Gönderen Konu: D4 motorlara lpg takılıyor mu  (Okunma sayısı 42803 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
Ynt: D4 motorlara lpg takılıyor mu
« Yanıtla #80 : Mart 25, 2012, 22:57:20 »
18.86 LT lpg almışssınız kerem bey 175km de yol yapmışsınız sonuç olarak 28-29 kuruş civarı yakıt tüketimiz olmuş. (Km.de) Karma olarak  2.0 için güzel rakamlar.

Hesaplamanız için teşekkür ederim...

2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #80 : Mart 25, 2012, 22:57:20 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 490000
  • Model Yılı: '01
  • 4 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #81 : Mayıs 10, 2012, 11:54:02 »
Hesaplamanız için teşekkür ederim...

bence çok fazla bi tüketim var....100 km karma 10 ltnin üzerinde bi lpg tüketimi olmuş....aynı yol aynı rakamlarla benzin tüketilerekte gidilebilirdi....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 167 kere teşekkür etti
« Yanıtla #82 : Mayıs 10, 2012, 18:21:06 »
bence çok fazla bir tüketim var....100 km karma 10 ltnin üzerinde bir lpg tüketimi olmuş....aynı yol aynı rakamlarla benzin tüketilerekte gidilebilirdi....

Benzinde 50 krş/km den aşağı yakanı duymadım ama ben hiç..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #83 : Mayıs 10, 2012, 20:14:59 »
benim aracım 2001 d4  bir depo ile benzin uyarı ışığı yanana kadar şehir içi 600 şehir dışı 850 rahat km yapıyorum. şehir içi çok kısa mesafelerde kullanmama rağmen 100km tüketimim 10 ltnin altıdır....şehir dışı normal kullanımda 100 km de 6 litreyi geçmiyor tüketimim... bahsettiğiniz yoluda yazın çok gidip gelirim.karma 6.5 litre civarı tüketimim olur... uygulattığınız  sistem malesef tasarruf sağlamıyor...hatta söyle söyleyeyim hüseyin ustanız  üste para verse yinede takdırmam...Burada yazma sebebimde başka kişilerim mağdur olmaması adına bilgimi paylaşmaktır...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 167 kere teşekkür etti
« Yanıtla #84 : Mayıs 10, 2012, 20:33:53 »
benim aracım 2001 d4  bir depo ile benzin uyarı ışığı yanana kadar şehir içi 600 şehir dışı 850 rahat km yapıyorum. şehir içi çok kısa mesafelerde kullanmama rağmen 100km tüketimim 10 ltnin altıdır....şehir dışı normal kullanımda 100 km de 6 litreyi geçmiyor tüketimim... bahsettiğiniz yoluda yazın çok gidip gelirim.karma 6.5 litre civarı tüketimim olur... uygulattığınız  sistem malesef tasarruf sağlamıyor...hatta söyle söyleyeyim hüseyin ustanız  üste para verse yinede takdırmam...Burada yazma sebebimde başka kişilerim mağdur olmaması adına bilgimi paylaşmaktır...

