Gönderen Konu: ilk hayalim değildi ama hayalimdi mondeo.. 2006 model dizel Ford Mondeo aldım  (Okunma sayısı 21315 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
Forumda aktif olduğum dönemlerde bol bol yazdığım gibi, çevremdekilerin çok da iyi bildiği şekilde büyük bir MK III mondeo hayranıyım. Hatta bilenler vardır, rollamı mondeo almak için sattım. Dışı füme, içi bej GHIAX aradım hep ancak ikinci el araba alırken öyle istediğin gibi istediğin renkte donanımda arabadan çok temiz bulduğunu almak zorunda kalıyor insan. Neyse sonuç olarak rollayı sattıktan tam bir yıl sonra istediğim temizlikte istediğim donanımda bir mondeo buldum. Tam istediğim donanım olmadı, tam istediğim renk olmadı ama Türkiye’de sayılı temizlikte kalan 2006-2007 arası, dizel, makyajlı mondeo buldum ve aldım.

Öncelikle araç ilana konduğu gün gittim kaporamı yatırdım, kalktım orduya kadar gittim İzmir’den yaklaşık 1300km. Bu kasa mondeo’lar tutmaz diye bir söylentidir dolaşır, muhakkak kulağınıza da gelmiştir ancak temiz ise araç alıcısı aşırı çok oluyor, ben arabayı almaya gittiğimde bekleyen 2 kişi vardı, benim aldığım fiyat üstüne 1000-2000 lira verip benden almak isteyen. Aldığım adamı da sıkıştırmışlar daha pahalıya satın almak için.

Neyse, ben alışıldığı üzere başlayım yine test yapmaya, testimi ve aracı anlatmaya :)

Aracı alalı 20 gün oluyor, ama öncesinde ailede 4 yıl kadar mondeo olmuştu, yine ghia ve TDCI idi ama bu otomatik vitesti ve 2004 modeldi. Şimdiki araba 2006 model yani 2. Makyaja sahip ve düz vites. Bu incelemeyi yazmak için 20 gün bekleyim, her şekilde kullanayım da öyle yapayım dedim.
Araç dediğim gibi GHIA donanımlı ve araçta sunroof ve deri koltuk dışında eksik yok. Donanım listesini şöyle bir yazayım;
Akıllı Güvenlik Sistemi (araç içinde bir göz var ve alarm aktifken araç içindeki bir hareket ile alarm çalıyor)
•ABS + EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı)
•EBA (Acil Durum Fren Desteği)
•Uzaktan kumandalı merkezi çift kilitleme (bu bizim alışkın olduğumuz bir şey değil, aracı kumandadan iki kere kilitleyince araç kesinlikle açılmıyor, camı kırsan da açılmıyor, kapıyı kırsan da açılmıyor. Bu camı kırıp kapıyı içerden açma ihtimaline karşı yapılmış bir önlem ve aşırı hoşuma gitti. )
•Alarm
•Immobilizer
•Kilitli motor kaputu (bu da bana çok mantıklı geldi. Fordlarda bildiğimiz gibi anahtarla açılıyor kaput. Hoş bir şey bence.)
•Yol bilgisayarı (corolladaki kadar detaylı değil malesef)
•Otomatik klima ve mikron hava filtresi
•Ön koltuklarda ayarlanabilir bel desteği (koltuklara laf söyletmem, hem 8 yöne hareketli hem bel destekli hem aşırı rahat falan. Çok güzeller.)
•Ön ve arka kol dayanakları
•Derinlik ve yükseklik ayarlı deri kaplı hidrolik direksiyon (derinlik ayarı olarak corollaya nazaran aşırı daha fazla bir alanda çalışıyor direksiyon, çok aşağı gelebiliyor çok derine gidebiliyor çok yukarı, çok dışarı vs vs.. çalışma aralığı geniş yani.)
•Tek dokunuşta açılıp kapanan elektrikli camlar (corollada olmayan bir şey daha. Camlar otomatik, bir kere dokun açılsın, kapansın..)
•Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar
•Alüminyum alaşımlı jantlar (16”)
•Yer aydınlatmalı, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar (kesinlikle çok şık bir şey.gece kapıların kilidini açınca aynaların altından yere ışık süzülüyor. Oyyy)
•Xenon farlar (öyle sonradan yaptırma falan değil :) şeker gibi orijinal 1ds xenon)
•Ön far yıkama sistemi (e orijinal xenon olunca şart tabi)
•Isıtmalı ön cam ve silecek suyu (suyun donmasına son. Ama burda önemli olan kısım ısıtmalı ön cam! Camın içinde gizli rezistanslar var, normal kullanımda hiç gözle görünmeyen ancak dikkatli bakınca orda olan. O rezistanslar sayesinde buğudur, buzdur çatır çatır çözülüyor. Özellikle kış aylarında dizellerin geç ısınması düşünülünce zorunlulu gibi bir güzellik bu)
•8 yönde elektrikli ayarlı sürücü koltuğu
•Otomatik kararan iç dikiz aynası
•Otomatik ayarlı far yükseklik ayarı
•Hız kontrol sistemi (bildiğimiz hız sabitleyici, başka bir isimle cruise control, başka bir isimle el gazı.. artık ne derseniz. )
•Yağmur sensörü
•Otomatik yanan farlar
•Sony 6’lı CD değiştirici ve radyo (keşke her araba böyle olsa. 2012 avensise de bindim, 2011 508e de bindim, 2012 passata da bindim bir dünya D sınıfı araca bindim. Böyle ses sistemi olan yok ! Konu ses sistemiyse koşa koşa alacaksın Ford’u! Adamların ses sistemi kusursuz!!!)
•Krom şeritli gövde rengi kapı kolları ve tamponlar
•Anahtardan açılıp kapatılabilen camlar (Japonlara sonradan bile yaptıramıyoruz adamlar 2006 yılında standart olaram koymuş ghia donanıma.. arabaya binmeden 30 sn önce açıyorum camları kumandadan, o pis sıcağı çekmiyorum veya park ediyorum cam mam kapatmadan, basıyorum kumandaya hoooop kapanıyor camlar.. açma da kapatma da sunroof olsaydı ona da hükmedecekti)

