Gönderen Konu: toyota corolla multimode actuator arızası nedir  (Okunma sayısı 19994 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
toyota corolla multimode actuator arızası nedir
« : Ekim 17, 2014, 13:16:18 »
Merhaba, 2011 toyota corolla 35.000 km dizel multimode aracımla yolda kaldım. E5 de sol şeritte, eşim ve 15 aylık kızımla  :( Göstergede sol alt köşede kırmızı çark şekline benzeyen kırmızı bir ışık yandı ve araçta N ışığı yanıp sönmeye başladı. Araç çalışır durumda da olsa vites geçtiği halde hep N de kaldı. Hareket etmedi. Aracım halen garanti ekstra kapsamında olduğu için yetkili servise götürdüm. Arıza koduna baktıklarını ve actuator diye bir parçanın değişeceğini söylediler. 64 TL garanti kapsamında değilmiş. Zaten önemli bir meblağda değil. Benim sorum ve şüphem yine aynı ya da benzer sorun yaşar mıyım? Ya da garanti kapsamında diye mi servis kısa vadeli çözüm sunuyor. Başka okuduğum forumlarda aynı problemde mmt ecu sundan, debriyaj setinden, debriyaj motorundan bahsediyorlar ve 5000 tl 1500 tl gibi fiyatlardan bahsediyorlar. Saygılarımla.

Toyota Club Türkiye

toyota corolla multimode actuator arızası nedir
« : Ekim 17, 2014, 13:16:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Ynt: toyota corolla multimode actuator arızası nedir
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2014, 13:50:35 »
Servis, kısa çözüm değil, tam çözüm sunmuş.

Bırakın yetkili servisiniz garantiden veya 64.TL karşılığı değişsin.

Bu değişim sonrası aynı sorunu tekrar yaşama olasılığınız yok denecek kadar az olacaktır.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '14
  • 239 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 17, 2014, 20:00:46 »
sorun yok.gayet başarılı çözüm.evham yapmayın bozulur mu diye.vites geçişlerinde sorun yoksa şanzman saçmalamıyosa ki 5yıl olmuş şidiye dek yapardı problem yok.aktüatör motoru evet bozulabiliyor.senin sol ayağının yaptığını yapıyor yıllardır.bırakında belli zaman sonra bozulsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Hiç Bir Ş€y İmKansıZ d€ğiLdir...
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '15
  • 270 kere teşekkür etti
  • 257 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 19, 2014, 21:26:24 »
Zaten bu garanti extra ya ne giriyor ben anlamadım.
2007 dci CLiO 3 Authq. (Beyaz)          : 2007 Nisan - 2014 Haziran
2011 d4d CoroLLa Comf.Extra (G.Gri) : 2014 Ağustos - 2014 Aralık
2012 d4d CoroLLa Comf.Extra (Beyaz): 2014 Aralık - 2015 Ekim
2012 d4d Corolla Comf.Extra MMT(Füme) : 2015 Kasım(Alış) - 2015 Kasım(Satış)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 19, 2014, 22:08:47 »
servise kalirsa hersey kullanici hatasi zaten

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 20, 2014, 13:13:11 »
Öncelikle ilginiz ve açıklamalar için teşekkürler. Başta actuator demiştim ama düzeltiyorum. Actuator blaketini değiştirmişler. Blakette somun gibi tutucu bir parça. 5.35 TL parça, 59,32 TL işçilik !!! Ve sonuççç arıza ışığı yine kontağın ilk hareketinde yandıktan sonra sönüyor. Yüreğim ağzımda hafta sonundan sonra yine servise bıraktım. Tlf da normal diyorlar, o arıza lambası yanıp sönermiş ve de normalmiş. Belkide haklılar akşam başka bir corolla ya da bakacağız beraber. Araba çalıştırmadan ilk harekette hangileri yanmalı ??? Kırmızı çark işaretli lamba yanıp sönmeli mİ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Hiç Bir Ş€y İmKansıZ d€ğiLdir...
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '15
  • 270 kere teşekkür etti
  • 257 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 20, 2014, 16:06:46 »
Öncelikle ilginiz ve açıklamalar için teşekkürler. Başta actuator demiştim ama düzeltiyorum. Actuator blaketini değiştirmişler. Blakette somun gibi tutucu bir parça. 5.35 TL parça, 59,32 TL işçilik !!! Ve sonuççç arıza ışığı yine kontağın ilk hareketinde yandıktan sonra sönüyor. Yüreğim ağzımda hafta sonundan sonra yine servise bıraktım. Tlf da normal diyorlar, o arıza lambası yanıp sönermiş ve de normalmiş. Belkide haklılar akşam başka bir corolla ya da bakacağız beraber. Araba çalıştırmadan ilk harekette hangileri yanmalı ??? Kırmızı çark işaretli lamba yanıp sönmeli mİ?
Benim bildiğim kadarıyla da normal.
2007 dci CLiO 3 Authq. (Beyaz)          : 2007 Nisan - 2014 Haziran
2011 d4d CoroLLa Comf.Extra (G.Gri) : 2014 Ağustos - 2014 Aralık
2012 d4d CoroLLa Comf.Extra (Beyaz): 2014 Aralık - 2015 Ekim
2012 d4d Corolla Comf.Extra MMT(Füme) : 2015 Kasım(Alış) - 2015 Kasım(Satış)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 20, 2014, 16:18:30 »
bir yakınınız değilse servis mutlaka kullanıcı hatası diyerek para isteyecektir. çalışmaları böyle.

