Gönderen Konu: E12 Sedan Corolla'ya Lastik Tavsiyesi Acil değil ama hızlı :)  (Okunma sayısı 7938 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
Abilerim şimdi benim önde oluşan hasar neticesinde ön bir adet turanza er300 195/60/15 lastiğimizde çok ufak bir balon var değişmesi planlanıyor.

Bende değiştirirken ön 2 lastiği değiştirim diyorum. (birisini kasko birisini ben alacağım.)(Ama kasko birisini alacağı için ona turanza er300 faturası kestireceğim)  Eski lastiklerim 2012 6. hafta üretimi. ve şuan 15 bin km yi doldurmak üzere 200 km filan kaldı. Eski sağlam lastiği artık satarım birisini orası önemli değil.

Şimdi biz lastik aldığımızda evimizin çevresindeki tüm yollar keskin çakıldı ondan dolayı sert lastik almıştık. yalnız şimdi her ne kadar asfalt olsada belediyemiz sağolsun her gün farklı yeri eşiyor.

Abilerim ben yol tutuşu ve yakıtı biraz üst sınıf olan lastik istiyorum. Aracım otomatik olduğu için hız limiti 170km/h bundan dolayı t , u ve h serisi lastik alabiliriz. Zaten şuanda üstünde h serisi var.

Abilerim birde biliyorsunuz 1 aylık tatil yaptık ondan dolayı bütçe biraz dengesiz durumda şuan. Lastiğe 180 den fazla vermeye pek içim gitmiyor.

Not: Kasko lastiği karşılamak istemezse eski lastiğimi balon büyüyene dek kullanmaya devam edip ancak o zaman değiştiririm..
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • atiker grand 2018
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110524
  • 136 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3391 kere teşekkür edildi
Ynt: E12 Sedan Corolla'ya Lastik Tavsiyesi Acil değil ama hızlı :)
« Yanıtla #2 : Ağustos 15, 2014, 09:30:40 »
Good year efficiel grip tek geçerim.
Sessizlik, yol tutuş ve ekonomi  :tamam:
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Facebook
  • 940 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ağustos 15, 2014, 09:33:55 »
http://www.hepsiburada.com/liste/nokian-195-60-r15-88h-nokian-line-lastik-uretim-yili2014/productDetails.aspx?productId=otkmt428302&categoryId=259720

buna nedersin

Etiketini bulmam lazım neymiş değerler :)
Abi marka fanatikliğim yok zaten ama 5 sene götürecek lastik isterim.

Good year efficiel grip tek geçerim.
Sessizlik, yol tutuş ve ekonomi  :tamam:
Olabilir abi. şu kumho kh27 nin etiketini gördükten sonra pekde diğer lastiklere bakmıyorum ama :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 15, 2014, 10:13:18 »
Efficent Grip veya Primacy 3 bakabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 15, 2014, 11:13:36 »
Etiketini bulmam lazım neymiş değerler :)
Abi marka fanatikliğim yok zaten ama 5 sene götürecek lastik isterim.
Olabilir abi. şu kumho kh27 nin etiketini gördükten sonra pekde diğer lastiklere bakmıyorum ama :D

Kumho düşünüyorsan  KH27 ecowing bir ekonomi-konfor lastiği. Temiz düz, çakılsız asfaltlar için.
Eğer daha dayanıklı , daha sportif , biraz sert lastik düşünürsen Ecsta KU31 öneririm. Yaklaşık 3000 kmdir kullanıyorum, memnunum.
Daha önce de aracın üstünde gelen ER300 kullanıyordum. Karakter olarak benzer lastikler. Ama KU31'in viraj performansını daha iyi buldum ben.
Karlı-buzlu ve soğuk bir şehirde yaşamıyorsan çok iyi lastik, sıcak havalarda performansı çok iyi. Ankara'da bu lastiklerin 4 tanesi 205-55-16 500-600 TL arası.
Ben 4 ünü peşin 500'e aldım 2014 14. hafta üretim. Vietnam üretimi. Bir de Kore üretimi olanlar var, arasında kalite farkı var mı bilmiyorum.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Facebook
  • 940 kere teşekkür etti
Ynt: E12 Sedan Corolla\'ya Lastik Tavsiyesi Acil değil ama hızlı :)
« Yanıtla #7 : Ağustos 15, 2014, 11:22:11 »
Kumho düşünüyorsan  KH27 ecowing bir ekonomi-konfor lastiği. Temiz düz, çakılsız asfaltlar için.
Eğer daha dayanıklı , daha sportif , biraz sert lastik düşünürsen Ecsta KU31 öneririm. Yaklaşık 3000 kmdir kullanıyorum, memnunum.
Daha önce de aracın üstünde gelen ER300 kullanıyordum. Karakter olarak benzer lastikler. Ama KU31'in viraj performansını daha iyi buldum ben.
Karlı-buzlu ve soğuk bir şehirde yaşamıyorsan çok iyi lastik, sıcak havalarda performansı çok iyi. Ankara'da bu lastiklerin 4 tanesi 205-55-16 500-600 TL arası.
Ben 4 ünü peşin 500'e aldım 2014 14. hafta üretim. Vietnam üretimi. Bir de Kore üretimi olanlar var, arasında kalite farkı var mı bilmiyorum.

Peki abi çatlama yönünden bakarsak ne zaman çatlamaya başlar kumho tahminen. Er300 ler geçen sene hafiften başladı

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 15, 2014, 11:28:51
Birde ben istanbul gibi şehirde yaşıyorum. Yıllık 10 binden fazla hiç yapmadım. 4 mevsim olarak kullanıyorum lastiği hep

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ağustos 15, 2014, 11:34:35 »
Peki abi çatlama yönünden bakarsak ne zaman çatlamaya başlar kumho tahminen. Er300 ler geçen sene hafiften başladı

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 15, 2014, 11:28:51
Birde ben istanbul gibi şehirde yaşıyorum. Yıllık 10 binden fazla hiç yapmadım. 4 mevsim olarak kullanıyorum lastiği hep

Onu bilmiyorum.
Benim ER300 ler 3. yılın sonunda yanaklardan kılcal olarak çatlamaya başlamıştı. Sert hamurlu lastiklerde kılcal çatlak olabiliyor. Ama ER300 5 mm diş derinliğinde idi 40.000 km sonunda.
Hatta değiştirmeden hemen önce yanağında kaldırıma çarpma sonucu ipleri görünecek şekilde bir kopma oldu ama balon falan yapmadı.
Kumho'lar ne zaman çatlar bilmiyorum. Bakıp göreceğiz. Tahminen 3 yıl sonunda hafif kılcal olarak çatlar.
Sürüş güvenliğini ve performansı ön planda tutuyorum açıkçası. Uzun yolda 1-2 desibel gürültüyü de dert etmiyorum. Bu yüzden çok pahalı olmasaydı gene Turanza alırdım.
Ama 225 TL altında bulamadım ve ekonomik lastiklere yöneldim. İyice araştırınca da karşıma Kumho KU31 çıktı. Yabancı forumlarda yorumları okudum. Öyle aldım.
Bende Prelli Snowcontrol3 kış lastikleri var, Kasım başında onlara geçeceğim için benim için güzel lastik Kumho.
Bir lastiği de en fazla 3 yıl, bilemedin 4 yıl 40.000 km kullanma taraftarıyım. Böyle olunca Kumho'lar bana 3 yıl, 30.000 gitsin yeter.Sonra atarım lastikleri.
 Zaten her lastik ömrünün sonuna doğru özelliğini kaybediyor.
Lastik konusuna herkesin bakışı farklı, sürüş stili farklı. Onun için tam araca ve kullanım özelliğine göre lastik seçmek önemli. Ben kendi açımdan doğru karar verdiğimi düşünüyorum.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Facebook
  • 940 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ağustos 15, 2014, 11:44:37 »
Onu bilmiyorum.
Benim ER300 ler 3. yılın sonunda yanaklardan kılcal olarak çatlamaya başlamıştı. Sert hamurlu lastiklerde kılcal çatlak olabiliyor. Ama ER300 5 mm diş derinliğinde idi 40.000 km sonunda.
Hatta değiştirmeden hemen önce yanağında kaldırıma çarpma sonucu ipleri görünecek şekilde bir kopma oldu ama balon falan yapmadı.
Kumho'lar ne zaman çatlar bilmiyorum. Bakıp göreceğiz. Tahminen 3 yıl sonunda hafif kılcal olarak çatlar.
Sürüş güvenliğini ve performansı ön planda tutuyorum açıkçası. Uzun yolda 1-2 desibel gürültüyü de dert etmiyorum. Bu yüzden çok pahalı olmasaydı gene Turanza alırdım.
Ama 225 TL altında bulamadım ve ekonomik lastiklere yöneldim. İyice araştırınca da karşıma Kumho KU31 çıktı. Yabancı forumlarda yorumları okudum. Öyle aldım.
Bende Prelli Snowcontrol3 kış lastikleri var, Kasım başında onlara geçeceğim için benim için güzel lastik Kumho.
Bir lastiği de en fazla 3 yıl, bilemedin 4 yıl 40.000 km kullanma taraftarıyım. Böyle olunca Kumho'lar bana 3 yıl, 30.000 gitsin yeter.Sonra atarım lastikleri.
 Zaten her lastik ömrünün sonuna doğru özelliğini kaybediyor.
Lastik konusuna herkesin bakışı farklı, sürüş stili farklı. Onun için tam araca ve kullanım özelliğine göre lastik seçmek önemli. Ben kendi açımdan doğru karar verdiğimi düşünüyorum.
ku 31 e baktım abi benim ebada uygun yok.

Efficent grip  yakıt ve tutuş c olarak kodlanmış etikete 69 db ses var ve ortalama 190 tl.
kh27 e baktım yakıt ve yol tutuş b olarak kodlanmış 67 db ses var. Ortalama 150tl. Bunlar internet fiyatı bayide değişik olacak biliyorum. Fakat durum bu şuan.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ağustos 15, 2014, 12:30:57 »
ku 31 e baktım abi benim ebada uygun yok.

Efficent grip  yakıt ve tutuş c olarak kodlanmış etikete 69 db ses var ve ortalama 190 tl.
kh27 e baktım yakıt ve yol tutuş b olarak kodlanmış 67 db ses var. Ortalama 150tl. Bunlar internet fiyatı bayide değişik olacak biliyorum. Fakat durum bu şuan.

Etiketlere çok takılma ve kullanıcı yorumlarını dinle derim. Eğer kumholara 150 veriyorsan, 40 daha ver daha iyi lastik al derim. Açıkçası 150-160 TL olsa Kumho'lar ben daha piyasada kendini kanıtlamış, kabul görmüş lastiklere yönelir hiç riske girmezdim.
125 TL gibi bir fiyatı bulunca kaçırmadım KU31'leri.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Facebook
  • 940 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ağustos 15, 2014, 12:42:06 »
Şu aracı lanet experden toplayabilsem abi. En son lastik işine kalcam. Dediğin gibi efficent daha iyi gibi olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ağustos 15, 2014, 12:44:35 »
Şu aracı lanet experden toplayabilsem abi. En son lastik işine kalcam. Dediğin gibi efficent daha iyi gibi olur.
kolay gelsin kardeşim.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Facebook
  • 940 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ağustos 15, 2014, 12:49:55 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ağustos 15, 2014, 22:46:15 »
İlkecim kore mallarini bosver.Bende vw opelin ekipman lastigi olan hankook ventus prime 2 aldim160 tl ye.Neyse sehir ici fena degil Ama lastik isizndikca yol sesi tutunmasi zayifliyoe.Michelin primacy hp ler daha iyiydi.Ancak fren mesafesi mich.iyi.
Dedigim gibi kore mallaeini bosver.Suan son zamanda sikca god year effient grip performance serisi ovuluyor.Ama yillardir herkesin memnun oldugu continenyal premium contact larda var.Michelin adac testlerindede begenilmiyor zaten gereksiz okadar para vermeye.Birini kasko aliyorsa digerinide good year veya contidrn sec birini
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • Kilometre: 190000
  • Model Yılı: '02
  • 463 kere teşekkür etti
  • 674 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 18, 2014, 15:30:08 »
ankaradan ben ve mustafa biliyorsun kh27 kullanıyoruz.şuana kadarda gayet memnunuz.yumuşaklıgı yol tutuşu ıslak performansı vs vs gayet iyi sessizligide muhteşem.karar senin goodyearda iyi ama kumhonun yeni nesil lastikleride iyi.kore diye karalama yapmak bence yanlış olur.unutulmamalıki volvoda şuan çinlilerin.
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 18, 2014, 16:25:09 »
Goodyear effection grip performance kesinlikle tek geçerim .Kardeşimin aracına aldık 2-3 aydır kullanıyor kesinlikle yol tutuş sessizlik yakıt ekonomisi her açıdan kesinlikle süper
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • トヨタ オーリス
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 46
  • Model Yılı: '07
  • 29 kere teşekkür etti
  • 108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ağustos 18, 2014, 16:37:50 »
ankaradan ben ve mustafa biliyorsun kh27 kullanıyoruz.şuana kadarda gayet memnunuz.yumuşaklıgı yol tutuşu ıslak performansı vs vs gayet iyi sessizligide muhteşem.karar senin goodyearda iyi ama kumhonun yeni nesil lastikleride iyi.kore diye karalama yapmak bence yanlış olur.unutulmamalıki volvoda şuan çinlilerin.
Aynen abi baya zaman geçti hala çok memnunum :) Sessiz gürültüsüz sağlam şekilde yola devam ediyor :) İlke boşu boşuna o kadar para vermeye değer mi bilmiyorum ben 600 Tl ye aldım sanırım Ogün abide o fiyatlara aldı.Eşdeğer lastikleri 1000-1200 Tlden aşağıya bulamadım ben karar senin :)
2007 Toyota Auris Comfort "1ZR-FE"

Xenon+Cruise Control+Far Yıkama

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Facebook
  • 940 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Ağustos 18, 2014, 19:02:06 »
Abilerim bilmiyorum ama goodyear biraz daha cazip geliyor bana.

Bugun maslakta aracim onarilmaya basladi. Simdi lastik alma asamasina geldik. Yolumun uzerindeki bayilere goodyear efficient grip performance serisini sordum 190 ile 200 tl arasinda fiyat cektiler bana. Bilmiyorum ne yapacagim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • Kilometre: 190000
  • Model Yılı: '02
  • 463 kere teşekkür etti
  • 674 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ağustos 18, 2014, 19:07:06 »
Iki lastikte iyi ilke.goodyear sonucta kotulerken iyoce dusunmek lazim kh27dende hic pisman olmadim etiketinin lastigi yani.maddi durumuna gorr aklina yatani al
2002 corolla sol vvt-i