Yakıt olarak aracı çözemedim! Bazen aşırı az yakıyor, bazen de hayvan gibi içiyor. Gerçi araç 1500kilo, 4731mm uzunluğuyla da bana dev gibi görünen bu aracı ileri itebilmek için hatta o itme işini de aşırı bir güçle yapmak için yakıt gerekiyor haliyle :) incelemenin bazı yerlerinde hız sınırlarıyla ilgili sıkıntılı yerler geçecek, e mecbur araba deniyoruz! Arabayla ankaradan izmire 110-120km arası sabitleyerek (ve yokuş aşağı cruise control kapatarak) 4.6 litre ortalama tüketim elde ettim. E araç 2.0 litre, klima açık 110 sabit falan derken bana çok bile az geldi. Ancak iş şehir içine gelince canımı sıkıyor. Türkay kullanımı ile kullandım bir süre orta mesafede oldu 8.5-9.5 litre arası. Kısa mesafe kullanırsam 9-10 litre, uzun mesafe (20-30km kadar) kullanırsam da 8 litre ortalama yakıyor. Dün izmirden çeşmeye yarım saatte gitmem gerekti, hem d arabayı merak ediyordum ne yapacak diye, e zorunluluk da işin içine girince kadranın sonunda gözüken rakamın bile altına indi ibre. Neyse bu kullanımla 10 litre yakıt yaktı hayvan! İzmir-çeşme-izmir 50 lira yaktı, ki ben tüplü Corolla ile 100le giderek 30 lira yakıyorum.
Aracın boyutları 508 testinde de yazdığım gibi şehir içinde sıkıntı yaratacak şekilde büyük. Ve dikkat ettim de bir çok düşüncem 508 testindeki yazdıklarımla aynı. Ancak 508in yol tutuşuna mondeo ile karşılaştıracak kadar iyi demişim. Çooook ayıp etmişim :) lastiklerim çok kötü denebilecek durumda, ancak öyle bir viraj dönüyor ki namussuz, ne arkadan kayma ne önden kayma ne başka bir şey.. ray üstünde gider gibi çatır çatır dönüyor, üstelik 350nm torka rağmen zorla önü koparabiliyorum. Adamlar süper bir şasi yapmışlar!
Fren olarak da abartı memnum araçtan.. 508 kadar efsane bir frene sahip değil ancak lastiğin etkisi olabilir. Çünkü lastiklerim eski be dişleri kötü durumda, ona rağmen corolladan çok daha iyi frenleri ve karşılaştırdığım corollada lastikler 225 taban ve sıfır. Mondeonun 205 taban ve eski kötü lastiklerine rağmen frene bastığın gibi duruyor, güven veriyor.
Aracın iç tasarımını da çok çok beğeniyorum ben, 2004 yılının tasarımları düşünülünce oldukça şık bir konsol yapmışlar bence. Her şey yerli yerinde ve sade. Haa bir de camdüğmelerine ışık koymuşlar, insan gibi görebiliyoruz :) ancak direksiyondaki tuşlarda ışık yok ve gece kullanmak aşırı sıkıntı oluyor. Bu arada direksiyonda sadece cruise control düğmeleri var.

testi bitirirken bir de aracın fotoğraflarını koyayım;

ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 26 kere teşekkür etti
  • 35 kere teşekkür edildi
Bende ilk çıktığında hastaydım bu Mondeo lara gül güle kullanın..
VW Golf 7 1.4 TSI Highline

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '14
  • 85 kere teşekkür etti
  • 109 kere teşekkür edildi
Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Detaylı ve keyifle okunan bir test yazısı olmuş, size de keyifli sürüşler.
2014 Auris TS Advance Skypack CVT
2011 Corolla Comfort Extra D4D Manuel (SATILDI)
2009 Yaris Terra 1.3 VVTI Manuel (SATILDI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
Hayırlı olsun benimde beğendiğim araçlardan biri kazasız belasız güzel günlerde kullanın .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyota is my life...
  • Kan Grubu: A+
  • 3 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
hayırlı olsun türkay abi
2012 toyota corolla 1.33 comfort kar beyazı + LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
herkese çok teşekkür ederim..
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '10
  • 367 kere teşekkür etti
  • 316 kere teşekkür edildi
Hayirli olsun Allah kaza bela vermesin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
yukarda yazmadığım şeyler farkettim;

dün dediğim gibi aşırı yüksek hızlarla çeşmeye gittim, yanımda oturan arkadaşım yaklaşık 3 dakikada 10 km geldik sözde, tabelalar yanlış dedi.. ibreyi gösterdim, araba içinde uzuuun bir şok yaşandı. ibrenin sonuna çok az bir mesafe kalmıştı, şöyle diyeyim, teknik verilerdeki son hıza az kalmıştı.. arabadaki herkes gösterge bozuk dedi. ondan sonra gps çıkarıp hıza bakalım dedik, bu arada bütün bu sohbetler sakince araba o hızda giderken oluyor.. neyse bu sürede ibre teknik verilerdeki son hızın üzerine çıktı ve öyle seyrettim bir süre, gps sinyali aldı ve arabadaki şok arttı.. araba 5 kişi ile, klima en soğuk konumda ve en yüksek fan hızında çalışırken ibrede gösterdiği rakamları birer birer gösteriyor, gps ile onaylıyor canavar gibi yüksek hızla gidiyordu. ama asıl önemli olan kısım arabadaki, yol tutuştaki, konfordaki, histeki durum sanki hızımızdan 50-60 kilometre/saat daha yavaş gittiğimiz gibiydi.. sonra otoban çıkışına doğru alaçatıdan çeşmeye doğru 2 şeride düştüğü için yol 130 km sabitledim ve sanki 50 ile gidiyormuşuz gibi hissettik... sonuç olarak araba gerçekten konforlu, hızı hissettirmeyen bir araba..

