Gönderen Konu: Toyota corolla HB lastik aldım.  (Okunma sayısı 1908 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 14 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
Toyota corolla HB lastik aldım.
« : Mart 07, 2013, 00:29:12 »
Arkadaşlar bugün arabanın lastiklerini değiştirdim.
Dört adet michelin energy saver plus aldım adeti 165 tl*4=660 TL tuttu.
Arabanın balataları değişti.
Fren konusunda araba eski starmaxx lastiklere göre iyi duruyor fakat balataların hepsi değişti fren şuan yumuşak alışma döneminde olduğu için.Alışınca tam olacak eski lastikle yeni lastik arasında fren farkını göreceğim.
Akşam frene basarken dikkat ettim bi ara araba hiç abs li değilmiş gibi durdu frene basınca ve sonuna kadar basmıştım pedal da içeri baya gitti aşağıya doğru ama abs devreye girmedi Bozuldu diye merak ettim . Sonra yine normale döndü ve balatalardanda koku geldi yanık gibi.
Birde arabadan ses geliyordu giderken arka bilya değişti sağ arka ama ses gitmedi tekrar gidicem tamirci arkadaşa.
Ses arkadan geliyor gibi ve motordan gelmediği kesin hızlanınca geliyor boşta iken vites ses yine var.
Lastik hakkında bilgi sahibi olan varsa sevinirim.
Lastikten beklentim frenlemede abs hemen devreye girmesin
virajlarda yolu iyi tutsun savurmasın.
Birde Frenleme sırasında frene basınca tok freni hisetmek için yani basınca arabayı tutması için bi ayar varmı? Fren yumuşak tutması için mecbur basıyorum aşağıya kadar gidiyor biraz daha basıncada ABS devrede oluyor herkesin aracı böylemi?
Eski orjinal lastikler 195 60 15 Yeniler 195 65 15 zararı olurmu?

Toyota Club Türkiye

Toyota corolla HB lastik aldım.
« : Mart 07, 2013, 00:29:12 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota corolla HB lastik aldım.
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2013, 00:36:20 »
Yanak genişliğiniz biraz artmış durumda, orjinale sadık kalmanız daha iyi olurdu diye düşünüyorum ama çok da bir fark yok.
Hayırlı olsun lastikleriniz, ilerleyen zamanlarda yorumlarınızı aktarırsanız bizlerede yol göstermiş olursunuz.
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '10
  • 367 kere teşekkür etti
  • 316 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 07, 2013, 09:59:50 »
Specification     Sidewall   Radius       Diameter    Circumference    Revs/km    Difference
195/60-15         117mm    308mm      615mm         1932mm          518           0.0%
195/65-15         127mm    317mm      634mm         1993mm          502           3.2%

Abdullah bey tavsiye edilmeyen bir degisiklik yapmissiniz. Lastiklerinizin capi %3.2 artmis

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mart 08, 2013, 01:31:42 »
Specification     Sidewall   Radius       Diameter    Circumference    Revs/km    Difference
195/60-15         117mm    308mm      615mm         1932mm          518           0.0%
195/65-15         127mm    317mm      634mm         1993mm          502           3.2%

Abdullah bey tavsiye edilmeyen bir degisiklik yapmissiniz. Lastiklerinizin capi %3.2 artmis
Durum çokmu kötü yani?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .....Kendin Ol Yeter......
  • Kilometre: 148750
  • Model Yılı: '05
  • 77 kere teşekkür etti
  • 414 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 08, 2013, 01:39:56 »
Durum çokmu kötü yani?
Kullandığınız lastikler aracınıza uygun değil.Bu durum hem aracın güvenliğini azaltacak hemde gereksiz yakıt sarfiyatı,gereksiz aşınmalara neden olacaktır.60 a göre 65 yanak olduğu için aracınız virajda ve benzeri zorlandığı koşullarda tabiri caizse puding gibi sallanacaktır.Rüzgardan daha fazla etkilenecektir.Keşke almadan sorsaydınız.sanırım 65 yanak daha ucuz diye tercih ettiniz.Ama iyi olmamış pek açıkçası  :-\
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 08, 2013, 01:49:45 »
Abdullah bey çok kötü ya da güvenliksiz bir durum yok sadece bi nebze bu faktörleri düşürmüş oldunuz.
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '10
  • 367 kere teşekkür etti
  • 316 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 08, 2013, 05:12:11 »
Durum çokmu kötü yani?
cok kotu degil ama iyide degil

