Gönderen Konu: Motor durması  (Okunma sayısı 3113 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
Motor durması
« : Temmuz 09, 2014, 07:11:16 »
Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar ve affınıza sığınırım uzun zamandan beri giremiyorum çalışıyorum antalyada. Dün istanbul'a döndüm döner dönmez arabanın içler acısı halini gördüm ve yıkıldım biliyorsunuz bir kere kaza geçirdim belki hatırlarsınız foruma yazmıştım ama bu seferki araba olduğu yerde dura dura kimse kullanmaya kullanmaya resmen üstü toz lastikleri inmiş. Arabayı çalıştırmayı denedim çalışmadı bir iki kere daha denedim yok çalışmıyor motor. Kaputu açtım birde ne göreyim fareler basmış motoru hemen kaçıştılar bende öfkeden apartman dışına kadar kovaladım bunları. neysem efendim araba çalıştı ondan sonra kontrol ettım motoru bastım marşa. Sadede gelelim Lastiklerin vaadi dolmuştu hemen gidip değiştirdim. değiştirdikten sonra dönerken birden arabada sessizlik oldu motor aniden sustu yolda giderken çalıştırmayı denedim yok. 10 dak bekledim çalıştı gün içerisinde 4 defa yaptı bende hemen otocuya gittim otocu labalili bir şekilde bakıp sorun gaz bobininde dir dedi. Bende hemen gidip gaz bobini aldım orjinal toyota nataş şubesinden. otocuya geri götürdüm yenisini taktırdım fakat bu sefer de geçmedi motor teklemeye başlıyor sonra duruyordu bir türlü anlam veremedim bir kaç ustaya daha gösterdim onlarda anlayamadılar yeni parçada da eski parçada da aynı sıkıntıyı gösterdi bana bir çıkış gösterin a dostlar bu araba bana çok masraf cıkarmaya başladı.  :( :(

Toyota Club Türkiye

Motor durması
« : Temmuz 09, 2014, 07:11:16 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '20
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor durması
« Yanıtla #1 : Temmuz 09, 2014, 09:56:09 »
Motorun geç çalışması elektrik kablolarının zarar görmüş olmasından kaynaklanabilir. Aracınızın tüm elektrik aksamını öncelikle iyi bir elektrikçide kontrol ettirin. Motor seyir halinde ilerlerken durması hangi şekilde oldu? Vites boşta mıydı yoksa gaz verirken mi? Bu arada aracınız enjeksiyonlu mu karbüratörlü mü? Aracınızı bırakırken depodaki benzin seviyesi ne kadardı? Benzin az kaldı ve tortu dibe çöktü ise yakıt pompasını tıkayarak sisteme yeterince yakıt gelmeyebilir. Yakıt filtresi de özelliğini kaybetmiş olabilir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 09, 2014, 09:58:24 »
Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar ve affınıza sığınırım uzun zamandan beri giremiyorum çalışıyorum antalyada. Dün istanbul'a döndüm döner dönmez arabanın içler acısı halini gördüm ve yıkıldım biliyorsunuz bir kere kaza geçirdim belki hatırlarsınız foruma yazmıştım ama bu seferki araba olduğu yerde dura dura kimse kullanmaya kullanmaya resmen üstü toz lastikleri inmiş. Arabayı çalıştırmayı denedim çalışmadı bir iki kere daha denedim yok çalışmıyor motor. Kaputu açtım birde ne göreyim fareler basmış motoru hemen kaçıştılar bende öfkeden apartman dışına kadar kovaladım bunları. neysem efendim araba çalıştı ondan sonra kontrol ettım motoru bastım marşa. Sadede gelelim Lastiklerin vaadi dolmuştu hemen gidip değiştirdim. değiştirdikten sonra dönerken birden arabada sessizlik oldu motor aniden sustu yolda giderken çalıştırmayı denedim yok. 10 dak bekledim çalıştı gün içerisinde 4 defa yaptı bende hemen otocuya gittim otocu labalili bir şekilde bakıp sorun gaz bobininde dir dedi. Bende hemen gidip gaz bobini aldım orjinal toyota nataş şubesinden. otocuya geri götürdüm yenisini taktırdım fakat bu sefer de geçmedi motor teklemeye başlıyor sonra duruyordu bir türlü anlam veremedim bir kaç ustaya daha gösterdim onlarda anlayamadılar yeni parçada da eski parçada da aynı sıkıntıyı gösterdi bana bir çıkış gösterin a dostlar bu araba bana çok masraf cıkarmaya başladı.  :( :(

