Gönderen Konu: Siyasi Paylaşımlar Hakkında  (Okunma sayısı 3120 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

  • Eski Toprak Toyotacı
  • *****
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
Siyasi Paylaşımlar Hakkında
« : Nisan 07, 2012, 10:53:02 »
Arkadaşlar, bildiğiniz gibi siyaset, forumlarda en çok sıkıntı çıkaran konulardan biri. Fakat bu biraz da siyaseti nasıl algıladığımız ile ilgili bize göre. Siyasetin sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiğini tespit etmek kolay değil. Fakat biz üyeler olarak sınırlarımızın ne olması gerektiğini bilirsek bu konudaki sıkıntıların azalacağını düşünüyoruz. Forum kurallarımıza göre siyasi içerikli propaganda yapmak yasak. Fakat bu bizleri günlük hayatımızı etkileyen pek çok konuyu forum ortamında dile getirmekten alıkoymamalı veya bu konuların belirli sınırlar dahilinde dile getirilmesinin siyasi propaganda olarak değerlendirilmesine yol açmamalı. Bu nedenle forum ortamındaki bütün tartışmalarda bundan sonra referans olarak alınmak üzere bir çerçeve çizme ihtiyacı hissettik.

-   Bizlere hizmet etmekle yükümlü kamu kurumları ile ilgili saygı sınırları içerisindeki olumsuz eleştiriler siyaset değildir.
-   Her ne kadar temeli bir siyasi parti olsa da tüm Türk vatandaşlarına hizmet etmekle yükümlü olan, yürütmenin başı konumundaki hükümeti yapıcı bir şekilde ve saygı sınırları içerisinde kalarak eleştirmek siyaset değildir. Seslerini duyurmak, sıkıntılarını dile getirmek, hükümeti doğruyu ve daha iyiyi yapması için yönlendirmek herkesin en doğal hakkı ve görevidir. Tüm üyeler, bunu bir propaganda değil fikir paylaşımı olarak görmelidir.
-   Paylaşımlarımızda siyasi parti isimlerine yer vermemek, muhalefet partileri ile ilgili paylaşımlarda bulunmamak, iktidar partisinin adı yerine hükümet ya da iktidar gibi ifadeler kullanmak, iktidar partisinin yürütme görevini (başbakan ve bakanlar ve bakan yardımcıları) yerine getirmekle yükümlü üyeleri dışındaki mensupları ile ilgili paylaşımlardan kaçınmak doğru olacaktır.
-   Kamu görevlilerinin veya hükümetin eleştirilmesi, kendisini siyasi açıdan iktidar partisine yakın hisseden üyelerimizi rahatsız etmemelidir. Olgunluk, tevazu, soğukkanlılık ve hazmedebilmek iktidar kadar onu destekleyen kimseler için de en büyük erdemdir.
-   İktidar partisine oy verenleri eleştirmek, iktidar partisinin politika ve uygulamalarının vebalini oy verenlerin sırtına yüklemek, siyasi tercihlerin maddi çıkarlar doğrultusunda yapıldığını ima eden söylemlerde bulunmak kesinlikle kabul edilmeyecektir. İktidar partisine karşı olmamız, yapılan tüm uygulamaların ve politikaların tamamen hatalı olduğu şeklinde bir vehme kapılmamıza neden olmamalı. Her şeyi siyah veya beyaz olarak görmeyi bir kenara bırakıp zihin paletimize gri tonları koymalı, soğukkanlı olmalı ve hazmetmeyi öğrenmeliyiz.
-   Eleştirilerin haksız olduğunu düşünen üyelerimizin, sağlam argümanlarla desteklenmiş ve tarafsız bir dille yazılmış cevap hakkı her zaman saklıdır. Mesajların, iktidar partisini savunduğumuz şeklinde bir izlenim vermemesine, üyeleri aydınlatıcı ve konuyla ilgili belirsizlikleri giderici bir üslupla yazılmasına dikkat etmeliyiz. Eleştiri sahibi veya tepkili üyelerin bu mesajlara verebilecekleri duygusal cevapları çok rahatsız edici bir durum yoksa mümkün mertebe olgunlukla karşılamak bizleri küçültmeyecek aksine büyütecektir.
-   Herkes yaşadığı ülkenin daha iyi, daha müreffeh, daha güçlü olmasını ister. Eleştirel paylaşımların üslubu sert olsa da iyi niyet noktasında kimsenin kesinlikle şüphesi olmamalıdır. Üyeler, bu paylaşımlardan rahatsız olmak yerine, insanları bu paylaşımlara iten nedenleri irdelemeli, zarfa değil mazrufa bakmayı ve empati yapmayı öğrenebilmeli, perspektiflerini geniş tutabilmelidir. Bu şekilde farklı araçlarla gidilse bile aynı hedefe ulaşılacağı görülebilecek ve yolumuzun üzerindeki hoşgörü duraklarında buluşulabilecektir.
Folgsamkeit macht frei...

Etiketler: