Gönderen Konu: D4 motorlara lpg takılıyor mu  (Okunma sayısı 42807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
Ynt: D4 motorlara lpg takılıyor mu
« Yanıtla #60 : Ekim 12, 2011, 11:04:04 »
şu an lpg takılı olan d4 lerin hepsine montajı bu usta yapmıstır desem yanlış olmaz heralde.. en azından kendısı 20 000 km kullanmıs ustanın . Forumda daha fazla km yapan arkadaslar var umarım sorun çıkmaz..
ne kadaara mal oluyor bu kit acaba..Çünkü 1500 tl ye taktırdıgınız bir lpg kitin  anca 15-20 bin civarında amorti ediyorsunuz..forum donanımda okumustum yanlıs hatırlamıyorsam.Brc yenı bir lpg kiti üzerinde çalışmalarını sonlandırmak üzereymiş.Bu kit tsi d4,mıtsubishidede  dıd diye geçiyor  bu tür direkt püskürten motorlara uygulanabiliyormuş.Ayhrı enjektörlere gerek kalmadan aracın kendi enjektörleri, kullanılacakmış.Hayırlı olsun  demek düşer,,sorunsuz binersiniz inşallah.
2011 d4d Corolla

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Ekim 12, 2011, 11:04:04 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Ekim 12, 2011, 17:25:39 »
Aslan besleyen yediği eti düşünmez...

bu forumda baya meşhur oldu bu söz
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • istanbul 2004 avensis execut. eleg.
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #62 : Ekim 12, 2011, 22:20:08 »
Umut bey
aynı yere aynı tip kit montajı yapılmış..
sorularını cevaplayayım...
1- evet benzinle lpg arası geçişleri söylediğiniz gibi yapmanız gerekiyor arabayı stop ederek geçmeniz gerekiyor yani.
2-son yeşil ışık yanıp sönmeye başladığında 20 km den fazla gidebiliyosunuz. zaten gaz bitince araba çekişten düşüyor ozaman çekersiniz müsait bi yere değişimi yaparsınız.
3-10000 km yda 15 bınde lpg kitin filtre temizliği yapılmalı.
4-benım sorum :) benzınde motor ışığı yanıyor dimi sizdede sönmüyor yani

konuyla ilgili ustayı tanıyorum bu gün ayara gittim lazım olursa yardımcı olurum  görüşmek üzere..
[/quot

cok tsk.ederim. anladığım kadarıyla lpg bitince kırmızı ışık veya sesli uyarı yok. sizin soruya gelince motor ikaz ışığı benzinde kullanırken yanıyor. lpg de kullanırken ikaz vermiyor. tüketim değerlerini daha önce vermiştim 2000 motor otomatik vites bir araba için gayet uygun lpg 9 aydır takılı eski sahibinde de bende de herhangi bir sorun çıkarmadı ::) kit temizliği için istanbul da insallah bir yer bulurum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: A-
« Yanıtla #63 : Ekim 17, 2011, 15:08:06 »

Merhaba...LPG montajı yapılan araçlarda VSC (ARAÇ DENGE KONTROL) devre dışı kalıyor mu?Böyle bir sorunla karşılaşan var mı acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 167 kere teşekkür etti
« Yanıtla #64 : Ekim 17, 2011, 18:52:06 »
    Merhaba...LPG montajı yapılan araçlarda VSC (ARAÇ DENGE KONTROL) devre dışı kalıyor mu?Böyle bir sorunla karşılaşan var mı acaba?

Hayır sizde duydum ilk defa..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Ekim 17, 2011, 23:04:09 »
    Merhaba...LPG montajı yapılan araçlarda VSC (ARAÇ DENGE KONTROL) devre dışı kalıyor mu?
Bu çok alakasız bir durum.Lpg uygulaması ile vsc nin uzaktan yakından alakası yok.Biri yakıt ile ilgili digeri çekiş ve fren sistemi ile ilgili.Kesinlikle devre dışı kalmaz.
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • istanbul 2004 avensis execut. eleg.
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #66 : Ekim 19, 2011, 22:15:33 »
Hayır sizde duydum ilk defa..

bahsettiğiniz gibi bir sıkıntı söz konusu değil. sorun olmamakla birlikte lpg nin tek olumsuz tarafı benzinde iken motor ikaz ışığının yanması.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #67 : Ekim 28, 2011, 18:04:12 »
arkadaşlar
Aşağıdaki linkle ilgili bilgisi olan var mı acaba?
Güvenebilirmiyiz ?

http://www.sahibinden.com/search.php?&b[search_text]=avensis+lpg&b[page]=1&b[sort_field]=date_first_activated&b[sort_order]=desc&c2=&c=&sKlasik=1&b[page]=1&c=88854&c2=88854

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #68 : Ekim 29, 2011, 15:39:33 »
Bu çok alakasız bir durum.Lpg uygulaması ile vsc nin uzaktan yakından alakası yok.Biri yakıt ile ilgili digeri çekiş ve fren sistemi ile ilgili.Kesinlikle devre dışı kalmaz.

