Gönderen Konu: İCAD ÇIKARALIM MI ? Doğalgaz Faturasına Çare Var  (Okunma sayısı 11306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
Ynt: İCAD ÇIKARALIM MI ? Doğalgaz Faturasına Çare Var
« Yanıtla #20 : Ocak 12, 2015, 23:45:54 »
yerden ısıtmada alerjilere kötü geliyor. yerden ısıtmalı evde otururken hergün öksürürdüm.

Parke mi vardı?
THE END

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ocak 12, 2015, 23:45:54 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ocak 12, 2015, 23:57:14 »
Tabandan ısıtma varis oluştursaydı, kullanan insanların hepsi yada çoğunluğu varis olurdu diyebiliriz.

Tabandan ısıtma kullanıpta böyle şikayeti olanını hiç duymadım, tanışmadım, tamamen söylenti.

Şu anda evde radyatör bile yok ama halılarımız var ve her taraf toz içinde :) şaka değil, elektrikli soba ile bu kışı geçiriyoruz.

Yaza Antalyada hayata devam edeceğim, oradan aldığım daire henüz inşaat halinde, sadece benim daire tabandan ısıtma olarak yapılıyor.

Bu ilk kullanmam olmayacak ve bende de varis yok.

Burada Soğutma ve Isıtma sistemleri ile uğraşan bir arkadaşım var, kendine bir ev yaptı ve benim zorumla tabandan ısıtma yaptırdı, önce kömürlü kalorifer koydu sonra ısı pompaları çıkınca ona geçti. Şimdi bedavaya, Kışı Yaz gibi geçiriyor. Yaklaşık 10 yıldır kullanıyorlar ve hala varis veya hemeroid :) olmadılar. Buralarda Yaz aylarında da yerler çok daha fazla ısınır ve 4 ay öyle geçer.

Tekin abi, maalesef ki yerden ısınmanın tek avantajı, yerde altına kaplanan ısı izolasyonu malzemesidir, vede konforudur. Başkada bir tasarrufu olamaz, hele hele izolasyonu iyi olmayan bir binada vede müstakil bir ısınma sistemi olan bir binada hiç bir tasarruf edilemez, merkezi sistemlerde belki edilir.

İnşaatçıların sevmeme sebebi ayak altında olmasındandır, tam bitmemiş bir binada her şekilde borusu patlayabilir vs vs vs

Varis konusuna takıldınız ama hemoroid de önemlidir :) Wc lerde genelde kalorifer olmaz :)

Elbette üretim aşamasında biraz daha dikkat ister ama o aşamada başka iş kalmamıştır, borular döşenir ve şap atılır.
Tabandan ısıtmanın radyatöre göre neden daha tasarruflu olduğunu yukarıda yazmıştım.
O evin ısı izolasyonu yoksa yine radyatörlü sistemden daha az yakıt harcayacaksınız demektir, %40 oranı değişmez.
Yerler basılmayacak kadar sıcak olmaz, dolayısiyle hemeroid yapma etkisi de olamaz.
Banyoda da tabandan ısıtma var.
Zaten radyatörlü sistemlerde de banyoda radyatör bulunur.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Ocak 13, 2015, 00:28:12 »
Parke mi vardı?

Yok Murat hocam, marley kaplama vardı üstünde halı. Tekin abinin de söylediği gibi toz çok uçuruyordu yerden ısıtma sistem, fakat en iyi ısıtma da o, insanın ayağı üşümüyor en azından.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #23 : Ocak 13, 2015, 00:33:01 »
Yok Murat hocam, marley kaplama vardı üstünde halı. Tekin abinin de söylediği gibi toz çok uçuruyordu yerden ısıtma sistem, fakat en iyi ısıtma da o, insanın ayağı üşümüyor en azından.

