Gönderen Konu: Dizel Motor.  (Okunma sayısı 6003 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Site Yöneticisi
 • ******
 • Deus ex machina
 • Araç: Başka Marka
 • Model Yılı: -
 • Kan Grubu: A+
 • 2494 kere teşekkür etti
 • 2811 kere teşekkür edildi
Dizel Motor.
« : Ocak 12, 2011, 20:17:07 »
Dizel Motoru, içten yanmalı bir motor tipidir. Daha özel bir tanımla, dizel motor oksijen içeren bir gazın (genellikle bu atmosferik havadır) sıkıştırılarak yüksek basınç ve sıcaklığa ulaşması ve silindir içine püskürtülen yakıtın bu sayede alev alması ve patlaması prensibi ile çalışan bir motordur. Bu yüzden benzinli motorlardan farklı olarak ateşleme için bujiye ve yakıt oksijen karışımını oluşturmak için karbüratöre ihtiyaç yoktur.
 1892'de Alman Mühendis Rudolf Diesel tarafından bulunmuş ve daha sonra 23 Şubat 1893'te patenti alınmış bu süreç dizel çevrimi olarak bilinir. Motorun mucidi, geniş kömür yataklarına sahip olan Almanya'nın petrole bağımlılığını azaltmak için kömürle çalışan bir motor yapmayı hedeflemiştir. Ancak kömür tozunun yanmasından dolayı ortaya çıkan kül büyük sorunlar doğurmuş, daha sonraları ise motorda farklı yakıtların kullanılması tasarlanmıştır. Nitekim Rudolf Diesel, motorun sunumunu 1900’deki Dünya Fuarı'nda, yakıt olarak yer fıstığı yağı (Biodizel) kullanarak yapmıştır.
 
  Çalışma prensipleri:
Gaz sıkıştırıldığında, sıcaklığı yükselir, dizel motoru bu özelliği kullanarak yakıtı ateşler. Hava, dizel motorunun silindiri içine çekilir ve bir piston tarafından, kıvılcım ateşlemeli (benzinli) motorlardakinden çok daha yüksek (25 katı bulabilir) bir oranda sıkıştırılır. Hava sıcaklığı 500-700 °C'a ulaşır. Piston hareketinin en tepe noktasında, dizel yakıt yüksek basınçla atomizer memeden geçerek yanma odasının içine püskürtülür, burada sıcak ve yüksek basınçlı hava ile karışır. Bu karışım hızla tutuşur ve yanar. Hızlı sıcaklık artışı ile yanma odası içindeki gaz genleşir, artan basınç, pistonu aşağı doğru hareket ettirir. Biyel (piston) kolu, krank mili çıkışına dönme gücü olarak iletilir.

Motorun süpürmesinde, egzoz gazını silindirin dışına atma ve taze hava çekme işlemi, kapakçıklar (valf) veya giriş ve çıkış kanalları aracılığıyla yapılır. Dizel motorun kapasitesinin tam olarak kullanılabimesi için içeriye alınan havayı sıkıştırabilecek turboşarjer kullanılması gerekir; turboşarjer ile havanın sıkıştırılmasından sonra bir artsoğutucu/arasoğutucu ile içeri alınan havanın soğutulması ayrıca verimi arttırılır.

Çok soğuk havalarda, dizel yakıt koyulaşır, viskozitesi artar, balmumu kristalleri oluşur veya jel haline dönüşür. Yakıt enjektörü, yakıtı silindirin içine etkili bir şekilde itemez ve bu yüzden soğuk havalarda motorun çalıştırılmasını zorlaştırabilir. Dizel teknolojisinde bu zorluğu yenmek için çeşitli önlemler geliştirilmiştir. Sıkça kullanılan bir uygulama, yakıt hattı ve yakıt filtresini elektrikle ısıtmaktır. Bazı motorlarda silindir içinde bulunan kızdırma bujileri denen küçük elektrikli ısıtıcılar, çalıştırmak için silindirleri önceden ısıtırlar. Az sayıda motorda kullanılan başka bir teknolojide ise, manifold içindeki rezistans telli ısıtıcılar, motor çalışma sıcaklığına gelinceye dek giriş havasını ısıtır. Soğuk havalarda, motor uzun süreli (1 saatten daha fazla) kapatıldığında kullanılan ve şehir cereyanı ile çalışan motor blok ısıtıcıları, aşınma ve çalıştırma zamanını azaltmak için sıklıkla kullanılır.