Benim aracımda şu anda VSC devre dışı ve ekranda VSC OFF ikaz lambası devamlı yanıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #69 : Ekim 29, 2011, 15:58:23 »

LPG montajından sonra VSC devre dışı kalınca , problemin dönüşümle ilgili olup olmadığından emin olmak için LPG bağlantısı
iptal edilip eski sisteme dönüldüğünde VSC nin yeniden aktif hale geçtiğini gördük.
  Araç 2003 model son değişen kasanın bir önceki modelidir.Panelde VSC yi devreye sokup ,devre dışı bırakan bir ON / OFF butonu var.
Yani VSC göstermelik değil gerçekten araçta mevcut olan bir sistem.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 167 kere teşekkür etti
« Yanıtla #70 : Ekim 29, 2011, 19:37:31 »
    LPG montajından sonra VSC devre dışı kalınca , problemin dönüşümle ilgili olup olmadığından emin olmak için LPG bağlantısı
iptal edilip eski sisteme dönüldüğünde VSC nin yeniden aktif hale geçtiğini gördük.
  Araç 2003 model son değişen kasanın bir önceki modelidir.Panelde VSC yi devreye sokup ,devre dışı bırakan bir ON / OFF butonu var.
Yani VSC göstermelik değil gerçekten araçta mevcut olan bir sistem.

Kemal bey gerçekten vsc ile bağlantısını çözemediğim için konuyu takip ediyorum bende öyle bi sorun olmadı ustayla alakalı bir sorun olabilir gibime geliyor..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #71 : Aralık 20, 2011, 10:12:02 »
Ben de D4 motor bir avensis alıyorum, aldım sayılır :) forumlardan anladığım kadarıyla Ali Bey(İzmit) İzmir'de Hüseyin Usta'ya LPG taktırmış ve bayağı da memnunmuş. Hüseyin ustanın kendisiyle de konuştum, bugüne kadar yaklaşık 200 kadar 2.0 lt D4 motor avensise uygulama yapmış. Hiçbirinden de problem yaşanmadığını söyledi (ne kadar doğru bilemiyorum ama). Ben Adapazarı'nda oturduğum için buradaki bir kişinin telini verdi. Erdoğan Bey, kendisi bir tane taktırmış önce ve onu arkadaşına satmış sonra bir tane daha almış ve yine Hüseyin Usta'ya taktırmış. Çok da memnunmuş. İlki ile 20000 km, şimdikiyle de 30000 km kadar yaptığını söyledi. Şu an lpg ile şehir içi 28-30 kuruş, şehir dışı 20-23 kuruş arası yaktığını söyledi. Ben de alıp taktırmayı düşünüyorum ama buradaki Toyota servisten ayrılma bir ustanın dediğine göre LPG nin yanma ısısı yüksek olmasından dolayı subaplara zarar verir diyor ve bir arıza durumunda motor açılacağından dolayı yaklaşık 1500-2000 TL masraf çıkabilir diyor. LPG kuru yakıt olduğundan dolayı kiti taktırırken aynı zamanda yağlama sistemi de taktırsam bir fayda sağlar mı...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 167 kere teşekkür etti
« Yanıtla #72 : Aralık 25, 2011, 23:48:47 »
Ben de D4 motor bir avensis alıyorum, aldım sayılır :) forumlardan anladığım kadarıyla Ali Bey(İzmit) İzmir'de Hüseyin Usta'ya LPG taktırmış ve bayağı da memnunmuş. Hüseyin ustanın kendisiyle de konuştum, bugüne kadar yaklaşık 200 kadar 2.0 lt D4 motor avensise uygulama yapmış. Hiçbirinden de problem yaşanmadığını söyledi (ne kadar doğru bilemiyorum ama). Ben Adapazarı'nda oturduğum için buradaki bir kişinin telini verdi. Erdoğan Bey, kendisi bir tane taktırmış önce ve onu arkadaşına satmış sonra bir tane daha almış ve yine Hüseyin Usta'ya taktırmış. Çok da memnunmuş. İlki ile 20000 km, şimdikiyle de 30000 km kadar yaptığını söyledi. Şu an lpg ile şehir içi 28-30 kuruş, şehir dışı 20-23 kuruş arası yaktığını söyledi. Ben de alıp taktırmayı düşünüyorum ama buradaki Toyota servisten ayrılma bir ustanın dediğine göre LPG nin yanma ısısı yüksek olmasından dolayı subaplara zarar verir diyor ve bir arıza durumunda motor açılacağından dolayı yaklaşık 1500-2000 TL masraf çıkabilir diyor. LPG kuru yakıt olduğundan dolayı kiti taktırırken aynı zamanda yağlama sistemi de taktırsam bir fayda sağlar mı...

