Gönderen Konu: Silecek ve silecek lastiğine dair herşey  (Okunma sayısı 124753 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
Ynt: Silecek ve silecek lastiğine dair herşey
« Yanıtla #300 : Aralık 31, 2018, 11:24:41 »
Ufuk beyin söylediği durumu ben de yaşadım. Silecekler siliyor ama cam yüzeyinde böyle buğu gibi bir iz kalıyordu. Camı sabunlu suyla iyice ovalayarak sildim ve daha sonra tekrar denediğimde bu buğunun olmadığını gördüm. Daha sonradan farkettim ki, evin orda arabayı bazen ağacın altına bırakıyordum. İncir ağacı ve ismini bilmediğim bir ağaç var. Bir gün geldiğimde camda damlacık şeklinde ince ince noktalar vardı. Sileceği çalıştırınca bu damlalar camın yüzeyine bulaştı ve suyla biraz daha silecekleri çalıştırınca damlacıklar kayboldu ancak camın yüzeyindeki o buğu oluştu. Sabunlu su ve bir üstübü ile iyice ovalayarak temizleyince bu buğu gitti. Araç parkedilen yerde eğer bir ağaç varsa ağaçtan sızan salgılar etkili olabiliyor, dikkat etmek lazım.

Bir de önceki gün Sakarya civarında otobanda ilerliyorum, aracım Toyota Corolla 2016 model, sedan. Üzerindeki silecekler orjinal. Hava 4 derece, hafif yağmur var. Bir ara hız 180 civarındayken şoför tarafındaki uzun silecek atlayarak silmeye başladı. Böyle dalgalı dalgalı silmeye çalıştı diyebilirim. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmamıştım, sanırım soğuk havanın da etkisiyle silecek lastikleri sertleşti ve bu hızda böyle atlamalar yaptı.

Benim gözlemlediğim Hybrid Type sileceklerde 170km/s üzerinde, özellikle boyutu büyük olan silecekte, plastik muhafazanın içerisine dolan hava neticesinde "air planing" dediğimiz yüzeyden kesilme hareketi meydana geliyor, çok çok övülen Bosch AeroTwin ile aynı durumu 150km/s üzerinde yaşadım, NWB Hybrid Type sileceğime geri döndüm, sanırım bu konuda görüntüsü önemli değil ise yine en iyi seçim konvansiyonel metal silecekler.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #300 : Aralık 31, 2018, 11:24:41 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 287 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #301 : Aralık 31, 2018, 15:22:51 »
Benim telli silecek. Kendi orjinalinde telli olmasina ragmen ruzgar icin aparat vardi...
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '16
  • 3 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #302 : Ocak 10, 2019, 09:41:23 »
Merhaba, aracımın silecekleri eskidiği için değiştirdim. Orijinali çok pahalı olduğundan Bosch Aerotwin aldım; ancak hiç memnun değilim. Camda görüşü engelleyecek derecede iz bırakıyor. Sizlerin kullandığı, tavsiye edebileceğiniz bir marka var mıdır?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #303 : Ocak 10, 2019, 11:45:16 »
Inwells ile Rbw hybrid modellerini denedim ben ama onlar da iyi değiller hocam. İnwells in muz sileceğini almıştım sonra , şu an gayet memnunum. Fiyatınuygun camda iz de bırakmıyor. Hybrid modeller kadar güzel gözükmüyor ama göze de çok batmıyor açıkcası :)
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #304 : Ocak 10, 2019, 11:47:47 »
Babamın Corollaya henüz değiştirdim, yetkili servisten 200.TL aldım.

Üzerindekileri 5 yıl kullanmışız, aslında 4. yıl değişmesi gerekirdi yani sizin bahsettiğiniz kalan çizikler orjinallerde 4. yıl sonrasında oluşuyor.

