim modül böyle beklemede.
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #23 : Şubat 14, 2015, 21:34:29 »
Öncelikle ALi KARAKAYA arkadaşımıza çok teşekkürler, herşey onun anlattığı gibi yapılacak ama sakın modülle gelen bağlantı şemasına dikkat etmeyin. Ben dikkat ettim ters oldu herşey.

Ben öncelikle kapı tetiklemesinden başladım o kısımdan korkmuştum biraz, İlk önce denildiği gibi kapı eşiğindeki parça çıkartılacak, 2 adet soketimsi birşey var her iki ucunda bu uzun çubuğun, arabanın içine doğru değilde kendime yukarıya doğru çekince kolaylıkla çıktı. Daha sonra Ali'nin vidalı dediği ama aslında vidalı olmayan köşe parça var, onunda debriyaj tarafına doğru tırtırlı yerden çıkartmak için sıkıştıran mandalımsı şeyini itekliyince rahatça kurtuluyor o kısım. Bir tanede bu uzun parçadaki gibi soket var oda arabanın kapı tarafında onuda kendinize doğru çekince kolayca çıkartabiliyorsunuz. 1. Resimde görülen soketin neredeyse tüm kablolarını siyah bez gibi birşeyle sarmışlar. Hava soğuk olduğundanmıdır nedir hiç esnemiyor, bantlanan yerinden ayırarak zorda olsa kablolar görünecek şekilde sıyırdım. Neyse oradaki AÇIK YEŞİL Kablonun izolesinden sıyırarak SAKIN KABLOYU KESMEYİN, resimde görünüyor zaten MODÜLDEN GELEN YEŞİL kablo ile birleştiriyoruz. Ben bir videoda birleştirme yöntemi görmüştüm onun gibi yaptım baya sağlam oldu. Aşağıda resimlerde koyacağım. Sonra BEYAZ kabloyuda aynı şekilde kesmeden sadece izolesini sıyırarak biraz önce bağladığımız yöntem ile MODÜLDEN GELEN MAVİ kabloyu bağlıyoruz. Burada kaynaşmak zor baya bende tek tek kabloları bantlamak yerine YEŞİL ve MAVİ nin ek yerlerini ayrı ayrı diğer kablolarıda kapsayacak şekilde bantladım. Artık bu kısımdan kurtuluyoruz kapatabiliriz kapakları.

Ali Arkadaşımızında anlattığı ve resimlerde gösterdiği gibi üst kapakları açıyoruz. Herşeyi sağolsun tarif etmiş kolayca o kısmıda söktüm. Burada sadece farklı yaptıklarımı ve yaşadığım zorlukları yazacağım. Soketlerin hepsini arabada kablo bağı ile bağlamışlar ve bir yerde monte etmişler, ben kolayca çalışmak için o kablo bağından tornavida ile uğraşarak çıkarttım ve çalışması daha kolay oldu. Burada da aşağıdaki gibi kabloların üstüne o siyah kumaşımsı şeyde sarmışlar, onu açarak kablolarda rahat çalışma sağladım. Burada ayna soketinde 2 ADET KABLO KESİLECEK , tüm işlemler boyunca sadece araçta kesilecek kablo sayısı 2 ADET oda bu sokette, dikkat edin. Ali hocamın da anlattığı gibi MAVİ ve SİYAH kablolar kesilecek ama öyle 15 -20 cm gibi beriden değil. Ben yaklaşık 5-6 cm den kestim. Kablo bağlantıları yazıldığı gibi yapılacak MAVİ kesilen kablonun Soket tarafına MODÜLÜN BEYAZ kablosu, diğer tarafta kalan kısmına MODÜLÜN KAHVERENGİ kablosu bağlanacak, soketteki SİYAH kablonun Soket tarafına MODÜLÜN GRİ kablosu diğer tarafta kalan kısmına MODÜLÜN TURUNCU kablosu bağlanacak, tüm bağlantılar bittikten sonra bu kabloları bir güzel bantla izole edeceğiz.

Şimdi ben Ali hocamdan farklı olarak burada ŞASE olayını yine ayna soketindeki SİYAH BEYAZ kabloyu sıyırarak MODÜLÜN SİYAH kablosunu bağladım. Bu arada Ahmet GÜVE arkadaşımızın dediğine göre TOYOTA larda SİYAH BEYAZ kablolar  ŞASE işlemi görüyormuş. Ben ilk baştaki SİYAH BEYAZA değilde orta taraftaki SİYAH BEYAZ kabloyu kullandım bu işlem için. Soketteki GRİ kabloyu resimde gösterildiği gibi sıyırarak MODÜLÜN SARI kablosunu bağlıyoruz.

Geriye şimdi MODÜLDEKİ SİGORTALI KIRMIZI KABLO kaldı, malesef ki bunu Ali hocamın bağladığı yere bağlamak biraz sıkıntılı yada ben çok panik yaptım, o resimdeki görünen yere ulaşıp kabloyu oraya eklemek cidden kastı beni ama şükür ki başardım. Nasıl yapabildim derseniz, ben keskin bir FALÇATA kullandım tüm bu kabloları sıyırmak için, hatta işin başında iyice daldırıp sağ el baş parmağımı baya bir kestim, kanı durdurmak için bakkala gitmek için kapıları kaptmak lazımdı ama soketi bağlamaya korkunca koşa koşa gittik geldik araba açık kaldı :) neyse falçatanın ucunu uzanarak o resimde görünen kahverengi kabloyu ufaktan ufaktan izolesini sıyırdım, çok fazla daldırınca kablonun kendisi kesliyor. Neyse bir şekilde başardım izoleyi kesmeyi, tam kesemedim ama. Yukarıda belirttiğim yöntem ile MODÜL KIRMIZI kablosunu oraya ekledim ve kasılarakta olsa az biraz bantla izole ettim, öyle kocaman bant kopartıp döndürebilme şansınız yok. zaten bu kısımlarda ULEN GENÇLERE UYANIN TEEEE diye söylenmeye başlama kısımlarıydı :) Valla Cavit abi aslında öyle burada Ali arkadaşımızın anlattığı gibi çok kolay gelmedi bana ama eğer ki senin yerin iyiyse rahat rahat yapabilirsin. Ben bildiğin yol üstünde yaptım, kedisinden köpeğinden yalamasıda cabası oldu :) Konu komşu zaten garip garip baktı durdu. Bu işlemleri yaparken arkadaşımda çıkıp geldi, verdi coşkuyu bana vayyy şöylesin böylesin falanda filanda :) Neyse işlem bitti kapadım herşeyi topladım, uzaktan kumanda ile açtık kapadık çalıştı falan filan derken eve gittim. Zaten arkadaşta geldiğinden çok deneyemedim.

Neyse arkadaşı gönderdim falan , arabaya gittim bir eserimle vakit geçireyim diye. Bastım çalıştı aynalar açıldı oturdum falan, START-STOPA bi bastım açık olan aynalar zııııırrrrrr diye kapanmasın mı :) Acayip şok oldum tırstım birden, içerden düğmeye basıyorum açılıyor kapanıyor ama işte konumu neydi ne ters oldu falan derken... Aslında yukarıda kafalar karışmasın diye yazmadığım modülle birlikte gelen bağlantıya göre yapmıştım ilk başta yanlış oldu, neyse çıktım bu seferde kumanda kapatınca ayna açılıyor açınca ayna kapatıyor :) herşey şok vaziyette, tetikleme kısmı yanlış oldu deyip modüle yakın bir yerden YEŞİL ve MAVİ kabloları kestim. çünkü bir daha kapakları açıp zar zor eklediğim kabloları sökemezdim, yukardan keserek ters bağladım zaten araya anahtarda koyacağım için iyi oldu. İşte bu kısımları fazla okuyup kafanızı karıştırmayın. Herşeyi Ali Hocam yazmış bir güzel. Sadece kablo ekleme fotosunu koyacağım buraya birde anahtar kısmını (KABLOLARA DİKKATETMEYİN YEŞİL MAVİ DEĞİL AYNI RENKLER OLACAK) diğerlerini yandexe koyayım oradan fotolara bakın.

