Gönderen Konu: Auris yol sesi için michelin veya nokian lastik seçimi  (Okunma sayısı 3189 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • 3 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
                     Merhaba 2012 auris 1.6 otm. aracım var, hemen her auris sahibi gibi yol sesinden ve yoldaki pürüzlerin hissedilmesinden şikayetçiyim. 10.000 bakım için servise gittiğimde liftte araca baktım ve davlumbaz dedikleri parçanın bir avuç genişliğinde tekerleğin çevresini kaplayan ve 2-3 milimetre kalınlığında bir plastik olduğunu gördüm. Sadece tekerlerk üzerine denk geliyor ve arkasında herhangi bir yalıtım katmanı yok. Gövde tarafında ise hiçbir yalıtım yok direk metal görünüyor. Yalıtım olayını da araştırdım çeşitli yalıtım maddeleri püskürtülerek yapılan işlemler var fakat bence oraya en az 1 cm kalınlığında bir yalıtım malzemesi uygulanması lazım.
                      Araç üzerinde gelen lastikler ise Bridgestone turanza er300 v'dir. Bu lastikler sert ve dayanıklıdır bu sebeple yol sesi malum biraz yüksek  aynı zamanda sert olduğu için tümseklerden geçerken yastıklama o kadar iyi değil.
                     Forumdaki arkadaşlarıma bir şey danışmak istiyorum. 205 55 r16 v serisi lastiklerimin yerine "h serisi" 205 60 r16 almamla ilgili düşünceleriniz nelerdir.
                     Lastik markası konusunda ise nokian ve michelin arasında kaldım, nokian kullanan çok olmadığı için, bizim için önemli olan kullanıcı yorumları çok az. Görsel olarak ise nokian lastiğin orta kısmındaki 3 kanalın diş azlığı beni biraz korkuttu açıkçası. Michelin için ise primacy hp düşünüyorum malum yorumlardan herkes memnun.
                     Değerli görüşlerinizi bekliyorum, saygılar.
2012 Auris 1.6 Otm.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 43 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris yol sesi için michelin veya nokian lastik seçimi
« Yanıtla #1 : Eylül 23, 2012, 14:53:26 »

Alper merhaba;

Michelin tabiki de... Aklıma takılan ise neden 55'i 60 yapmayı düşünüyorsun?
2010 Auris 1.6 VVT-i Otomatik, VSC, Navi, Sunroof, Xenon, Isıtmalı Deri Koltuk...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 23, 2012, 15:19:08 »
Yanağı azıcık  kalınlaştırarak Ankara'nın bozuk yollarında biraz daha sesiz bir sürüş arayışı içerisindeyim:) Hız göstergesi ve ağırlık merkezine etkisinin farkındayım 1.5 cm civarı araç yükselecek, biraz daha dikkatli sürerek bunun üzerinden gelebileceğimi düşünüyorum.
2012 Auris 1.6 Otm.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 23, 2012, 20:56:22 »
versodada 205 55 16 mıchelin primacy hp var gayet güzel lastik kardeş.Yıllarca bridgestone b 390 ve er 300 turanza kullanmış biri olarak michelin başka.Bakma sen yumuşak lastik çukura düşünce sürtünce top atıyor diyorlar.Nokianı bilmem ama michelin bayagı iyi ses konusunda.Bİrde önceki sahibi davlumbazların içine zift attırmış oda bayagı iyi olmuş.60 takarsan bir faydası olmaz .
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis hastası..
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: AB+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 23, 2012, 21:07:22 »
forumda nokian kullanan arkadaşlar var Adanadan Erhan Damlı aslında en iyi yorumu kendisinden alabiliriz.. Erhan bey bridgestone lastiklerden sonra arabasına Nokian taktırmıştı ve konfor ses konusunda oldukça memnundu diye biliyorum, ayrıca nokian lastiklerin ıslak zeminde çok başarılı olduğunu paylaşmıştı.. selamlar :)
2012 Opel Astra 1.3 CDTİ var ama sıkı bir Avensis hastası..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Roy Roy...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • 9 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 23, 2012, 22:11:58 »
nokianı lastik konusunda tek geçerim. michelin bile testlerini nokiana yaptırıyor diye bir duyum almıştım. Bostancıda akın lastik var sahibi anadolu yakası ana bayisi giderseniz size çok güzel bilgi verir. michelin'de satmasına rağmen nokian'ı tavsiye eder...
...Wir Leben Autos...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 23, 2012, 22:29:03 »
                 Kış lastikleri için dediğiniz testleri belki soğuk iklimdeler diye nokiana yaptırıyor olabilirler fakat bugün akşam saatlerinde michelinin fransadaki fabrikasını gösterdi National Geographic'te,, fabrikanın 19 ayrı pisti varmış lastik testi için bayağıda gelişmiş bir fabrika, 3 değişik ülkede fabrikaları varmış ve hepsinden çıkan lastiğin aynı kalitede olduğunu söyledi ( tabiki öyle söyleyecek:)
                 Geçen günlerde aracı bakıma götürdüğümde galerideki versoların lastiklerine baktım michelin primacy hp 205 60 16 idi ve yandan gerçekten konforlu olacakmış gibi görünüyordu:),,, nokian ile michelin arasında kalmamdaki başka bir sebepte nokian lastiğinin yük endeksinin 94 olması yani yanakların et kalınlığı yük endeksi 91 olanlarınkine göre biraz daha kalın ve sağlam olduğunu düşünüyorum. forumda dediğiniz arkadaşların yorumlarına da bakacağım birazdan.Erhan damlı arkadaşımızın yorumlarına bakacağım fakat Adana'nın iklimi malüm , aracı ankarada kullanacağım için en azından karlı havalarda değilde soğuk ve yağmurlu havalarda sürüşü nasıl , Ankara'nın bozuk , rögar kapağı ve çukur dolu yollarında konforu nasıl onu öğrenmek isterim aslında...çok şey istiyorum evet:))
                Nokian yorumlarınızı bekliyorum. İyi akşamlar.
2012 Auris 1.6 Otm.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #7 : Kasım 02, 2012, 01:38:32 »
nokianları çok araştırdım iyi lastik, fakat geçen hafta arka tekerler için biten bridgestone er300'lerim yerine continental contack5 aldım. Bu yılın test birincisi. Islakta denedim özellikle çok iyi fren performansı çıkarıyor. Ses düzeyi de er300 den daha iyi.
1,6 Advance