Gönderen Konu: Arabaya süt dökülürse nasıl temizlenir – arabada süt kokusuna çözüm  (Okunma sayısı 56950 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
 Halı yıkama ile derinlemesine çekmeyi deneyin.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 43000
  • Model Yılı: '10
  • 67 kere teşekkür etti
  • 186 kere teşekkür edildi
Halı yıkama ile derinlemesine çekmeyi deneyin.

Halı yıkamacı akşam yıkayıp kurutup vereceğini söyledi ama 2-3 gün sonra bakteri oluşup koku yapmasından korkuyorum. Eve çıkarıp balkonda çamaşır suyu ile mi yıkasam?

Ekleme: Arkadaşın arabasına küçük pipetli sütlerden dökülmüştü, kapıyı açar açmaz hayattan soğuyordum. O nasıl bir kokudur amanınnn.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dr. Driver
  • Araç: ---
  • 63 kere teşekkür etti
  • 384 kere teşekkür edildi
Taban döşemesini halı yıkamacıdan aldıktan sonra arabaya koymadan doğrudan SONAX türevi bir yere götürüp ozonla temizlik yaptırın derim. Risk almayın bence. Hatta arabayı da getirin tabanı da ozonla bi temizlesinler. Alkolle uğraşmayın
R1 35 
╚╬╬╬     Yolumuza Auris olmadan devam ediyoruz :(
  24 6   
Bu sene de şampiyon görelim sizi!! Beşiktaşk En Büyük Aşk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
o haliyi kullanmayin.Dosemeciden.yeni bir haliflex kestirin.Yapacaginizi yapmissiniz Dosemeyi uygulmadan birkac gun tabani tekrar tekrarbtemizleyin.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
halı  güzel bir şekilde deterjanla yıkanmışsa koku filan kalmaz, halıcıdan alınca iyice kurumasını sağla.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 67 kere teşekkür etti
Teşekkürler yorumlar için.
Döşemecide yenisini yaptırırsam orjinali kadar düzgün duracağını sanmıyorum. Orijinalinin fiyatını sormadım ama pahalıdır.
Taban halısı ince sert olduğu için koku yapacağını düşünmüyorum. Yıkamacıdan gelince çamaşır suyu püskürterek yıkadım tekrar.
Halının altındaki kalın keçeyi de makasla 4'e bölerek her parçayı çamaşır suyuna ısladım. Üzerine çıkıp çiğnedim iyice. 3-4 gün kurumasını bekleyeceğim. Eğer koku oluşursa tekrar çamaşır suyuna ıslamayı düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
Gereken herşeyi fazlasıyla yapmışsınız .Atilla amcayla aynı fikirdeyim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: AB-
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '09
  • 111 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
Bizimde 2.5 litrelik sise devrilmisti arka tarafta, sizin gibi cok ugrasmistik ama hava isininca sicaklarda koku geliyordu. Yaklasik 6 ay koku gitmemisti. Tarif edilemez berbatlikta bir kokuydu. Allah yardimciniz olsun. Insallah kokudan kurtulursunuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
@Burak Murat (32276) Geçmiş olsun, temizlense bile bir zaman sonra tekrar koku yaptığını söyleyen arkadaşlar vardı, inşallah kurtulursunuz.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 67 kere teşekkür etti
Teşekkürler. Elimden ne gelirse yapmaya çalışıyorum o kokunun oluşmaması için.
Dün o kadar yıkamama rağmen araç içinde yine hafif derecede koku vardı. Su, aspirin, normal çamaşır suyu, yağ çözücü, bulaşık deterjanı ve yeni keşfettiğim domestosun bakteri ve mayalara karşı etkili çamaşır suyunu karıştırarak (çok fena bir karışım oldu nefes bile alınmıyor yanında) araç zeminine sürdüm. 15dk kadar kapılar kapalı bekledim. Sonra hortumla yıkadım.

Aynı karışıma çok az alkol ekleyerek taban halısına uyguladım balkonda. Yine bol su ile yıkadım. Kurumayı bekliyor. Sütte oluşan bakterinin türü ne bilmiyorum ama Domestos'un çamaşır suyunun işe yarayacağı kanısındayım.
Kuruduktan sonra (gerekirse) Dr Mat kimyasalını deneyeceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dr. Driver
  • 63 kere teşekkür etti
Burak Abi sütü streptococus türleri ekşitir. Buna göre araştırabilirsin :)
R1 35 
  24 6   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
 Yasin hocamız  çok güzel yazmış zaten.
Sütün kendisi bakteriyel değildir, ancak ortamdan (hava vs) bulaşan bakterilerin üremesi için ideal bir ortamdır. Yani ortamda hangi bakteri varsa ve süte bulaşmışsa o üreyecektir.
 Kimyasal olarak o karışımla çok tehlikeli olabilir insan sağlığı için, oluşan koku zamanla ve temizlikle gidebilir ama o kimyasal karışımların sonucu oluşabilecek zararlar daha kötü sonuçlara neden olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Gitti 1.4 Auris geldi 1.33 Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '12
  • 8 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
Teşekkürler. Elimden ne gelirse yapmaya çalışıyorum o kokunun oluşmaması için.
Dün o kadar yıkamama rağmen araç içinde yine hafif derecede koku vardı. Su, aspirin, normal çamaşır suyu, yağ çözücü, bulaşık deterjanı ve yeni keşfettiğim domestosun bakteri ve mayalara karşı etkili çamaşır suyunu karıştırarak (çok fena bir karışım oldu nefes bile alınmıyor yanında) araç zeminine sürdüm. 15dk kadar kapılar kapalı bekledim. Sonra hortumla yıkadım.

