Gönderen Konu: 1.vitesten 2.vitese geçişte ses  (Okunma sayısı 5581 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B-
1.vitesten 2.vitese geçişte ses
« : Temmuz 15, 2011, 19:58:54 »
Selamlar
2011 auris comfort extra benzinli manuel aracımda 1. vitesten 2.vitese geçerken bazen önden bir vuruntu sesi geliyor.

Genllikle 2000 devirde vites değiştiriyorum, debriyaja çok dikkatli basıp yavaşça bırakınca olmuyor,fakat unutup dikkat etmezsem vuruntu oluyor.
Diğer vites geçişlerinde sorun yok.

Bir arkadaş yeni focus forumunda şöyle bir şey yazmış :

Karşılaştığım en büyük sorun (ki bunun başka araçlardada böyle olup olmadığını merak ediyorum) birinci viteste çok hızlı bir şekilde kalkıp 
arabayı 4500 - 5000 devire çıkardıktan sonra hızlı bir şekilde ikinci vitese geçirmek istediğinizde arabanın ön amortisörlerinden taaak diye bir ses geliyor sanırım amortisör çubuğu stoperine çarpıyor. Bunu bir kaç kere denedim her seferinde yapıyor. Umarım sadece kullandığım arabaya münhasırdır ki öyleyse bile 500 km deki araçta olmaması gereken bir durum. 

Sorun ne olabilir.O vuruntu amortisörle ilgili olabilirmi.

Teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

1.vitesten 2.vitese geçişte ses
« : Temmuz 15, 2011, 19:58:54 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: AB+
  • 1 kere teşekkür etti
Ynt: 1.vitesten 2.vitese geçişte ses
« Yanıtla #1 : Temmuz 15, 2011, 22:40:47 »
Tahminim şu:6 vites olduğundan ve 1-2 geçişi çok kısa olduğundan birden debriyaja basınca(muhtemelen benim yaristeki gibi sizin auriste baya bir yukarıda kavrıyordur) motor boşa düşüp o sesi yapıyordur. 2000-2500 arası sakin bir kalkışta bu dediğğiniz olmuyordur sanırım...
Honda Jazz / 2012

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2015 Honda Civic Beyaz :)
    • Online Matematik
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2012, 18:50:55 »
Bunun benzerini kendi aracımda yaşadım bugün. 2. vitesteyken durmaya yakın 1. vitese aldığımda sanki arkadan tampona dokundurmuşlar gibi bir vurma sesi duyuyorum. Servis normal dedi ama ikna olmadım ben. Acaba bu normal midir?
Matematik sever, öğretir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Toyosundan uzakta, harap ve bitap...
  • 25 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2012, 19:31:10 »
Bunun benzerini kendi aracımda yaşadım bugün. 2. vitesteyken durmaya yakın 1. vitese aldığımda sanki arkadan tampona dokundurmuşlar gibi bir vurma sesi duyuyorum. Servis normal dedi ama ikna olmadım ben. Acaba bu normal midir?
debriyaj balatasından kaynaklanıyor galiba murat abi.. bizimkinde de böyle bi durum var.. artık hangi markaysa bilmiyorum genelinde böyle bişey var sanki
..modifiye, modifiye dediğin nedir ki gülüm, ben senin için stock gezmeyi göze almışım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2015 Honda Civic Beyaz :)
    • Online Matematik
  • Model Yılı: -
« Yanıtla #4 : Mayıs 02, 2012, 19:43:37 »
debriyaj balatasından kaynaklanıyor galiba murat abi.. bizimkinde de böyle bir durum var.. artık hangi markaysa bilmiyorum genelinde böyle birşey var sanki

Fatih'im siz bunun sebebini araştırdınız mı? Nasıl bir sonuca ulaştınız?
Matematik sever, öğretir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Toyosundan uzakta, harap ve bitap...
  • 25 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 02, 2012, 19:54:27 »
Fatih'im siz bunun sebebini araştırdınız mı? Nasıl bir sonuca ulaştınız?
sebebini araştırmadık aslında pek üstüne düşmedik. zaten benlik bi durum yok da babam pek önem vermedi.. sadece dediğin gibi abi 2 den 1 e düşüşlerde falan oluyo olursa.. aynı sebepten midir bilmem ama bir de 1. vitesteyken hafif gazla seyrederken gazdan çekince garip bi sarsıntı oluyo benziyolar birbirlerine..
..modifiye, modifiye dediğin nedir ki gülüm, ben senin için stock gezmeyi göze almışım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Ex Toyota User --Auris Pert--
  • Araç: Başka Marka
  • 2 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 06, 2012, 13:03:33 »
Beyler, aynı sorunu ben de farkettim ama ben bunu debriyajın hidrolik ve sensörlü olmasına bağlıyorum. Debriyaja basma anında, bu bilgi baskı balataya halatla değil de sensörle iletiliyo bildiğim kadarıyla. Sebep budur diye düşünüyorum. Tabi bu benim bildiğim. Yanlış biliyorsam lütfen tekniğini bilen arkadaşlar beni düzeltsin.