Gönderen Konu: Auris D-4D 2009 - Fren balatası sesi ve rodaj bakımı hakkında  (Okunma sayısı 3556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
Selamlar,
Oncelikle vaktinizi ayirip okudugunuz icin tesekkur ederim. Bu camiaya katilmaktan mutluluk duyuyorum. Iki hafta kadar once bir Toyota Auris D-4D sahibi oldum. Aracım 2009 model aklimi kurcalayan iki tane soru var teknik acidan yardimci olabilirseniz minnettar olurum. Birincisi, aracın fren balatalarından gelen cayirti sesi. Araci teslim alirken bu problemi soyledigimde 1000km' ye kadar duzelmesinin muhtemel oldugunu, eger duzelmez ise yardimci olacaklarini soylediler. İkincisi ise daha onceki araclarimda rodaj bakimi adi altinda ucretsiz 1000km bakimina goturdugumde motor yaginin degisecegini sebebin ise motorun icindeki hareketli parcalarin asinarak birbirine alismasi ve asinma sirasinda olusan metal tozu vs. seylerin motor yagina karismasi oldugunu duymustum. Bundan onceki araclarim eski oldugundan teknolojide bu konuda bir degisiklik olup olmadigini merak ettim. 1000km ucretsiz bakiminda motor yagi degismesini saglamayi reddederler ise israr etmelimiyim? Ve balatalarimdan gelen ses yavas yavas duzelmeye basladi cevresel faktor olarakta, araci aldigimdan beri hava cok nemli ve yagmurlu bunun bir etkisi olabilir mi?

Tekrar cok tesekkur eder, saygilarimi sunarim.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Selam ,öncelikle arabanız hayırlı olsun.Rodaj süresi sonrası sadece kontroller yapılıyor,yağ değişmiyor.Motor yağını 10000 km de bir değiştiriyorsun.Balatalardan gelen gelen ses te bir çok arkadaşın yaşadığı ama benim yaşamadığım bir sorun.Sanırım balatalar alışınca düzeliyor.Yeni teknolojide motor yağına parça vs. dökülmesi olmuyor pek.Güle güle kullanın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
İyi akşamlar;
Yeni aurisiniz hayırlı olsun Ali arkadaşımında dediği gibi,1000km bakımı sadece kontrol yağ felan değişmeyecek. .balatadaki ses ise benim mavi meleğimde yaşamadığım ama bi arkadaşımın aracında yaşanan bi problem servise götürdük garantiden balataları değiştirdiler ama 2 hafta sonra yine başladı umarım sizinkide öyle olmaz
Kazasız ve belasıztoyotalı günler dileğiyle...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
Çok teşekkür ederim. Bir sorum daha olacakti aslinda onu eklemeyi unutmusum. Eskiden motoru acmak diye bir sohbet olurdu. 1000km ye kadar motoru yuksek devirlerde kullanmamin ne gibi avantajlari ya da dezavantajlari olabilir?

Vakit ayirdiginiz icin tekrar tesekkur eder, saygilarimi sunarim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: A-
Ynt: Auris D-4D 2009 - Fren balatası sesi ve rodaj bakımı hakkında
« Yanıtla #4 : Kasım 07, 2008, 23:38:32 »
frenden ses gelme sorunu bizim arabadada vardı bir kaç kez götürdük servise balataları temizlediler felan servisten çıktık eve gelirken geri başladı... yeni toyotalarda çevreye zarar vermeyen balata kullanıyorlarmış ve bunlarda ses yapıyormuş ama artık bizim arabada bu ses kesildi tekrar servise götürdük balatanın üzerine hava kanalları açmışlar ve artık ses yok...
Zamanı Var!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 07, 2008, 23:44:30 »
2 sene olcak araba çıkalı hala balata sesi hala depoda ses.
Saygılar, Yaman.
2010 Captiva  Beyaz 2.0 CDTI Auto
Daha eski: Corsa, Corolla, Mini cooper, Twingo, Uno, Justy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Kasım 09, 2008, 22:47:44 »
1,000 km bakım ücretsiz olarak servisle müşterinin tanışması için yapılan ve aracın genel kontrollerinin yapıldığı bir bakımdır.değişen herhangi birşey yoktur.fren balatalarında artık asbest kullanılmıyor dolayısıyla daha çok toz bırakıyor.tozlar tahliye olmadığında ise özellikle yumuşak frende durmaya yakın ötme şeklinde frenlerden ses geliyor.sert frende bu sesi duymazsınız.rodaj zamanı denilen aslında sizinle araç arasındaki uyum sürecidir.o yüzden ani kalkışlardan ani frenlerden ve yüksek süratlerden kaçının diye uyarırlar.nihayetinde yeni bir araç ve sizin aracın tepkilerine alışmanız aracı tanımanız lazım.dolayısıyla kendinize ve aracı tanıdığınıza güveniyorsanız istediğiniz sürate çıkabilirsiniz.