Gönderen Konu: debriyaj hava yaptı vitesler geçmedi  (Okunma sayısı 28031 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 2900
  • Model Yılı: '13
  • 7 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
debriyaj hava yaptı vitesler geçmedi
« : Aralık 17, 2012, 20:00:17 »
iki gündür vitesler zor geçiyordu bu sabah hiç geçmemeye başladı meğerse debriyaj hidroliği hava yapmış üzerine DOT3 ilave edip havasını aldık şimdilik sorun yok , bu tip bir arıza ile karşılaşan oldumu aranızda ?
2000 toyo 1.3 efi 86 h.p BRC sıralı sistem satıldı

2013 seat ıbıza style yeni aracım

Toyota Club Türkiye

debriyaj hava yaptı vitesler geçmedi
« : Aralık 17, 2012, 20:00:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
bu sabah yine vitesler zor geçti 5 km kadar gittim hiç geçmemye başladı yağ koyulan kapağı çıkarttım baktım ve daha sonra şıkır şıkır geçmeye başladı yokmu bir fikri olan ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
Ynt: debriyaj hava yaptı vitesler geçmedi
« Yanıtla #2 : Aralık 18, 2012, 21:23:34 »
yağların belli bi zamanı var yanlış hatırlamıyorsam dot lar 2 yılda 1 değişmesi lazım. yağ özelliğini yitirdiği için yapıyor olabilir. tamamını değiştirip deneyin bence

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Aralık 18, 2012, 21:53:22 »
Mesut bey 2 gün üst üste oldu olay zaten yağ tamamen değişmese de en azından yarısı değişmiş oldu tamirciye dedim yağı deiştirelim diye merkez değişirse bir daha yağ değişecek dedi bende tamam dedim sen yarın bak dedi bende yarın tekara bakacağım ,  yarın tekrar deneyeceğim sonucu yazarım parçacıya sordum genelde anamerkez bozulur dedi alt şanzımanın oradaki merkezde kaçak yoksa bir şey yoktur dedi ayrıca genelde göğüse bağlı merkez bozulur dedi servise sordum 289 lira dedi taiwan malı parçacıda da 50 lira dedi alttakide serviste 225 parçacıda 25 tl durumu yarın yazacağım bakalım ne olacak .
çok sinir bozucu bir durum bir başka arkadaşımda orjinal al diyor illaki   :o

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .....Kendin Ol Yeter......
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 148750
  • Model Yılı: '05
  • 77 kere teşekkür etti
  • 414 kere teşekkür edildi
bu sabah yine vitesler zor geçti 5 km kadar gittim hiç geçmemye başladı yağ koyulan kapağı çıkarttım baktım ve daha sonra şıkır şıkır geçmeye başladı yokmu bir fikri olan ?
    Aracınızın modeli ve kasa kodu nedir?Bunları söylerseniz daha çabuk ve ugun cevaplar alırsınız.Bunun dışında kapağı açınca düzeldi demişsiniz.Bu durum muhtemelen sistemde hala hava olduğunu  ve siz pedala basıp çektikçe havanın sıkışmasına bağlı basınç oluştuğunu gösterir.Kapağı açtığınızda iç basınç dış basınca eşitleniyor ve sorun kalmıyor.Normalde sistemin çalışabiliceği basınç yaklaşık 1 atm yani açık hava basıncıdır.Sorun muhtemelen bundan kaynaklanıyor.Hiç bir zaman fren hidroliği,debriyaj hidroliği gibi sıvıları vakum makinesi olmadan değiştirmeyiniz.Diğer türlü ne yaparsanız yapın hava kalacaktır.
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Aralık 18, 2012, 22:11:12 »
araç 2000 model 1.3 efi 4e-fe motor ama o anda hava alamya gittim kaputu açtım tam hava alınıcaktı hava alınmaksızın yağ kapağını açtım o anda pompalamak için denedim düzeldi  durum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Aralık 18, 2012, 22:20:23 »
araç 2000 model 1.3 efi 4e-fe motor ama o anda hava alamya gittim kaputu açtım tam hava alınıcaktı hava alınmaksızın yağ kapağını açtım o anda pompalamak için denedim düzeldi  durum
Sizin kasadada öyle mi bilmiyorum ancak 2005 corollamda fren ve debriyaj hidroliği ortak kutuya sahipler ve dediğim gibi değiştirirken vakumlu makine kullanılır.Eğer kullanılmadıysa sonradan havasını alma işlemi sağlıklı değildir.Ya çalışmaz sistem ya da debriyaj merkezine zarar verir.Eğer benim aracım gibi ortaksa fren merkezinize bile zarar verebilir.1 litre hidrolik 40 lira en fazla.Ama bir debriyaj merkezi en az 250 liradır.Ben olsam yeniden dediğim gibi vakumlu makinesi olan bir yerde yaptırırdım.Kafam rahat olurdu.
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Aralık 18, 2012, 22:35:36 »
bunlar ayrı kutuya sahipler aynı zaman da kapağın üzerinde yazan da benimkinde DOT3 hidrolik petrol ofisinin aldım 5 tl yarım kilosu ama çok sinir bozucu bir durum açıkcası bu viteslerin geçmemesi ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 18, 2012, 22:37:46 »
bunlar ayrı kutuya sahipler aynı zaman da kapağın üzerinde yazan da benimkinde DOT3 hidrolik petrol ofisinin aldım 5 tl yarım kilosu ama çok sinir bozucu bir durum açıkcası bu viteslerin geçmemesi ..
Ben castrol dot 4 kullanıyorum son 2 değişimimdede hiç bir sorunum yok çok şükür.Yarım litresi 15 lira civarı bir fiyatı var.Dot 3 olanıda 12 lira gibi bir fiyatla satılıyor sanıyorum.5 lira nerde 12 lira nerde kalitesi bir olmaz sanıyorum.Ben olsam dediğim gibi yeniden vakumlu yapan yerde yaptırırım.Debriyaj merkezini bozabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Aralık 18, 2012, 22:42:44 »
dot 3 dot 4 dot 5 seviyeleri sıcaklığa dayanma dereceleri bunda bir sıcaklık söz konusu değil mesella çok yüksek hız yapan veya ralli araçlarında dot5 kullanılıyor diye okumuştum bir forumda ,fakat bu debriyaj sisteminde bir sıcaklık yok aldığım yerde istanbul alibeyköyde oto reis 5 tl ye petrol ofisi dot3 ü

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Aralık 18, 2012, 22:54:08 »
dot 3 dot 4 dot 5 seviyeleri sıcaklığa dayanma dereceleri bunda bir sıcaklık söz konusu değil mesella çok yüksek hız yapan veya ralli araçlarında dot5 kullanılıyor diye okumuştum bir forumda ,fakat bu debriyaj sisteminde bir sıcaklık yok aldığım yerde istanbul alibeyköyde oto reis 5 tl ye petrol ofisi dot3 ü
Benimkinde fren sistemiyle ortak ve sizin aracınızdada kitapçıkta hangisi uygun görülmüşse onu kullanmalısınız.Hidrolikte ve yağda mobil veya castrol kullanmanızı öneririm.Çünkü kitapçıktaki yazılan sınıfları bu firmaların ürünleri karşılayabiliyor.Ayrıca kullanıp bildiğimiz bir marka ömürlerinin sonuna kadar aynı performansı veriyorlar.Aynı marka yağıda koysanız yeniden yaptırın mutlaka.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Aralık 18, 2012, 23:16:49 »
kapakta DOT 3 yazdığından bende DOT 3 aldım bendix marka yağ vardı almadım fransızları sevmediğim için :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Aralık 18, 2012, 23:38:41 »
kapakta DOT 3 yazdığından bende DOT 3 aldım bendix marka yağ vardı almadım fransızları sevmediğim için :)
Anladım ama dediğim gibi vakumlu makine şart

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Aralık 18, 2012, 23:44:56 »
haklısın kardeşim emin olsam kendim sökücem bir damla yağ bırakmadan içinde yeniden havasını alıcam inıyorumki düzecelecek kompresörle hava bacıscam
 :) amam sonucu yazıcam dediğim gibi bizim fren ustası bir abi var ona sordum ona da kiacı bir usta orjinalinin yerini tutmaz demiş alma yan sanayi demiş kiacı usta oda iki kere hava aldırmış bir yıl sonra aracı satmış sorun olmamış bende sonuna kadar deniyeceğim ve sonucu takip et kardeşim yazıcam :))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Aralık 19, 2012, 00:11:58 »
haklısın kardeşim emin olsam kendim sökücem bir damla yağ bırakmadan içinde yeniden havasını alıcam inıyorumki düzecelecek kompresörle hava bacıscam
 :) amam sonucu yazıcam dediğim gibi bizim fren ustası bir abi var ona sordum ona da kiacı bir usta orjinalinin yerini tutmaz demiş alma yan sanayi demiş kiacı usta oda iki kere hava aldırmış bir yıl sonra aracı satmış sorun olmamış bende sonuna kadar deniyeceğim ve sonucu takip et kardeşim yazıcam :))
Dediğim gibi hiç vakit kaybetmeden değişimini yaptır vakumlu  makine ve kaliteli bir yağla.Hem baskı balatanı hem üst merkezi korumuz olursun.Vites geçse bile tam ayırma olmazsa şanzumanda sıkıntı yapar çünkü.Bu arada olurda görmezsem konuyu mesajda atabilirsin.Elimden gelen bir şeyse yardımcı olmaya çalışırım. ::)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Aralık 19, 2012, 18:42:23 »
Çok Teşekkür ederim Ertan kardeşim alakan için bu sabah yine zor geçti vitesler iki kere debriyajı havasını alır gibi pompaladım sonra düzeldi bu vakum olayı yağcılarda motor yağı için vardı fakat bunda hava alma meselesi falan olduğu için çekerlermi acaba yağcılar tamircilerde de pek görmedim vakum makinasını , ama mantıken düşünüyorum hava alsa merkezlerde illaki hidrolik kaçağı olur ona çok baktım ama en ufak bir terleme bile göremedim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Aralık 19, 2012, 19:17:26 »
Çok Teşekkür ederim Ertan kardeşim alakan için bu sabah yine zor geçti vitesler iki kere debriyajı havasını alır gibi pompaladım sonra düzeldi bu vakum olayı yağcılarda motor yağı için vardı fakat bunda hava alma meselesi falan olduğu için çekerlermi acaba yağcılar tamircilerde de pek görmedim vakum makinasını , ama mantıken düşünüyorum hava alsa merkezlerde illaki hidrolik kaçağı olur ona çok baktım ama en ufak bir terleme bile göremedim
Fren ayarı yapan yerlerde olur bu makine genellikle.Yada size boshun servisleri var oralara bakmanızı öneririm kesinlikle vardır onlarda.Ancak şöyle bir şey takıldı kafama.Şimdi bu olay sadece debriyaj hidroliğinden olmayabilir.Pompaladım demişsiniz pedalı.Bu durum şanzıman hidroliğinde veya baskı balatayı ayıran kavrama kısmındada bir sıkıntı olabileceğini gösteriyor.Bazen vites geçmez ve birkaç defa basıp çekince vitesin geçtiğini görürüz.Bu durum belirttiğim gibi şanzıman yağından veya ayırma kısmındanda olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Aralık 19, 2012, 19:36:23 »
valla demin araba dışarıda duruyordu yine denedim yine geçmedi vitesler pompaladım düzeldi birkaç yere sordum tamircilere kesin ondan bundan diye birşey diyende yok deneme yanılma yöntemi gibi birşey diyorlar en sonunda alıcam kendim sökücem merkezi garajda o olacak bir arkadaşta böyle bir paylaşımda bulunmuş onunkine pislik gelmiş onu anlatıyor..
http://forum.donanimhaber.com/m_36849139/tm.htm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Aralık 19, 2012, 19:42:46 »
valla demin araba dışarıda duruyordu yine denedim yine geçmedi vitesler pompaladım düzeldi birkaç yere sordum tamircilere kesin ondan bundan diye birşey diyende yok deneme yanılma yöntemi gibi birşey diyorlar en sonunda alıcam kendim sökücem merkezi garajda o olacak bir arkadaşta böyle bir paylaşımda bulunmuş onunkine pislik gelmiş onu anlatıyor..
http://forum.donanimhaber.com/m_36849139/tm.htm
Öncelikle kesinlikle kendiniz bir müdahale yapmayın.Belirttiğim gibi vakumlu makineyle castrol dot 3 ile değiştirtin.1 gün kullanın baktınız yine devam ediyor bir şanzıman ustasına gidip şanzıman yağınızı ve baskı balatınızı(debriyaj sistemiyle) kontrol ettirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Aralık 19, 2012, 20:14:15 »
şanzıman yağı yakın bir zamanda baskı balata bilya falan değişti 10000 km kadar önce yine hidrolik sistemde bir sorun var arabadan soğudum sırf bu yüzden  :(