Gönderen Konu: E160 Corolla Periyodik Bakım  (Okunma sayısı 365045 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
Ynt: E160 Corolla Periyodik Bakım
« Yanıtla #1640 : Aralık 28, 2019, 17:08:26 »
Filitrelerin toplamı 125 tl mi ? Nereden aldınız?
Evet 125 tl toplamı. N11 üzerinde fzrulman diye firmadan aldım. Ürünler orjinal duruyor. Hem ağırlığı hem malzeme kalitesi çok iyi.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #1640 : Aralık 28, 2019, 17:08:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1641 : Aralık 28, 2019, 18:05:09 »
Evet 125 tl toplamı. N11 üzerinde fzrulman diye firmadan aldım. Ürünler orjinal duruyor. Hem ağırlığı hem malzeme kalitesi çok iyi.
Eğer orjinalse çok iyi fiyata almışsınız
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1642 : Aralık 28, 2019, 18:24:42 »
Eğer orjinalse çok iyi fiyata almışsınız
Ürünler bu şekilde ki bana çok kaliteli göründü.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1643 : Aralık 28, 2019, 19:04:20 »
Ürünler bu şekilde ki bana çok kaliteli göründü.

Güle güle kullanın, Mann filtre konusunda saygı duyduğum bir marka ama bu ürünlerini beğenmedim açıkçası, fiyatlarını göz önünde bulundurursak fason üretim olma ihtimalleri yüksek, yine de çamaşır makinesi üreticisinin filtrelerinden iyidir diye düşünüyorum :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1644 : Aralık 28, 2019, 19:23:52 »
Orijinal Mann filtre grubu satısı yapanlara buradan ulaşabilirsiniz
https://www.mann-filter.com/tr/mf-tr/workshops/dealer-finder/dealer/?country=turkey&category=automotive

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1645 : Aralık 28, 2019, 19:30:43 »
Güle güle kullanın, Mann filtre konusunda saygı duyduğum bir marka ama bu ürünlerini beğenmedim açıkçası, fiyatlarını göz önünde bulundurursak fason üretim olma ihtimalleri yüksek, yine de çamaşır makinesi üreticisinin filtrelerinden iyidir diye düşünüyorum :)
Teşekkürler Ufuk bey. Bende fiyatından dolayı böyle yaklaştım ama mann ın  kataloğun daki ürünler ile her özelliği benzeşiyor. Sanırım mann ın fason olanı filtron bunun dışındaki çakma ürün olur. Ama dediğiniz gibi her türlü bosch tan iyi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 107000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1646 : Aralık 28, 2019, 19:38:17 »

Ufuk bey yukarıda yazdığımı görmemişsiniz sanırım. Sizde asakashi filtrelere 15 tl kargo çıkması hasebiyle ortalama 40 tlye yakın kar ettiğim için ben de mann filtre aldım. Orjinal toyota filtrelerinden bir fark göremedim açıkçası. Tabiki siz teknik bilgileriyle hangisinin daha iyi olduğunu daha iyi bilirsiniz. Ama bence kargo olayına bi düzenleme getirmelisiniz.

Siparişlerim geldi. Hava filtresi polonya , kabin filtresi çekya , yağ filtresi almanya üretimi. Yine yağ almanya üretimi olarak görünüyor.

Bende mann aldım 122 küsürr tlye memnunum şu anlık. Daha doğrusu bir filtreden ne kadar memnun olue bilemiyorum ne anlayacağımı bilmiyorum doğrusu. =) Ürünlerin nere üretimi olduğunu çok önemsemiyorum açıkçası, hissiyatıyla kullanımıyla güzel görünüyor bakalım bi dahaki bakıma kadar belli olacak, tercih sebebi olur mu olmaz mı?
2016 makyajlı Corolla 1.33 life 2017 çıkışlı..
C.C.li =)
Prins Technomax 09/11/2019

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #1647 : Aralık 28, 2019, 21:17:05 »
Ufuk bey yukarıda yazdığımı görmemişsiniz sanırım. Sizde asakashi filtrelere 15 tl kargo çıkması hasebiyle ortalama 40 tlye yakın kar ettiğim için ben de mann filtre aldım. Orjinal toyota filtrelerinden bir fark göremedim açıkçası. Tabiki siz teknik bilgileriyle hangisinin daha iyi olduğunu daha iyi bilirsiniz. Ama bence kargo olayına bi düzenleme getirmelisiniz.

Bende mann aldım 122 küsürr tlye memnunum şu anlık. Daha doğrusu bir filtreden ne kadar memnun olue bilemiyorum ne anlayacağımı bilmiyorum doğrusu. =) Ürünlerin nere üretimi olduğunu çok önemsemiyorum açıkçası, hissiyatıyla kullanımıyla güzel görünüyor bakalım bi dahaki bakıma kadar belli olacak, tercih sebebi olur mu olmaz mı?

