Gönderen Konu: Web Kameranıza Harekete Duyarlı Sensör Özelliği Kazandırma  (Okunma sayısı 2571 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

  • Efsane Toyotacı
  • *****
  • .: Toyota Eco-Driver :.
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '18
  • Kilometre: 11111
  • Kan Grubu: 0+
  • 66 kere teşekkür etti
  • 562 kere teşekkür edildi
bugün bilgisayarınızda bulunan sıradan bir dahili ya da harici web cam donanımınıza nasıl hareket sensörü özelliği ekleyip oyun içinde kafa hareketlerinize göre dönen veya yakınlaşıp uzaklaşan kabin içi kamerası elde etmeyi anlatıyorum.

kendim uyguladım ve kusursuz bir şekilde çalışıyor. şimdi gelelim nasıl yapıldığına.

öncelikle bilgisayarınıza tamamen açık kaynak kodlu olan "cl eye" yazılımını indiriyoruz.

http://www.codelaboratories.com/products/eye (2.sıradaki yeşil sekme - download cl eye driver)

yükledikten sonra çalıştırıyoruz ve sahip olduğumuz web cam ile uyumlu olup olmadığını teyit ediyoruz. çalışmasında sıkıntı yoksa tamam demektir. ps eye kullanıcısı olan varsa dikkat etmesi gereken hususları videoda bulabilir.

daha sonra asıl programımız olan yine açık kaynak kodlu face track noir'in 1.7.0 sürümünü indiriyoruz.

http://facetracknoir.sourceforge.net/information_links/download.htm (full installer 1.7.0)

programı kuruyoruz. kurulumun sonunda zararlı yazılım uygulaması verecektir. dikkate almayın, kurulumu tamamlayın. kurulum bittikten sonra programı açmadan önce ets 2 için özel olarak hazırlanmış yapılandırma dosyasını linkten indirip program files (x86)>free track>settings klasörüne atıyoruz.

https://mega.co.nz/#!qA4hSLDZ!E7oToGlWdjWF6aumLTsJMhfYGgRza8GMm5l7YBE5jd4

daha sonra programımızı açıyoruz. profil kısmından settings klasörü içine attığımız "ets2" dosyasını seçiyoruz. önümüzdeki pencerede ayarlarımızı şu şekilde yapıyoruz:

smoothing: 50

invert:x, pitch seçili z boş.

filter: accela filter mk2

1st tracker source: face api 3.2.6

ayarları tamamladıktan sonra start tuşuna tıklıyoruz ve kameramız çalışmaya başlıyor. yüzünüzü algıladığında sarı bir şekil çıkması gerek. programımız çalışırken oyunumuzu açıyoruz. kayıtlı oyunumuza ulaştıktan sonra seçenekler>kontroller sekmesinden klavye+v joj virtual joystick seçeneğinizi seçiyoruz.

en son sağa-sola yukarı-aşağı bakma eksenlerine tıklayıp o sırada kafamızı tıkladığımız eksene göre hareket ettirerek oyunun tanımasını sağlıyoruz. bu aşama gerekli olmayabilir de, oyuna girdiğinizde kafa hareketleriniz algılanmaz ise bu aşamayı gerçekleştirirsiniz.

oyuna girdiğinizde artık sağa-sola, yukarı-aşağı ve hatta ileri-geri kafa hareketlerinizin tümünü algılayan sensörlü bir kameranız oluyor. aşağıdaki videoda anlattıklarımın tümü mevcut. izleyerek de gerçekleştirebilirsiniz. oynanış izlenimini videodan edinebilirsiniz.

dipnot: yaptığımız bu uygulama, face track noir yazlımının ayarlarını değiştirerek birçok oyunda kullanılabilmektedir. keza hassasiyet ayarlarını beğenmez iseniz "filter settings" sekmesinden ince ayar yapabilirsiniz. sakın curve veya transition ayarları ile oynamayın.

Tutorial - How to use FaceTrackNoIR with PS Eye in Euro Truck Simulator 2

Toyota Club Türkiye

 

Etiketler: