Gönderen Konu: Motor Yıkama  (Okunma sayısı 12082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • sky is the limit
    • CG Basement
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
Ynt: Motor Yıkama
« Yanıtla #20 : Kasım 16, 2008, 23:14:23 »
motor yikatmanin yuruyen aksama veya herhangi bir sekilde disaridan bakinca dis gorunuse faydasi bulunmamaktadir. (aracimin on kaputunu acip da kimselere gosterme geregi gormedim bugune kadar)
aracimin yagina, suyuna, aku kutup baslarina duzenli olarak bakiyorum. diger yerlerin temiz veya kirli olmasi pek birseyi degistirmez. zaten diger kisimlar tamamen kapali.
motor yikatma isi kisisel bir karardir. yikatana saygi duyarim ama bildigim ve cogu yerden duyduguma gore gerekli birsey degil.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Kasım 16, 2008, 23:14:23 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '10
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Kasım 19, 2008, 11:24:46 »
yane gerekli bişi değil akü kutup başları vb bikaçşeyidüzenli bakımı yapıldıktan sonra pek bişeye gerek kalmıyor ama yok ben illaha temiz görünsün diyorsanız dediğim gibi kompresor ve kuru bezle silebilitsnz...(aracınıza ALLAH tan uzun ömürler dilerim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Aralık 25, 2008, 21:58:09 »
konunun son bir bölümünü sildim, gereksiz mesajların arasında birkaç arkadaşın mesajı da gitmiş olabilir, kusura bakmasınlar. Lütfen tartışmaya dönük konuları "moderatöre bildir" sekmesini kullanarak yöneticilere bildirin, teşekkürler.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • DEPREMDE ŞEHİT OLAN MESLEKTAŞLARIMA AÐLIYORUM...
  • 13 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Aralık 26, 2008, 00:24:46 »
Bir keresinde Palio varken sanırım 2006 yazıydı rutin bakım için özel servise gittim neyse bakımı yapıldı, kaput açık halde usta bir şeylerle uğraşıyor. Dikkatimi çekti, motor hakikaten pis. Motoru yıkamalarını söyledim. Ben suyla yıkayacaklar sanıyordum. Mazotla yıkayacaz dediler. Birisini çağırdılar, adam geldi elinde sanırım  5 ltlik bir bidon. Motorun içinden bir borunun ucunu çıkardı, bidonun ağzına yerleştirdi. Bana marşa bas ama ilk kademede bırak dedi. Bu işlemi bayağı bi tekrarladım, bidon kurşunsuz benzin doldu. Allah var ben bu benzini motor yıkamada kullanacağını hiç aklıma getiremedim, var bir şey demek ki adamlar bir şey test edecekler diye düşünürken güzelim benzini motorun üzerine dökmeye başladı. "Ulan hani mazotla yıkayacaktınız, benzinle motor mu yıkanır" diyene kadar benzinin hepsini motora boşalttı herif. Bir de "mazotu nerden bulacam, benzin de aynı işi görür" dedi. "Tamam vazgeçtim, yıkama, döktün madem sil, bırak" dedim. Çünkü bidondaki benzin yetmedi en az iki defa daha doldurmak gerecek. Astarı yüzünden pahalı. Aldım aracı çıktım, daha 500 m yol yapmadım, hararet kırmızı bölgede. O güne kadar orta çizgiyi geçmeyen hararet fırladı. Tabii bendeki hararet de fırladı. Döndüm tekrar servise, baktılar hararet müşürü iptal olmuş. "Sizin motor yıkamanıza da, size de ..." diye saymaya başladım. O zamanın parasıyla ufacık müşür 40 YTL. Adamlar motor yıkamayla ilgisi olmadığını iddia etti durdu. Dayanamadım 40 YTL yi çıkardım cebimden, herifin suratına fırlattım, lanet olsun deyip çıktım gittim.

Giden benzine mi yanarsın, müşüre mi yanarsın... Motoru yıkatacaksanız bile o müşür gibi nemden hoşlanmayan parçaları sıkı sıkıya koruyun... Gerekmedikçe yıkatmayın diyeceğim ama motor yıkatmak ne zaman gerekecekse?
2013 TOYOTA COROLLA D4D ADVANCE MANUEL
İNCİ BEYAZI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Aralık 26, 2008, 08:03:19 »
  Ben arada bir spreyle yapıyorum o işi ve ondan sonra zaten arada tozunu alınca pisde olmuyor, temizlik kolay oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Aralık 28, 2008, 02:07:29 »
bir kovaya (varsa sıcak) su koyulur, içine hatırı sayılır oranda bulaşık deterjanı(pril falan) dökülüp çalkalanır-sonra motor hortumla ıslatılır, araba yıkama fırçasıyla bu karışım  sulu ve köpüklü olarak kaputun iç kısmından başlamak suretiyle  motorun bütün aksamlarına bol bol sürlür, motorda inatçı yağ lekeleri olabileceği düşüncesiyle bulaşık deterjanı önerdim, eğer motor yeni ve yağsız ise şampuanlada yıkayabilirsiniz, sonrada bol suyla köpükler temizlenir, artık çıkıp uygun bir yolda biraz hız yapmaktan başka işiniz kalmadı, gerek rüzgardan , ve gerekse motrun ısısından köşe bucakta saklanmış olan su birikintileride yok olacaktır, işte size tertemiz motor.
Not=çok titiz arkadaşlar yıkama sırasında bir badana veya resim fırçası kullanarak el girmeyen bölgelerede ulaşıp temizleyebilirler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #26 : Aralık 28, 2008, 08:31:36 »
Arabamızın kaportasını iki kova duru suyla yıkayan biri olarak, motor temizliği için Hakan beyin dediği gibi silerek temizlemek yeterlidir diye düşünüyorum kimi insan titizdir yıkar ona da saygı duyarım. :carwash:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Aralık 28, 2008, 11:12:27 »
motor yıkatma konusunda biraz kötü bir anım var, aracı vizeye götüreceğim için motoru yıkatayı demiştim, götürdüm bi yıkamacıya, iç-dış-alt takım- motor komple yıkayalım dedim, benim araba orda dururken benden sonra gelen 3 aracı yıkayıp gönderdiler benimkini daha ellememişlerdi bile, biraz tartıştık sonra adamlar başladı yıkamaya, bitti yıkama aldım aracı evime gittim, bir sonraki gün aracımla biyere gidecektim, 12-13 km sonra hararet en üst noktaya geldi, 11 senedir hararetin ortada çakılı durmasına alışkın olan ben hararete hiç bakmazdım, araç avans vuruntusu yapmaya başladı, göstergelere baktım bi sorun var diye ve hararetin en üst noktaya geldiğini gördüm, hemen sağa çektim soğutmasını bekledim, radyatörü açtım, 1gr su yok! ne radyatörde ne de deposunda! suyu doldurup doğru akdemire yol aldım, conta yakmasından korkuyordum, sonuç : devirdaim su kaçırıyor.. durduk yerde oluşan bu hasarı ben motor yıkatmaya bağladım, günahlarını almak istemem ama tartıştığım adamların bişey yaptığını düşünüyorum veya basınçlı su yüzünden hasar gördü devirdaim..bi daha asla yıkatmam ya pis dursun ya da bir bez ve spreyler yardımıyla kendim temizleyim ama yıkatmak mı? asla!
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Aralık 30, 2008, 03:56:00 »
yıkamacıların çoğusu kasap, ben hep kendim yıkıyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No pain no gain...
  • Kan Grubu: 0+
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Aralık 30, 2008, 10:41:47 »
Ben aracı offroad ağırlıklı kullandığımdan tabi ki yıkatmam gerekiyor. Araç düz dizel olduğundan ve sensör vs herhangi kırılgan bir elektronik olmadığından manyak gibi yıkıyorlar, hiç bir şey olmuyor...Ancak yeni nesil bir aracım olsa herhalde yıkatmazdım, ya da beyin vs izole edip, motorun ciddi anlamda soğumasını bekleyip öyle yıkatırdım...
1982 Land Rover Series III 88 inch SWB hobi aracı
2009 Peugeot 207 1.4 Trendy 90 hp hanımın aracı
2011 Citröen C4 1.6 e-Hdi 112 hp şirket aracı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Aralık 30, 2008, 12:59:39 »
iyide abi, senin arabayı denize atsan yine çalışıyor :D Clarkson denedi zaten :D