Önerinizi gördüm ancak bizim elimizden gelen de ancak bu kadar, biz ne N11 ne de HB gibi herşeyi satan büyük bir platform değiliz, dolayısı ile kargo anlaşmalarımızı da o ölçekte yapabiliyoruz, ürünlerin kalitesine bağlı olarak fiyatları zaten yüksek olduğundan kâr marjımızda kısıtlı, dolayısı ile "ücretsiz kargo" sınırının günümüz koşullarında elimizden gelen son nokta olduğunu ve bunun bize ulaşmakta zorluk çeken müşterilerimize bir jest olduğunu hatırlatmak isterim, keza kendiniz gelip almak istediğinizde de fiyatlarda değişiklik yapmıyoruz.

Bizi tercih edip etmemek sizin tercihiniz, ben de şahsi alış verişlerimde çoğu zaman kaliteli ürüne ulaşabilmek, sorunsuz alış veriş yapabilmek, güvenilir bir firmadan satın alabilmek için kargo ücreti ödemek zorunda kalıyorum ancak bunu dert haline getirmiyorum zira İstanbulda biliyorsunuz bir uçtan bir uca gitmenin maliyeti bile 15₺'den fazla olabiliyor,

Filtrenin kalitesi çok kötü değil ise farkı ancak uzun vadede görebilirsiniz, bu da aldığınız ürünün üretim kalitesinin değişmemesi halinde mümkün, yukarıda görebileceğiniz örnek gibi çok büyük üreticiler bile maliyetler sebebi ile isimlerine yakışmayacak ürünler üretebiliyor, aracına kimin ne kadar değer verdiğini ancak kullanıcı kendisi belirler, bizim maliyetler ve daha fazla satış uğruna kalite standartlarımızdan vazgeçmeye hiç niyetimiz yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1648 : Aralık 28, 2019, 22:15:25 »
Ufuk bey mann katalog ürünleri aşağıdakiler. Yukarıdaki ürünlerin bunlardan kalitesiz olduğunu görerek dokunmadan ağırlığını bilmeden nasıl yorumlayabiliriz. Bence bu konuda ön yargılı davranıyorsunuz. Nasıl ki asakashinin  adını duymayan biri kalitesiz olduğunu sanıp eline alınca anladığı gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #1649 : Aralık 29, 2019, 00:15:50 »
Ufuk bey mann katalog ürünleri aşağıdakiler. Yukarıdaki ürünlerin bunlardan kalitesiz olduğunu görerek dokunmadan ağırlığını bilmeden nasıl yorumlayabiliriz. Bence bu konuda ön yargılı davranıyorsunuz. Nasıl ki asakashinin  adını duymayan biri kalitesiz olduğunu sanıp eline alınca anladığı gibi.

Görerek yada dokunarak anlamanız bile mümkün olmayabilir, zira öncelikle üretim tekniklerini ve bu tekniklerin negatif ve pozitif taraflarını bilmeniz, kullanılan malzemenin türevini ve bu malzemenin kullanılacağı makineyi tanımanız gerekli...

Mesela, aracınıza ait orijinal ve asakashi gibi kaliteli üreticilerin üretmiş olduğu hava filtresi pet (pie) tekniği ile üretilirken, almış olduğunuz hava filtresi pp (ptie) üretim tekniği ile üretilmiş bir filtre, pp üretim tekniği pet üretim tekniğinden çok daha ucuz bir üretim tekniğidir, hassasiyeti pet üretim tekniğine göre çok daha düşüktür. Ayrıca filtrede kullanılan kağıt miktarı ve mikron filtrelizasyon kapasitesi önemli olan bir diğer kısım, filtrelizasyon kalitesini biz ölçemeyiz ancak pp üretim tekniğinde kullanılabilecek kağıt miktarı pet tekniğinden çok daha düşük miktarda olabilir, bu da aynı filtrelizasyon kapasitesini yakalamak için çok çok daha kaliteli bir kağıt kullanımı gerektirir ki, ürünün fiyatından böyle bir kağıt kullanılmadığını rahatlıkla anlayabiliyoruz,

Yağ filtresinde ise element filtrede orijinal filtrenin ve kaliteli üreticilerin üretim tekniği pcp iken sizin aldığınız filtrenin üretim tekniği yine pp, kullanılan kağıdın kalitesi ve kullanılan kağıt miktarı yine burada etken konu,

Bunların dışında bulunan pek çok faktöre hiç değinmiyorum zira sayfalarca yazılabilir, daha önce de belirttiğim gibi MANN firmasına saygım sonsuz, ön yargılı değilim, hatta VAG grubu aracımda kullanıyorum :) ancak markalar genel anlamda hitap ettiklerinin dışında, daha az tercih edildikleri ve satış adetleri düşük olan markaların ürünleri için maliyet odaklı yaklaşabiliyorlar, bu normal bir şey.

Aşağıda iki üretim tekniğine ait yağ filtrelerini inceleyebilirsiniz,

Aşağıda iki üretim tekniğine ait hava filtrelerini inceleyebilirsiniz,

Aşağıda OEM, JS Asakashi ve bilinen bir filtre üreticisinin aynı model yağ filtrelerini inceleyebilirsiniz,

Aşağıda OEM'de dahil olmak üzere bazı üreticilerin ve JS Asakashi üretimi aynı model spin-on yağ filtresinin filtreleme alanı karşılaştırmasını inceleyebilirsiniz,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1650 : Aralık 29, 2019, 00:59:26 »
Ufuk bey bunun bide video'su vardı ama bulamadım onuda paylaşsanız iyi olurdu yağ filtrelerinin inceleme video'su.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1651 : Aralık 29, 2019, 01:06:02 »
Ufuk bey aldığım filtreler fason mu yoksa üretim tekniği mi zayıf? Kafam karıştı. Ya da hem fason hemde teknik mi zayıf. Yada boşverin herkes bildiğini yapsın. Bu ülkede binlerce kişi ustalara emanet ne olduğunu bilmediği filtreler kullanıyor ve araçlar gitmeye devam ediyor. Üreticinin 20 binde bir değişecek dediği hava filtresini 10 binde bir değiştirip birde kalite testi yapmayalım. Mann gibi bir firma kalitesiz ise zaten yapacak birşey yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #1652 : Aralık 29, 2019, 01:41:17 »
Ufuk bey bunun bide video'su vardı ama bulamadım onuda paylaşsanız iyi olurdu yağ filtrelerinin inceleme video'su.

Ufuk bey aldığım filtreler fason mu yoksa üretim tekniği mi zayıf? Kafam karıştı. Ya da hem fason hemde teknik mi zayıf. Yada boşverin herkes bildiğini yapsın. Bu ülkede binlerce kişi ustalara emanet ne olduğunu bilmediği filtreler kullanıyor ve araçlar gitmeye devam ediyor. Üreticinin 20 binde bir değişecek dediği hava filtresini 10 binde bir değiştirip birde kalite testi yapmayalım. Mann gibi bir firma kalitesiz ise zaten yapacak birşey yok.

Fason üretim olup olmadığını bilmiyorum ancak üretim kalitesini MANN gibi bir firmaya yakıştıramadım, siz yine de kötüyü örnek almayın derim naçizane :) zira uzun vadede dönüp dolaşıp zararı size olacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1653 : Aralık 29, 2019, 01:42:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1654 : Aralık 29, 2019, 14:56:02 »
Dostlar selamlar,

Toyota Corolla 2014 D4D aracimi 54.000KM de aldim ve ilk bakimda Liqui Moly Top Tec 4600 5w30 tercih ettim. Ancak kullanim kilavuzunun da dedigi gibi 0w30 aslinda olmasi gereken yag. Liqui Moly Top Tec'in ACEA C3 sertifikasi var ve suana Kadar km de 0.2 civari yakit tasarrufu yaptirdigina sahit oldum. Aracim su an 66.000KM oldu ve aslinda icten ice 0w30'a gecmek istiyorum. Kullanim kilavizunda C2 seviyesinin yeterli oldugunu söylüyor. Liqui MOly Top Tec'Den oldukca memnunum isin asli.

Aklimda olanlar Eneos 0w30, Total Quartz 0w30 ikisi de Toyota gerekliliklerini karsiliyor.
Güzel bir Motor ic temizlik isleminden sonra 70.000KM bakiminda 0w30 a gecsem arabanin tepkileri nasil olur sizce ? 0w20 gibi Motor sessizlesir yakit bir tik daha düser mi ? Motorda herhangi bir eksiltme yapar mi ?

Saygilarimla

Sefa
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1655 : Aralık 29, 2019, 15:07:11 »
1ND-TV motorlarda ilk 30.000 , 40.000 KM'lerde kullanılabilir ama sonrasında eksiltme yapabilmesi mümkün bu yüzden 5W30 ile devam etmeni tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1656 : Aralık 29, 2019, 15:18:54 »
Aracım ilk viteslerde takılma yapıyor. Şanzıman yağı karşılaştığı için yapıyormuş bunu. Bende sanayide değiştirmek istiyorum malum servis çok pahalı sorun çıkarırmi garantide.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1657 : Aralık 29, 2019, 15:28:08 »
Aracım ilk viteslerde takılma yapıyor. Şanzıman yağı karşılaştığı için yapıyormuş bunu. Bende sanayide değiştirmek istiyorum malum servis çok pahalı sorun çıkarırmi garantide.

Aracınız hakkında bilgileri yazarsanız eğer sorularınız daha kısa zaman içerisinde cevaplanabilir.
Çünkü manüel şanzıman ile otomatik şanzımanın kullanılan yağı ve yağ kapasitesinde farklılık vardır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1658 : Aralık 29, 2019, 17:35:53 »
10 binde manuel 2018 Corolla aracım .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1659 : Aralık 29, 2019, 18:32:54 »
10 binde manuel 2018 Corolla aracım .

Aracınızın yağ kapasitesi 2.4 LT
API GL4 ve SAE 75W standartlarında bir yağ kullanmanız gerekli.
Ayriyetten şanzıman yağı 80.000 kmde bir değişmektedir.