zaten ordudan izmire kadar da deli gibi yorgunluğuma rağmen aşırı yorgunluğuma rağmen mola bile vermeden hiç artı olarak yorulmadan evime girdim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
yukarda yazmadığım şeyler farkettim;

dün dediğim gibi aşırı yüksek hızlarla çeşmeye gittim, yanımda oturan arkadaşım yaklaşık 3 dakikada 10 km geldik sözde, tabelalar yanlış dedi.. ibreyi gösterdim, araba içinde uzuuun bir şok yaşandı. ibrenin sonuna çok az bir mesafe kalmıştı, şöyle diyeyim, teknik verilerdeki son hıza az kalmıştı.. arabadaki herkes gösterge bozuk dedi. ondan sonra gps çıkarıp hıza bakalım dedik, bu arada bütün bu sohbetler sakince araba o hızda giderken oluyor.. neyse bu sürede ibre teknik verilerdeki son hızın üzerine çıktı ve öyle seyrettim bir süre, gps sinyali aldı ve arabadaki şok arttı.. araba 5 kişi ile, klima en soğuk konumda ve en yüksek fan hızında çalışırken ibrede gösterdiği rakamları birer birer gösteriyor, gps ile onaylıyor canavar gibi yüksek hızla gidiyordu. ama asıl önemli olan kısım arabadaki, yol tutuştaki, konfordaki, histeki durum sanki hızımızdan 50-60 kilometre/saat daha yavaş gittiğimiz gibiydi.. sonra otoban çıkışına doğru alaçatıdan çeşmeye doğru 2 şeride düştüğü için yol 130 km sabitledim ve sanki 50 ile gidiyormuşuz gibi hissettik... sonuç olarak araba gerçekten konforlu, hızı hissettirmeyen bir araba..

zaten ordudan izmire kadar da deli gibi yorgunluğuma rağmen aşırı yorgunluğuma rağmen mola bile vermeden hiç artı olarak yorulmadan evime girdim

Türkay senin bu yaşadığını ben carismamız var ken yaşamıştım aklıma eski arabam geldi . :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Bmw 318i /Suzuki Jimny 4x4
  • 4 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
İyi günlerde kullanman dileğiyle benim de ilgimi çeken bir araç lakin pek bilgim yok tek bildiğim bulaşmayacağım  :argh: ..   mondeocunun bir tanesi bir değil 2 değil rahat 4 boy saplamıştı :(
Her sürücü, arabasının kıçınada en az kendininki kadar sahip çıkmalıdır...
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=24775.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Türkay, hayırlı olsun ciğerim :alkis:
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '10
  • 367 kere teşekkür etti
  • 316 kere teşekkür edildi
otobanda cok iyi bir arac oldugna bende katiliyorum gerceten 10 numara Allah kaza bela vermesin

Hakki hocam su twinturbo yarisi cikar artik piyasaya :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TODAY TOMORROW TOYOTA
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '95
  • 10 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
Hayırlı olsun kardeş kazasız belasız kullanman dileğiyle
1995  Corolla  1.6 16v  114 hp  xei  a/c  zavoli sıralı lpg    ~ N A M-I   D İ Ğ E R   E F S A N E ~

