Gönderen Konu: Lastiklerim çamurluğa sürtüyor.  (Okunma sayısı 38204 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
Ynt: Lastiklerim çamurluğa sürtüyor.
« Yanıtla #20 : Eylül 07, 2008, 18:58:22 »
bende 2001 corollama 15 inc takmştım aynı sorun bendede vardı sonra orjinal evatlara geri döndüm yani 14 inc e 185 65 14 e yani sürtme olayı tamamen bitti sakın takoz koydurma yol tutuşu çok etkiler

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Eylül 07, 2008, 18:58:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • modifiyenin merkezi
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 171500
  • Model Yılı: '00
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Eylül 13, 2008, 23:12:35 »
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, eskiden de bu sitenin aktif bir üyesiydim ama işte teknik problemler vs. derken zaman aktı gitti benim üyelikte gitmiş, o zamanlar üye adım RoadRunner'dı belki hatırlayanlar olacaktır, neyse 2000 model Toyota Corolla 1.6 VVT-i Terra Special model bir Corollam var, çoktandır lastik almak istiyordum, fakat 185 lik lastikleri biraz daha genişletmek istedim, orijinal ölçü 185/65/14 tü, 15 inçlik bir jant aldım ve 195/60/15 lik michelin energy saver lastikler taktırdım. Yola çıktım, herşey süperdi, fakat ilk sağlam zıplamadan sonra arkadan caaaaart diye bir ses geldi, malesef araç zıplayınca şimdi lastikler çamurluğa sürtüyor, bugün o çıkıntılı kenarları içer kıvırttım ama tam olarak çözüm olmadı, bu kasayı kullanan arkadaşlar bilirler, o kasanın arka çamurluk içleri çok dar, hatta yüklüyken zaman zaman orijinal lastik bile sürtüyordu, sanırım çamurlukları biraz dışa çektirtip, içerideki o ikinci kat sacıda biraz daha bastırtıp çıkıntı yapan yeri gidereceğim, daha da olmazsa artık orjinal ebada dönmekten başka çare yok gibi görünüyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: 0+
94 corolla xl 1.3 ün orijinal lastik ve jant bilgileri nelerdir
« Yanıtla #22 : Ekim 10, 2008, 18:50:27 »
94 corolla 1.3 xl nin fabrika lastik ve jant değerleri nelerdir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #23 : Aralık 07, 2008, 16:11:49 »
 8-)selam arkadaşlar ben sorunu çözdüm motorcu arkadaşım amortisörün altına lastik takoz koydu arık sürtme yok yol tutuş aynı korkulacak bir durum yok 20 ytl ile işi çözdüm  bu sorunu yaşayanlara tavsiyem budur memnun kalmazsanız takozları söktürürsünüz  saygılar
.....toyota corolla luna 1.6 110hp.....gidene kal kalana git demeyiz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Aralık 19, 2008, 11:01:41 »
Jantlarin ölcülerini bilmeden bir cevap verilemez.
Jant genisligi nedir? Büyük ihtimal >=7inch falan aldiniz.
Arti offset degerleri nedir?

Lastik kücülsede jantlar yüzünden sürtme olabilir.
Bu bilgileri verin; ondan sonra yorum yapalim. Yoksa deneme yanilma - usta mantigina döner.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 120 bg 290 Nm D-4D
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Aralık 19, 2008, 11:23:29 »
hazır konusu açılmışken sorayım www.tte.de sitesinde 2007 HB corolla için firmanın sattığı bazı jantlar var 16 " den 18" e kadar şimdi normalde benım arac 195/60 15 sitede 225/35 18 satılan bir ürün var bu ebat capta biraz sapmaya sebep veriyor ayrıca 3.5 cm yay da var bunuda düz mantıkla düşünürsek her 2 sininde aldığımız taktirde sürtme yapmaması lazım :) nede olsa sitede yay ile 18" tatbik edersen sürtme yapar ibaresi yok. Yaparsada muhattabın toyota firması olur maddi zarar söz konusu oldumu suçlayacak sağlam delillerin var nede olsa orjinal modifiye sitesi deği mi TTE ?

