Gönderen Konu: 10000 bakımı sonrası yakıt tüketimindeki ani artış  (Okunma sayısı 5306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • 5 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
Ynt: 10000 bakımı sonrası yakıt tüketimindeki ani artış
« Yanıtla #20 : Mart 18, 2013, 23:40:59 »
Acaba akü kutu kutuplarını sökmüş olabilirler mi,ecu sıfırlandıysa optimum tüketim değerlerini bulana kadar yüksek tüketim olabilir

aracımı götürdüğüm yetkili serviste daha önce staj yaptığımdan ötürü eski iş arkadaşlarıma merhaba demek için aşağı indim ve bakım sırasında bende aracımın yanındaydım hatta hava filtremi vs çıkartıp temizledim, yağı vs ben doldurdum aracı lifte ben kaldırdım vs.. akü kutup başları sökülmedi..sonuç olarak ben o durumu 0w-20 yağdan 10w-40 yağa geçişe, kış koşullarına ve uzun süre lastik havalarını kontrol etmemeye bağladım.. üçü birleşince bu kadar bir artış olabilir diye düşünüyorum
2012 Auris 1.33 Comfort Beyaz

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mart 18, 2013, 23:40:59 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .....Kendin Ol Yeter......
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 148750
  • Model Yılı: '05
  • 77 kere teşekkür etti
  • 414 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mart 18, 2013, 23:44:55 »
aracımı götürdüğüm yetkili serviste daha önce staj yaptığımdan ötürü eski iş arkadaşlarıma merhaba demek için aşağı indim ve bakım sırasında bende aracımın yanındaydım hatta hava filtremi vs çıkartıp temizledim, yağı vs ben doldurdum aracı lifte ben kaldırdım vs.. akü kutup başları sökülmedi..sonuç olarak ben o durumu 0w-20 yağdan 10w-40 yağa geçişe, kış koşullarına ve uzun süre lastik havalarını kontrol etmemeye bağladım.. üçü birleşince bu kadar bir artış olabilir diye düşünüyorum
Birde bir şey daha söyleyeyim size hava filtresini hava tutarak temizlemediniz umarım.Temizleme yetiyorsa boya fırçası benzeri bir fırçayla temizleyin.Hava tutmak gözenekleri gözle görmesekte büyütüyor ve tüketimi artırıyor.Yağ olayında ise o kadar etkilemesi mümkün değil,etkileseydi eğer kendi aracımda 0 km aldığımdan beri hep 10w40 kullanıyorum(benimle aynı aracı olan arkadaşımda 5w30 kullanıyor) ikimizinde tüketimleri aynı gibi.Lastik havanız az veya fazla ise tüketimi artırır,ayrıca soğuk havalarda 1 litre fark yapabiliyor ortalamada.
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 5 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mart 19, 2013, 00:21:52 »
Birde bir şey daha söyleyeyim size hava filtresini hava tutarak temizlemediniz umarım.Temizleme yetiyorsa boya fırçası benzeri bir fırçayla temizleyin.Hava tutmak gözenekleri gözle görmesekte büyütüyor ve tüketimi artırıyor.Yağ olayında ise o kadar etkilemesi mümkün değil,etkileseydi eğer kendi aracımda 0 km aldığımdan beri hep 10w40 kullanıyorum(benimle aynı aracı olan arkadaşımda 5w30 kullanıyor) ikimizinde tüketimleri aynı gibi.Lastik havanız az veya fazla ise tüketimi artırır,ayrıca soğuk havalarda 1 litre fark yapabiliyor ortalamada.

ilk önce el ile büyük parçaları sonra hava ile fakat uzaktan tutarak temizledim.. yağın tek başına o kadar etkilemeyeceği konusunda katılıyorum.. en büyük etken kış şartları ve lastik basıncı sanırım.. bu başlığı şubat başı gibi açmıştım.. şuanda tüketim 7,9 - 8,1 civarına düştü.. yaz gelince 7,5'a hatta belki altına çekeceğimi sanıyorum..
2012 Auris 1.33 Comfort Beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Mart 19, 2013, 00:24:32 »
ilk önce el ile büyük parçaları sonra hava ile fakat uzaktan tutarak temizledim.. yağın tek başına o kadar etkilemeyeceği konusunda katılıyorum.. en büyük etken kış şartları ve lastik basıncı sanırım.. bu başlığı şubat başı gibi açmıştım.. şuanda tüketim 7,9 - 8,1 civarına düştü.. yaz gelince 7,5'a hatta belki altına çekeceğimi sanıyorum..
Anladım ama yinede hava tutmayın,dediğim gibi yapın yeterli diğer faydadan çok zarar getirir.
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Today Tomorrow Toyota
  • Kan Grubu: A+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mart 20, 2013, 16:27:18 »
33,333 Km'ye girdim bu sabah 10,000-20,000 km arası 8,4-8,6 lt arası kullanıken 30,000 km'de 8,1-7,9 lt ortalamasında kullanıyorum
Lastiklerin hepsi 32 Psi, kış aylarındaki klima farklı olabilir yüksek ortalama nedeni.
R1 3 5 
╚╬╬╬      2012 Auris 1.33 Comfort.
  2 4 6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #25 : Mart 20, 2013, 16:29:26 »
33,333 Km'ye girdim bu sabah 10,000-20,000 km arası 8,4-8,6 lt arası kullanıken 30,000 km'de 8,1-7,9 lt ortalamasında kullanıyorum
Lastiklerin hepsi 32 Psi, kış aylarındaki klima farklı olabilir yüksek ortalama nedeni.
Klima derken kaloriferi mi kastettiniz anlayamadım ancak eğer gerçek anlamında klimayı ısıtma amaçlı kullanıyorsanız buna gerek yok.Moto ısındıktan sonra klimayı devredışı bırakıp ısıtmayı çalıştırırsanız yeterli olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Mart 22, 2013, 12:39:42 »
Yakıt sarfiyatının artmasının en önemli nedeni, senin özelindeki duruma göre yağ değişimi olarak gözüküyor. Elbette lastik basınçları önemlidir ancak yağ değişimi kadar olabileceği kanısında değilim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Today Tomorrow Toyota
  • Kan Grubu: A+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Mart 22, 2013, 12:51:42 »
Klima derken kaloriferi mi kastettiniz anlayamadım ancak eğer gerçek anlamında klimayı ısıtma amaçlı kullanıyorsanız buna gerek yok.Moto ısındıktan sonra klimayı devredışı bırakıp ısıtmayı çalıştırırsanız yeterli olur.
tozlu bir koku veriyor, iş için kullandığım için gündüz gittiğim yerler biraz tozlu ve kokulu kullanmak zorunda kalıyorum
R1 3 5 
╚╬╬╬      2012 Auris 1.33 Comfort.
  2 4 6