Bizim Opelde bırakın yıkamayı, su buharı bile gelse motor korumaya geçiyor!
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Aralık 30, 2008, 13:16:19 »

bir kovaya (varsa sıcak) su koyulur, içine hatırı sayılır oranda bulaşık deterjanı(pril falan) dökülüp çalkalanır-sonra motor hortumla ıslatılır, araba yıkama fırçasıyla bu karışım  sulu ve köpüklü olarak kaputun iç kısmından başlamak suretiyle  motorun bütün aksamlarına bol bol sürlür, motorda inatçı yağ lekeleri olabileceği düşüncesiyle bulaşık deterjanı önerdim, eğer motor yeni ve yağsız ise şampuanlada yıkayabilirsiniz,
  Kemal bey,
Neredeyse, ''arabayı hamama götürüp iki de kese yapayım'' der gibi çok güzel anlatıyorsunuz. :) :D
98 Corolla 1.6 GLI Special

Düşüncelerle karşılaşınca,zayıflar korkar,aptallar karşı gelir,akıllılar karar verir,ustalar da yönetir.
''Mme Jeanne Roland''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Aralık 30, 2008, 22:05:11 »
benim bi arkadaşın evinde güneş enerjili ısıtma sistemi var, herif arabayıda motorunuda sıcak suyla yıkıyor ::)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Aralık 31, 2008, 01:54:45 »
   İyide yeni nesil motorlarda elektronik aksam fazlası ile bulundugundan bu motorların yıkanması pekte tavsiye edilmez.Soketler zamanlaoksitlenme yaptığından sulu temizlik pekte tavsiye edilmiyor.Bu durumda her hangi kötü bir sürprize meydan vermek istemiyorsak,en mantıklısı deterjanlı su ,sünger ve bir miktar bez yeterde artar.Fotolar yanımda değil.Bu linkte motorun yıkanarak değil de silinerek bile nasıl temiz olacagını görebilirsiniz.ayrıca "Kişi kendinin aynasıdır"atasözünüde unutmamak lazım...

http://www.sahibinden.com/corolla_1_4_terra_108_000WQQaXQQ11007816WQQpXQQdisplayitem
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Aralık 31, 2008, 02:06:29 »
Kemal Bey tabii arabanin motorunu falan yikayin demiyor.Tam tersi. Degil mi Kemal Bey? Hepsi hiciv...
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Aralık 31, 2008, 03:24:01 »
2004 corollamın motorunu hemen hemen her ay yıkardım, hemde basınçlı suyla, bir kere bile sorun yaşamadım, ne oksitlenme nede başka birşey, şimdiki arabamıda bir kaç kere yıkadım hiç bir sorunla karşılaşmadım, yeni nesil motorlar çok fazla elektronik donaımlı ama sanıyorum bir o kadarda korumalı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Aralık 31, 2008, 04:21:40 »
Allah Allah :) Inatci yag lekeleri pril falan deyince herhalde saka dedim... Demek degilmis :D
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Aralık 31, 2008, 09:01:32 »
  Onun için sprey var. Bende sprey kullanılp, silerek temzileyenlerdenim. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Aralık 31, 2008, 09:57:27 »
Ortalama 3 ayda bir sıcak su ile yıkatıyorum aracımın motorunu. Herhangi bir zararını görmedim.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Aralık 31, 2008, 16:30:41 »
Allah Allah :) Inatci yag lekeleri pril falan deyince herhalde saka dedim... Demek degilmis :D

yok canım şaka olurmu, prille bi yıka bak nasıl parlıyor motorun her yeri, en inatçı leke ve kirleri bile söküyor, sadece zift varsa yeterli olmuyor , onuda mazot söküp atıyor ve mazot, boya dahil hiç bir aksama zarar vermiyor, o spreylere falan güvenmiyorum, bazıları çok güçlü kimyasallar içeriyor, motorun içindeki hortumlara falan zarar verebileceğini düşünüyorum, ayrıca pahalı, ne gerek var, pril ucuz ve zararsız, mazotta öyle, aklınızda olsun eğer arabanızın gövdesine zift asfalt falan bulaşırsa sadece biraz mazot sürüp 5 dakiaka bekleyin akıp gittiğini göreceksiniz, sonrada yıkamak yeterli oluyor