Gönderen Konu: 91 CORONA XL İÇİN YARDIM  (Okunma sayısı 2475 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • ...Toyota gibi adam
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '06
91 CORONA XL İÇİN YARDIM
« : Ağustos 16, 2011, 09:40:14 »
HERKESE MERHABA. Bir arkadaşımın 91 Model Corona 2.0 xl aracı var. 235000 km'de. 6 senedir kullanmasına rağmen malesef araç hakkında çok fazla bilgi sahibi değil. Geçenlerde aracı denedim. ilk marj yapıldığında egzozdan beyaz bir duman attığına şahit oldum. Şanzıman geçişleri çok rahat görünüyordu ancak sürekli cartlamalar oluyor. motor yağı olarak hala 10-40 mobil 1 kullanılmış. Ayrıca şanzıman yağı yeni değişmiş. Baskı balata ömrü orta durumda kötü değil.  6 yıldır lpg takılı. Bu aracın motor bakımları hakkında bilgi sahibi olanlar lütfen bilgilerini bizimle paylaşsın.
Bu garibana bi yardım edelim arkadaşlar :D Yoksa gül gibi TOYOTA göz göre göre elden gidecek...
92 Subaru Legacy 1.8 GL (Boxer Motor)
97 Toyota Corolla XEİ AC,
04 Mazda 3 Dinamic
04 Yaris 1.0 Terra MMT

Toyota Club Türkiye

91 CORONA XL İÇİN YARDIM
« : Ağustos 16, 2011, 09:40:14 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
Ynt: 91 CORONA XL İÇİN YARDIM
« Yanıtla #1 : Ağustos 16, 2011, 14:56:27 »
toyotadan anlayan birilerine bakımlarını yaptırması yeterli olur , başka bşy sölemeye gerek yok . bir sorun varsa zaten araçtan anlayan birisi teşhisi koysun ona göre tartışalım ; ama kesinlikle toyotadan çok iyi anlayanlara bakıtın herkez anlıyorum yapıyorum diyor .fakat çogu yaparken başka yerleri bozuyor
AKTİF SERVİS - ÇORUM   TOYOTA   özel servisi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • ...Toyota gibi adam
« Yanıtla #2 : Ağustos 16, 2011, 15:51:22 »
Bu aracın bakımlarını yapanlarda toyotadan anladığını söyleyen japoncu arkadaşlar. Nitekim 235000 km'ye gelmiş bi araca halen 10-40 yağ kullanması bana garip geliyor. Diyorum ki belki şanzıman yağını da yanlış koydular bu adamlar. Tereddüt oradan hasıl oldu Yusuf kardeşim. Yine de tavsiyen için teşekkürler. İyi günler.
92 Subaru Legacy 1.8 GL (Boxer Motor)
97 Toyota Corolla XEİ AC,
04 Mazda 3 Dinamic
04 Yaris 1.0 Terra MMT

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 16, 2011, 17:14:18 »
235K Km Toyota motoru için hiç birşeydir..
Yeter ki iyi bakılsın.
(Ayrıca motor yapılmış da olabilir öyle değil mi.. )
Durumunun ne olduğunu bilemiyoruz fakat tamamen bakım ile alakalı. Motora eskimiş gözü ile bakmak için bir neden göremiyorum. Böyle bir yargıya varmak için en basitinden bir kompresyon testi yaptırmak gerekir.
Manuel şanzımanlar ve baskı balata meselesi bana yabancı olduğu için yorum yapmak istemiyorum ama o cartlama olayı masraf çıkarabilir.
Beyaz duman sadece ilk çalıştığında oluyorsa sorun değil. Normal bir olay. (Mavi olmasın ama)
3SFE motorları genelde ecelleriyle ölmezler. En birinci ölüm nedeni soğutma sisteminde ortaya çıkan bir sorunun gözden kaçmasıdır. Su seviyesini düzenli kontrol edin. Yolda giderken de ara sıra hararet ibresine bi göz atın. Bunun dışında özel bir çabaya gerek yok.
Kompresyon iyi ise ve ciddi bir yağ damlatma sorunu yoksa 40 dan daha kalın yağ kullanmamak gerekir. Bürçeniz el veriyorsa tam sentetik yağ tercih edin.
Her araba gibi filtreler, buji, kablolar, sıvılar değişir..
Özel bir muameleye gerek yok.
Yoksa birkaç şirin aksesuar için, ya da uymak için sürüye,...  Binmeli mi konserve kutusuna araba diye,
Veremem üç kuruş daha diyerek yedek parçaya,...  Boyun mu eğmeli her nissan ya da honda'ya..
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • ...Toyota gibi adam
« Yanıtla #4 : Ağustos 18, 2011, 15:43:17 »