Gönderen Konu: sağ ön tabla yamulmuş  (Okunma sayısı 4440 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 51150
  • Model Yılı: '08
sağ ön tabla yamulmuş
« : Ocak 06, 2014, 10:58:51 »
arkadaşlar merhaba,
aracımın(2008 Auris) sağ ön tekerin çamurluk içerisinde ortalı durmadığını farketmiştim.ama işin aslı bunu çok da önemsedim.geçenlerde toyota toyan servisine başka birşey için gittiğimde göstereyim dedim.baktılar ettiler sağ ön tablanın eğik yamulmuş olduğunu söylediler.böyle bir şey nasıl olabilir dediğimde tekeri bir yere vurulmasından olabileceği gibi  sert bir şekilde bir çukura girmeden bile olabileceğini söylediler.aracı tekerini bir yere vurduğumu hatırladığımı söyledim ve bir kasise ya da cukura girmeden tabla mı yamulurmuş falan diye de serzenişte bulundum adama hatta.adam olabileceğini mümkün olduğunu söyledi.yaptırmamı tavsite etti en kısa zamanda ve cıkardıkları bilancoya gelince:
1-sağ ön tabla
2-sağ ön aks bilyesi(forya diye de geçiyormuş)
3-sağ ön akson
değişmesi gerekiyormuş.aşağı yukarı 2500-3000 liraya patlayacından söz etti.ayrıyeten direksiyon kutusunun da kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.eğer ondada sıkıntı varsa onunda değişeceğini söyledi ve toplamda 4000 lira civarında bir fatura çıkardı.dedim kaskodan yaptırabilirmiyiz ya da nasıl yaptırabiliriz.tutanak olması lazım dedi nasıl olduğuna dair.onun nasıl olduğunu bilsem zaten çünkü o denli bir zaiyata sebep olacak bir çarpma yapmadım tekeri.kaza olsa zaten kazadan oldu diye kendileri bilirler.görünen oki bir kasisten ya da çukura girmeden oldu.o zaman rapor tutacağız aracın yapımına başlayacağız.ödemeyi siz yaparsınız.eksper gelir bakar ona göre ödeme yapılır dedi.yani anlayacağınız kesin birşey söyleyemiyor kesin alırız kaskodan diye.hal böyle olunca bende yaptırmadım doğal olarak malum 4000 liralık meblağdan dolayı.
bana bir tavsiye verin aa dostlar ne yapmalıyım.kaskodan kesin olarak nasıl yaptırım bu işi nasıl çözebilirim.

Toyota Club Türkiye

sağ ön tabla yamulmuş
« : Ocak 06, 2014, 10:58:51 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Ynt: sağ ön tabla yamulmuş
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2014, 11:12:05 »
Olayı yeni farketmişsiniz. Sigortacınızla görüşün. Kaskodan karşılanır bence bu. Sonuçta bu 2 aracın kazaya karışması olayı değil tutanak yok haliyle.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2014, 12:03:26 »
  Öncelikle geçmiş olsun.
 Bahsedilen kaide(porya) olması lazım. Çeşitli şekillerde yamulabilir, kaldırıma yandan çarpma bunun en olası ihtimalidir. Dışarıda, kaliteli parça kullanıldığı halde çok daha uygun fiyatlara bu parçalar temin edilebilir. Eğer sapma tölere edilebilecek miktarlarda ise düzeltme de işinizi görebilir ancak bu konuda başka fikir ve bilgileri de bekleyin bence ve en sağlıklısını uygulayın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 600000
  • Model Yılı: '04
  • 161 kere teşekkür etti
  • 130 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2014, 12:46:39 »
söylediğiniz parçalara ve verdiklere fiyata bakıyorum ben o fiyata aracımın modelini yükseltirim bencede bekleyin iyi fikirler gelecektir ayrıca şunu da söyleyeyim
*sağ sol porya
*sağ sol fren diski
*ve balataları
 komple değiştirdim el emeği ile beraber 650 lira ödedim ve bu fiyatın içinde araç komple elden de geçti.
 Tabi söylediğiniz yer servis oda var
2004 corolla sol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #4 : Ocak 06, 2014, 14:54:07 »
Olayı yeni farketmişsiniz. Sigortacınızla görüşün. Kaskodan karşılanır bence bu. Sonuçta bu 2 aracın kazaya karışması olayı değil tutanak yok haliyle.
aytaç bey sigortacının diyeceği şey belli ekpser'e bağlı tamamen diyecektir. eksper ekspertiz raporunu nasıl düzenlerse o şekilde ödeme yapılır ya da yapılmaz diyecektir.baska alternatif bulamazsam son care ve cebimde fazladan bir 4000 lira varsa gireceğim bir risk.kaldıki tutanak için illede kaza olması gerekmiyor benim bildiğim sonuçta duvara da çarpmış olabilirim aracı ya da benzeri.rapor işin içine girdiği için eksperin insafına kalıyor sanki durum.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 06, 2014, 15:00:04
söylediğiniz parçalara ve verdiklere fiyata bakıyorum ben o fiyata aracımın modelini yükseltirim bencede bekleyin iyi fikirler gelecektir ayrıca şunu da söyleyeyim
*sağ sol porya
*sağ sol fren diski
*ve balataları
 komple değiştirdim el emeği ile beraber 650 lira ödedim ve bu fiyatın içinde araç komple elden de geçti.
 Tabi söylediğiniz yer servis oda var
zeki bey aynen öyle model yükseltilecek bir tutar hakkaten.yetkili servis işin içine girince tabi fiyatlar baya bir uçuyor.dısarıdan yaptırmak da tabi göz önünde bulundurduğum bir seçenek.bakacaz artık ne yapabiliriz diye değerlendirecez gelecek yönlerdirmelere göre.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 06, 2014, 15:03:58 »
aytaç bey sigortacının diyeceği şey belli ekpser'e bağlı tamamen diyecektir. eksper ekspertiz raporunu nasıl düzenlerse o şekilde ödeme yapılır ya da yapılmaz diyecektir.baska alternatif bulamazsam son care ve cebimde fazladan bir 4000 lira varsa gireceğim bir risk.kaldıki tutanak için illede kaza olması gerekmiyor benim bildiğim sonuçta duvara da çarpmış olabilirim aracı ya da benzeri.rapor işin içine girdiği için eksperin insafına kalıyor sanki durum.

Sigortacınızla görüşünden kastım buydu. Duruma ikna olursa ekspertiz raporu alınabilir. Olayı sonradan servise gidince farkettiğinizi söyleyin. Gerekirse servisten rapor alın.

Örneğin, Evinizin önünde park halinde aracınıza birinin vurduğunu düşünün. Siz iş için şehir dışındasınız ve 1 hafta sonra eve geldiniz ve durumu gördünüz. Bu durumda zamanında söylemedin diye kasko karşılamayacak mı?
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 06, 2014, 15:07:41 »
Bence bir dörtnal'ın balansçısına uğrayın, bahsettiğiniz meblalara komple yeni ön takım yaptırılır.

Tabla denilen şey taş çatlasa 100-150 liralık birşey, salıncak da deniyor,

bakın şu benim aracımın tablası (yan sanayi):
http://www.parcatreni.com/opel-vectra-b-salincak-tabla-sag-6583.html

Bir kere eski aracımda değişmişti, kullanıma bağlı bağlantı yerleri aşınabiliyor çünkü lastikle birlikte hareket eden bir parça.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #7 : Ocak 06, 2014, 15:26:44 »
hakan bey bahsettiğiniz düzeltme olayını baya bir sıcak bakıyorum aslında.bunu yetkili servisteki arkadas da söyledi.biz düzeltme yapmıyoruz o yüzden değiştirmek durumundayız adı geçen parçaları ama bunu yapan yerler vardır sanayide bildiğiniz tanıdığınız biri varsa bir götürün diye tavsiye etmişti.ama herkese yaptırılacak türden birşey değil anladığım kadarıyla.bu işi yapan bir tanıdığım da yok işin aslı.güvenilir,sağlam temiz iş yapan bir yer olması lazım.varmıdır sizin bildiğiniz önerebileceğiniz bir yer ankarada.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 06, 2014, 15:33:31
Bence bir dörtnal'ın balansçısına uğrayın, bahsettiğiniz meblalara komple yeni ön takım yaptırılır.

Tabla denilen şey taş çatlasa 100-150 liralık birşey, salıncak da deniyor,

bakın şu benim aracımın tablası (yan sanayi):
http://www.parcatreni.com/opel-vectra-b-salincak-tabla-sag-6583.html

Bir kere eski aracımda değişmişti, kullanıma bağlı bağlantı yerleri aşınabiliyor çünkü lastikle birlikte hareket eden bir parça.

aracımı dörtnal servisine bakım için götürdüğümde göstermiştim.söylediğiniz gibi bir fiyattan bahsetti ama benim pek aklıma yatmadı bu kadar fark nasıl olabilir diye düşündüm.150-200 lira nere 2500 liralar nere.şaştım kaldım bu işe yahu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 06, 2014, 15:35:24 »
  Ankara'da bildiğim bir yer yok ancak Alper yöneticimizin söylediği yere bir gidin derim ben de.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 06, 2014, 15:41:55 »
Bizim eski Corollada ön soldan darbe vardı, yıllardır hafif sağa çekiyordu araç. Götürdüm Şaşmazda kriko ile şasiyi düzelttiler, daha doğrusu süspansiyon kolonunu herhalde :D Tamir edilemeyecek şey yok yani. Dörtnal'ın bir veya iki alt sokağıydı galiba, Sadık ustaya sor yönlendirsin seni, önce rot ayarının bakılması lazım ayrıca.