Birde ben modülü sol tarafta çıkartılan kapağın bağlandığı plastik kısma çift taraflı süngerli bant ile bağladım. oraya yetişebildi anca kablosu

Çekebildiğim fotoların hepsi burada,

https://yadi.sk/d/pyyD29BPegGh6
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Bir başkadır benim memleketim...
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 22000
  • Model Yılı: '05
  • 533 kere teşekkür etti
  • 165 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Şubat 14, 2015, 21:37:33 »
Murat Bey, hayırlı olsun. Güle güle kullanın...
Şimdi Avensis 1.6 Elegant
97, 1.3 XE A/C, DÜPLÜ:) ( Eskiden )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #25 : Şubat 14, 2015, 22:15:31 »
Murat eline sağlık bu kadar basit şeyi ammada büyütmüşsün olmuş bitmiş maşallah :P  :rofl: Vallahi şimdi iyicene tırstım ahmetin yanınamı gitsem montaj için acaba diye düşünmüyor değilim.  :lol: :(

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #26 : Şubat 14, 2015, 22:19:45 »
Valla Cavit abi soğuktan mıdır bilmem arabanın kabloları kazık gibi hiç esnemiyordu. Falçata ile kablo izolelelerini açmak vede o 12 volt alma olayı dışında kolay işlemler. Ulaşması kolay olan bir 12 volt kablosunu Ahmet hocam söyler ise işin kolay abi. Ben bu kısımlarda zorlandım sadece
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 35000
  • Model Yılı: '13
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Şubat 24, 2015, 08:23:37 »
Ayna kapatma modülünü 1 sene önce falan ebay'den getirtmiştim, kendim biraz uğraşmıştım ama kabloların yerini tam olarak bulamadığımdan becerememiştim  ::) Bu hafta sonu Ali Bey'in tarifine göre ben de aracıma modülü uyguladım. Ali Bey'in dediklerini birebir yaptığınızda sorunsuz olarak modülü bağlıyorsunuz.

Bir öneri olarak, kesilen kabloları bağlarken "ısıyla daralan makaron" kullanırsanız, kablo bağlantıları daha sağlam olur. Isıyla daralan makaron hakkında bilgisi olmayan için kısa bilgi  ;) Bu makaron denilenler çeşitli ebatlarda satılan plastik ince tüpler. Bunların özelliği, ısıyı görünce %50 daralmaları. Yani bunları, kabloları bağlamadan önce kesilen bir kablonun üzerine, bir miktar kesip (3-4cm yeter sanırım) geçirin, kabloları bağladıktan sonra, kablo bağlantısının üzerine bu makaronu getirin ve ısı ile (ben çakmak ile yaptım  :) ) ısıtın. Bunlar o bölgede daralıyor ve kabloları çok sıkı bir şekilde tutuyor. Ayrıca bantlamaya gerek kalmıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 58003
  • Model Yılı: '11
  • 169 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Şubat 24, 2015, 15:17:34 »
herkese merhaba. Cavit abi seninle uludağ'da görüşme sonrası malum ayna kapatma modülü nihayet geldi. kendi şeması çok anlaşılmıyor. Burada anlatılanların da yardımı ile tanıdık usta ile beraber Gölcük te taktık. sorunsuz çalışıyor çok memnunum 30tl ücrete mal oldu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #29 : Şubat 25, 2015, 00:30:47 »
Tolga iyi günlerde kullan benim modül hala elime ulaşmadı ocak 23 türkiyeye girdi gözüküyor.Bugün dağıtımı yapan bayanlada konuştum izmit dağıtıma gelmediğini söyledi.Beklemeye devam edeceğim inşallah gelirde bende takarım dokuz gün zamanım var gelmezse aldığım yere uyuşmzlık açıp paramı kurtarmaya çalışacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 58003
  • Model Yılı: '11
  • 169 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Şubat 27, 2015, 15:03:21 »
Cavit abi teşekkür ederim. Haklısın çok gecikmiş süren dolmadan itirazını açmalısın.  Bu şekilde 3 ürünün para iadesini aldım hiç sorun olmadı ayrıca aramızda kalsın bu 3 ürün 60 küsur gün sonra evime teslim edildi:P

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Hiç Bir Ş€y İmKansıZ d€ğiLdir...
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '15
  • 270 kere teşekkür etti
  • 257 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Şubat 27, 2015, 15:06:25 »
Cavit abi teşekkür ederim. Haklısın çok gecikmiş süren dolmadan itirazını açmalısın.  Bu şekilde 3 ürünün para iadesini aldım hiç sorun olmadı ayrıca aramızda kalsın bu 3 ürün 60 küsur gün sonra evime teslim edildi:P

Aynı satıcıdan bende sipariş verdim, 7 gün oldu hala Çin den çıkamadı sanırım 1 ay dan önce benimde elime ulaşmaz, çok yavaş geliyor, elin Rus postacısı Rusya ya girdikten 3 gün sonra teslim ediyor, bizim PTT nin haline bak  !!!
2007 dci CLiO 3 Authq. (Beyaz)          : 2007 Nisan - 2014 Haziran
2011 d4d CoroLLa Comf.Extra (G.Gri) : 2014 Ağustos - 2014 Aralık
2012 d4d CoroLLa Comf.Extra (Beyaz): 2014 Aralık - 2015 Ekim
2012 d4d Corolla Comf.Extra MMT(Füme) : 2015 Kasım(Alış) - 2015 Kasım(Satış)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 190000
  • Model Yılı: '04
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Şubat 27, 2015, 22:13:19 »
Bu modül kapılar kilitlendiğinde aynaları kapatıyor ve kapılar açıldığında aynaları otomatik mi açıyor?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #33 : Şubat 27, 2015, 22:19:58 »
Bu modül kapılar kilitlendiğinde aynaları kapatıyor ve kapılar açıldığında aynaları otomatik mi açıyor?

Evet aynen o şekilde çalışıyor. İstenirse sadece kilitlenince kapanıp sadece kontağı açtığınızda da aynaları açacak şekilde kullanabiliyorsunuz  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '19
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Mart 19, 2015, 18:48:18 »
ben de ürün siparişini verdim. aynaların açması için kontağa bağlamayı düşünüyorum. bu şekilde nasıl bağlantı yapılacağıyla ilgili bilgi rica etsem?
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #35 : Mart 19, 2015, 19:45:31 »
Bu zamana kadar arabaya yapılabilecek en güzel şeylerden birisi bu modül. Çok rahat ettim, hem aracı kapatırken ikide bir ayna kapatmayı unuttum derdi yok hemde acaba arabayı kilitledim mi diye düşünme derdi yok. Aynalara bakıyorum kapalı ise tamam arabayı kilitlemişim diyorum. Çok süper oldu maşallah.

Soruya gelince, yukarıda mesajlarda anlatılmıştı. Modülden gelen yeşil kabloyu bağlamazsanız aynalar kapı açılınca değil kontak açılınca açılıyor. Ben bunun için açma kapama düğmesi koydum yeşil kablo arasına. İstersem kumandadan istersem kontaktan açılıyor. Ama yukarıda dediğim olaydan dolayı ben kumandadan çalışacak pozisyonda kullanıyorum
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Hiç Bir Ş€y İmKansıZ d€ğiLdir...
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '15
  • 270 kere teşekkür etti
  • 257 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Mart 19, 2015, 19:52:49 »
Benim modül 1 ay oldu hala gelmedi bakalım.
2007 dci CLiO 3 Authq. (Beyaz)          : 2007 Nisan - 2014 Haziran
2011 d4d CoroLLa Comf.Extra (G.Gri) : 2014 Ağustos - 2014 Aralık
2012 d4d CoroLLa Comf.Extra (Beyaz): 2014 Aralık - 2015 Ekim
2012 d4d Corolla Comf.Extra MMT(Füme) : 2015 Kasım(Alış) - 2015 Kasım(Satış)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #37 : Mart 19, 2015, 20:56:30 »
Gelir gelir merak etme Cavit abininkisi de gelmemiş hala daha, O benimle birlikte sipariş vermişti neredeyse  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #38 : Mart 19, 2015, 21:23:14 »
Yurt içi takipsiz kargo olunca bazen gelmiyor.Benim bu şekilde gelmeyen çok ürünüm oldu.Siparişi ocak ayında vermiştim geleceğinden pek ümidim kalmadı artık.Başka satıcıdan önümüzdeki aya kadar bekleyip yeni sipariş vermeyi düşünüyorum artık.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 151234
  • Model Yılı: '04
  • 189 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Mart 20, 2015, 09:19:51 »
Bu alet 2004 avensislere uygun mudur ?
Kalite + Konfor + Güven + Yakıt = AVENSİS ;)

Safkan BEYAZZ..