Gönderen Konu: amortisor mi takoz mu?  (Okunma sayısı 8506 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
amortisor mi takoz mu?
« : Kasım 24, 2013, 01:25:05 »
Bugun uye oldum epeydir okuyorum yazmak bugune nasip oldu...
Sevgili efsaneciler
Bugun 4 kisi arabaya bindik dogu beyaziddaydik yollar delik desik kasis gecmek icin arkadarlari indirdim :argh: :argh: :argh: sonra sehirdeki efsaneleri incelemeye baktim 1.6 xei 97 model bulduk adami cagirttik arabanin arkasi bir kalkmis hepimiz sasirdik :nija: :DUR: :DUR:
adam dedi jantlar 185 65 benim tekerler ben 1 ay once 175e 65 aldim
Orjinal 185 65 dedi eyvallah dedik forumu okudum takos koyanlar bi de amortisor tavsiyeleri arabanin arkasi cokuk yardimci olursaniz sevinirim
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Toyota Club Türkiye

amortisor mi takoz mu?
« : Kasım 24, 2013, 01:25:05 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .....Kendin Ol Yeter......
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 148750
  • Model Yılı: '05
  • 77 kere teşekkür etti
  • 414 kere teşekkür edildi
Ynt: amortisor mi takoz mu?
« Yanıtla #1 : Kasım 24, 2013, 01:33:18 »
Sevgili efsaneciler
Bugun 4 kisi arabaya bindik dogu beyaziddaydik yollar delik desik kasis gecmek icin arkadarlari indirdim :argh: :argh: :argh: sonra sehirdeki efsaneleri incelemeye baktim 1.6 xei 97 model bulduk adami cagirttik arabanin arkasi bir kalkmis hepimiz sasirdik :nija: :DUR: :DUR:
Orjinal 185 65 dedi eyvallah dedik forumu okudum takos koyanlar bi de amortisor tavsiyeleri arabanin arkasi cokuk yardimci olursaniz sevinirim
Şimdi izninizle bazı noktaları düzelteyim, öncelikle lastik tabanının yüzde cinsinden gösterildiği değer yanak ölçüsü olarak belirtildiğinden tabanı küçülttüğünüz için yanak yüksekliğinide değiştirmiş oldunuz. Ayrıca aracınızın yaşı gereği helezon yaylarının ve amortisörlerinin özelliklerini kaybetmiş olma ihtimalleri çok yüksek. Takoz koydurmak son derece yanlış bir müdahaledir. Emin olun helezon ve amortisörlerin yenilenmesi ile beraber ( orjinal olarak aynı ürünün takılması ile) orjinal lastik ebatınıza döndüğünüzde sorun kalmayacaktır. Bizdede 95 xei vardı ve bagajı bırakın arka koltuk üstünü ve aralarını dahi  eşya ile doldururduk arabanın burnu havaya kalkardı ona rağmen dikkat edip yavaşlayarak geçince sorun olmazdı. Tabi bu bahsettiklerimin olduğu zaman araç 8-9 yaşındaydı.
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 205 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Kasım 24, 2013, 04:58:16 »
Şimdi izninizle bazı noktaları düzelteyim, öncelikle lastik tabanının yüzde cinsinden gösterildiği değer yanak ölçüsü olarak belirtildiğinden tabanı küçülttüğünüz için yanak yüksekliğinide değiştirmiş oldunuz. Ayrıca aracınızın yaşı gereği helezon yaylarının ve amortisörlerinin özelliklerini kaybetmiş olma ihtimalleri çok yüksek. Takoz koydurmak son derece yanlış bir müdahaledir. Emin olun helezon ve amortisörlerin yenilenmesi ile beraber ( orjinal olarak aynı ürünün takılması ile) orjinal lastik ebatınıza döndüğünüzde sorun kalmayacaktır. Bizdede 95 xei vardı ve bagajı bırakın arka koltuk üstünü ve aralarını dahi  eşya ile doldururduk arabanın burnu havaya kalkardı ona rağmen dikkat edip yavaşlayarak geçince sorun olmazdı. Tabi bu bahsettiklerimin olduğu zaman araç 8-9 yaşındaydı.
Eyvallah üstad

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 24, 2013, 11:28:55 »
Sevgili efsaneciler
  öncelikle KYB excell G ön arka bir takım amortisör alıp taktır, arabanın değişimine inanamıyacaksın. efsaneler değerli arabalardır ve yapılan masrafı hakederler. amortisörler 80-100 bin km de gerçek işlevini bitirir ve artık göstermelik hale gelir.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 332000
  • Model Yılı: '02
  • 208 kere teşekkür etti
  • 421 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 24, 2013, 11:31:02 »
Genel yargıda olduğu gibi yaylar ve amörtisörler işlevini kaybettiğinde yokmuş gibi davranırlar :D  Bence takoz vs den  önce yenileme işlemine gitmelisiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • cibili cibili şak şak şak...
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 102110
  • Model Yılı: '00
  • 41 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 24, 2013, 11:39:54 »
Çok kolay ve ucuz bir yöntem var, piyasada şahin helezon geti diye bir ürün var.
Önce aracımızı krikoya alıyoruz, aşağıda resmide görünen bu geti tek tarafından kesip
bulaşık deterjanıyla kayganlaştırın ve helezonun içine doğru sürün.
İlerledikçe helezonun şeklini alacak.
1 takoz 2cm kaldırıyor isterseniz aynı helezona iki takozda koyulabiliyor (tecrübeyle sabit :) )

http://olcaylaroto.com/asp/product/141907/HELEZON-SARMA-GET-KALIN-R12-

Mesaj Birleştirildi: Kasım 24, 2013, 13:03:01

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE_____ ATAM
İŞİNE BAK__________________BABAM
OĞLUM BAĞA BAK BAĞA______ DEDEM

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 205 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Kasım 24, 2013, 15:21:43 »
Ferdi bey paylasim icin cok tesekkur ederim. Takos boyle uygulaniyor demek ki  peki memnun musun arka tarafta sertlik var mi sonucta yaylarin yaylanmasini onluyor .kasislerden gerlcerken stress ediyor mu? Yorumlsriniz onemli

Mesaj Birleştirildi: Kasım 24, 2013, 15:23:03
  öncelikle KYB excell G ön arka bir takım amortisör alıp taktır, arabanın değişimine inanamıyacaksın. efsaneler değerli arabalardır ve yapılan masrafı hakederler. amortisörler 80-100 bin km de gerçek işlevini bitirir ve artık göstermelik hale gelir.
Eyvallah atilla abi takoslari gordunuz mu asagidaki yorumlarini bekliyorum fotolar icin eyvallah abi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Kasım 24, 2013, 23:00:22 »
Alıntı yapılan: (Gizli Üye)
Barış kesinlikle uydurmasyon işler yapma, söylediğim amortisörleri tak problemin hallolur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • cibili cibili şak şak şak...
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 102110
  • Model Yılı: '00
  • 41 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 24, 2013, 23:13:21 »
Ferdi bey paylasim icin cok tesekkur ederim. Takos boyle uygulaniyor demek ki  peki memnun musun arka tarafta sertlik var mi sonucta yaylarin yaylanmasini onluyor .kasislerden gerlcerken stress ediyor mu? Yorumlsriniz onemli

Mesaj Birleştirildi: Kasım 24, 2013, 15:23:03
Eyvallah atilla abi takoslari gordunuz mu asagidaki yorumlarini bekliyorum fotolar icin eyvallah abi

Sertleşme var ama çok rahatsız edecek derecede değil. Ben jantlardan dolayı çift takoz kullanıyorum senin işini tek takoz görür ve esnemede rahatsız edecek bir durum olmaz.

