Gönderen Konu: Cep telefonu / araç güvenlik donanımları ilişkisi?  (Okunma sayısı 896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Edeb Yâ Hû!
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '96
  • 66 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
Cep telefonu / araç güvenlik donanımları ilişkisi?
« : Haziran 24, 2011, 10:47:58 »
Forumda birkaç farklı başlıkta, araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın meydana getirdiği sürüş güvenliği ile ilgi olumsuzluklardan bahsedilmiş. Dikkat eksikliğinden, şerit ihlaline, ani durumlarda tepki verme süresinin uzamasından, takip mesafesi ihlaline kadar bir çok sürüş hatasına sebebiyet verdiğinden bahsedilmiş. Bunlar bir yerde malûmun îlâmından başka birşey değil. Zaten herkes, araç kullanırken başka herhangi birşeyle ilgilenmenin yanlış olduğu ve hayati tehlikeler meydana getirdiği konusunda hemfikir.
Bunlar araç kullanırken telefonu kullananlar için geçerli. Peki kullanımadığı halde cep telefonlarının zararı yok mu. Cep telefonundan yayılan elektromanyetik dalgalar -insan beynine zarar verdiği gibi- seyahat esnasında ABS vb elektronik olarak kumanda edilen diğer güvenlik donanımlarına zarar verebilir mi? Yeni nesil araçlardaki donanımlar neredeyse tamamen dijital. Bunlara zarar vererek kazaya sebebiyet verebilir mi? Yol bilgisayarını vs. etkileyerek başka olumsuzluklara yol açar mı? Meselâ seyahat esnasında cep telefonunu ön konsoldan uzak biryerde tutmak yeterli bir tedbir olabilir mi?
Bilgisi olanların, paylaşmalarını umudu ile bunlar araştırılmalı ve buradan paylaşılmalı diye düşünüyorum.
Her Yusufun bir Züleyhâsı vardır. Mühim olan, gömleğinizin nereden yırtıldığı...

Toyota Club Türkiye

Cep telefonu / araç güvenlik donanımları ilişkisi?
« : Haziran 24, 2011, 10:47:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
Ynt: Cep telefonu / araç güvenlik donanımları ilişkisi?
« Yanıtla #1 : Haziran 24, 2011, 12:58:31 »
Yeni sistem araçların hiçbirinde cep telefonundan kaynaklanan bir hata yok benim bildiğim kadarıyla! Mesela bizde 2010 avensis var ve eğer zarar veriyor olsaydı araç içinde kullanmak için tasarlanmış eller serbest şekilde telefon kullanma lüksünü sunmazlardı. Eskidenmiş o otobüslerde arabalarda cep telefonunun absyi bozma işi şimdi artık bütün yeni sistem araçlarda en ufak bir sıkıntı yok. Ben aşşağı yukarı 5 senedir otomobil ile ilgili sitelerde dolaşırım dergiler alırım yazılar okurum hiçbirisinde böyle bir nedenden arıza yaşamış bir araç duymadım.. Fakat trafikte özellikle de bayanlar bu davranışı çok sergiliyor bir elleri sürekli telefonda ve dikkatsiz sürüş yaptıracak bütün davranışlardan uzak durmak gerek. Geçen gün Ankara trafiğinin ortasında kadın sürücü makyaj yapıyordu İstanbul yolunda şoka girdim! Çünkü trafikte en küçük bir hata büyük kazalara davetiye çıkarabilir...