200 / 4 = yıllık 50TL

En iyisi diye lanse edilen ve 50.TL civarında olan yan sanayi ürünler bırakın 1 yılı 1 ay bile zor dayanıyor.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #305 : Ocak 10, 2019, 11:56:44 »
Tekin bey haklı,en güzeli orjinali :)
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #306 : Ocak 10, 2019, 13:02:53 »
"En İyisi" olsun isterseniz NWB yada DENSO (Denso'ya NWB tedarik ediyor) marka kullanabilirsiniz,

Babamın Corollaya henüz değiştirdim, yetkili servisten 200.TL aldım.

Üzerindekileri 5 yıl kullanmışız, aslında 4. yıl değişmesi gerekirdi yani sizin bahsettiğiniz kalan çizikler orjinallerde 4. yıl sonrasında oluşuyor.

200 / 4 = yıllık 50TL

En iyisi diye lanse edilen ve 50.TL civarında olan yan sanayi ürünler bırakın 1 yılı 1 ay bile zor dayanıyor.

Tekin bey, Corolla kaç model?

Toyota Motor Europe silecek ürünlerinde üreticisini Meksika menşe Uniblade ile değiştirdi, kutu içerisinden çıkan ürünler piyasa ürünlerinden dahi vasat vaziyette, umarım Türkiye stokları tükenmeden içerisinden NWB üretimi çıkan seriye denk gelmişsinizdir, yoksa o 4 yıl kullandığınız silecek şu an orijinal kutudan çıkan silecek değil :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #307 : Ocak 10, 2019, 13:54:29 »

Tekin bey, Corolla kaç model?

2013 model

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #308 : Ocak 10, 2019, 14:10:57 »
2013 model

Faturanızı kontrol eder misiniz? aldığınız ürünlerin kodu 85222YZZTJ ve 85212YZZTA ise kutusunu kontrol ederseniz OPTIFIT / UNIBLADE ve arkasında Made In Mexico ibarelerini görebilirsiniz, hatta faturanızda da "SILECEK, UNIBLADE" diye geçmesi lazım,

Eğer bu şekilde ise o bahsettiğiniz 4-5 yıllık ömürü beklememenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #309 : Ocak 10, 2019, 14:23:01 »
Faturanızı kontrol eder misiniz? aldığınız ürünlerin kodu 85222YZZTJ ve 85212YZZTA ise kutusunu kontrol ederseniz OPTIFIT / UNIBLADE ve arkasında Made In Mexico ibarelerini görebilirsiniz, hatta faturanızda da "SILECEK, UNIBLADE" diye geçmesi lazım,

Eğer bu şekilde ise o bahsettiğiniz 4-5 yıllık ömürü beklememenizi tavsiye ederim.

3 hafta kadar önce değişim yaptım şu an araç ve fatura yanımda değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '16
  • 3 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #310 : Ocak 10, 2019, 15:19:00 »
Cevaplar için teşekkür ederim. :) Eğer servisten Ufuk beyin bahsettiği NWB üretimi sileceği bulabilirsek Tekin beyin hesabı gayet mantıklı oluyor. Ben de orijinal sileceği 5 yıldır kullanıyordum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #311 : Ocak 10, 2019, 15:22:27 »
valla ben ilk orjinali 3-4 sene kullandım ondan sonra yine serviste her sene yeniliyorum,her yıl sonu iyi temizlemeyip iz bırakmaya başlıyor bende.Belkide kulalndıkları eskisi kadar iyi değil

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #312 : Ocak 10, 2019, 15:31:03 »
Cevaplar için teşekkür ederim. :) Eğer servisten Ufuk beyin bahsettiği NWB üretimi sileceği bulabilirsek Tekin beyin hesabı gayet mantıklı oluyor. Ben de orijinal sileceği 5 yıldır kullanıyordum.