Eski dizel motor sisteminin en önemli parçası hız kontrol ünitesidir; bu ünite yakıtın gelme hızını kontrol ederek motorun hızını sınırlar. Benzin motorlarından farklı olarak dizel motorlarında hava emme sübabı yoktur(burada kastedilen benzinli motorlardaki karbüratörün içindeki kapış diyaframı ve hava emiş kelebeğidir), bu yüzden hız kontrol ünitesi olmazsa motor fazla hızlanır. Eski tip hız kontrol üniteleri motordan bir vites sistemi ile yönlendirilir ve böylece sadece motor hızıyla doğru ilişkili olarak yakıt sağlanırdı.

Modern elektronik kontrollü dizel motorları benzin motorlarındakine benzer bir kontrol mekanizmasını (ECM) Elektronik Kontrol Modülü veya Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) yoluyla uygularlar. Motor "bilgisayarı" ECM/ECU içinde motorun çalışmasıyla ilgili algoritmalar ve kalibrasyon tabloları kaydedilmiştir. ECM/ECU bir sensörden motor hızına dair sinyal alınca gereken bilgi işlemlerini yapar, elektronik ve hidrolik valfler aracılığıyla yakıt miktarını ve yanma zamanlamasını kontrol ederek motor hızını sabit tutar.

Yakıtın pistonların içine enjeksiyonunun başlama zamanının kontrolu, emisyonların azaltılması ve motor veriminin (yakıt ekonomisi) artırılması için en önemli unsurdur. Silindir içine yakıt enjeksiyonu başlama zamanlaması, günümüz modern motorlarında elektronik olarak kontrol edilmektedir. Zamanlama, genellikle üst ölü noktanın (TDC/Top Dead Center) önündeki pistonun krank ünitesi açısı ile ölçülür. Örneğin, piston üst ölü noktadan 10 derece önde olduğu zaman eğer ECM/ECU yakıt enjeksiyonuna başlarsa, enjeksiyon başlama veya zamanlama 10 derece öndedir denir. Optimal zamanlama, motorun hızı ve yükü kadar tasarımına da bağlıdır.

  Enjeksiyon tipleri:
Dizel motorlarda yakıt enjeksiyonu, endirekt ve direkt olarak iki tiptir. Endirekt enjeksiyonda yakıt, dizel motorda yanma odası dışında, ön oda olarak adlandırılan yere verilir. Yanma başladığında yanma odasının içine yayılır. Bu tipte motordaki aşırı gürültü ve titreşim düşürülür, fakat ısı kaybı artar ve motor verimi düşük olur. Direkt enjeksiyon ise modern dizel motorlarda kullanılır. Burada motordaki yanma odasına yakıt doğrudan püskürtülür.
 
  Emisyon Kontrolü:
Dizel motorlarının en büyük sorunlarından biri, yanma veriminin düşük olmasıdır. Bir başka deyişle; yanma odasına giren yakıt homojenize bir şekilde yanmaz. Bunun sonucunda ortama çok fazla sera etkisi yapacak gazlar verilir. Bunun kontrolü son yıllarda Dizel motoru üreticilerinin en büyük sorunlarından birisi haline gelmiştir. Avrupa Birliğinin almış olduğu karara göre Kasım 2008'de Euro V standartları Avrupa'da devreye girdi.

Emisyon değerlerini düşürmek için ise araştırmalar hala devam etmekte. NADI konsepti diye tabir edilen bir uygulama ile emisyon değerleri düşürülürken performans artışı da kayda değer bir şekilde artmaktadır. Bu uygulama ile enjeksiyon açıları düşürülerek küresel ısınmaya etkisi olacak gazların oluşumu bir nebze olsun azaltılmaktadır...