Mesut bey 0554 433 6400 numaram huseyin usta taktı istediğiniz zaman arayıp görüşebiliriz izmire gelirseniz yardım ederim bi kaç yerde daha gördüm konularınızı bence yılbaşından hemen sonra taktırın derim zam geliyo dedi usta söylemesi.. ayrıca usta diğer kişilerin taktığı sistemlerin kendi sistemlerini kopyalama oluğunu söyledi bence bu işin mucidiyle görüşün halledin derim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #73 : Aralık 26, 2011, 00:25:10 »
Kerem Bey, teşekkür ederim.
Ben de en kısa zamanda taktırmayı düşünüyorum ama kafamda birkaç soru işareti var.
1. Sistem çalışmaya 3000 devirden sonra başlıyor diyorsunuz, peki lpg'ye geçtikten sonra 3000 devirin altına inince tekrardan benzine geçiyor mu?
2. Subaplara zarar veriyor mu? Subaplar zarar görür de değiştirmek zorunda kalırsak yaklaşık ustasına göre 1500-2000 TL masraf gerekir.
3. LPG'de çalışırken benzin enjektörleri devre dışı kaldığı zaman enjektörlerin yanma ihtimali var mı? Dediklerine göre enjektörleri soğutan benzinmiş. LPG'ye dönünce enjektörlerden benzin girişi olmayınca silindirdeki ısıdan dolayı enjektörler yanarmış. Böyle bir ihtimal var mı?
4. Benzin de az da olsa yağ olduğundan dolayı kuru bir yanma olmuyormuş. LPG sisteminde yağlama olmadığından dolayı subaplar zarar görür diyorlar. Acaba bu sisteme de yağlama olayı eklense acaba subaplara verilecek zararın önüne geçilir mi?

Teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 167 kere teşekkür etti
« Yanıtla #74 : Aralık 26, 2011, 20:07:39 »
Kerem Bey, teşekkür ederim.
Ben de en kısa zamanda taktırmayı düşünüyorum ama kafamda birkaç soru işareti var.
1. Sistem çalışmaya 3000 devirden sonra başlıyor diyorsunuz, peki lpg'ye geçtikten sonra 3000 devirin altına inince tekrardan benzine geçiyor mu?
2. Subaplara zarar veriyor mu? Subaplar zarar görür de değiştirmek zorunda kalırsak yaklaşık ustasına göre 1500-2000 TL masraf gerekir.
3. LPG'de çalışırken benzin enjektörleri devre dışı kaldığı zaman enjektörlerin yanma ihtimali var mı? Dediklerine göre enjektörleri soğutan benzinmiş. LPG'ye dönünce enjektörlerden benzin girişi olmayınca silindirdeki ısıdan dolayı enjektörler yanarmış. Böyle bir ihtimal var mı?
4. Benzin de az da olsa yağ olduğundan dolayı kuru bir yanma olmuyormuş. LPG sisteminde yağlama olmadığından dolayı subaplar zarar görür diyorlar. Acaba bu sisteme de yağlama olayı eklense acaba subaplara verilecek zararın önüne geçilir mi?

Teşekkürler

Mesut bey merakınızı ve endüşenizi anlıyorum ama ustayla konuştuktan sonra güvendim kendisine ve taktırdım. herhangi bir sorun yok yani.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #75 : Aralık 29, 2011, 00:07:48 »
MERHABA

BENZİNLİ 2.0 D4 MOTORLARA TÜP TAKILAMIYORDU. BAZI ARKADAŞLARINDA DEDİĞİ GİBİ İZMİRDE HÜSEYİN USTA BRC MARKA LPG SİSTEMİNİN BİR PARÇASINI KENDİSİ DEĞİŞTİREREK TAKIYOR DİYE DUYDUM. TELEFON NUMARALARI BENDE VAR. KULLANANLARIN MEMNUN OLDUĞUNU SÖYLÜYOR. AYNI ZAMANDA BAZI MARKALARDA AVRUPDA UYGULANAN BİR SİSTEMLE TÜP TAKMAYA BAŞLAMIŞLAR. BRC MART NİSAN GİBİ 3000- 3500 TL CİVARINDA BİR MALİYETLE WV FSI VE TOYOTA D4 MOTORLARA (BUNLAR AYNI MANTIKLA ÇALIŞMAKTA) TÜP TAKACAK.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #76 : Mart 24, 2012, 19:51:12 »

Merhaba kemal bey Ben 2001 model toyota avensis D4 aracımın lpg montajını hüseyin ustaya yaptırdım. Benim aracımda da vsc devre dışı kalıyor. düğmesi ise tamamen devre dışı kalıyor. Nedeni benzinde çalıştığındaki ecu degerleriyle lpg deki ecu degerleri farklı oldugu için sistemdeki elektrik dağılımıda benzinde farklı lpg de farklıymış sadece benzindeyken çalışıyor. O yüzden vsc için herhangi bir çözüm şuan yok. Hüseyin usta çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Ama sizde oldugu gibi vsc ışığı devamlı yanmıyor sadece kontağı açtığımda yanıyor 2 sn sonra sönüyor ve aracı çalıştırıyorum  bir daha yanmıyor.

Not: Bu vsc sisteminin devre dışı kalması t22 kasalarda meydana gelmektedir. Bilgilerinize
2001 Avensis 2.0 D4 sol extra

Uyarı!!! Ağzınızı kullanmadan önce beyninizle olan bağlantısını kontrol ediniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #77 : Mart 24, 2012, 20:32:03 »
Bu arada 3100 km oldu lpg'yi taktıralı şimdilik bir sıkıntım yok. Sakin kullanımda Ş.içi 9-10  LT yakıyorum Ş.dışı 7-8 LT yakıyorum. (Ş.içi Akşam trafiğinde Dur kalk 12 LT'de olabiliyor :D)(lpg değerleri)aracımın dış görünüşünden dolayı bişeye benzetemeyenler hadi yarışalım dediklerinde ise 14-15 LT'leride buluyor tabi ama yarış sonunda karşımdaki yüz ifadelerini görmek paha biçilemez :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 167 kere teşekkür etti
« Yanıtla #78 : Mart 24, 2012, 21:05:27 »
Arkadaşlar lpg de bu günki tüketimlerimi veriyorum..

Kemalpaşa dan izmir üstünden aydın nazilli ye kadar süren bi yolculuktu..

50 tl lik lpg aldım.. 2,65 ten litresi kaç litre bakmadım.. Toplamda 175 km yol yaptım bilgilerinize..

Not: Depo tamamaen bitik şekilde lpg aldım Nazilli ye girdiğimde lpg tamamen bitti. Benzine geçtim.. Bu arada izmir içi yaklaşık 45 dakikadan fazla trafikte kaldım
Dur kalk larla geçen bi 45 dakikaydı. En son ortalama düşe düşe 7,4 lt ye kadar düştü.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #79 : Mart 25, 2012, 15:56:08 »
Arkadaşlar lpg de bu günki tüketimlerimi veriyorum..

Kemalpaşa dan izmir üstünden aydın nazilli ye kadar süren bir yolculuktu..

50 tl lik lpg aldım.. 2,65 ten litresi kaç litre bakmadım.. Toplamda 175 km yol yaptım bilgilerinize..

Not: Depo tamamaen bitik şekilde lpg aldım Nazilli ye girdiğimde lpg tamamen bitti. Benzine geçtim.. Bu arada izmir içi yaklaşık 45 dakikadan fazla trafikte kaldım
Dur kalk larla geçen bir 45 dakikaydı. En son ortalama düşe düşe 7,4 lt ye kadar düştü.

18.86 LT lpg almışssınız kerem bey 175km de yol yapmışsınız sonuç olarak 28-29 kuruş civarı yakıt tüketimiz olmuş. (Km.de) Karma olarak  2.0 için güzel rakamlar.