Tozunu falan bilmem de döşeme parke, marley, pvc vb şeylerin yapıştırıcılarını uçurduğu kesin :) Ahşaplar Formaldehitli ise bakmayın keyfinize :)
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dr. Driver
  • Kan Grubu: A+
  • 63 kere teşekkür etti
  • 384 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Ocak 13, 2015, 04:13:25 »
Abilerim herkesi saygıyla selamlıyorum :saygi: Konuyu takipteyim. Yapılmasa bile azıcık farklı alanda da bilgimiz olsun. Mühendislik zekama her zaman güvenmişimdir. Biraz aydınlanalım :)
R1 35 
╚╬╬╬     Yolumuza Auris olmadan devam ediyoruz :(
  24 6   
Bu sene de şampiyon görelim sizi!! Beşiktaşk En Büyük Aşk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Toyosundan uzakta, harap ve bitap...
  • Araç: Corolla
  • 25 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Ocak 13, 2015, 06:42:55 »
Staj yaptığım yerdeki işçilerden biri sohbet sırasında kalorifer peteğini motosikletinin aküsü ve bujileriyle isittigini ve tek oda için mi geçerli yoksa evin tamamı için mi bilmiyorum ( belki de ev tek odaliydi) kışı 15 lira ısınma masrafiyla kapattığını iddia etmişti. Belki siz değerli ilgili ve bilgili abilerim bana bir fikir verebilir ben bu anlatilani aklımda canlandiramadim

Ev Niğde de. 1300 rakım kışları az yağış çok ayaz -15 lere varan gece sicakliklari
..modifiye, modifiye dediğin nedir ki gülüm, ben senin için stock gezmeyi göze almışım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Ocak 13, 2015, 09:06:29 »
Peki hiç düşünüyor musunuz, binlerce yıl önce de insanlar doğada yaşıyordu ve hem ısınma hem de soğuma gerekleri oluyordu. Üstelik bunu da sağlayabiliyorlardı.

İşin temelinde enerji kullanımı değil, enerjiyi kullanmadan ya da mümkün mertebe az kullanarak sistem geliştirme vardır. Bu durumda eski çağlara bakalım. Temelde görünen yalıtım oluyor. Şimdi ise binalar doğru yön, şekil ve teknikle üretilse enerji tüketimleri de büyük oranda düşer. Bir mum ile bile bir oda ısıtılabilir. -ebilmeyi de geçelim, ısıtılır. Askerlik yapan bir çok insan eminim bunu tecrübe etmiştir.

İşin enerji kısmına gelince, yeni enerjiler üretip, tüketmek yerine zaten var ve heba olan enerjileri öncelikli kullanıma almak işin en doğrusu olur. Üstelik zararlı enerji dönüşüm atıklarından da büyük oranda kurtulunmuş olur. Unutmayalım, ısı farklılığı ile çalışan sistemler soğutmada istenmeyen yüksek ısı üretirler olaya çift yönlü bakıldığında.

Bölgesel planlamalar da şart, kimi yerlerde ısınma ve soğutmada çok önemli yer altı suları kullanılabilir, bunun örnekleri dünyada mevcut.

Bu arada kimi fabrikalarda, verim yaklaşımları da çerçevesinde zorunlu ısı kaynakları konfor amaçlı da kullanılmaktadır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #27 : Ocak 13, 2015, 09:47:09 »
Peki hiç düşünüyor musunuz, binlerce yıl önce de insanlar doğada yaşıyordu ve hem ısınma hem de soğuma gerekleri oluyordu. Üstelik bunu da sağlayabiliyorlardı.

Mağaraların üzerindeki dağlar güneş ışığını geçirmediği için serin olur aynı zamanda Kış mevsiminde battaniye görevi görür.
Bu konuda Ürgüp - Göreme civarındaki mağaralar mükemmel malzemeye sahiplerdir.

Yere en yakın seviyedeki ateş en alttaki soğuk hava ile çalışır, soğuk havayı tüketirken ısınan hava zaten doğal olarak yukarıya tavana doğru çıkar.

Soba ve radyatörlü sistemlerde de aynıdır, alttan soğuk havayı emer ve ısınan hava yukarı çıkar, öncelikli olarak tavan ısınır.

Yalnız bu sistemlerin hepsinde ısı tek bir noktadan çıkar ve yukarı hareket eder. O nedenle daha fazla yakıtı daha hızlı yakmak gerekmektedir.

Tabandan ısıtmada ise, çok az ısı miktarı ile taban alanının her noktası ısıtılır, ısı vücudumuza değerek yukarı çıkar ve tavanda soğur, tavandaki daha serin hava bizi ilgilendirmez zira biz tabanda yaşamaktayız.

Radyatörlü sistemde Kışın kazan suyunu 40 C ısıtırsanız üşürsünüz dolayısiyle yakıtı boşa harcamış olursunuz.
Aynı kazandaki 40C suyu tabandaki sisteme yönlendirirseniz çok rahat ve sıcak bir kış geçirirsiniz.

Araçlarda da aynı durum söz konusudur.

Sıcak havayı sadece Ön cama yönlendirirsek 30 C yapsak bile bacaklarımız üşür ama ayak yönüne verirsek 22 C yeterli olur.

Split Klima ile Kışın ısınmaya çalışanların yaşadıkları durumda aynıdır.
Split klimalar duvarda olduklarından dolayı ısıtmada çok verimli değillerdir, ayaklar ve bacaklar her zaman üşür.
Oysa tavan ve duvar tipi denen modeller vardır, bu modeli duvara yerden sadece 15cm yukarı montajlıyorsunuz, görüntüsü radyatöre benziyor, çalışırken mekanın soğuk havasını en alt seviyeden emiyor üflemese bile sıcaklık doğal olarak yukarı çıkıyor.

Salon tipi denen klimalarda da ısıtmada, soğutmaya göre daha verimlilerdir.

Soğutmada ise split klimalar en ucuz ve verimli modellerdir, veya bir üst btu seçilerek kanallı sistem ile yaşam alanının tamamı verimli şekilde soğutulabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis.. babam gibi araba:))
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 68453
  • Model Yılı: '11
  • 4 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Ocak 13, 2015, 10:24:04 »
İster ufo dipi infrared ısıtma (sadece ışıma ile) olsun ister konveksiyonel (ortamdaki havanın ısınması ile, radyatörler aynı zamanda ışıma ile de ortamı ısıtır, bu sebeple önlerinin açık olması gerekir) ısınma şekli olsun temelde ortamdaki kayıp kadar ısıyı ortama eklemek gerekiyor. O yüzden ısınma şekline karar vermeden yalıtıma karar vermek gerekiyor. Coğrafı olarak bulunduğumuz kuşağa göre İstanbul'da 4 cm yumuşak strofor köpük ve 1 cm kadar sıva ile yapılan mantolama yeterli olurken, Fransa gibi soğuk kuşakta 15 cm kadar kalınlıklarda kaplamalar yapılmaktadır (bacanağım 15 senedir orada müteahhitlik yaptığından biliyorum). Bu sebeple ben de yukarıda belirttiğim gibi yerden ısıtma düşünürken ve gerçekleştirememişken en azında (2001 yılı) o zaman asmolen tabliye kullanılmadığından şap altına 3 cm yer için olan yeşil (mavi ve pembesi de var) sert strofordan döşettim. Fakat işi yapan ustalar maalesef uygun şekilde döşeyemediğinden ısı köprüleri oluştu hem ses yalıtımı hem de ısı yalıtımı olarak beklediğim verimi alamasam da faydası oldu. Çünkü bacanağımın daha sonra anlattığına göre Fransa'da yer yalıtımı şöyle yapılmaktaymış; önce yer tesisatları tamamlanıp temizlendikten sonra sert köpük döşenir. Üzerine şapın aşağı akmaması için naylon muşamba serilir. Şapın komple esnemesi ve duvarlara yapışmaması için de duvarlar boyunca 2-3 mm kalınlığında kartonla çepeçevre duvarla irtibatı kesilir. En sonda üzerine laminat benzeri döşeme malzemesi döşenir. Böyle bir ameliyede yerden ısıtma için köpüğün üzerindeki muşambanın üzerine helezon yerden ısıtma pvc boruları uygun şekilde döşenerek, kapı arkası veya uygun neresi ise giriş çıkışların verileceği yerde dışarıda bırakılır. Böylece hem yerden ısıtmaya uygun hem de yerden yalıtım sağlanmış olur. Bazıları laminat altına 1 cm kalınlığında bir yalıtım keçesi koyarak da bir miktar yalıtım sağlayabiliyorlar. Ben en üst kat olduğumdan çatı zeminini temizleyip üzerine 4 cm yumuşak beyaz strofor ve üzerine rulodan açılınca 8 cm kalınlığa ulaşan cam yünü de serdirdim (uzun araştırmalar sonucu böyle bir şeyi en ekonomik buldum). Cam yünü toz ve suyla keçeleşmeye çok müsait olduğundan üzerine de yine kiremit altına döşenen katranlı mebran serdim gayet güzel oldu. Yalıtımın hava ile irtibatının kesilmesi gerekiyor. 10 seneyi aştı yaptığım masrafı çoktan amorti ettim. Bir de yeterli konfor sağlanmış oluyor. Binada o zamanlar uygulanan çift tuğla ve arasında 2 cm beyaz strofor uygulanmış. Kiriş kısımlarına büyük ısı köprüleri oluştuğundan çok fazla terleme olmaktaydı. Dışa bakan duvarlara da içten 3 cm kalınlığında sert strofor ve üzerine 1 cm ye yakın sıvasıyla yalıttım, terleme azaldı fakat camlar halen bolca ter yapıyor. Çift camları değiştirmeyi düşünüyorum. Azot veya benzeri (gerçi havada %78 bulunuyor zaten) kuru hava ile doldurmak yalıtıma faydası olmaktadır. Ayrıca 3 camlı sistemler de var. Cam filmi de uygulanabiliyor. Burada yalıtım için beklenen fayda ile ekonomik yatırımın dengesini tutturmak kaçınılmaz hedef oluyor.
9. 2011 Skoda Yeti 1.2 TSI DSG (capondan almana ;) )
8. Terfi: Avensis 2001 Sol/AT D4.. Bilenler bilir:) (yeni sahibinde)
7. Arabam 6 yıl kullandığım Corolla 1997 GLi
...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #29 : Ocak 13, 2015, 10:37:42 »
Recep bey, bizim ülkemizde de yerden ısıtmada aynı yöntem uygulanıyor, işin püf noktası yer kaplamasının sert malzeme olmasında.

Seramik, Granit veya Mermer gibi malzemeler ısıyı çok hızlı ve kayba uğratmadan verdikleri için.

http://www.isicam.com.tr/

Bunlarda çift cam ama yakıt tasarrufuna mükemmel fayda sağlıyorlar.

Çift cam maliyetine M2'de en fazla 10TL fark, yani sıfır.

Eğer tek taraflı olandan kullanacaksanız, işlem görmüş cam evin içinde kalacak şekilde montajlanmalı,
Eğer çift taraflı olandan kullanacaksanız, montajda dikkat edilecek yön yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • aynı sözlerle farklı
    • web, network, donanım ve sistem
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 187000
  • Model Yılı: '03
  • 35 kere teşekkür etti
  • 53 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Ocak 13, 2015, 13:58:40 »
takip...
çok teşekkürler bu yararlı bilgiler için

3 adet daire yaptırıyorum, bu alttan ısıtmayı tüm daireyemi yoksa tercih edilen odalaramı uygulamamız iyi olur?
halıları temiz tutacağız artık yapacak birsey yok, petekler tam gaz yansada terliksiz durulmadığı zamanlar oluyor veletler de yerden kalkmaz bilirsiniz:)

maliyetini en kolay nasıl hesaplarım kabaca

sanma ki dert sadece sende var sendeki derdi nimet sayanlar da var,
derdimi dinledim derdimden iğrendim, onun derdini gördüm, derdime imrendim..
ömür dediğin üç gündür, dün geldi geçti, yarın meçhuldür, o halde ömür dediğin bir gündür, o da bugun dür...
Today Tomorrow Toyota

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #31 : Ocak 13, 2015, 14:28:05 »
takip...
çok teşekkürler bu yararlı bilgiler için

3 adet daire yaptırıyorum, bu alttan ısıtmayı tüm daireyemi yoksa tercih edilen odalaramı uygulamamız iyi olur?
halıları temiz tutacağız artık yapacak birsey yok, petekler tam gaz yansada terliksiz durulmadığı zamanlar oluyor veletler de yerden kalkmaz bilirsiniz:)

Tüm daireye yapmak elbette en mantıklısı olacaktır, maliyeti kısmen düşük tutmanın en basit yolu, mutfak ve banyo dolaplarının alt kısımlarına gelen yerlere boru döşememektir. Sistemin kontrol kollektörü dairenin girişinde müsait bir yere veya kombinin olduğu yere konur, kullanılmayan odalar istenirse kapatılabilir.

Maliyetini şöyle anlatmak gerekir; aynı daireye konacak olan radyatör ve fitings malzemelerinden azıcık fazlasıdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #32 : Ocak 13, 2015, 15:25:38 »

kabaca 2 katı :)
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #33 : Ocak 13, 2015, 15:38:15 »
kabaca 2 katı :)

İmkansız, 2 katı diyenlerden uzak durun.

Corollaya 140.000TL istemek gibi bir şey olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #34 : Ocak 13, 2015, 15:46:09 »
Adaş sen bilirsin :) İstanbulda olsam 2 katına yapardım :) Bak bakalım oralarda kaç katına bulacan herşeyi dahil :)
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis.. babam gibi araba:))
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 68453
  • 4 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Ocak 13, 2015, 17:14:55 »
http://forum.donanimhaber.com/m_68145269/tm.htm

Her bir oda için yarlı termik vana kullanılarak odalar için farklı sıcaklıklar sağlanabilir.

Terlemeden dolayı ısıcam olayını araştıracağım. Daha önce winsa ya danıştım fakat ilgili bilgili birisine ulaşamamıştım.
9. 2011 Skoda Yeti 1.2 TSI DSG (capondan almana ;) )
8. Terfi: Avensis 2001 Sol/AT D4.. Bilenler bilir:) (yeni sahibinde)
7. Arabam 6 yıl kullandığım Corolla 1997 GLi
...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 335000
  • Model Yılı: '06
  • 64 kere teşekkür etti
  • 75 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Ocak 14, 2015, 20:08:24 »
Gözden çıkarabileceğim bir split klimam var. Acaba 1kw elektrik harcayıp 4 kW ısıtma yapan duvara takılı bir radyatör gibi ısı yayan bir cihaza dönüştüremezmiyim.
2006 2.0 Dizel D-4D Avensis Elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #37 : Ocak 14, 2015, 20:18:20 »
Gözden çıkarabileceğim bir split klimam var. Acaba 1kw elektrik harcayıp 4 kW ısıtma yapan duvara takılı bir radyatör gibi ısı yayan bir cihaza dönüştüremezmiyim.

Dış üniteside dahil dimi bu sisteme. Yani siz hava üflemesin radyatör gibi ısınan birşey mi olsun istiyorsunuz?
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 4 kere teşekkür etti
  • 164 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Ocak 14, 2015, 20:28:45 »
tevfik bey geçenlerde benzer bir konuyu haber yapmıştık burun:)

http://www.kure.tv/izle/haber-video-turk-icadi-camasir-makinesinden-soba

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 335000
  • Model Yılı: '06
  • 64 kere teşekkür etti
  • 75 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Ocak 15, 2015, 19:31:57 »
Evet Murat bey, hava felan üflemesin ses yapmasın içerde. Ama dış ünite istediği sesi çıkarabilir.

Tıpkı klima gibi 1kw harcayıp 4 kW ısıtma yapsın.

Bunun için sadece iç üniteye biraz çalışmam gerekecek ama dış üniteye bişey gerekmiyor diye düşünüyorum.

Seydi bey videoyu izledim. İlginize teşekkürler. Ancak bu icad çok eskiden beri var. Soba tipi kalorifer ve buna radyotörler de bağlanıyor. Dedemin evine kurduk 3 sene kadar kullandı sonra doğalgaz gelince kombi takıldıydı. 4 sene önce söküldü yanılmıyorsam.

Külü yakması odunu vs. bildiğin soba ve yakıt sarfiyatı açısından sobadan farkı yok. Aynı ısıttğı yerleri soba ile ısıtınca da o kadar yakıt harcanıyor. Sadece ısının bir odaya hapis olmayıp gerekli yerlere taşınabilmesini sağlıyor.

Benim derdim de tıpkı bu soba sistemi gibi basite indirgenip küçültülüp kurulum maliyeti düşük satın alınabilir fiyatlarda bir elektrikli ısıtıcı ama çok tasarruflu bir cihaz tasarlamak.

Sani klimalar bu kadar ucuz iken bu iş için bir prototip yapılabilir gibi düşünüyorum.
2006 2.0 Dizel D-4D Avensis Elegant