Bu arada eğilme nedeni park halinde gelen bir darbe de olabilir tam jant göbeğine gelecek şekilde.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #10 : Ocak 06, 2014, 16:48:44 »
Bizim eski Corollada ön soldan darbe vardı, yıllardır hafif sağa çekiyordu araç. Götürdüm Şaşmazda kriko ile şasiyi düzelttiler, daha doğrusu süspansiyon kolonunu herhalde :D Tamir edilemeyecek şey yok yani. Dörtnal'ın bir veya iki alt sokağıydı galiba, Sadık ustaya sor yönlendirsin seni, önce rot ayarının bakılması lazım ayrıca.

Bu arada eğilme nedeni park halinde gelen bir darbe de olabilir tam jant göbeğine gelecek şekilde.
alper bey nasıl olduğuna dair en ufak bir fikrim yok.dediğiniz gibi o zaman sadık ustaya danışıp ona göre hareket edeyim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ocak 06, 2014, 17:37:48 »
tabla da düzeltme yapmak çok sağlıklı bi olay değil. kalıp haldeki metal (çelik - döküm - platin - demir ) bir yerden büküldüğü zaman onu düzelttiğinizde bir sonraki seferde yine aynı yerden ve daha fazla bukulerek deforme olur. yenisini almak daha sağlıklı.
 öte yandan kaskonuz full mu? full kaskoda beyan üzere aracınızdaki hasarı gidermek zorundalar. kasko şirketinize aracımla yoldaki çukura düştüm ön takımım bozuldu yaptırmak istiyorum diyeceksiniz onlarda sizi ya bayiye, ya da anlaşmalı oldukları özel bir servise yönledirirler - yönlendirmeliler - yönlendirmek zorundalar. kasko poliçenizdeki hasar - karşılama bölümlerini okuyun. %99 ödemek zorundalar.
 tutanaktan kasıt ne demek istediler onu anlamadım. servis tutanağı mı? kasko şirketi tutanağı mı ? polis kaza tutanağı mı ???
  *** tek taraflı kaza yaptıgınızda, aracınıza vurup kaçtıklarında-vurup kaçanla ilgili bilgi yoksa elinizde, arabanıza bilmediğiniz bi konudan dolayı dışardan zarar gelmişse  POLİS TUTANAĞI olsa da olmasa da kasko aracınızı yaptırmak zorundadır. polis tutanağı olsa da olmasada sizin için değişen bi şey yoktur. hasarsızlık oranınız değişecektir.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #12 : Ocak 16, 2014, 11:42:50 »
arif bey kaskom sanırım full değildi.poliçemi incelediğimde böyle bir durumla alakalı bir bölüm yoktu.ödemeleri gerekiyor doğru söylüyorsunuz beklenen olması gereken o tabiki.ama servisteki hasar uzmanı arkadaş yine de ödemeyebilirler deyince beni korkuttu işin aslı.onlar aracın yapımını başlayacaklar ben onay verirsem.sonrasında ise kasko şirketi  ekper raporuna göre uygun görürse ödemeyi yapıyor.cepten ödemek durumunda da kalabilirim.tutanaktan kasıt servis tutanağı/raporu ya da kendi beyan ettiğim rapor.sizin de söylediğiniz gibi çukura düştüm ön takımım bozuldu yaptırmak istiyorum gibi bir beyan yani.kasko şirketinin ödememe ihtimalini göz önünde bulundurarak hareket etmem lazım anlayacağınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ocak 16, 2014, 12:27:33 »
Kaskonun odeyip odemiyecegi konusunda supheliyseniz tutanaginizi yazin uydurun bir seyler cukuru gormedim sert girdim dikkatsizligime geldi vs... Gibi daha sonra bekleyin exper gelsin baksın servise soyleyin exper geldıgınde size haber versin buyuk ihtimalle odeyeceklerdir. Kasko bu tur olaylar icin var arabamizda olusabilecek sorunlar icin.