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 08, 2013, 12:30:28 »
abdullah bey eski orjinal lastiklerle hızınız 90km iken mesela yeni lastiklerle hızınız kadranda 90km göstersede siz gerçekte  87.2km ile yol alacaksınız.  3km lik bir fark var . aracınız eskisine göre 1 depoda biraz daha fazla yakmış olacak çünkü 1 depoda eski lastiklere göre daha az yol katedeceksiniz ama yakıtı aynı yakacak

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 08, 2013, 17:31:05 »
Arkadaş o kadar abartmayın mm lerle oynayan farklarda bu denli degişiklik olmaz .Jant çapı yere basan kıısm degişmedikçe yanak yüksekligi milimetre oynadı diye o denli herşeyi eklemez.Kardeşim güle güle kullan ben de yazın aynı şeyi yapacam yanak 60 olacak diye lastik başına 45-50 tl fark istiyorlar gerek yok
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 11, 2013, 09:17:56 »
Arkadaş o kadar abartmayın mm lerle oynayan farklarda bu denli degişiklik olmaz .Jant çapı yere basan kıısm degişmedikçe yanak yüksekligi milimetre oynadı diye o denli herşeyi eklemez.Kardeşim güle güle kullan ben de yazın aynı şeyi yapacam yanak 60 olacak diye lastik başına 45-50 tl fark istiyorlar gerek yok

Yüğcel yanak yüksekliği yere basan kısmın yüzdesi olarak hesaplanır bu kısmı atlama bence ;)  etkiside büyüktür ;)   taban aynı kalıp yanak büyürse aracın konforu artar mesela güzel bir etkidir ancak virajlarda yanak yüksek olduğu için kasa daha çok esner ve yatar buda eksi bir durumdur ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 13, 2013, 16:26:12 »
Biliyorum abi yanak yükseldikçe virajlarda yola tutunmanın zayıflayacagını fakat araçlarımızın yol tutuşu hayli vede bir çogumuz bilinçli kullanıcı zaten hız yapacak arkadaşımız spor helezon kullanır veya geniş taban dar yanak lastik kullanır jant çapını büyütür .Ama bu bizim yaptıgımız şehir içinde hayli iyi derecede zaten konforlu olan araçlarımızı daha konforlu hale getirir viraj olayına gelince de zaten aracın dönme ve viraj alma olayı belli sınırları zorlamamak gerekir
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Mart 13, 2013, 23:14:17 »
Kullandığınız lastikler aracınıza uygun değil.Bu durum hem aracın güvenliğini azaltacak hemde gereksiz yakıt sarfiyatı,gereksiz aşınmalara neden olacaktır.60 a göre 65 yanak olduğu için aracınız virajda ve benzeri zorlandığı koşullarda tabiri caizse puding gibi sallanacaktır.Rüzgardan daha fazla etkilenecektir.Keşke almadan sorsaydınız.sanırım 65 yanak daha ucuz diye tercih ettiniz.Ama iyi olmamış pek açıkçası  :-\
Tercih konusunda fiyat değil sebebim lastikçi senin lastiğn bu dedi takarkende baktık sayılar uymuyor sordum ellerinde bu varmış benim verdiğim ölçüler de. Yoksa ucuz diye tercih etmedim onlar ne kadar onu bile bilmiyorum. Detayınıda bilmediğimiz için lastikçi denilen vatandaşta sadece yoldan biraz yüksek olur abi dedi bizde iyi dedik.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mart 14, 2013, 00:00:16 »
lastik başına 45-50 tl fark istiyorlar gerek yok

Lastik her sene yada her on bin km.de bir degismedigi icin bahsettiginiz rakamlari omru tamamlanincaya kadar yakittan cikarir zaten, negatif yanlari da uzerine kar kalir.

E10 Turkiye sartlarina gore tasarlanmadigindan gercekten alcak bir yapida ve lastik ile yukseltmek (belli bir seviyede) mantikli ancak arac E12 olunca bir mantigi kalmiyor.