Gönderen Konu: lastik ebatı değiştirme ile ilgili sorun...  (Okunma sayısı 7228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
lastik ebatı değiştirme ile ilgili sorun...
« : Temmuz 16, 2008, 15:27:06 »
arkadaşlar dün 175/65-14 ebatındaki lastiklerimi değiştirme niyetiyle bir lastikçiye gittim niyetim ölçüleri 185/60-14 düşünüyordum... ama oradaki arkadaş bir çizelgeye bakıp bunun mümkün olmayacağını aracın aerodinamiğini bozacağını söyledi...ordaki çizelgede lastiğim eğer 155 yada 165 olsaymış 185 yapabilirmişim. ama 175 den 185 e çıkarılmazmış...eğer 185 yapmak istiyorsam 15 jant almam lazımmış ben pek algılayamadım..çizelgeye bende baktım gerçekten öyle yazıyor bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum teşekkür..
2005 1.6 sol

Toyota Club Türkiye

lastik ebatı değiştirme ile ilgili sorun...
« : Temmuz 16, 2008, 15:27:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Ynt: lastik ebatı değiştirme ile ilgili sorun...
« Yanıtla #1 : Temmuz 16, 2008, 16:01:14 »
Jant genişliğiniz yüzünden olabilir, yoksa bu istediğiniz değişiklik mümkün gözüküyor.

Ancak bunu isteme nedeniniz nedir? Çünkü benzin sarfiyatınız artacak, yol tutuşunuz ve yola aktarılan güç azalacak ve bunlar için orjinalinden daha fazla para vermiş olacaksınız (tahiminen 185/60 175/65'ten daha pahalı olacaktır). Yani bence çok mantıklı bir seçim olmayacaktır.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Temmuz 16, 2008, 16:41:10 »
sorduğum yer bir biridgestone bayisiydi. ve yardımcı olan arkadaş jantlarıma felan bakmadı sadece kaç jant olduğunu sordu. sonrada şuan ki lastik ebatlarını sordu.. bilmiyorum 14 jantlarda kendi arasında değişiyormu ama bana mantıksız gelen eğer lastiklerim 165 olsaymış takabilirmişim öyle dedi..165 ten 185 e ebat olarak çıkılabileceğini ama 175 ten 185 çıkılamayacağımı söyledi..o yüzden biraz kafam karıştı benim.. yani bunu saedece 15 jant alırsam yapabilirmişim. yardımınız için teşekkürler....
2005 1.6 sol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 16, 2008, 17:06:17 »
jantlar genişlik olarak da değişmektedir

mesela bu adresten bir jant bakın: http://www.cms.com.tr/

6.5 J x 16 H2

gibi birşey karşınıza çıkar, burda 6.5 inç olarak genişliği, 16 ise çapıdır.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 16, 2008, 17:20:03 »
  Selam.
 Belki o hesabı çevre uzunluğunu düşünerek yaptılarn ancak yinede çok saçma olmuş bence. Araca başka herhangi bir modifiye yapmadan orjinali 155 olan tabanı 185 yapmak ilginç. Acaba böyle uygulama yapanlar var mı? :)
 175/65/14 olan ölçüleri 185/60/14 yapmanız eğer lastik kaliteli ve özellikle H ve üstü grup ise bence size performansta artı etkisi olacak. Özellikle kuru ve temiz zeminde patinaj azalacak ve fren mesafeniz kısalacaktır. Ayrıca viraj hakimiyetiniz de bir miktar artacaktır. Ancak ıslak zemin için bunların bir miktar ter5si oalcaktır yanlız burada dediğim gibi lastik kalitesi (hamuru, deseni vb.) önem arzedecektir. Eğer 175 tabanlı lastiğinizin ıslak zemin tutuş kabiliyeti çok gelişmiş değilse kaliteli ve şartlara daha uygun bir 185 tabanlı lastikle cm.2'ye düşen basınç mitarı azalmasına rağmen yol tutuşta ıslak zeminde önemli bir sorun yaşamazsınız bence. Ancak dediğim gibi lastiğin kalitesi ve özellikleri burada çok önemli. Yoksa aynen Alper'in dediklerine katılıyorum.
 Birde Jant genişliğinizin uygulanacak lastiğe uyumu vardır. Yani her 175 tabanlı lastiğin uygulanabildiği janta 185 tanablı lastik olmaz. Ayrıca Çelik (standart sac jant) janta uygulanan lastik ile Hafif Alaşım Jant'a uygulanan lastiğin özellikleri farklıdır ve bunlar birbirleri ile sağlıklı kullanılamazlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #5 : Temmuz 16, 2008, 19:29:50 »
cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar...
2005 1.6 sol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #6 : Temmuz 31, 2008, 13:31:21 »
175-65-14 olan lastiklerim 185-60-14 olan lastiklerle değiştirdim jantlarda herhangi bir sorun olmadı aynen oturdu daha yeni ama bir sorun görünmüyor , bu lastikler %95 oranında birbirinin muadili görünmektedir ... yanak ölçülerinde milimetrik farklar vardır taban ölçüsünde ise yine 1 cm olmayan bir fark çevrede ise hemen hemen 2 mm gibi bir fark vardır... yani siz arabaya 195 lastik veya 205 lastik koyup 17 jant koymuyorsunuz mm lik oynama yapıyorsunuz bunda herhangi bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum benim bu tercihim birazda aracın önünü biraz daha toparlaması için oldu yani motorun çok güçlü olması ön tarafta ani gaza basmlardaki gezinmeyi azaltacak veya kesecek olması düşüncesine dayalı bir durum aynı şekilde bozuk zeminli yollarda arkaka tarafında yol alırken düzlük arayıp durmasını kesmekti tabanın 1 cm genişlemesi ile aerodinamik bozulması pek olmayacaktır lastikciniz ile oturup iyi bir hesap kitap yapınız internette programları var lastiklerim bridgestone turanza er 300 185-60-14 çok araştırdım ve bunu aldım... teşekkür ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 120 bg 290 Nm D-4D
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 31, 2008, 13:40:58 »
http://www.hitasoto.com/cetvel.html

merak edenler bu cizelgeden bakabilir