Gönderen Konu: Güneş yanığı kararsızlığı  (Okunma sayısı 5571 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
Güneş yanığı kararsızlığı
« : Ocak 24, 2011, 12:33:01 »
Sevgili TCT üyelir hepinize selam olsun. Ben 93'model station wagon corolla sahibiyim. araç bordo renkli, arka kapılar ve kaputta ufak vuruklar ve tavanda 4-5 noktada başlamış güneş yanıkları var. güneş yanıklarının sebebi aracın 7sene kadar hiç kullanılmadan belki piyasada bulabileceğiniz en ucuz branda altında beklemesi... neyse konuyu dağıtmayalım yarın elime bir miktar para geçicek acaba arabayı boyatsam mı? belki 40 kere karar vermiş 40 kere vazgeçmişim ama bu sefer hem param hemde vaktim var ve hala kararsızım. görüşlerinizi bekliyorum. fotoğraflar aşşağıda.

kaputtaki iğrenç çizik..

ve boyada yüzlerce ufak noktacık var..

cam fitilininde değişmesi lazım :/

vee kilometre... şaka gibi gelebilir ama gerçek.. araba alındığı tarihten itibaren ailede ve bütün servis kayıtları toyanda :)
93AE101(sw) 89100km =)

Toyota Club Türkiye

Güneş yanığı kararsızlığı
« : Ocak 24, 2011, 12:33:01 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
Ynt: Güneş yanığı kararsızlığı
« Yanıtla #1 : Ocak 24, 2011, 13:31:48 »
Araba daha 85.000 km de ve orjinal boyası sanırım bir çok yerindeki ne kadar süre daha bu aracı kullanma fikriniz var bilmiyorum ama size daha uzun bir süre arabalık yapabilecek vaziyette diri duruyor en azından fotoğrafların hiç birinde çürük yok. Benim fikrim aracı sadece dışından komple boyatmanız tabi bu işi ucuza da yapanlar var ama tahminime göre iyi bir işçilik ve iyi bir boya size 1.500 TL ye patlar.İleri doğru bir takım çelik jant ve amortisörleri hiç değişmedi ise orjinal  4 amortisör  kullanırsanız eminmki şimdiki yeni çıkan araçlara göre vereceği zevk çok daha güzel olacaktır sadece biraz para gerekli. Bende de 97 model GLİ var bu yaz istediğim fiyata satamazsam 3 Bin TL harcayıp boya  amortisör ve LPG işine giricem uzun bir süre daha binmeği hedefliyorum benim aracımda da  güneş yanıkları mevcut çünki.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 24, 2011, 13:59:36 »
yakın zamanda satmak gibi bir düşünceniz yoksa, daha bi 5-6 yıl binerim ben buna diyorsanız boyatın tabi...
ama öte yandan şunu da unutmayın, aracın dışı güzel olmuş çirkin olmuş çok önemi yok, çürüğü eziği olmasın, motoru yürüyeni sağlam olsun, sizden güzeli yok...
ama dediğim gibi, uzun yıllar kullanırım diyorsanız, dış görünüşe de önem veriyorsanız boyatın gitsin, temiz temiz binin yıllarca...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 24, 2011, 15:22:16 »
Volkan bey
Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Benim bundan önce kullandığım 93 model TEMPRA ve 99 model Megane arçlarımda da güneş yanıkları vardı. Bu yanıkların genelde bilindiği gibi branda ile bir ilgisi yok. Benim araçlarımda hiç branda kullanmamama rağme naynı yanıklar oluştu. Şimdilik bir kaç noktada görünen yanıklar zamanla bütğn kaputa ve tavana yayılacak. Oğuzhan beyin dediği gibi önemli olan arabanın yürüyen aksamıdır. Ama benim gözüm rahatsız oluyor derseniz elbette boyatabilirsiniz. Şu nda çektiğiniz resimleri de saklarsanız arabayı satarken alıcıya aracın taklalı veya kazalı olmadığı hususunda ispatlamnızda kullanılabilir. Göz zevkinizi düşünüyorsanız iyi bir boyacıya götürün ve yıllarca binin. hayırlı sürüşler dilerim. 
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #4 : Ocak 24, 2011, 16:06:59 »
Değerli yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim. Araba dediğim gibi alındığından beri ailede tüm bakımları yapıldı Allah'a şükür bir sıkıntısı yok  fakat araç makaslı ve makasları sakinleştiren iyi ufak amotisörün değişme vakti geldi herhalde ufak tümseklerde falan zıplatmaya başladı. yakın zamanda P valfini değişmek zorunda kaldım(frene basınca sol ön ve sağ arka kitleniyordu).

Boya işine gelicek olursak en az 3 sene kadar daha araç bende sanırım. aklımda sadece dıştan boyatma var. yukarıda dediğim gibi imkan ve zaman varken bu işi yapmak istiyorum saolun destek oldunuz :). zaten takla yüzünden boyanmış araba direklerinden şasinin eğikliğinden falan belli eder kendini..
93AE101(sw) 89100km =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 24, 2011, 16:19:29 »
anladıgım kadarıyla araç size arkadaşlık etmeye devam edecek maşallah kasası da diri duruyor gerekli bakımlarını yaptırıp.Güzel bir fırınlı boya yaptırmanızı tavsiye ederim.daha uzun yıllar binersiniz .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • fastest 3zzf(t)e in turkey :)
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #6 : Ocak 24, 2011, 17:00:07 »
derin çizik ve o vurulmuş yeri lokal boya ile halledebilirsiniz ama tavandaki yanık boyatmaya değmez yakınlarda işini iyi yapan(ankarada detailing garage diye bi yer var şaşmaz sanayide galiba) yer ile görüşün zımpara+pasta ile güzel bi uygulama yapsınlar belki çizikleride halledebilirler...aracın rengide çok güzel çokta güzel parlar hemde boyatmadan binersiniz
3sgte swaped rolla?awd?

skyrolla01@yahoo.com.tr
ufuk L. yalçın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Toyotasız, Araçsız, Yaya :)
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 24, 2011, 17:43:39 »
Folyo kaplatmayı düşündünüzmü aynı renk veya isteğe bağlı başka renk siyah mesela ;) Ben olsam o kadar yer için tavan boyatmazdım  ;) Folyo işini benim aracın kaputu için mesela beyaz olarak düşünüyorum. Hem boyanmamış olacak hem pürüzsüz ;) (kaputta taş izlerini yok etmek için ;) )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #8 : Ocak 24, 2011, 19:01:38 »
folyo işi 1200 tl kadar tutuyor. folyoda 2 kalite malzeme var bir tanesi reklamcıların kullandığı diğeri ise renk değişimleri için yapılmış olanlar. reklamcılar 600-700tl fiyat veriyorlar ama filmin ömrü 2 sene sonrası boyaya zarar. diğer seçenekte ise 1200 ü verdikren sonra biraz daha verir boyatırım daha iyi :D

aslında ben orjinallikten yanayım bu folyo işi falan bana biraz gereksiz geliyor. tek istediğim arabanın bir sorunu yok ama güzelde görünsüz işte.. yarın güvendiğim bir yere fiyat kesin fiyat sormaya gidicem. çıkıcak fiyata göre belki tavanı boyatmadan sadece kapılar ve kaputu boyatma ihtimalim var...

anlıyacağınız hala çok karışık duygular içerisindeyim :D
93AE101(sw) 89100km =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1993 xl corolla
  • Kan Grubu: A-
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 24, 2011, 21:14:43 »
volkan bey karburatorlu olmasa lpg taktıracam demişsınız.karburatorlu araçlar lpg ile uyumlu çalısmıyormu
1993 1.6 xl  klima + 4 cam otomatık+hidrolik direksiyon

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #10 : Ocak 24, 2011, 21:42:23 »
Volkan aracın yaşına göre oldukça temiz ve diri Allah kaza bela vermeden senelerce binersin inşşallah boya konusuna gelirsek bence aracında o kadar büyütücelek birşey yok o kadar kusur kadı kızında bile olur.:) orjinallığı gitmesin boyatma filan demiycem ama bence gerek yok be abi :D ilerki seneler içinde düşün ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #11 : Ocak 24, 2011, 22:15:07 »
Hasan bey: şöyleki mağlumunuz bizim arabalar karbüratörlü ve lpg işin içine girince zaten 80 beygir olan arabanın gücü kuş kadar kalıyor. bide station kasa olduğundan dolayı bagaj daralsın falan istemiyorum.

Taylan bey: yorumunuza teşekkür ederim düşününce aslında tavan kendi kendine yandıktan sonra pekte belli olan bir kısım değil :D kesin kararımı verdim arka kapıları ve kaputu düzelltirip kullanmaya devam edicem. geri kalan parayla cam filmi falan yaptırıcam :)

artan parayı şöyle değerlendireceğim:

ön cam fitili değişecek
bagaj raylarının ucundaki lastiklerinde değişmesi lazım
cam filmi yapılacak
bagaja perde yapılacak
mid-tiz takım alınıcak
farlar değişecek(kararmışlar ve sağ taraf su alıyor)
tamponların rengi solmaya başlamış onu düzeltmek için sıcak hava tabancası alınacak
döşemeleri değişicek(yada kaliteli bir koltuk kılıfı olabilir)(kumaş bir garip olmuş)
ses yalıtımı yapılacak (ziftli keçe diye bir ürün var akustik sünger halt etmiş yanında)

şimdilik bu kadar =)
93AE101(sw) 89100km =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ocak 24, 2011, 22:36:12 »
dostum bence sen gene de LPG tak, hem bunların LPG'si ucuz oluyor diye hatırlıyorum...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #13 : Ocak 24, 2011, 22:53:37 »
Arkadaşım bahsettiğin sorunların aynısı bendede var bende boyatmayı düşünüyorum ancak mali sıkıntılardan dolayı şu an beklemede param olsa hiç beklemem hemen boyatırım benim arabada 93 ve seninki gibi bordo renk...Şunuda sormak istiyorum bu renk opak mı metalik mi bana bilgi verirmisin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #14 : Ocak 24, 2011, 22:55:43 »
Oguzhan bey: bir keresinde lpg ile kötü bir tecrübem oldu taktırmam zor artık. işte 1.3 diye avutuyorum kendimi..

metalik renk zaten bizim kasada bildiğim kadarıyla beyaz dışında opak renk yok.
93AE101(sw) 89100km =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ocak 25, 2011, 03:36:15 »
tabi ki senin bileceğin iş ama bence tek bir sorun yüzünden vazgeçme...
güç azalması konusunu da takma bana kalırsa, gaz ayarı düzgün olursa olmaz öyle bişey...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • fastest 3zzf(t)e in turkey :)
« Yanıtla #16 : Ocak 25, 2011, 17:04:32 »
bu durumdaki araba boyanmaz hastalık derecesinde yıkayıp cilalıyrsanız o zaman boyatın ama araba yahu işte bi yerden bi yere gidiyoruz diyorsanız boyatmayın bu yakın ağır aşındırıcı+yoğun aşındırıcı ped ile kurtarılır hiç boşuna boyatmayın fitilleri değiştirmak yeterli

istanbulda olsanız ben hallederdim bunu
3sgte swaped rolla?awd?

skyrolla01@yahoo.com.tr
ufuk L. yalçın