2007 sonrası Corolla için, servisten alacağınız sileceğin içerisinden NWB marka çıkan ürünü istiyorsanız 8522212830 ve 8521212430 kodlu ürünleri talep etmeniz gerekli, bu kodlu ürünlerin de fiyat toplamı yaklaşık 340₺ :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #313 : Ocak 10, 2019, 21:31:22 »
2007 sonrası Corolla için, servisten alacağınız sileceğin içerisinden NWB marka çıkan ürünü istiyorsanız 8522212830 ve 8521212430 kodlu ürünleri talep etmeniz gerekli, bu kodlu ürünlerin de fiyat toplamı yaklaşık 340₺ :)
çok ucuzmuş sanki teker fiyatı gibi mübarek 340/4=85 TL eder.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #314 : Ocak 10, 2019, 22:42:51 »
çok ucuzmuş sanki teker fiyatı gibi mübarek 340/4=85 TL eder.

Pahalı değil, paramız değersiz maalesef...

Fiyatı AB göre yorumlarsak 340₺ yaklaşık 54€ (ki AB vergilendirme koşullarında ürünün reel fiyatı yaklaşık 35€) yani 340₺ fiyat üzerinden asgari maaş ile yaklaşık 30 (reel fiyatı ile yaklaşık 45) takım silecek alabiliyorlar, bizde ise 6 takım bile alınamıyor, ABD ve Japonya kıyaslaması yaparsak durum daha da vahim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #315 : Ocak 10, 2019, 22:49:38 »

Fiyatı AB göre yorumlarsak 340₺ yaklaşık 54€ (ki AB vergilendirme koşullarında ürünün reel fiyatı yaklaşık 35€) yani 340₺ fiyat üzerinden asgari maaş ile yaklaşık 30 (reel fiyatı ile yaklaşık 45) takım silecek alabiliyorlar, bizde ise 6 takım bile alınamıyor, ABD ve Japonya kıyaslaması yaparsak durum daha da vahim...
Bu da nispeten kalitesi düşük ürünlere yönlendiriyor insanları ve bunun toplamda, orta-uzun dönem maliyeti daha fazla oluyor ülke olarak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #316 : Ocak 10, 2019, 23:10:12 »
Bu da nispeten kalitesi düşük ürünlere yönlendiriyor insanları ve bunun toplamda, orta-uzun dönem maliyeti daha fazla oluyor ülke olarak.

Aynen öyle Hakan abi, geçen günlerde yazdığım gibi başta "tasarruf" gibi görünen seçimler, toplam kullanım maliyeti hesaplarında zarar olarak karşımıza çıkıyor, hem bireysel hem de toplumsal olarak...

Bu noktada "tasarruf" edebilmenin fiyat/fayda (yada performans) oranı analizi ile mümkün olacağını unutmamak gerektiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #317 : Ocak 10, 2019, 23:34:36 »

ufuk bey evet dediğinize katılmamak mümkün değil benimkide latife anlamında yorum yazmıştım sonuna avatar eklemeyi unuttum,malesefki paranızın değeri gün geçtikçe düşmekte lari bile TL'den daha değerli hâl almış durumda aslında ucuz alınan ürün kâr kapısı gibi görünse de sizin'de bahsettiğiniz gibi kısa vadede zarar oluşturuyor bende bu kış başında silecekleri değiştirdim malesef çok fazla pahalıya kaçmadan Bosch marka aldım 80 TL verdim.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #318 : Şubat 01, 2019, 18:31:31 »
Dün baktım sol silginin lastiği kopmuş bugün üzerinde bulunan Bosch marka metal olandan aldım. Sağ 50 sol 45 cm 35 lira.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem...
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '23
  • 13 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #319 : Şubat 01, 2019, 20:05:15 »

Toyota Motor Europe silecek ürünlerinde üreticisini Meksika menşe Uniblade ile değiştirdi, kutu içerisinden çıkan ürünler piyasa ürünlerinden dahi vasat vaziyette, umarım Türkiye stokları tükenmeden içerisinden NWB üretimi çıkan seriye denk gelmişsinizdir, yoksa o 4 yıl kullandığınız silecek şu an orijinal kutudan çıkan silecek değil :)
Ufuk Bey 2018 corollanın silecekleride meksika üretimi midir çünkü aldığım ilk günden beri ses yapiyor ve sag silecek iz bırakıyor serviste kayıt açtırdım  ancak sorunu cözmediler.
2023 hibrit corolla flame x pack....