Yada boşver bunları uydurma işler yapma ;)
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE_____ ATAM
İŞİNE BAK__________________BABAM
OĞLUM BAĞA BAK BAĞA______ DEDEM

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .....Kendin Ol Yeter......
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 148750
  • Model Yılı: '05
  • 77 kere teşekkür etti
  • 414 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 24, 2013, 23:16:40 »
Eğer helezonlar ömürlerini tamamlamış ise bu tarz takoz vs gibi yöntemler çok daha tehlikeli olur. Esneme olayı azalacağı için yayın kırılmasına ve kaza yapmaya sebebiyet vermesine bile neden olabilir.
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 205 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 25, 2013, 12:30:05 »
Atilla ali bu islemi sadece arka takimlara mi yoksa on arka olarak iki tarafa da yapiyim abi arka dah cok yuke maruz da on tarafta da malum motor kisimlari var ne tavsiye edersin abi...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Kasım 25, 2013, 16:16:56 »
Atilla ali bu islemi sadece arka takimlara mi yoksa on arka olarak iki tarafa da yapiyim abi arka dah cok yuke maruz da on tarafta da malum motor kisimlari var ne tavsiye edersin abi...
Barış ön arka komple değiştir. arabanın yolda gidişi bile değişecek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 27, 2013, 22:40:21 »
kardes bende aracımda takoz kullandım amaa benım kullandıgım takozlar bıldıgınıztofaslara konulan takozlardan cokta menmunum cunku aracın esnemesınde deyısıklık yapmadım fotolarda gozuken takozlar dırek olarak aracın esneme payını azaltacak takozlar ayrıca cok tehlıkelı olacagını dusunuyorum...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Aralık 15, 2018, 15:37:22 »
Konunun eski olduğunun farkındayım da..Yeni konu açmadan konuyu aratın diyorlar, ee arattık var, yazalım diyince de konu çok eski yenisini aç uyarısı, tam törkiş.Neyse benim sor şu.Geçen serviste çekap yaptılar beleş..Amartisör takozu gitmiş dediler, yolum düştü sanayiye, şu takoz eskimi böle böle dediler dedim yok abi sağlam dedi usta.ustada da güvendiğim biri..Kime inanalım, takozun bozuk olduğu nasıl anlaşılır..Şu an duymuyorum ama birkaç yıl önce :) frene bastığımda ön lastik tarafından bir lastik lastiğe sürtüyor gibi bir ses duyardım şu an yok, acaba orasımıydı diye düşünüyorum..Bir de burayı okuyunca kafama takıldı bir takoz değil de 2 takoz üst üste koysak arabanın altı yükselir mi? Malum alt alçak sağa sola sürtüyoruz..Konuya paralel olarak orjinal cant 14", biz 15 taksak çamurluğa mı sürter, orada bayağı boşluk var çünkü..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Aralık 15, 2018, 15:44:11 »
Konunun eski olduğunun farkındayım da..Yeni konu açmadan konuyu aratın diyorlar, ee arattık var, yazalım diyince de konu çok eski yenisini aç uyarısı, tam törkiş.Neyse benim sor şu.Geçen serviste çekap yaptılar beleş..Amartisör takozu gitmiş dediler, yolum düştü sanayiye, şu takoz eskimi böle böle dediler dedim yok abi sağlam dedi usta.ustada da güvendiğim biri..Kime inanalım, takozun bozuk olduğu nasıl anlaşılır..Şu an duymuyorum ama birkaç yıl önce :) frene bastığımda ön lastik tarafından bir lastik lastiğe sürtüyor gibi bir ses duyardım şu an yok, acaba orasımıydı diye düşünüyorum..Bir de burayı okuyunca kafama takıldı bir takoz değil de 2 takoz üst üste koysak arabanın altı yükselir mi? Malum alt alçak sağa sola sürtüyoruz..Konuya paralel olarak orjinal cant 14", biz 15 taksak çamurluğa mı sürter, orada bayağı boşluk var çünkü..
baki bey amasötör takozunun bozuk olduğunu Usta'nın görsel tespitiyle ortadan kaldırmışsınız.
Aracı yükseltmek içinse helezonun altına takoz koymak aracın dengesini bozar yol tutuş yönünden sakıncalıdır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.