Aynı karışıma çok az alkol ekleyerek taban halısına uyguladım balkonda. Yine bol su ile yıkadım. Kurumayı bekliyor. Sütte oluşan bakterinin türü ne bilmiyorum ama Domestos'un çamaşır suyunun işe yarayacağı kanısındayım.
Kuruduktan sonra (gerekirse) Dr Mat kimyasalını deneyeceğim.

Merhabalar,
Hocam daha ne olsun :) Okurken ben yoruldum. Bunca zahmetiniz karşılığını alırsınız ve kokudan kurtulursunuz inşallah.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 67 kere teşekkür etti
Yasin bey streptococusun tüm türlerini hangi kimyasal yok eder bilmiyorum ama, çamaşır suyunda streptococusun bazı türlerine karşı etkili olduğu yazıyor. Umarım onlardan biridir.  :) Hastane odalarındaki dezenfektan jellerden aldım bugün eczaneden. Keçe ile halı arasına sürüp yapıştırdım, arabaya serdim. Biraz çekmiş yıkayınca, ama sorun olmadı.
Metin bey teşekkürler. Havalar ısınınca kokmazsa, daha da kokmaz. İnşallah kurtulurum.
Şimdilik sadece hafif çamaşır suyu kokusu var. Süt kokusu oluşursa damacanayla zefiran dökmeye karar verdim.  :lol: Top şeklindeki mango kokusundan aldım. Yarın onu koyacağım koltuğun altına.

Farklı forumlarda kocakarı yöntemleri türemiş. Aspirin süren, odun kömürü koyan, kuru kahve yakan, erneti toz halinde serpen, sirke ile yıkayan, bardakla pirinç koyan, keçeyi fırına atan, tiner döken, karbonat kullanan (bunu bende yaptım :lol:) ...

Unutmadan keçenin parça kodunu da yazayım. Belki lazım olur bir gün.  58510 05390 C1

