Gönderen Konu: Sunroof  (Okunma sayısı 20783 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • www.kayabuyukcelen.com.tr
  • Araç: Başka Toyota Modeli
  • Kan Grubu: B-
  • 10 kere teşekkür edildi
Ynt: Sunroof
« Yanıtla #20 : Nisan 28, 2010, 16:40:58 »
Orjinal Sunrooflu aracın şasesi farklıdır.
Tavanı ortasında delik olacak şekilde yapılmıştır. Sonradan sunroof taktırmak arabanın bütünlüğünü bozmakta ve takla atma durumunda veya yandan darbelerde aracın güvenliğini çok ciddi ölçüde bozmaktadır.

Dolayısıyla sonradan sunroof taktırmayı kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Birde, sonradan sunroof takılan araçlar muayeneden geçemiyormuş diye duydum. Ne derece doğrudur bilemem.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Nisan 28, 2010, 16:40:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
« Yanıtla #21 : Nisan 28, 2010, 17:33:51 »
Orjinal Sunrooflu aracın şasesi farklıdır.
Tavanı ortasında delik olacak şekilde yapılmıştır. Sonradan sunroof taktırmak arabanın bütünlüğünü bozmakta ve takla atma durumunda veya yandan darbelerde aracın güvenliğini çok ciddi ölçüde bozmaktadır.

Dolayısıyla sonradan sunroof taktırmayı kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Birde, sonradan sunroof takılan araçlar muayeneden geçemiyormuş diye duydum. Ne derece doğrudur bilemem.
sonradan yapılan sunroof için de gayet güvenli bir şekilde proje yapılabilir..tavan rayları vs..bu kadar olumsuz düşünmeye gerek yok..en en en olmadı orjinal sunrooflu tavan takılır al sana sunroof, hem de orjinal :) tavan rayları, takla barları vs..zor şeyler değil, yeter ki kesenin ağzı açılsın..500 liraya da sunroof yaptırılır, 3000liraya da..

muayene olayı da ruhsata işletmeye bağlı, bir de sonradan olduğunu nerden anlıyorlar? bizim ae101lerin amerikan versiyonlarında orjinalden var, corona apex modeli falan var sunrooflu? ruhsatında sunroof mu yazıyor ??
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 99 Avensis 2.0 Manuel L/B idi...
    • 2011 1.6 comfort corolla...
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Nisan 28, 2010, 17:48:04 »
sonradan yapılan sunroof için de gayet güvenli bir şekilde proje yapılabilir..tavan rayları vs..bu kadar olumsuz düşünmeye gerek yok..en en en olmadı orjinal sunrooflu tavan takılır al sana sunroof, hem de orjinal :) tavan rayları, takla barları vs..zor şeyler değil, yeter ki kesenin ağzı açılsın..500 liraya da sunroof yaptırılır, 3000liraya da..

muayene olayı da ruhsata işletmeye bağlı, bir de sonradan olduğunu nerden anlıyorlar? bizim ae101lerin amerikan versiyonlarında orjinalden var, corona apex modeli falan var sunrooflu? ruhsatında sunroof mu yazıyor ??
tamam göz alan xenonlardan nefret ediyorum..ayrıca göz alma olayı xenon yüzünden değil, far ayarı yüzünden, sadece xenon daha fazla göz alıyor, ben hele arabayı alçalttıktan sonra kör gibi geziyorum akşamları herkesin farları gözüme gözüme giriyor..ilginçtir ama tüv-türk olayından sonra böyle oldu..ondan önce göz alma sorunu vs yoktu.benim 98 corollada kullandığım xenon bir kişinin bile gözünü alıyorsa söker atarım! önceki yüksek haline göre ayarlamıştım, ne göz alıyordu ne sorun vardı şimdi burnu aşağıya bakıyor farları tekrar ayarlamadım, farlar resmen hemen önünü aydınlatıyor, göz almasının en küçük bir ihtimali bile yok. bu olay göz almayla vs ilgisi olamaz.. göz alması söz konusuysa alırlar en basitinden far kontrol cihazı çatır çatır çevirip far ayarına göre toplarlar para..hem benim kör gezmem sona erer, hem trafikteki zilyon tane göz alan far tarih olur, hem devlete de deli gibi para girer..yahu odak noktası olmayan farlar bile mevcut, benim gözümün önünde xenon taktılar bir araca, odak bulamıyoruz dediler far ayarlarken, ona rağmen taktılar..deli gibi de göz alıyordu.o adama yazın ceza, nezarette geçirsin bir gece falan..ama aylarca uğraşan benim günahım ne ? o merceği boşuna mı taktım ? dümdüz bir çizgi, düzgün bir kırılma noktası...boşuna mı yani, kime ağlıcaz ? kime derdimizi yancaz ? AİHM bakar mı buna ? çok ciddiyim..www.geceucusu.com gibi siteler ne düşünüyorlar acaba?
şşşşttt. üstüne gelmeyin türkay'ın, geçen günkü beyaz ampül olayından sonra birsürü masraf ettik baskı balata takımına, bir daha sıyırttırırsanız ayar tutmaz dedi usta. :rofl:
Eğer bir gün dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa...
Rabbine dönüp "Benim büyük bir derdim var." deme.
Derdine dönüp "Benim çok büyük bir rabbim Var.' De....
Mevlâna                                                                                                                                                                                                        2011 1.6 comfort corolla...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #23 : Nisan 28, 2010, 18:01:49 »
murat abi o değil de ağva işi ne oldu ya :D bi gel konuya konuşalım şu olayı :D
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • みにかー
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Nisan 28, 2010, 19:50:01 »
orjinal sunroof lu modellerde tavan yapısı ona göre tasarlandığı için sonradan açıldığında dayanıklılık aynı ölçüde olmuyor.ayrıca kesilen bölgelerde zamanla çürüme vs başlıyabiliyor.kesinlikle yaptırma demiyorum ama başını ağrıtmaya değmez.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • www.kayabuyukcelen.com.tr
  • Araç: Başka Toyota Modeli
  • Kan Grubu: B-
« Yanıtla #25 : Nisan 28, 2010, 21:58:07 »

Türkay'ım orjinal sunrooflu tavan fikri gayet güzel, mantıklı.

orjinal olmayan sunroof için konuştum ben :)

Her şekilde anlarlar yahu tavan döşemesi kesiliyo düğmeleri farklı oluyo vs. bi duyum tabi bu dediğim gibi.

hiçkimsede senin kadar ince hesap yapıp güvenliği düşünmez be. hele işten anlamayan bi araç sahibi ise çekeceği var.

sunroofcuların çoğu orjinal değilde yan sanayi ürün takıyor.

not: masraf çıkarma bana :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #26 : Nisan 29, 2010, 11:07:09 »
not: masraf çıkarma bana :D
durun anlaşıldı :) ya benim kafamda var, ama yıllardır düşünüyorum ne yapılır nasıl yapılır diye :) hiç bir firmaya bakmadan araştırmadan kafamda kuruyordum önce, roll bar mı döşenir döşeme halısının altına, katlanma barları mı döşenir (kaputtaki gibi) derken iki fikrin de çok saçma olduğunu bu işi adam gibi yapan firmaların varlığını keşfettim :) normalde dediğin gibi çoğu mekan kesiyor, hop takıyor..hiç bir düzenleme hiç bir ayrıntı yok..1000 liraya sunroof taktırılmış oluyor, zırıltı mı ararsın, su alma mı ararsın :D istanbulda sunroof merkezi diye bir mekan var adamlar bu işi profesyonel olarak yapıyor, tavan rayları vs tavanın orjinal dayanıklılığında yapıyorlar tavanı. takla durumunda tavan katlanmıyor ezilmiyor, bir nevi kule gergisi gibi bir şey oluyor tavanda, ancak hafif bir ezilme payı bırakılıyor darbe emilmesi için. bir sürü modelleri var, panaromik cam tavan denebilcek seviyede büyük sunroofları var :) öyle bir sunroof alıp aurisin sunroof kontrol zımbırtısını da alarak süper bir sistem yapılabilir..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Nisan 30, 2010, 11:43:36 »
nerdesin kemal abi?!!! ......
tartışmaya son noktayı koyardı şimdi; "arabayı sat, orjinal sunrooflu araba al" :) :) :)
Mevlâna                                                                                                                                                                                                        2011 1.6 comfort corolla...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Nisan 30, 2010, 12:29:32 »
arabayı sat, orjinal sunrooflu araba al :P

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #29 : Nisan 30, 2010, 13:30:09 »
arabayı sat, orjinal sunrooflu araba al :P
:rofl: :rofl: :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Nisan 30, 2010, 22:55:04 »
ben dedim dimi ???  :P :P  8-) 8-) 8-) çok mu şartladım kemal abiyi  !!!  :islik: :islik: :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Mayıs 09, 2010, 14:06:18 »
Akın kardeş benim 94 xli ilk alındığında servisinde sunroof,klima,alaşım jant ve elektrikli cam takılmış.hepsi çok güzel çalışıyor.hiç bir şikayetim yok.sunroof webasto elektrikli
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 45 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Ağustos 20, 2013, 11:15:45 »
Merhabalar;

Aracım 1993 model 1.6 16V Karbüratörlü Toyota Corolla 1.6 GL

Şuanda kadar çok fazla sunrooflu AE101 görmesem de (çok nadir gördüm) bu işlevin bizim araçlar için herhangi bir sorun teşkil edecek bir durumu olabilir mi?

Bu işlev araca bir zarar verir mi?

Bu tür değişiklikleri ruhsata işletmek mi gerekmektedir?

Birde maliyeti ne olabilir acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ağustos 20, 2013, 17:53:48 »
O gördüklerin tahminimce sahte sunroof olabilir. Çünkü son zamanlarda epey yaygınlaştı ve çokta ucuz bişey. Ama bana sorarsan yaptırma derim çünkü arabanın ayrodinamini bozar. Çok iyi bir usta bulmalısın tabi forumda yaptıranlar varsa onlarında fikrini al. Eğer yaptırırsanda ruhsata işletmene gerek yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Ağustos 20, 2013, 18:25:46 »
Sonradan yapilan nerdeyse hicbir( hepsi demedim) sunroof saglikli olmaz. Cunku orjinalinden sunrooflu araclarda tavan yapilirken ona gore kalip alinarak yapiliyor. Ama sonradan yapilanlar direkt kesiliyor. Zarari sudur su kacirma ve birazda orjinal durmadigi icin goruntu cirkinligi :)
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Ağustos 20, 2013, 19:11:28 »
Merhabalar;

Aracım 1993 model 1.6 16V Karbüratörlü Toyota Corolla 1.6 GL

Şuanda kadar çok fazla sunrooflu AE101 görmesem de (çok nadir gördüm) bu işlevin bizim araçlar için herhangi bir sorun teşkil edecek bir durumu olabilir mi?

Bu işlev araca bir zarar verir mi?

Bu tür değişiklikleri ruhsata işletmek mi gerekmektedir?

Birde maliyeti ne olabilir acaba?

ruhsata işletmek gerekmiyor, benim ae101 e servis tarafından taktırılmıştı gayette güzeldi,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Ağustos 20, 2013, 19:20:56 »
işini hakkyıal yapan bir yer bulursanız hiçnir problem olacağını sanmıyorum...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Ağustos 20, 2013, 19:47:27 »
işte sunroof buydu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • herşey buvatan evlatlarının eğitimi için...
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 119000
  • Model Yılı: -
  • 38 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Ağustos 20, 2013, 20:08:52 »
bu işi Konyada yapan çok kaliteli ustalar ve ürünler var.Kardeşimin aracında var,99 corollada yapılmış,hiçbir sıkıntı yok.Ama aklımda olan bir adres yada tel yok
Ataşehir Final Anadolu Lisesi ; Kurucu & Müdür _ Fizik  & Fen Bilimleri öğretmeni Eğitim Yönetimi Uzmanı
2001 corolla vvti-Milano sıralı lpg
2011 avensis 1.8 multidrıve s - brc comfort lpg

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Ağustos 20, 2013, 20:37:40 »
Sadece  sunroof takmayla olmuyor. Su sızıntısı ister istemez olacaktır bunu önlemek için su tahliyesi için yapılması gerekenler var. Yaptırırsan bunlara da dikkat etmen gerekir.