Derviş bey görüşlerinize saygı duyarım kesinlikle diyeceğim bişey yok.Durum tercih meselesi.
 Benim taktırmam daki sebeb şehir içi 11-12 lt yakmamdı.Malesef her zaman uzun yol gitmiyoruz şehir içi tüketimde ciddi rakamlara ulaşınca tüketim mecburen bu yolu seçtim.Yoksa avensis gibi bir arabaya lpg taktırmak yarış atını frenlemek oluyor bi nebze.. Ama şuda bir gerçek ki tüketim aynı olsa bile benzin alış fiyatıyla gazın alış fiyatı arasındaki farktır. En kötü hesapla %20 kar bırakıyor ..Aslında daha fazla ama en kötüsü diyorum..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #85 : Mayıs 10, 2012, 23:03:10 »
kerem bey....eski aracımda 2000 yılından 2010 yılına kadar lpg kullandım..2000 yılında ilk lpg takdırdığımda lpg benzin fiyatının 4 te 1 i idi...ankara izmir arasını 40 lt lpg ile o zamanın parası 8.000.000.-Tl  yani şimdi 8 liraya katediyordum.benzinle aynı yolu 3-4 katı maliyetle alabiliyordunuz. neyse ....zamanla lpgnin cazibesi artırılan vergiler nedeniyle kalmadı.hatta şu anda farklı yaklaşımlarla bırakın bizim arabaları   lpg uyumlu araçlarda bile tartışılır oldu. lpg sektörünün önde gelen firmaları şu an % 30 tasarrufu telaffuz edebiliyorlar.(oda tartışılırda neyse)...ama bizim meşhur hüseyin ustamız %45 tasarruf iddaasıyla ve 400 liralık eski sistem cihazı  bizim teknoloji harikası direkt enjeksiyonlu araçlarımıza uydurup  1500 tl ye büyük fedakarlıklarla bağlıyor... aradaki fark fahiş değil tabii ustamız yurt dışından ihtisaslı...onca firmanın yapamadığını bizim ustamız yapıyor....  ne mutlu bize....
kerem bey araçlarımızın ağır pahalı aletler..... tasarruf edildiği yalanıyla takılan böyle uyduruk  sistemlerin açacağı sonuçlar ağır olur....kimse aracına ve kendine yazık etmesin...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #86 : Mayıs 10, 2012, 23:32:26 »
45 dakika şehir içinde trafikteydim diyor Kerem bey hemde dur kalk ve havalar sogukkende 13-14 litrelerde geziyordur yol bilgisayarıda. Şehir içinde dolaşılan sürede zaten lpg'nin yarısını tüketmiş. Bahsettiğiniz avensis bende de var. Bende şehir içinde 10 ltrenin altında dolaştığım oluyor. (Benzinde) Lpg' de ise 10-11 litre yakıyorum Bahsettiğiniz 100km'de 6 litre yakma olayıda dümdüz yolda gaz pedalının üstüne ayakkabınızı bıraktıgınızda 85-90 km hızda dediğiniz gibi 6 litre yakıyor. Yazma sebebinizide başka kişilerin mağdur olmaması için demişsiniz. Ben kimsenin mağdur olduğunu duymadım ( Lpg montajını Hüseyin Ustaya yaptıranlar için söylüyorum) Aksine montajı yaptıranlar gayet memnun. 50 kuruş yakıcağıma maksimum 30 kuruş yakıyorum ve doya doya geziyorum. Birde 100 TL'ye depo doldurmak nerde 200 TL'ye depo doldurmak nerde (45 LT den hesapladım Yaklaşık değerler) Benim test ettiğim kadarıyla tek eksisi araç yüke bindiği zaman yani 4-5 kişi otorduğu zaman hızlanmalar benzine göre biraz daha yawaş oluyor onun haricinde bir sıkıntı yok. Oda Tahminimce LPG'nin enjektörlere bağlanamamasından doğan sıkıntı. Bunlar benim düşüncelerimdir. Bir gün aracınıza LPG taktıracak olursanız buyrun gelin benim aracımda bir test sürüşü yapın. Saygılar...
2001 Avensis 2.0 D4 sol extra

Uyarı!!! Ağzınızı kullanmadan önce beyninizle olan bağlantısını kontrol ediniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Eski avensisçi ;)
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #87 : Mayıs 11, 2012, 01:52:26 »
2.0 avensis karmada 6.5 mu yakıyor imkanı yok abi kusura bakma ama nasıl ölçtün bu değerleri şehir dışında yakar ama istnbul ankara izmir trafiğinde imkanı yok.
Pahalı zevklerim var, mesela , benzin gibi ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #88 : Mayıs 11, 2012, 08:47:51 »
alper bey ben kimsenin mağdur olduğunu duymadım diyorsunuz ama ben sizin mağduriyetinizi buradan gözlemleyebiliyorum.....Aracınızın çok önemli güvenlik donanımlarından birini olan "vsc"yi  kaybetmişsiniz daha ne olsun....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #89 : Mayıs 11, 2012, 08:51:50 »
2.0 avensis karmada 6.5 mu yakıyor imkanı yok abi kusura bakma ama nasıl ölçtün bu değerleri şehir dışında yakar ama istnbul ankara izmir trafiğinde imkanı yok.
kardeş bahsedilen yol %80-90 şehir dışı  ağırlıklı olduğundan gayet mümkün.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 167 kere teşekkür etti
« Yanıtla #90 : Mayıs 11, 2012, 17:46:35 »
alper bey ben kimsenin mağdur olduğunu duymadım diyorsunuz ama ben sizin mağduriyetinizi buradan gözlemleyebiliyorum.....Aracınızın çok önemli güvenlik donanımlarından birini olan "vsc"yi  kaybetmişsiniz daha ne olsun....