  Türkiye'deki üretim:
Türkiye'nin ilk %100 Türk Malı Dizel Motorunu, 1967 senesinde Yüksek Mühendis Abdülkadir Özgür seri olarak üretmiştir. İlk olarak 1 silindirli Su Soğutmalı Direkt Enjeksiyonlu olarak üretilen bu motorlar, Motosan A.Ş. firması adı altında sulama motopompları, elektrik jeneratörleri, dizel deniz motorları, bahçe traktörleri, uygulamalarında 42 yılı aşkın süredir Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında hizmet vermektedir. Motosan firması 1,2 ve 3 silindirli dizel su soğutmalı OHC (Over Head Camshaft - Üstten Kam Milli ), Turbo Şarjlı ( Aşırı Doldurmalı ) Euro III emisyonlu Silindir Başına 4 Subaplı 120 HP gücüne kadar motorlar üretmektedir.
Ayrıca Yabancı Lisans Anlaşmaları ile Oyak Renault dCi adı ile, Tofaş Fiat multijet adı ile, Karsan-Peugeot, Otokar, BMC (Türkiye), Otosan Ford, Mercedes-Benz Türk, Hyundai Assan, Temsa Mitsubishi, Anadolu Isuzu, Toyota Türkiye olmak üzere Türkiye'de Dizel motorları yabancıların kontrolünde üretmektedirler.

  D4d Düzeneği:
  

 Kükürt (sülfat), yüksek basınç altında yanma esnasında oksijen ve hidrojenle birleşek H2SO4 (kükürt asidi) açığa çıkarır. Bu asit yeni nesil dizel motorlar için aşındırıcı özelliği nedeniyle istenmez. Emisyon değerleri açısından da sülfür atığı ve partikül miktarı azaldığı için yakın zamanda tüm dizel araçlar Eurodiesel yakıtı kullanmaya başlayacakdır. Günümüz Eurodisel yakıtları 50ppm kükürt içermektedir. Kırsal motorinde ise bu oran çok daha yüksektir.
 EPDK tebliğine göre; piyasaya akaryakıt olarak arz edilen veya dolaşımda bulunan motorin türlerinin, Türk Standardları Enstitüsü tarafından hazırlanan, ''TS 3082 EN 590 Otomotiv Yakıtları-Dizel (Motorin)-Gerekler ve Deney Yöntemleri'' standardına uygun olması zorunlu olacak.
Beher kilogramında bulunabilecek en çok kükürt değeri ise motorin için 10, kırsal motorin için 1000 miligramı aşamayacak. Ayrıca Kırsal motorin sadece yol dışı hareketli makineler ile tarım ve orman traktörlerinin kullanımı için satılabilecek. (Kasım 2009)
 
  Alıntı adresleri : http://tr.wikipedia.org/wiki/Dizel_motor
                        http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2009/10/31/kirsal_motorin_yasaklaniyor
      Düzenleme : Hakan Öztürk

Toyota Club Türkiye

Dizel Motor.
« : Ocak 12, 2011, 20:17:07 »
 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Efsane Toyotacı
 • *****
 • Araç: Corolla
 • Kan Grubu: A+
 • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Dizel Motor.
« Yanıtla #1 : Ocak 12, 2011, 20:41:55 »
Okul yıllarıma gıdıp geldım sayenızde :D
Tesekkurler
Pruva Neta

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Hiperaktif Toyotacı
 • ***
 • Araç: Corolla
 • Kan Grubu: A+
Ynt: Dizel Motor.
« Yanıtla #2 : Ocak 12, 2011, 20:50:42 »
yazıyı okudum böyle eziyet görmedim :argh:Şaka bir yana teknik bilgilendirmeden dolayı teşekkürler
Corolla Comfort Ekstra(Dizel)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Hiperaktif Toyotacı
 • ***
 • €ng`n
 • Araç: Başka Marka
 • Kan Grubu: B+
Ynt: Dizel Motor.
« Yanıtla #3 : Ocak 12, 2011, 23:01:55 »
Teşekkürler. Bilmediğim bir çok şey öğrendim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Efsane Toyotacı
 • *****
 • Araç: Başka Marka
 • Kan Grubu: ---
 • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Dizel Motor.
« Yanıtla #4 : Ocak 13, 2011, 07:22:39 »
Paylasim icin tesekkurler Hakan hocam.