lastikte bu

TOYOTA Genuine Part No. for dealer reference
PZ439-B0670-ZL

7,5Jx18” for tyre size 225/35 R18

bu demek oluyor ki buraya kadar yolu var bide yay satıyorlar onuda tatktın mı gene sürtme olmayacak , ben mi yanlış düşünüyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Aralık 22, 2008, 02:03:45 »
offset değeri önemli işte. 225 lik lastikten çok 7.5 inch kaç offset janta ne lastiktakılmış önemli
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Aralık 22, 2008, 09:17:11 »
94 corolla 1.3 xl nin fabrika lastik ve jant değerleri nelerdir

Emin olmamakla birlikte 175/65/14 olması lazım.
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • modifiyenin merkezi
  • Kilometre: 171500
  • Model Yılı: '00
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Mart 08, 2009, 23:03:31 »
8-)selam arkadaşlar ben sorunu çözdüm motorcu arkadaşım amortisörün altına lastik takoz koydu arık sürtme yok yol tutuş aynı korkulacak bir durum yok 20 ytl ile işi çözdüm  bu sorunu yaşayanlara tavsiyem budur memnun kalmazsanız takozları söktürürsünüz  saygılar

Amorisör altına lastik takoz derken helezon altına mı koyacağız takozu? biraz işlem hakkında bilgi verirmisiniz, arka helezonları biraz daha sert helezonlarla değiştirsek çok sıkıntı yaratırmı acaba diye düşünüyorum, bu arada çamurlukta sürten yer alsında arka çamurluk paçalıklarının yukarı doğru olan uzantısıymış, plastiğe sürtüyor ama kesilse bile bu seferde daha geriden sürtüyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • MyLastik - Aracýnýza Uygun Lastik
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Mayıs 20, 2009, 19:11:44 »
Lastiklerde dönüşüm ve ebat değişikliği yaparken muadil lastiklerin kullanmak gerekmekte. Bu sorun çoğu zaman yaşanmakta.

185/65R14 lastikler için muadil lastikler  (596,1mm çap)(Alt sınır: 582 mm Üst Sınır: 612 mm)
 **15 jant yapılacaksa : 195/55R15 (595.5 mm) - 205/50R15 (586 mm)
 **16 Jant yapılacaksa : 205/45R16 (590.9 mm) - 195/50R16 (601.4 mm)
 **17 jant yapılacaksa : 215/40R17 (603,8 mm)

175/65R14 lastikler için muadil lastikler  (583.1 mm çap)( Alt sınır : 566.64mm Üst Sınır: 595.55mm)
 ** 15 Jant yapılacaksa : 195/50R15 (576 mm)
 ** 16 jant yapılacaksa : 195/45R16 ( 581.9 mm)

Ayrıca uygulama sonrası aracın lastikle teması sürtünmesi gözle de kontrol edilmelidir.
Lastik çaplarında alt limit ve üst limitler dışına çıkılması tavsiye edilmez.
Hayatınız 3 mm'ye bağlı . Sevdikleriniz ve kendiniz için lütfen 3 mm altına inmiş lastiklerinizi değiştirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Mayıs 20, 2009, 19:41:31 »
ben de aynen bu tablodaki gibi 195-45-16 lastik taktım 98 corollama, sürtme tabii ki oldu ve ben de çamurluktaki sacı büktürdüm, çok fazla pay var orda, o kısmı bükünce çok sekmedikçe sürtme olmuyor, aracı sonuna kadar yükleyince bile sürtmedi ama o yükteyken sekince sürtüyor
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 62 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Mayıs 20, 2009, 19:59:06 »
Maliyetli olur biraz ama arka yayları sertleştire bilirsiniz.(2.el bulursanız gayet uygun olur)Olmadı sürten çamurluk kısmını birazcık ezdirin sorun kalmıyacaktır aynı şeyler benimde başıma gelmişti.
...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 62 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Mayıs 20, 2009, 23:04:05 »

Hatta şöyle bir alet var ne çekiçleniyor ne kestiriyorsunuz yavaşca egiyor tabi Türkiye'de böyle bi alet bulmak pek zor.
...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #33 : Mayıs 20, 2009, 23:57:41 »
ben 195*50*15 kullanıyorum arabamda 11 cm basık arkalar sürtüyor 2 kişiden fazla oturunca ;)

ANGELLLL...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Mayıs 22, 2009, 16:58:15 »
benım orjınaller 175-70-13 du 93 corolla 185-55-15 taktım surtme yaptı arkalar rot balans a gırdı sorun devam ettı cozum olarak camurluk agızlarını 1 cm ye yakın actırmak zorunda kaldım sorun cozuldu.benım lastıkler 185 olmasına rahmen cok cok tabanlı lastıkcım jantların ofsetlı oldugundan demıstı bıldıgım kadarı ıle 4 ofset var jantımda :)
short shift,jdm real tails,American Front Bumper,8000K Monza Xenon,,,,, MADE IN JAPAN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • fastest 3zzf(t)e in turkey :)
« Yanıtla #35 : Mayıs 22, 2009, 17:23:16 »
madem herşey yeni o zaman yapılcak şey amortisölerini arkayı %25-30 önleride uyum sağlaması acısından %15-20 sertleştir bu şekilde aşağıya doğru olan esnemen azalcağı için sürtme olayı kalkcak ortadan....hee konforda kayıp olur mu??çok az sertleştirceğin için sanmam o kadar az sert hiç görmedim kullanmadımda....zamanım olsa sana sürten yerin resmini çekip koycam benim lastiklerimde arkada 3 kişi olunca çukurlarda sürtyo %60 civarı şuan ayar bide :) neyse lastik jantın yeniyse dediğim gibi yap sorun ortadan kalkcak + sana daha çok virajda yol tutuş vercek
3sgte swaped rolla?awd?

skyrolla01@yahoo.com.tr
ufuk L. yalçın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 158
  • Model Yılı: '99
  • 26 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Şubat 03, 2017, 00:41:31 »
Amorisör altına lastik takoz derken helezon altına mı koyacağız takozu? biraz işlem hakkında bilgi verirmisiniz, arka helezonları biraz daha sert helezonlarla değiştirsek çok sıkıntı yaratırmı acaba diye düşünüyorum, bu arada çamurlukta sürten yer alsında arka çamurluk paçalıklarının yukarı doğru olan uzantısıymış, plastiğe sürtüyor ama kesilse bile bu seferde daha geriden sürtüyor
konuyu hortlatiyorum ama siz nasil yaptiniz yada nasil yapildigini ogrendiniz mi ?
Corolla 1.3 terra 99- Seat Leon 1.4tsı 2013

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 6400
  • Model Yılı: '16
  • 20 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Şubat 28, 2017, 11:40:42 »
Değerli arkadaşlar, oto lastikçi değilim, ama kafamda hala sorular olmasına rağmen lastik jant işini bayağı araştırdım.
Yeni alacağınız lastik ve/veya jantların aracınıza uyumu için tavsiye edebileceğim en kısa yol şöyle;

1. Aracınızının ORJINAL Lastik-jant ebatı detayları nedir? Öncelikle bunu tam olarak bilmemiz lazım. (Lastik Taban Genişliği, Yanak Genişliği, Lastik Çapı, Jant Çapı, Jant genişliği, ET, göbek çapı vs.

2. Yeni takmayı planladığınız Lastik-jant ebatlarının nasıl olacağını aşağıdaki modülleri kullanarak hesaplayabilirsiniz.

http://www.willtheyfit.com/
http://www.mutlulastik.com.tr/faydali-bilgiler/lastik-nedir/lastik-jant-hesaplama-modulu/

Son not: Kilometre saatindeki (Speedometer) %1'e kadar olan sapmaların ideal %3'e kadar olan sapmaların ise kabul edilebilir olduğunu bazı sitelerde okudum. Ancak Görsellik için Güvenliğinizi riske etmeyin derim.