Gönderen Konu: 1.33 Auris Enteresan Ses Muamması Bu iş Japonya'ya Kadar Gider...  (Okunma sayısı 1785 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • TOYOTA COROLLA ADVANCE MULTIDRIVE S
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '15
     Merhaba sevgili arkadaşlar..
Geçen temmuz ayında 2012 model, sıfır kilometre Auris 1.33 aldım.. Uzunca bir arabasız dönemden sonra test etme imkanı bulamadan aldığım bu araç ile ilgili enteresan bir durumu paylaşmak istiyorum.

Arabanın ön tarafından bir ses geliyor. Hani fren diski yamulurda balataya sürter veya bilyalarda sorun olur ya aynen öyle bir vınlama sesi. Araba hızlandıkça artan, yavaşladıkça da frekansı yavaşlayan bir ses. Önceleri pek dikkate almadım fakat bir gece sessizlikte aracımı sürerken sesin aslında çok dikkat çekici, rahatsız edici olduğunu anladım.. Bir yerlerde birşeyler yalnış gidiyordu belli ki.. Soluğu Ankara Toyan Servisinde aldım. Arabayıda oradan almıştım zaten. Konuyu anlattım arkadaşlara.. Yanıma servis şefi (yada yetkili ustası) her kimse işte o arkadaşı verdiler ve test sürüşüne çıktık. Arkadaşa konuyu izah etmeme rağmen arkadaş bunun direkt şansuman daki bir boşluktan kaynakladığını söyledi.. Bir süre idare etmemi ve sesten ziyade daha ciddi bir sorun olursa gelmemi söyledi.. Arabam daha 4 bin kilometrede ve 3 aylık araç. Neden ses ile yaşamaya alışmalıyım ki?

Bu yaklaşım beni tatmin etmedi.. 2 hafta sonra yani bu gün servise tekrar gittim.. Lütfen ön teker bilyalarına bakarmısınız dedim.. Aynı usta bana bunun ısrarla şanzıman sesi olduğunu yeniledi.. Neyse iş emri açıldı ve arabayı bıraktım tekrar kontrol için.. 2 saat geçmeden aradılar ve araba da bir şey yok dediler.. Bu ses şansızman sesiymiş..

Araba boşta iken ve debriyaj tam basılı iken de bu sesin geldiğini söyledim.. Araba boşta da olsa, debriyaj tam basılı da olsa bu ses gelirmiş.. Ses önden geliyor.. Tam lastiklerin olduğu yerden.. Hala kafamda soru işaretleri var..

Asıl bomba!

Bu sorunun nasıl yapılacağını bilmiyorlarmış.. Şanzımanla oynamak istemediklerini, arasıra İstanbul'dan bir teknik heyetin geldiğini ve o heyete sorunumu ileteceklerini söylediler..

Sizce bu ses şanzımandan mı geliyor? Ne yapmamı tavsiye edersiniz..

Yardımlarınızı ve yorumlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim..

Sevgiyle kalın..

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '11
  • 110 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.33 Auris Enteresan Ses Muamması Bu iş Japonya'ya Kadar Gider...
« Yanıtla #1 : Eylül 24, 2012, 15:57:55 »
İlker bey aracınızı Ankara ALJ ye götürmenizi tavsiye ederim. Orada servis müdürü Deniz beye durumu anlatırsanız size yardımcı olacaktır. Toyanın suyu ısınıyor gibi. Kimseyi memnun edemiyor bu servis.
Paran varsa Japon, yoksa alman. :nija:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Eylül 24, 2012, 16:15:06 »
Çok haklısınız Serkan Bey.. İlk fırsatta götüreceğim aracı.. Garanti kapsamı tüm servisler için geçerli değil mi? Eğer çözümü olan bir sorunsa ve yaparlarsa umarım farklı servis den dolayı bir ödeme çıkarmazlar başıma..
Cevabınız için teşekkür ederim..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '11
  • 110 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
Çok haklısınız Serkan Bey.. İlk fırsatta götüreceğim aracı.. Garanti kapsamı tüm servisler için geçerli değil mi? Eğer çözümü olan bir sorunsa ve yaparlarsa umarım farklı servis den dolayı bir ödeme çıkarmazlar başıma..
Cevabınız için teşekkür ederim..

Garanti farketmez ALJ ye gidin bugüne kadar servise gitmemişim diyebilirsiniz :)
Paran varsa Japon, yoksa alman. :nija:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2011 Auris 1.6 elegant siyah
« Yanıtla #4 : Eylül 24, 2012, 21:24:23 »
     Merhaba sevgili arkadaşlar..
Geçen temmuz ayında 2012 model, sıfır kilometre Auris 1.33 aldım.. Uzunca bir arabasız dönemden sonra test etme imkanı bulamadan aldığım bu araç ile ilgili enteresan bir durumu paylaşmak istiyorum.

Arabanın ön tarafından bir ses geliyor. Hani fren diski yamulurda balataya sürter veya bilyalarda sorun olur ya aynen öyle bir vınlama sesi. Araba hızlandıkça artan, yavaşladıkça da frekansı yavaşlayan bir ses. Önceleri pek dikkate almadım fakat bir gece sessizlikte aracımı sürerken sesin aslında çok dikkat çekici, rahatsız edici olduğunu anladım.. Bir yerlerde birşeyler yalnış gidiyordu belli ki.. Soluğu Ankara Toyan Servisinde aldım. Arabayıda oradan almıştım zaten. Konuyu anlattım arkadaşlara.. Yanıma servis şefi (yada yetkili ustası) her kimse işte o arkadaşı verdiler ve test sürüşüne çıktık. Arkadaşa konuyu izah etmeme rağmen arkadaş bunun direkt şansuman daki bir boşluktan kaynakladığını söyledi.. Bir süre idare etmemi ve sesten ziyade daha ciddi bir sorun olursa gelmemi söyledi.. Arabam daha 4 bin kilometrede ve 3 aylık araç. Neden ses ile yaşamaya alışmalıyım ki?

Bu yaklaşım beni tatmin etmedi.. 2 hafta sonra yani bu gün servise tekrar gittim.. Lütfen ön teker bilyalarına bakarmısınız dedim.. Aynı usta bana bunun ısrarla şanzıman sesi olduğunu yeniledi.. Neyse iş emri açıldı ve arabayı bıraktım tekrar kontrol için.. 2 saat geçmeden aradılar ve araba da bir şey yok dediler.. Bu ses şansızman sesiymiş..

Araba boşta iken ve debriyaj tam basılı iken de bu sesin geldiğini söyledim.. Araba boşta da olsa, debriyaj tam basılı da olsa bu ses gelirmiş.. Ses önden geliyor.. Tam lastiklerin olduğu yerden.. Hala kafamda soru işaretleri var..

Asıl bomba!

Bu sorunun nasıl yapılacağını bilmiyorlarmış.. Şanzımanla oynamak istemediklerini, arasıra İstanbul'dan bir teknik heyetin geldiğini ve o heyete sorunumu ileteceklerini söylediler..

Sizce bu ses şanzımandan mı geliyor? Ne yapmamı tavsiye edersiniz..

Yardımlarınızı ve yorumlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim..

Sevgiyle kalın..

sizin sorununuzun aynısı benim başımada geldi, özellikle kaymak asfalt diye tabir ettiğimiz yollarda 40-50 km civarı hızla giderken boşa aldığımda veya debreje bastığımda sürtme sesine benzeyen hız azaldıkça peryodu azalan bir ses geliyordu. birçok kişiye dinlettim ama bazısı sesi duymadı. bu sorun için birkaç kez servise gittim ve en son gezici ekip bakacak dediler ama ses soluk çıkmadı. bende en son çok sert bir çıkış yaptım ve ilgilendiler. ses şanzımanın çıkış milinden geliyormuş ve normale yakın bir sesmiş! hatta bana neden boşa alıyorsunuz ki bile demek gafletinde bulundular ve zamana bırakalım dediler. kabul etmedim ve iyice ters çıkıştım. Sonuç : şanzıman çıkış mili değişecek dediler, gittim komple şanzıman gelmiş ve sesin devam etme riskine karşı komple değiştircez yarın aracı veririz dediler. sorun için 4 k3z gitmiştim ve bir gün daha beklemem bugün çıkarın dedim. 5 saatte aracı teslim ettiler. 6700tl gibi bir fatura çıktı ve garantiden karşılandı. şuan ses-mes yok. eğer sert çıkışmazsanız sesin normal olduğunu bile söyleyebilirler. yardımım olursa da çekinmeden arayabilirsiniz 0544 547 33 27

saygılar.
ömer

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 64500
  • Model Yılı: '12
  • 3 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 24, 2012, 21:56:42 »
sizin sorununuzun aynısı benim başımada geldi, özellikle kaymak asfalt diye tabir ettiğimiz yollarda 40-50 km civarı hızla giderken boşa aldığımda veya debreje bastığımda sürtme sesine benzeyen hız azaldıkça peryodu azalan bir ses geliyordu. birçok kişiye dinlettim ama bazısı sesi duymadı. bu sorun için birkaç kez servise gittim ve en son gezici ekip bakacak dediler ama ses soluk çıkmadı. bende en son çok sert bir çıkış yaptım ve ilgilendiler. ses şanzımanın çıkış milinden geliyormuş ve normale yakın bir sesmiş! hatta bana neden boşa alıyorsunuz ki bile demek gafletinde bulundular ve zamana bırakalım dediler. kabul etmedim ve iyice ters çıkıştım. Sonuç : şanzıman çıkış mili değişecek dediler, gittim komple şanzıman gelmiş ve sesin devam etme riskine karşı komple değiştircez yarın aracı veririz dediler. sorun için 4 k3z gitmiştim ve bir gün daha beklemem bugün çıkarın dedim. 5 saatte aracı teslim ettiler. 6700tl gibi bir fatura çıktı ve garantiden karşılandı. şuan ses-mes yok. eğer sert çıkışmazsanız sesin normal olduğunu bile söyleyebilirler. yardımım olursa da çekinmeden arayabilirsiniz 0544 547 33 27

saygılar.
ömer

:alkis: :alkis: :alkis:
Edepli edebinden susar. Edepsiz, "ben susturdum" zanneder.
Mevlâna Celâleddin-i Rûmî
Peugeot 406 2.0 BVA (1998) 2009-2012
Toyota Auris  1.33  2012-

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 24, 2012, 22:38:20 »
ALJ'ye bir gidin derim ben de, sonuçta aracınızın garantisi tüm yetkili servislerde geçerli...
ters giden birşeyler varsa aracınızda hakkınızı sonuna kadar arayın...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • GrandePunto dan Terfi
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • 31 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 25, 2012, 12:28:45 »
Benim anlamadıgım bu servisler neden işi hep yokuşa sürerler..Yahu faturanı kesip paranı alıyorsun,daha niye müşterinin saygısını ve güvenini kaybediyorsun..
''ÇİNGENEYE BEYLİK VERMİŞLER ÖNCE BABASINI ASMIŞ''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • 148 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 25, 2012, 12:36:35 »
Benim anlamadıgım bu servisler neden işi hep yokuşa sürerler..Yahu faturanı kesip paranı alıyorsun,daha niye müşterinin saygısını ve güvenini kaybediyorsun..

Yukarıdan bence. Diretebildiğiniz kadar diretin diyorlardır. Tabi müşterisine göre. Dişlisine göre değil. Ben buna inanıyorum. Hı sadece Toyota'da mı ? Hayır. Samsung'ta dahi böyle bu iş. Türkiye'de işler böyle yürüyor maalesef.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #9 : Eylül 25, 2012, 14:07:01 »

saygılar.
ömer

Evet aynen anlattığınızın aynısı Ömer Bey.. İçime su serptiniz inanın.. Hatta bende aracı neden boşa atıyorsunuz ki diyerekten bir azar işittim :) Bu servislere dert anlatmak deveye hendek atlatmak gibi.. En azından problemi şimdi daha iyi anladım. Çok teşekkür ederim. Gerekeni yapacağım..
Sevgilerime..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2011 Auris 1.6 elegant siyah
« Yanıtla #10 : Eylül 25, 2012, 20:03:08 »
Evet aynen anlattığınızın aynısı Ömer Bey.. İçime su serptiniz inanın.. Hatta bende aracı neden boşa atıyorsunuz ki diyerekten bir azar işittim :) Bu servislere dert anlatmak deveye hendek atlatmak gibi.. En azından problemi şimdi daha iyi anladım. Çok teşekkür ederim. Gerekeni yapacağım..
Sevgilerime..
rica ederim, yardımım olduysa ne mutlu. üzerlerine gidin ve net konuşun. sorununuz çözülecekir
saygılar.
ömer