Gönderen Konu: Araç Üzerindeki Lastik İle Stepne (Yedek) Lastik Ölçüsü Farkı Sorun Yaratırmı ?  (Okunma sayısı 3380 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Corolla GLİ Special
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 164000
  • Model Yılı: '98
  • 54 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar, Abilerim,

Büyük çoğunluğun araç üzerindeki lastik ile stepne (yedek) lastik ölçülerinin farklı olduğunu düşünerek bu soruyu soruyorum.
Benim ölçülerim arasında fazla fark olmasada 15 / 16 jant takanların dahi hala bagajında 14 jant,lastik stepne var.
Daha önce lastiğim 175/65R 14 ebadında idi.
Fren mesafesinin kısalması, yol tutuşu daha iyi olması ve kilometre farkının fazla oynamaması için 185/60R 14 lastikleri taktım.
Arka lastikler birbirinden bagımsız olduğu için arka lastik patlasada stepneyi takabilirim.
Ön lastikler ise aynı oranda döndüğü için patlama olması durumunda biri 185/60R 14  digeri 175/65R 14 olması sorun yaratırmı ?
Deferansiyel veya Şanzımanda kısa sürede olmasada belirli bir kilometrenin üzerinde sorun yaratırmı ?
Yanıtlayan ve yorum yapan herkese şimdiden teşekür ederim.
Toyota Corolla 1.6 GLİ Special G.Gri 1998

Ne Kadar Bilirsen Bil, Söylediklerin Karşındakinin Anlaya Bildiği Kadardır. HZ.MEVLANA

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Eski avensisçi ;)
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar, Abilerim,

Büyük çoğunluğun araç üzerindeki lastik ile stepne (yedek) lastik ölçülerinin farklı olduğunu düşünerek bu soruyu soruyorum.
Benim ölçülerim arasında fazla fark olmasada 15 / 16 jant takanların dahi hala bagajında 14 jant,lastik stepne var.
Daha önce lastiğim 175/65R 14 ebadında idi.
Fren mesafesinin kısalması, yol tutuşu daha iyi olması ve kilometre farkının fazla oynamaması için 185/60R 14 lastikleri taktım.
Arka lastikler birbirinden bagımsız olduğu için arka lastik patlasada stepneyi takabilirim.
Ön lastikler ise aynı oranda döndüğü için patlama olması durumunda biri 185/60R 14  digeri 175/65R 14 olması sorun yaratırmı ?
Deferansiyel veya Şanzımanda kısa sürede olmasada belirli bir kilometrenin üzerinde sorun yaratırmı ?
Yanıtlayan ve yorum yapan herkese şimdiden teşekür ederim.
diferansiyel kilti olmadığı için ön 2 tekerin aynı hızda dönmediğini biliyorum ama uzun kullanımda sorun olabilir tabiki...
Pahalı zevklerim var, mesela , benzin gibi ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2015 Honda Civic Beyaz :)
    • Online Matematik
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
herkesin bildiği üzere stepne uzun süreli kullanıma uygun değildir. İlk aracım poloydu ve alırken stepnesine baktığımda aynen şu tepkiyi vermiştim " bu ne abi bisiklet tekerini koymuşsun buraya :)" Ancak bazı markalar hatta aynı markanın farklı modellerinde stepne durumu farklı olabiliyor kimi zaman sürüşe hazır lastiklerdende olabiliyor. ben kulaktan dolma bilgimi ileteyim naçizane. maksimum 70-80 km hızla sizi bir lastikçiye kadar götürsün zaten görevini yapmıştır. onun dışında o lastiğe hiçbirşey olmaz kullan deselerde güvenip kullanmayın.
Matematik sever, öğretir...