Kaskonuz var mı? varsa kemirgen klozu var mı?
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 242 kere teşekkür etti
  • 667 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 09, 2014, 11:43:14 »
bugün o resmini koyduğunuz parça yüzünden kablo buji değiştirdim. en sonunda bobin aldım benim arabadaki sorunlar çözüldü.

tesadüf işte. birden teklemeye başladı. sonra gaz yemedi ama anlam verememiştim. birde göstergem düzeldi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Temmuz 09, 2014, 16:06:46 »
Motorun geç çalışması elektrik kablolarının zarar görmüş olmasından kaynaklanabilir. Aracınızın tüm elektrik aksamını öncelikle iyi bir elektrikçide kontrol ettirin. Motor seyir halinde ilerlerken durması hangi şekilde oldu? Vites boşta mıydı yoksa gaz verirken mi? Bu arada aracınız enjeksiyonlu mu karbüratörlü mü? Aracınızı bırakırken depodaki benzin seviyesi ne kadardı? Benzin az kaldı ve tortu dibe çöktü ise yakıt pompasını tıkayarak sisteme yeterince yakıt gelmeyebilir. Yakıt filtresi de özelliğini kaybetmiş olabilir?

Vites boşta ilken devir düşerken oldu. Arabam enjeksiyonlu . Araçta  30 Tl lik benzin 50 TL lik LPG vardı. yakıt filtresini 6 ay önce büyüklerimden birisi değiştirmişti. Yalnız şöyle bir şey oldu bugün sabah ustalardan bir tanesi buji kablolarından bir tanesini değiştirdi ve şu anda yapmıyor  :olu:

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 09, 2014, 16:07:31
Kaskom yok zorunlu trafik sigortam var .

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 09, 2014, 16:08:19
Bobin elimde patladı gibi bir şey 345 TL ye orijinal Toyota Plaza nataştan aldım. Eğer ilgilenen olursa ilerde satabilirim 300 TL ye.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 09, 2014, 16:08:45 »
Vites boşta ilken devir düşerken oldu. Arabam enjeksiyonlu . Araçta  30 Tl lik benzin 50 TL lik LPG vardı. yakıt filtresini 6 ay önce büyüklerimden birisi değiştirmişti. Yalnız şöyle bir şey oldu bugün sabah ustalardan bir tanesi buji kablolarından bir tanesini değiştirdi ve şu anda yapmıyor  :olu:

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 09, 2014, 16:07:31
Kaskom yok zorunlu trafik sigortam var .

Fareler buji kablosuna dadanmış o zaman. :D diğerlerini de kontrol ettirdiniz mi? buji kablosunda da ucuzuna kaçmamakta fayda var.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3223 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 09, 2014, 16:44:59 »
Bence iyi bir elektrik sistem kontrolü yapılmadan çalıştırmayı dahi denemeyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Temmuz 11, 2014, 20:32:38 »
Fareler buji kablosuna dadanmış o zaman. :D diğerlerini de kontrol ettirdiniz mi? buji kablosunda da ucuzuna kaçmamakta fayda var.

Evet konturol ettirdim ucuza kaçmıyordum bende nataşı aradım 330 TL fiyat çektiler kablolara :)

NOt: Para yok :D

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 11, 2014, 20:36:02
Bence iyi bir elektrik sistem kontrolü yapılmadan çalıştırmayı dahi denemeyin.

Dostum güvenilebilir bir usta bulsam kontrol yaptırıcam ama her usta kafasına göre iş yapıyor Fikirtepe sanayiye götürdüm yok 345 TL zarara soktu beni adamın lafı gittiğimde de günahı benim boynuma değil dedi. Bostancı sanayide de orjinal parçalar bulunmuyor full yan sanayi. Ümraniye sanayi yede gittim orda arabamı tamir ettirdim 2 tane arka şok emici aldım en iyisinden monroe ama 10 gün sonra sol arka şok emici patladı oda elimde patlamış oldu fişi yok kayıp . kredi kartı ekstresi var ama onuda kabul etmiyolar değiştirmek için. Bu aralar hiç bir ustaya veya satıcıya güvenmiyorum işini doğru düzgün yapan biri varsa ona giderim.