ekranda hiçbir lambanın yanıp sönmesi normal olamaz. lütfen kullanım klavuzuna bakın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Model Yılı: '14
  • 239 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 21, 2014, 20:50:08 »
araba çalışıyor=hiçbir lamba yanmaz ise sorun yok yola devam:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Bize Her Yer TRabzon
  • Kilometre: 96500
  • Model Yılı: '11
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 21, 2014, 21:32:29 »
benim aracımda da 95000 km de oldu

2012 modellden önceki araclarda benim bildiğim sadece makyajlılarda (2010 sonrası)
baskı balata tozu  braket denilen parça olmadıgından direk veya dolaylı olarak aktivasyon motoru (yani debriyaj motoru da deniyor) yanındaki  sogutma ızgaralarından içeri giriyor ve içerde bu toz kısadevre yapıyor ve bunu algılayan mm sistem vitese zarar vermesin diye çark ısıgı yakıyor ve vitese geçmiyor araç bosta kalıyor.hersey çalısıyor  ama araç gitmiyor.
Geçici Çözüm : kontagı kapat kontagı cıkart  bekle 2_5 dk sonra tekrar tak kontagı çalıştır normale dönmüş ise yola devam. gittiği kadar. ama bu sekilde fazla surme
Kesin Çozum : O motoru sök temizle( bakım yaptır solüsyonla yıkıyorlar kömürlerini kontrol ediyorlar bakırsac ayaklarını temizliyorlar vb...) içini geri tak ama braket i unutma ben öyle yaptırdım. kesin çozum 50_100 tl civarı
yaptırdıktan sonra 2000 km yaptım.
masallah tık yok
2011 toyota corolla elegant d4d mm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 22, 2014, 17:00:05 »
benim aracımda da 95000 km de oldu

2012 modellden önceki araclarda benim bildiğim sadece makyajlılarda (2010 sonrası)
baskı balata tozu  braket denilen parça olmadıgından direk veya dolaylı olarak aktivasyon motoru (yani debriyaj motoru da deniyor) yanındaki  sogutma ızgaralarından içeri giriyor ve içerde bu toz kısadevre yapıyor ve bunu algılayan mm sistem vitese zarar vermesin diye çark ısıgı yakıyor ve vitese geçmiyor araç bosta kalıyor.hersey çalısıyor  ama araç gitmiyor.
Geçici Çözüm : kontagı kapat kontagı cıkart  bekle 2_5 dk sonra tekrar tak kontagı çalıştır normale dönmüş ise yola devam. gittiği kadar. ama bu sekilde fazla surme
Kesin Çozum : O motoru sök temizle( bakım yaptır solüsyonla yıkıyorlar kömürlerini kontrol ediyorlar bakırsac ayaklarını temizliyorlar vb...) içini geri tak ama braket i unutma ben öyle yaptırdım. kesin çozum 50_100 tl civarı
yaptırdıktan sonra 2000 km yaptım.
masallah tık yok

Emre Doğan Bey söylediğiniz durumun aynısı bende olmuş. Sorunum çözüldü :) Sanırım fazla evham yapmışım. Toyota Servisin yakından ilgisi ve tüm sorularıma yanıt vermeside beni oldukça memnun etti. 2010 yılından sonra Japon mühendisler gelip Türkiye koşullarını inceleyip ( özellikle İstanbulda yaşanan yoğun trafik ve uzun yokuşlu yolalar) multi mode vites sistemini iyileştirmişler. Ama şu bende genel kanaat oldu dsg, edc, multi mode gibi yarı otomatik sistemler yoğun trafik koşullarında arızaya açık sistemlerdir. Özenle kullanılmalıdır. Herkese kazasız hayırlı seyahatler dilerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 25, 2014, 01:15:00 »
83000 de benimkide değişti actuatur parçası. öyle 64 tl gibi meblağ değil:) 2000tl değerinde bir parça o. tabiki servis önce kullanıcı hatası dedi itirazlar sonucu garanti extradan değişti parça. mutlaka değiştirin actuaturu. hatta geç kalırsanız debriyaj plakası (setini ) debriyajı kullanamaz hale getirir. vites kaçırmaları olur. vites değişiminde  dikkat edin. eğer gecişler esnasında motor devri kendiliğinden yükseliyorsa zaman kaybetmeden bu parcanın değişimini isteyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 30, 2014, 17:20:20 »
83000 de benimkide değişti actuatur parçası. öyle 64 tl gibi meblağ değil:) 2000tl değerinde bir parça o. tabiki servis önce kullanıcı hatası dedi itirazlar sonucu garanti extradan değişti parça. mutlaka değiştirin actuaturu. hatta geç kalırsanız debriyaj plakası (setini ) debriyajı kullanamaz hale getirir. vites kaçırmaları olur. vites değişiminde  dikkat edin. eğer gecişler esnasında motor devri kendiliğinden yükseliyorsa zaman kaybetmeden bu parcanın değişimini isteyin.

Ekrem Bey benim ki actuator blaketiymiş. Daha sonra hata kodu almadım. Ama belirttiğiniz hususlara dikkat edeceğim. Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 116500
  • Model Yılı: '11
merhaba ,

2011 model 116.000 km de  multımode dızel aracım var ve actuator  kömürleri bitmek üzere  garantiden değiştirebilirmiyiz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ocak 07, 2019, 13:37:39 »
merhaba ,

2011 model 116.000 km de  multımode dızel aracım var ve actuator  kömürleri bitmek üzere  garantiden değiştirebilirmiyiz.

Fren sisteminde olduğu gibi debriyaj sisteminde de kullanıma bağlı aşınmalar garanti kapsamında değişim mümkün değildir, muhtemelen aracınız 6 ileri MM-T ve bu MM-T sisteminde aktüatör motoru orijinal olarak ayrı gelmemektedir, piyasa da "kömür değişimi" adı altında yapılan işlemler var ancak bu işlemler kesin sonuç vermemektedir, aktüatör sorununuz olduğunun tespitinin nasıl yapıldığını da belirtebilirseniz daha detaylı yardımcı olmaya çalışırız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 131000
  • Model Yılı: '07
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ağustos 30, 2019, 01:40:42 »
actuatör motoru bildigimiz elektrikli motor, vitesi bizim yerimize degişimi yapıyor, bende gecen günlerde degiştim sıfırı taktık 700 tl kalibrasyonla ,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '09
  • 41 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Eylül 01, 2019, 17:42:09 »
Arkadaşlar merhaba, aynı problem olduğu için ayrı bir başlık açmadım, burdan sorayım dedim. Bir arkadaşım 2009 1.4d4d mmt corolla aldı. Sanayide özel bir toyota servisinde şanzıman yağına baktırmış. Yağ değişmemiş, değiştirirsek iyi olur demişler ve değiştirmişler. Sonrasında 20-30dk sonra arıza lambası yanmış ve aracı hareket ettirememiş. Biraz bekleyince düzelmiş, aynı serviste p810 kodu verdiğini, bir motorun değişeceğini söylemişler. Bu arızaya yağ değişimi sebep olmuş olabilir mi? Bu durumun tek çözümü bahsi geçen motorun değişimi mi yoksa yetkili serviste yağ değişimi tekrarlansa ve kalibrasyon yapılsa sorun çözülür mü?
'06 terra d4d
'09 comfort mmt d4d