Onumuzde ki hafta da DiesOtto motorlarin calisma presibini paylasacagini tahmin ediyorum ;)
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Site Yöneticisi
 • ******
 • Deus ex machina
 • Araç: Başka Marka
 • Model Yılı: -
 • Kan Grubu: A+
 • 2494 kere teşekkür etti
 • 2811 kere teşekkür edildi
Ynt: Dizel Motor.
« Yanıtla #5 : Ocak 13, 2011, 07:52:09 »
  Ben teşekkür ederim arkadaşlar.
 Aslında aklımda daha farklı bir paylaşım var Mehmet ama bu konuda çok ilginçtir yeterli döküman bulamıyorum. Biraz derleyim onuda aktaracağım. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • ゴールドメンバ
 • *****
 • just do it
 • Araç: Camry
 • Model Yılı: '06
 • Kilometre: 225000
 • Kan Grubu: 0+
 • 328 kere teşekkür etti
 • 525 kere teşekkür edildi
Ynt: Dizel Motor.
« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2011, 09:38:06 »
Guzel paylaşım elinize sağlık.
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Efsane Toyotacı
 • *****
 • Araç: Başka Marka
 • Kan Grubu: ---
 • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Dizel Motor.
« Yanıtla #7 : Ocak 13, 2011, 16:32:59 »
  Ben teşekkür ederim arkadaşlar.
 Aslında aklımda daha farklı bir paylaşım var Mehmet ama bu konuda çok ilginçtir yeterli döküman bulamıyorum. Biraz derleyim onuda aktaracağım. :)

Ben de araştırıyorum :)
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Hiperaktif Toyotacı
 • ***
 • GÜMÜŞ BALİNA
 • Araç: Avensis
 • Model Yılı: -
 • Kilometre: 20000
 • Kan Grubu: A-
 • 3 kere teşekkür etti
 • 7 kere teşekkür edildi
Ynt: Dizel Motor.
« Yanıtla #8 : Ocak 13, 2011, 16:54:45 »
Bu paylaşım benim açmış olduğum Dizel Motor Ömrü  başlığına ek olarak Dizel Motor konusunda merak edilen bir çok konuya da açıklık getirmektedir.
Teşekkürler Hakan bey
Isparta Şarkikaraağaç METEM Elelktrik Öğretmeni

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Hiperaktif Toyotacı
 • ***
 • Araç: Corona
 • Model Yılı: '94
 • Kan Grubu: A+
 • 18 kere teşekkür etti
 • 21 kere teşekkür edildi
Ynt: Dizel Motor.
« Yanıtla #9 : Ocak 17, 2011, 12:36:01 »
Çok güzel bi kaynak olmuş teşekkürler.
cressida, camry, ae101 , RAV4 , E120, E140 , corona

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Aktif Toyotacı
 • **
 • Araç: Corolla
 • Kan Grubu: ---
Ynt: Dizel Motor.
« Yanıtla #10 : Ocak 19, 2011, 10:58:07 »
Güzel bir yazı sağolun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Hiperaktif Toyotacı
 • ***
 • Araç: Auris
 • Model Yılı: '13
 • Kilometre: 30000
 • Kan Grubu: 0+
 • 150 kere teşekkür etti
 • 90 kere teşekkür edildi
Ynt: Dizel Motor.
« Yanıtla #11 : Ocak 04, 2016, 14:17:34 »
hakan abi yıllar sonra bende bir ekleme yapayım istedim gift olarak. hani boğazda turyol vs binen varsa horhorhor ses gelir egzos suyun içinde merak edeniniz olmuştur, işte o sistemin animasyonu bu.

http://img.ihere.org/uploads/bff08d143d.gif
ASUS G75VW (EX. ASUS G50VT)
HTC M8x / SAMSUNG S2
PARROT AR.DRONE 2.0
AURIS 1.4D-4D PREMIUM M/M (EX. HONDA CIVIC ES7 VTEC2)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Site Yöneticisi
 • ******
 • Deus ex machina
 • Araç: Başka Marka
 • Model Yılı: -
 • Kan Grubu: A+
 • 2494 kere teşekkür etti
 • 2811 kere teşekkür edildi
Ynt: Dizel Motor.
« Yanıtla #12 : Ocak 04, 2016, 20:50:31 »
 Konuyu tekrar islemek ve genisletmek iyi olur Ersan.

Etiketler: