Gönderen Konu: İlk kez aldığım Toyota Corolla ile ilgili bazı sorularım  (Okunma sayısı 2839 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '10
Merhaba arkadaşlar.

Corollam hakkında aklıma birkaç soru var, daha önce Peugeot 407 1.6 HDI kullanıyordum (Aracı satmam tam 1 yıl sürdü) Eşim'in 2010 Model Golf 1.4 TSI Comfortline otomobil'i var. Bunlarla birlikte bugün'e kadar birçok araba kullandım lakin ilk defa bir japon aldım ve aklıma takılan birkaç şey var.

1- Corollam 100 Kilometrede 7.2 litre mazot yakıyor. Yol bilgisayarımın yanıldığını düşünerek 500 km yol yapıp depoyu doldurduğumda verinin doğru olduğunu gördüm. Daha önce kullandığım 407 1.6 HDI 100 kilometrede ortalama 5,5 Litre mazot yakmaktaydı. Aracım servic bakımlı ve siyah duman atma gibi veya performansta düşüklük gibi bir şey söz konusu değil. Bu aracın bu kadar mazot yakması normalmidir?

2- Bugün'e kadar kullandığım araçlar içerisinde içeriye bu kadar ses alan başka bir arac'a binmedim. Aracı almama sebep olan aracın sorunsuz ve çok çabuk elden çıkarılabildiği konusunda kanıma giren arkadaşlarım oldu. Ben aracımla 150 km lik şehirlerarası bir yola çıktığımda varış noktasında ulaştığımda 2000 km yol yapmış gibi hissetmek istemiyorum Eşimin Golf'ü ile 900 km yol yaptığımda dahi beni corolla kadar yormamakta.

Bu sorun'u çözmenin bir yöntemi var mı? Veya bu aracın bu kadar tutulmasını sağlayan o kadar alıcı için bu önemsiz bir detay mı?

Beni kesinlikle yanlış anlamayın ama satmak için 1 sene uğraşı verdiğim ve milletin gözünde beş para etmeyen Peugeot 407 çok ama çok daha konforluydu.

Sorunları çözemezsem sanırım aracı en kısa sürede satmaya karar vereceğim.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Ynt: İlk kez aldığım Toyota Corolla ile ilgili bazı sorularım
« Yanıtla #1 : Ocak 18, 2015, 22:50:27 »
Tüketiminiz fazla görünüyor, ancak kış aylarında yol koşulları, lastik havaları vs tüketimi arttırabilir. Lastik basınçlarınız düşük olmasın. Ortalama tüketim göstergesini yolculuk başlangıçlarında sıfırlayın. Araca alışma devresindesiniz henüz anladığım kadarı ile. Hemen moralinizi bozmayın derim.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 18, 2015, 23:00:14 »
Yakıt tüketimi ile ilgili sorununuz pek normal değil ama yalıtım hakkındaki sorununuz normal bir durum. Forumda ses yalıtımı ile ilgili konular var. İncelemeniz yararınıza olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 65000
  • 15 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 18, 2015, 23:18:07 »
 Bende 2010 model 80000 km de mmt sanzıman 205 nm.lik corolla sahibiyim. Bu araçların yağ eksiltme problemi var herseyden once aracınıza bununla ilgili bir işlem yapılmış mı onu bir ogrenin derim.
2010 Toyota Corolla 1.4 D-4D Elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Ccorolla 1.6 Advance
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 800
  • Model Yılı: '14
  • 21 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 18, 2015, 23:29:18 »
Mustafa bey aracınızı sıfır mı ikinci el mi aldınız? yazmamışsınız. Sıfır km. ise ilk 10000 km'deki yağ değişimine kadar yakıt tüketimi yüksek olması normaldir. İkinci el aldıysanız araç bakımsız olabilir. Benim araç dizel değil ama dizel Corolla kullanan arkadaşım şehir içi 5.5-6 lt' yi geçmediğini söylüyor. Aracı kısa mesafelerde günde 5-6 'dan fazla start ediyorsanız havanın soğuk olduğu düşünüldüğünde tüketim yükselecektir.
  Yeni kasa Corolla'da ses yalıtımı bence yeterli, motor sesi duyulmadığı için direkt yol sesine odaklanılıyor diye düşünüyorum. Golf kullanmadığım için kesin olarak konuşmak yanlış olur tabiki. Aracın uzun yolda yorması konusuna katılmıyorum. Corolla ile yıllardır uzun yol deneyimim oldu 1 gün içerisinde 1100- 1300 km gibi mesafelerde. Örneğin en son temmuzda direkt Malatya-Antalya (1150 km) yaptım. Defalarca Malatya-Çanakkale(1330 km) yaptım.  Corolla yoruyor diyemem. Araçtaki yolcular da buna katılıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 18, 2015, 23:35:18 »
407 D segmenti yani orta üst sınıfta. corolla C segmenti .  aradaki konfor farkı bu. 

fransız araçları ses yalıtımı konusunda iyi. ayrıca en az yakan dizel motorlara sahipler. sizin aldığınız araç 1.4 d4d olmalı. bu motor biraz eski teknoloji kaldı diyebiliriz. ancak corollanın ağarlık farkı nedeniyle peugeot dan daha az yakması gerek. forumda bu araç ile şehir içinde 6 litre ile yol alan arkadaşlar var. sürüş veya arabaya uyum sorunu olabilir. eğer bakımlar aksatılmamışsa..

bu tür konular çok açılıyor. bende arabada huzur arayanlardanım. sessizlik önemli. ama sessiz araba japon otoları değil. malzeme kaliteside bence hiç abartılı değil. japon araçları parası olana pek hitap etmez.

şimdi soruyorum. başka araç alacak imkanınız var mı ?
varsa değiştirin. 308 gibi güzel araçlar alabilirsiniz.
yoksa paranız olana kadar toyota idare eder.

forumda başka bir konu daha var. arabanın kıymeti 10 yıl sonra çıkıyor ortaya. 10 yaşında arabalara 30 bin tl ve üstünü veriyor insanlar. benim çevremde arkadaşların konuştukları arabalar çoğaldı. demekki satılıyor ve alınıyor. yani ömrünü tamamlamış arabalar bile pirim yapabiliyor. tabi toyota olunca bu böyle. D segment arabanız olursa satacağınız insanların maddi durumları nedeniyle zorlanmanız çok normal. ama özellikle corollada böyle bişey yok. daha az var :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 99000
« Yanıtla #6 : Ocak 19, 2015, 00:20:16 »
Aracımın Latikleri B yakıt ekonomisine sahip ve 36 PSI hava basıncına sahip her bir lastik ortalama tüketimi arada bir sıfırlayıp hesaplıyorum ama cidden çok yakıyor gibi.

Aracı 2. el olarak aldım ve araç tamamen servis bakımlı ve ilk elden daha 100.000 km yi görmemiş ve yağ eksitme sorunu yok. Yağ bakımları yeni yapıldı.

Peugeot ile kıyaslamamın tek nedeni daha önceki aracımın 407 olmasından dolayı.

Selçuk bey siz bu bahsettiğiniz yolları bir de Passat veya BMW ile gitmeyi deneyin bence. Eminim ki o zaman farkı hissedeceksiniz. Forumda yaptığım aramalara bakılırsa tüm corolla sahipleri aynı konudan rahatsız bir tek üretici değil sanırım.

Ses ve yakıt sorununa çözüm bulamayacaksam aracı satıp 320D BMW almayı düşünüyorum yakıt olarak nede olsa çok büyük fark olmayacak.

İlgilenen arkadaşlar olursa aracın resimlerini v.s. yollayabilirim. 2010 Model Kazasız 99.000 KM'de motor sürtmesinden dolayı sağ ön çamurluk boyalı onun dışında hatasız. İçerisinde sigara içilmemiş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '14
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 19, 2015, 01:52:36 »
Aracımın Latikleri B yakıt ekonomisine sahip ve 36 PSI hava basıncına sahip her bir lastik ortalama tüketimi arada bir sıfırlayıp hesaplıyorum ama cidden çok yakıyor gibi.

Aracı 2. el olarak aldım ve araç tamamen servis bakımlı ve ilk elden daha 100.000 km yi görmemiş ve yağ eksitme sorunu yok. Yağ bakımları yeni yapıldı.

Peugeot ile kıyaslamamın tek nedeni daha önceki aracımın 407 olmasından dolayı.

Selçuk bey siz bu bahsettiğiniz yolları bir de Passat veya BMW ile gitmeyi deneyin bence. Eminim ki o zaman farkı hissedeceksiniz. Forumda yaptığım aramalara bakılırsa tüm corolla sahipleri aynı konudan rahatsız bir tek üretici değil sanırım.

Ses ve yakıt sorununa çözüm bulamayacaksam aracı satıp 320D BMW almayı düşünüyorum yakıt olarak nede olsa çok büyük fark olmayacak.

İlgilenen arkadaşlar olursa aracın resimlerini v.s. yollayabilirim. 2010 Model Kazasız 99.000 KM'de motor sürtmesinden dolayı sağ ön çamurluk boyalı onun dışında hatasız. İçerisinde sigara içilmemiş.

İmkan varsa BMW'ye binmek varken Toyota'ya niye binesinizki  :saygi:
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • 4 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 19, 2015, 09:45:52 »
Mustafa bey toyota servisleri genellikle vatandaşların sorunlu diye bıraktıkları arabaları genelde yağ yakan ve bu nedenle sekman değiştiren arabaları, ikinci elde vatandaşlara onraıp öyle sattıklarıda oluyor ve bunu alıcıya söylemiyorlar. bilginiz olsun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mart 12, 2019, 02:37:59 »
Konu eskimiş ama içerisinde 407 1.6 hdı araçtan bahsedildiği için yazma zorunluluğu hissettim kendimde. Aynı araçtan bende kullandım ve sonra corolla aldım. Sen 1 yılda satmayı başarmışın ben satamadım aldığı galeriye iade ettim. Tabii iade etmeden evvel sıfır motor yaptırdım 10bin tl üzerinde masraf ettim 407 araca. 407 Yakıt sarfiyatı 7.8 litre idi. Corolla 2011 makyajlı kasa yakıt göstergesi şu anda 5.4 göstermekte ve genellikle şehir içi kullanmaktayım. Biraz akrasif kullandığım için 6 litreye çıkar diye tahmin ediyorum. Rahatlık konusunda 407 konforlu bir araç gerçekten. Corolla yorgunluk hissini bende yaşadım bunun sebebi bence corolla koltuk yapısı 407 ye göre yüksek biraz. Zaman içerisinde alışılır diye düşünüyorum.

Unutmadan 407 araca ne fiyat yazdılarsa 5 bin altını teklif et yok demezler. Fakat corolla ararken çok kişiyle konuştum en fazla ikram eden 1 binlik ikram etti başka olmaz dedi. Alığım corolla da ilanda 2 gün bekledi 3. gün ben aldım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 122000
  • Model Yılı: '09
  • 6 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Haziran 17, 2019, 12:14:50 »
2009 corolla elegant mmt kullanıyorum
Ayna kapama yok yaptırmak istesem uyar mı acaba yardımcı olabilir misiniz acaba? Şimdiden teşekkür ederim