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
Türkay senin bu yaşadığını ben carismamız var ken yaşamıştım aklıma eski arabam geldi . :)
o da çok merak ettiğim bir araçtı.. çıktığı zaman çok dikkatimi çekmişti
İyi günlerde kullanman dileğiyle benim de ilgimi çeken bir araç lakin pek bilgim yok tek bildiğim bulaşmayacağım  :argh: ..   mondeocunun bir tanesi bir değil 2 değil rahat 4 boy saplamıştı :(
:) 3.20lerle aynı yürüyor, onun aşağısında durum dediğin gibi berkcan :) bazen kırmızı ışıktan kalkarken kapışma istekliler oluyor.. ben de yakıt çok olmasın diye sakin kalkıyorum falan ama baktım çok istekliler asılıyorum ben de :D ara hızlanması aşırı keyifli aracın :)
Türkay, hayırlı olsun ciğerim :alkis:
çok sağol hakkı abim, mondeo bakarken hatayda bir tanesine ciddi şekilde niyetlenmiştim, bu ilanı görmesem onu alcaktım, seni de rahatsız etcektim oralara kadar gelmişken :)
otobanda cok iyi bir arac oldugna bende katiliyorum gerceten 10 numara Allah kaza bela vermesin

Hakki hocam su twinturbo yarisi cikar artik piyasaya :)

Hayırlı olsun kardeş kazasız belasız kullanman dileğiyle
çok teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
o da çok merak ettiğim bir araçtı.. çıktığı zaman çok dikkatimi çekmişti:)
Eğer eline geçerse özellikle 1.8 gdi elegance otomatik olanı test etmeni tavsiye ederim . Mükemmel bir araba .

Böyle arabalar neden tutulmaz anlamış değilim . :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • (Toyota Corolla 1996-Volkswagen Jetta 2008)
  • Kilometre: 131000
  • Model Yılı: '08
  • 6 kere teşekkür etti
Hayırlı olsun Mondeo Türkay abi. Bizim eniştede var 2.0 Tdcı Titanium 2010 model dehşet birşey...
Volkswagen Jetta
2008 Primeline Man
102 Hp / 148 Nm
Derin Siyah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
Eğer eline geçerse özellikle 1.8 gdi elegance otomatik olanı test etmeni tavsiye ederim . Mükemmel bir araba .

Böyle arabalar neden tutulmaz anlamış değilim . :)
türkiyede iyi araba tutmaz ben onu anladım :) ben aslında 2.5 v6 galant bulsam uygun fiyatlı ona atlayasım var.. hastasıyım arabanın :)
Hayırlı olsun Mondeo Türkay abi. Bizim eniştede var 2.0 Tdcı Titanium 2010 model dehşet birşey...
yeni kasa abartı pahalı sıfırı ya.. alınacak gibi değil. hele hele 2.0 tdci selective alıncak gibi fiyata sahip değil o ne öyle ya

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 6 kere teşekkür etti
türkiyede iyi araba tutmaz ben onu anladım :) ben aslında 2.5 v6 galant bulsam uygun fiyatlı ona atlayasım var.. hastasıyım arabanın :) yeni kasa abartı pahalı sıfırı ya.. alınacak gibi değil. hele hele 2.0 tdci selective alıncak gibi fiyata sahip değil o ne öyle ya
Şu aralar bu Mondeo'yu satıp Passat CC almak niyetinde 2.0 TDI'sinden :)
Volkswagen Jetta
2008 Primeline Man
102 Hp / 148 Nm
Derin Siyah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
Şu aralar bu Mondeo'yu satıp Passat CC almak niyetinde 2.0 TDI'sinden :)
olur mu bee :D şahsen ben olsam yapmazdım öyle bir şey :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 6 kere teşekkür etti
olur mu bee :D şahsen ben olsam yapmazdım öyle bir şey :)
Valla Yeni Mondeo iyi güzelde tip yok(bence) Satma sebebi bu ama yeni cc'nin led farlar da müthiş hani
Volkswagen Jetta
2008 Primeline Man
102 Hp / 148 Nm
Derin Siyah