Gönderen Konu: Elektrikli cila makinası kullanan var mı?  (Okunma sayısı 7512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '12
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
Elektrikli cila makinası kullanan var mı?
« : Mayıs 16, 2008, 08:21:21 »
Selam arkadaşlar,
Şu elektrikli cila makinalarıyal arabaya cila yapmayı düşünüyorum. Daha önce böyle birşey kullanmış olan var mıdır? Yapılabilir birşey midir? Nelere dikkat etmek gerekir? Şimdiden teşekkürler.
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Toyota Club Türkiye

Elektrikli cila makinası kullanan var mı?
« : Mayıs 16, 2008, 08:21:21 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: Elektrikli cila makinası kullanan var mı?
« Yanıtla #1 : Mayıs 16, 2008, 08:41:02 »
  Selam.
 Ben, çok daha zahmetli görünsede, araca elle cila yapma taraftarıyım. Bence makina yerine bir arkadaşınızı yardımcı olarak bulsanız daha iyi olur. :) Çünkü eğer makina kullanırken araç üzerinde belli bir nokta uzun süre temasa maruz kalırsa boyada yanma yapabilir. Yani makinayı dikkatli kullanmak gerekir. Sizi korkutmak istemem. Bu sadece dikkat edilmesi gereken birşey bence. Ayrıca cila konusunda forumda başka bir başlık olacakdı. Oradan da sanırım istediğiniz bilgilere ulaşabilirisniz.
 Her iki şekilde de cila iyi yapıldımı, sonucuna o yorgunluk deyiyor.  :carwash:
 Şimdiden kolay gelsin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Mayıs 16, 2008, 15:24:19 »
selam ,
Teşekkür ederim. Elle yapmak çok uzun sürüyo ve yorucu oluyor. Her 6 ayda bir yapıyorum cila. Hafta sonu deniyeceğim makinayla. Tekrar teşekkürler.
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 16, 2008, 16:24:57 »
  Ben teşekkür ederim.
 Sadece aynı bölgede cihazı çok uzun süre çalıştırmayın yeter sanırım. Cihazı sürekli araç üzerinde dairesel hareketlerle gezdirerek cilayı yapmak lazım.
 Kolay gelsin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
« Yanıtla #4 : Mayıs 16, 2008, 19:22:58 »
kolay gelsin şimdiden.arabanın köşeyerllerine dikkat et.köşe yerlerindeki boyalar fazla cila yapıldımı cabuk incelme oluyomuş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • www.orenormanurunleri.com
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #5 : Mayıs 17, 2008, 10:53:51 »
Ben koçtaş'tan performance marka 29 YTL'ye satılan cila makinasından almıştım 2 sene önce..çokta memnunum  ;) gölgede aracı iyice yıkayıp kuruladıktan sonra,teflonlu bir cila (ÇBS Polish olabilir) ile çok ince bir tabaka dairesel hareketlerle kaportamıza sürüyoruz.zaten siz diğer yerleri yaparken başladığınız bölüm büyük ihtimalle kuruyor.Kuruması çok önemli yoksa dalga dalga iz kalıyor.cila kuruduktan yani iyice beyazlaştıktan sonra elektrikli cila makinamızla gene dairesel hareketlerle kuruyan cilamızı masajlıyoruz..kople makina geçtikten sonra gene kadifemsi bir bezle arabanın komple üstünden tekrar  geçiyoruz.(makina girintili kısımlara giremiyor..) bu arada makinanın titreşimiyle tüm vücudunuza masajda çekilmiş oluyo ama kollarınız uyuşuyo  onu söliim :D ben bu şekilde cila atıyorum ve arabam çil çil oluyor.maşallah diim de  :blink: yanlız daha önceki tüm araçlarımada bu şekilde atmama rağmen bu arabamda üzerindeki cila çok fazla durmuyor.nerdeyse 1,5-2 ayda bir cila istiyor..sebebini bulamadım.şampuan olarakta carpex cilalı oto şampuanı kullanıyorum.acaba ondan mı böle oluyor?
Bi Resim Koyamadım :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #6 : Mayıs 17, 2008, 20:17:29 »
ciladan sonraki haftalar sadece suyla yıka cilası birazdaha kalır ben öyle yapıyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Mayıs 17, 2008, 23:57:14 »
Ben koçtaş'tan performance marka 29 YTL'ye satılan cila makinasından almıştım 2 sene önce..çokta memnunum  ;) gölgede aracı iyice yıkayıp kuruladıktan sonra,teflonlu bir cila (ÇBS Polish olabilir) ile çok ince bir tabaka dairesel hareketlerle kaportamıza sürüyoruz.zaten siz diğer yerleri yaparken başladığınız bölüm büyük ihtimalle kuruyor.Kuruması çok önemli yoksa dalga dalga iz kalıyor.cila kuruduktan yani iyice beyazlaştıktan sonra elektrikli cila makinamızla gene dairesel hareketlerle kuruyan cilamızı masajlıyoruz..kople makina geçtikten sonra gene kadifemsi bir bezle arabanın komple üstünden tekrar  geçiyoruz.(makina girintili kısımlara giremiyor..) bu arada makinanın titreşimiyle tüm vücudunuza masajda çekilmiş oluyo ama kollarınız uyuşuyo  onu söliim :D ben bu şekilde cila atıyorum ve arabam çil çil oluyor.maşallah diim de  :blink: yanlız daha önceki tüm araçlarımada bu şekilde atmama rağmen bu arabamda üzerindeki cila çok fazla durmuyor.nerdeyse 1,5-2 ayda bir cila istiyor..sebebini bulamadım.şampuan olarakta carpex cilalı oto şampuanı kullanıyorum.acaba ondan mı böle oluyor?

Daha önceki deneyimlerime göre sebeplerden biri ÇBS. Daha önce 1999 lu yıllarda kullanmıştım ama geçenlerde bir arkadaşta gördüm ambalaj bile aynı. Bence kaliteli bir cila (Turtle Wax, Sonax v.b) ve Carnauba içeren bir cila deneyin. Ben el ile yaparım yıllardır ve Ankara ikliminde 4-5 ay kesin dayanıyor. Bir de şampuan ya kullanmayın yada yine aynı markaların kaliteli şampuanlarından az miktarda kullanmak denenebilir.... 
94 Toyota Corolla XLI Extra 1.6 16V

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #8 : Mayıs 19, 2008, 14:46:34 »
bende sonaxasın kiyi kulanıyorum.çokta memnunum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mayıs 20, 2008, 11:05:22 »
Teşekkürler arkadaşlar,
Haftasonu dendim makinayla cila yapmayı. DBK Polish makinasıyla. Küçük bir bölgede uyguladım. Cila yaptığım yerde minik minik topaçlar cial kalıntıları oluştu. Kullandığım cila Auri Gold. Belki biraz daha devam etsem onlarda kaybolabilirdi ama boyaya zarar vermekten korktuğum için vazgetçtim. Yine klasik yöntem elle yaptım cilayı. Bittikten sonra da Gloss Guard ( Turtle Wax) yaptım çok güzel oldu. Maşallah diyim de nazar değmesin. :D . Makina çok güzel ama o küçük kalıntılar neden oluştu anlamadım. Bunun için bir önerisi olan var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • www.orenormanurunleri.com
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #10 : Mayıs 20, 2008, 15:41:20 »
Teşekkürler arkadaşlar,
Haftasonu dendim makinayla cila yapmayı. DBK Polish makinasıyla. Küçük bir bölgede uyguladım. Cila yaptığım yerde minik minik topaçlar cial kalıntıları oluştu. Kullandığım cila Auri Gold. Belki biraz daha devam etsem onlarda kaybolabilirdi ama boyaya zarar vermekten korktuğum için vazgetçtim. Yine klasik yöntem elle yaptım cilayı. Bittikten sonra da Gloss Guard ( Turtle Wax) yaptım çok güzel oldu. Maşallah diyim de nazar değmesin. :D . Makina çok güzel ama o küçük kalıntılar neden oluştu anlamadım. Bunun için bir önerisi olan var mı?

cilanın iyice kurumasını beklediniz mi? ayrıca kalın bir tabaka değilde ince bir tabaka uygulasanız büyük ihtimalle topaçlanma olmazdı..aracı sadece su ile yıkamakta çözüm olmuyor,en azından bende..arabam füme renk ve iz kalıyor. mutlaka köpürtmem gerekiyor.ciallı şampuanı az koyuncada köpürmüyor malesef :(
Bi Resim Koyamadım :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 58
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 21, 2008, 10:47:08 »
bende sürekli elle yapıyorum ama makinayla daha düzgün oluyor dedi arkadaslar. Ürün olarak carpex'in canabua maddesinden dedikleri cila kullanıyorum. Araba yanıyo be hehe (masallah)
Makinayla uygularken cilayı bol kullanmak ve aynı bölgede değil sürekli dolasarak cila yapmak gerektiğini söylüyorlar. Nacizane.