Derviş bey Alper beyle sohbetim var az çok tanırız birbirimizi..Demekki milletin o kadar canı yanmış ki vsc yi bile gözü görmüyor.. Bende bunu bile bile taktıran bir kaç kişi tanıyorum..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Türkçe Öğretmeni.
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #91 : Mayıs 11, 2012, 18:01:48 »
Konunun takipçisiyim :)
Ahirette Seni Kurtaracak Bir Eserin Olmadığı Taktirde, Fani Dünyada Bıraktığın Eserlere Kıymet Verme...    Bediüzzaman Said Nursi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 167 kere teşekkür etti
« Yanıtla #92 : Mayıs 11, 2012, 19:25:48 »
Konunun takipçisiyim :)

Şükrü bey tercih meselesi tamamen..
Avensis 2003 modele kadar olan larda vsc hatası verdiğini biliyoruz zaten ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Türkçe Öğretmeni.
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #93 : Mayıs 12, 2012, 06:11:24 »
Şükrü bey tercih meselesi tamamen..
Avensis 2003 modele kadar olan larda vsc hatası verdiğini biliyoruz zaten ..

Avensis hakkında bilgilerimi güncel tutmak için buradayım Kerem Bey :)
Ahirette Seni Kurtaracak Bir Eserin Olmadığı Taktirde, Fani Dünyada Bıraktığın Eserlere Kıymet Verme...    Bediüzzaman Said Nursi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #94 : Mayıs 12, 2012, 14:25:39 »

Aracımı sert kullanmayı severim. Bugüne kadar verdiği tepkiler yaptığım sert hamlelere göre çok başarılı neredeyse yoldan çıkaramıyorum. Birde araçlarımızın süpansiyon sistemi yumuşak oldğundan sağa sola öne arkaya çok yatıyor ama bu sizi endişelendirmesin çünkü kayma olmuyor. Çok sert viraj aldığımda arka taraf tatlı tatlı bırakıyor kendini. Bunuda gaza yüklenerek hemen toparlıyabiliyorsunuz. Şimdi diyceksiniz önden kayarsa VSC sistemin devre dışı ozaman napıcaksın? O zamanda Hızınıza göre 1 yada 2 vites küçülterek hemen toparlayabilirsiniz aracı. (Tecrübeyle sabittir) Araçlarımızda bulunan  EBD destekli ABS fren sistemi bütün tekerlere "ayrı" fren basıncı uyguluyor buda bana güvenlik açısından fazlasıyla yetiyor. Gelelim VSC sistemine ; Bizim araçlarımız eski olduğundan sadece ön iki tekeri kontrol ediyor VSC sistemi. Yeni araçlardaki sistemlerde bildiğim kadarıyla 4 tekerede hükmediyor. Bizim araçlarımızda arkadan kayma yaptığı zaman VSC kurtaramıyor bizi malesef burda da şöförlük devreye giriyor. aracımı 1500km kadar VSC'li kullandım. ( Tüp taktırmadan önce ) Çok güzel ama benim yapmak istediğim herşeyi kısıtlıyor. Sürüş zevkini bitirdiği için bende genelde kapatıyordum. Şimdi sadece benzindeyken çalışıyor. Tüpe geçtiğinde çalışmıyor. Benim için bir eksiklik olmadı desem yeridir. Ama olaya olan bir özelliğin yok olması açısından bakarsak tamamen haklısınız diyebilirim. Özetle aracımı Şehir içinde kullandığım için Benzin dayandıramıyordum. Kerem bey'e de danışarak LPG taktırmaya karar verdim ve doya doya geziyorum. Çok şükür şimdilik bir sıkıntım yok :D Mutluluğum paha biçilemez :D Herkese tavsiye ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Eski avensisçi ;)
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #95 : Mayıs 12, 2012, 14:42:18 »
Aracımı sert kullanmayı severim. Bugüne kadar verdiği tepkiler yaptığım sert hamlelere göre çok başarılı neredeyse yoldan çıkaramıyorum. Birde araçlarımızın süpansiyon sistemi yumuşak oldğundan sağa sola öne arkaya çok yatıyor ama bu sizi endişelendirmesin çünkü kayma olmuyor. Çok sert viraj aldığımda arka taraf tatlı tatlı bırakıyor kendini. Bunuda gaza yüklenerek hemen toparlıyabiliyorsunuz. Şimdi diyceksiniz önden kayarsa VSC sistemin devre dışı ozaman napıcaksın? O zamanda Hızınıza göre 1 yada 2 vites küçülterek hemen toparlayabilirsiniz aracı. (Tecrübeyle sabittir) Araçlarımızda bulunan  EBD destekli ABS fren sistemi bütün tekerlere "ayrı" fren basıncı uyguluyor buda bana güvenlik açısından fazlasıyla yetiyor. Gelelim VSC sistemine ; Bizim araçlarımız eski olduğundan sadece ön iki tekeri kontrol ediyor VSC sistemi. Yeni araçlardaki sistemlerde bildiğim kadarıyla 4 tekerede hükmediyor. Bizim araçlarımızda arkadan kayma yaptığı zaman VSC kurtaramıyor bizi malesef burda da şöförlük devreye giriyor. aracımı 1500km kadar VSC'li kullandım. ( Tüp taktırmadan önce ) Çok güzel ama benim yapmak istediğim herşeyi kısıtlıyor. Sürüş zevkini bitirdiği için bende genelde kapatıyordum. Şimdi sadece benzindeyken çalışıyor. Tüpe geçtiğinde çalışmıyor. Benim için bir eksiklik olmadı desem yeridir. Ama olaya olan bir özelliğin yok olması açısından bakarsak tamamen haklısınız diyebilirim. Özetle aracımı Şehir içinde kullandığım için Benzin dayandıramıyordum. Kerem bey'e de danışarak LPG taktırmaya karar verdim ve doya doya geziyorum. Çok şükür şimdilik bir sıkıntım yok :D Mutluluğum paha birçilemez :D Herkese tavsiye ederim
enteresan mış ya lpg vsc ne alaka anlamadım da neyse avensisler zaten daha çok önden kaymaya meilli olduğu için önde var heralde, sadece  t 27 lerde öyle olabilir önden kaymaya meilleniyor hemen bazen o kadar saliselik bir noktada devreye giriyorki en kral şöför orda 1 2 vites düşümeremez araç limitlerini çok zorlamazsanız zaten kaymıyor. eskiden vsc mi varmış kendinizi bilip limitlerinizi zorlamazsanız sorun olmaz iyi sürüşler.
Pahalı zevklerim var, mesela , benzin gibi ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #96 : Mayıs 12, 2012, 16:18:29 »
enteresan mış ya lpg vsc ne alaka anlamadım da neyse avensisler zaten daha çok önden kaymaya meilli olduğu için önde var heralde, sadece  t 27 lerde öyle olabilir önden kaymaya meilleniyor hemen bazen o kadar saliselik bir noktada devreye giriyorki en kral şöför orda 1 2 vites düşümeremez araç limitlerini çok zorlamazsanız zaten kaymıyor. eskiden vsc mi varmış kendinizi bilip limitlerinizi zorlamazsanız sorun olmaz iyi sürüşler.
Dediğiniz gibi limitler zorlanmazsa sıkıntı olmaz. Limitleri zorlarsanızda ne zaman kayma yapacağını bilirsiniz. Bunun için  Kral şöför olmak gerekmez aracınızı tanımanız yeterlidir diye düşünüyorum...

Bu arada konu dağılıyor ben susayım :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2009 avensis 1.6 valvematic elegant m/t
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '09
  • 5 kere teşekkür etti
  • 47 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #97 : Mayıs 12, 2012, 16:24:51 »
Dizel arabaya lpg takmanın mantığını hala anlamış değilim :)
AvensiStyle

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #98 : Mayıs 12, 2012, 16:34:15 »
Dizel arabaya lpg takmanın mantığını hala anlamış değilim :)

D4-D'ler dizel oluyor Bahadır bey. D4'ler de 2000cc benzinli oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2009 avensis 1.6 valvematic elegant m/t
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '09
  • 5 kere teşekkür etti
  • 47 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #99 : Mayıs 12, 2012, 16:37:21 »
D4-D'ler dizel oluyor Bahadır bey. D4'ler de 2000cc benzinli oluyor.

Pardon ozaman...
AvensiStyle