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dr. Driver
  • 63 kere teşekkür etti
Burak abi mikrobiyoloji o kadar derin bir alan ki hangi türleri olduğunu hatırlayabilsem ilk seferinde yazardım. Ama yaptığınız işlemler yeterli olacaktır. Arabayı komple dezenfekte ettiniz zaten :D Bizim hastanenin ameliyathaneleri bu kadar iyi dezenfekte edilmiyodur herhalde  :rofl: :rofl:
R1 35 
  24 6   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 2 kere teşekkür edildi
ARABAYA SÜT DÖKÜLDÜ NASIL TEMIZLENIR
Selam arkadaslar, abimin aracina tereyag dokulmus ve cok kotu kokuyordu, bunun icin profesyonel oto yikamacilarla gorustuk 350 tl civarinda fiyat cikardilar ancak kokunun cikarilacagi konusunda kimse garanti vermedi, bu bizde bayagi bir moral bozukluguna neden oldu hatta arabayi satin diye oneriler bile oldu, ancak aracin bu sekilde satilmasina gonlum razi degildi durustce bir davranis olmazdi,
ilk once tereyagin dokuldugu yerleri tespit ettik, ( arka koltuktan sozulmus yer taban halisina kadar akmis)bu tespitten sonra oto dösemeye gittik arka koltugu komple soktuk, ancak hala koku vardi icerde en zor kismi olan ve kalip halinde olan taban halisini soktu dosemeci , söküm islerinden sonra koltuk ve taban halisini eve goturdum koltuk kilifini cikartip koltugu banyoya koydum yaklasik iki saat  banyoda cok   sicak  su ve bulasik deterjani fayri platinumla ovladim, obalama ve kopurtme isinden sonra yine sicak su ile duruladim koltuk sungerinden bir gram bile kopuk kalmayacak sekilde duruladim, taban halsini da oyle yaptim yikadim duruladim, daha sonra aracta taban halisinin altinda bulunan ve yagin bulastigi keceleri attim yeni kece aldim aracida ayni sekilde cok sicak suyla yagin bulastigi yerleri yikadim duruladim ve koltugu en az 10 gun disarda guneste kuruttum taban halisi daha cabuk kuruyor Allaha sukur aracta koku v.s hicbir sey kalmadi tertemiz ve gonul rahatligiyla aracimi kullaniyorum,
Bu durumda olan arkadaslara tavsiyem olsun oto yikamcilar soguk su kullandiklari icin yag benzeri  sivilar kolayca cikmiyor, ozonlariz, baska seyler yapariz yalanlarina kanmayin,benim yaptigim gibi kesin cikar
toplam maliyet;
oto dosemeciye 140 tl sokme ve takma ucreti
keceler icinde 40 tl
ve evde kullandigim su 30 tl baskada bisey yok ama %100 kesin sonuc.
gerektiginde ihtiyaci olanlara yardim edebilirim (sistempazar@gmail.com)
Allah her zorlugun sonunda muhakak bir kolaylik gosterir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 140000
  • 72 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
ARABAYA SÜT DÖKÜLDÜ NASIL TEMIZLENIR
Selam arkadaslar, abimin aracina tereyag dokulmus ve cok kotu kokuyordu, bunun icin profesyonel oto yikamacilarla gorustuk 350 tl civarinda fiyat cikardilar ancak kokunun cikarilacagi konusunda kimse garanti vermedi, bu bizde bayagi bir moral bozukluguna neden oldu hatta arabayi satin diye oneriler bile oldu, ancak aracin bu sekilde satilmasina gonlum razi degildi durustce bir davranis olmazdi,
ilk once tereyagin dokuldugu yerleri tespit ettik, ( arka koltuktan sozulmus yer taban halisina kadar akmis)bu tespitten sonra oto dösemeye gittik arka koltugu komple soktuk, ancak hala koku vardi icerde en zor kismi olan ve kalip halinde olan taban halisini soktu dosemeci , söküm islerinden sonra koltuk ve taban halisini eve goturdum koltuk kilifini cikartip koltugu banyoya koydum yaklasik iki saat  banyoda cok   sicak  su ve bulasik deterjani fayri platinumla ovladim, obalama ve kopurtme isinden sonra yine sicak su ile duruladim koltuk sungerinden bir gram bile kopuk kalmayacak sekilde duruladim, taban halsini da oyle yaptim yikadim duruladim, daha sonra aracta taban halisinin altinda bulunan ve yagin bulastigi keceleri attim yeni kece aldim aracida ayni sekilde cok sicak suyla yagin bulastigi yerleri yikadim duruladim ve koltugu en az 10 gun disarda guneste kuruttum taban halisi daha cabuk kuruyor Allaha sukur aracta koku v.s hicbir sey kalmadi tertemiz ve gonul rahatligiyla aracimi kullaniyorum,
Bu durumda olan arkadaslara tavsiyem olsun oto yikamcilar soguk su kullandiklari icin yag benzeri  sivilar kolayca cikmiyor, ozonlariz, baska seyler yapariz yalanlarina kanmayin,benim yaptigim gibi kesin cikar
toplam maliyet;
oto dosemeciye 140 tl sokme ve takma ucreti
keceler icinde 40 tl
ve evde kullandigim su 30 tl baskada bisey yok ama %100 kesin sonuc.
gerektiginde ihtiyaci olanlara yardim edebilirim (sistempazar@gmail.com)
Allah her zorlugun sonunda muhakak bir kolaylik gosterir.

Geçmiş olsun, ben arkadaşımın aracındaki süt dökülme sonrasındaki kokuyu temizlik+ozon cihazı ile giderdim, ozon yalan bir işlem değil, bilginize.
Kxl`s Garage

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '17
  • 71 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
Benimde başıma geldi , doktor bir arkadaşım bakteri ürettiği için geliyor dedi ,bana antibiyotik bir ilaç verdi suyla karıştırıp 2 dk gibi çalkalayıp boş cam sil kutusunun içine koyup süt dökülen bölgeye tümünü sıktım ertesi gün süt kokusu diye birşey kalmadı yaklaşık 10 ay oldu çok şükür birşey yok 

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Toyota gibi Adamm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 140000
  • 72 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
Benimde başıma geldi , doktor bir arkadaşım bakteri ürettiği için geliyor dedi ,bana antibiyotik bir ilaç verdi suyla karıştırıp 2 dk gibi çalkalayıp boş cam sil kutusunun içine koyup süt dökülen bölgeye tümünü sıktım ertesi gün süt kokusu diye birşey kalmadı yaklaşık 10 ay oldu çok şükür birşey yok 

Bu da güzel taktikmis :)
Kxl`s Garage

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi

Çok başarılı.. Kafası çalışan adam başka  :tamam: